Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Petr Weinlich: Ptejte se mě... Odpovědi (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zeptejte se Petra Weinlicha
Zeptejte se osobností

V rubrice určené pro osobnosti našich sportů "Ptejte se mě, na co chcete, já, na co chci, odpovím" dostáváte možnost položit jakýkoli zvídavý dotaz, který Vás napadne. Jednou z dalších osobností pro Vaše dotazy se stal vicemistr světa v kulturistice a úspěšný trenér Petr Weinlich.

Doposud jste mohli zavalit otázkami i silového trojbojaře a úspěšného reprezentanta České republiky Milana Špingla (odpovědi první a druhé) a profesionálního rozhodčího IFBB a bývalého reprezentanta Vjačeslava Vinogradova (jeho odpovědi jste již mohli pročítat ve třech dílech - první, druhá a třetí část). Dnes Vám nabízíme první přehled odpovědí lektora ve Fitness akademii Ronnie.cz, trenéra a majitele Sportstudia Prima Petra Weinlicha.

Pokud byste mu chtěli i Vy položit nějaký dotaz, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře v předešlém článku. Petr je spontánní, velice přímý a otevřený. Co si myslí, to také řekne.

Stejně jako ostatní osobnosti této rubriky vybral i Petr trojici čtenářů, která se může těšit na fotografii s jeho vlastnoručním podpisem. Dnešními šťastlivci jsou Tom, Jiří Hájek a David Tomášek. Gratulujeme.


Vzkazy...
MICHAL
NAJBRT
Ahoj, předně musím říct, že máš jednu z nejlepších posiloven, které znám. Jezdím relativně často na Božák a vždycky, když tam jsem, denně sjíždím do Varů, abych mohl jít trénovat do Primy. A protože tam jezdím dlouho, tak sleduju, jak se Ti to tam vyvíjí a jak do toho pořád dáváš peníze a posouváš to dál. Takže klobouk dolů a máš můj obdiv. No a to je asi všechno, co jsem chtěl napsat. :) Jo, vlastně, když tam jdu druhý třetí den po dřepech, tak bych ocenil výtah, ale nespěchej, když tam bude do Vánoc, tak úplně v pohodě. :) Ale aby tady tedy padla i nějaká otázka a nevypadalo to jako nějaké píárko (pak se vyrovnáme), tak by mě třeba zajímalo, jak vidíš letošní Olympii. :)
Děkuji za Tvůj názor. :) Máme plány a přání, jak to doplňovat dál. Odpovídám až po Olympii, ale vidím to stejně jako předtím. Nějak se mi moc nelíbí, kam se současná profi kulturistika dostala. Mám rád velké vyrýsované svaly, ale kulturistika by podle mě měla být o maximálním svalovém rozvoji při zachování symetrie a elegance. A k tomu něco navíc. Prezentace na pódiu i mimo něj.

Současnost mi chvilkami přijde spíš tak trošku jako pokřivený komiks. Vyhrát mohl hypoteticky kdokoliv z první čtyřky (když mohl Olympie vyhrávat třeba Jay Cutler, proč ne Dennis Wolf), ale já jsem osobně "svého" vítěze neměl. Chybí mi šampión typu Lee Haney nebo Dorian Yates - vítězové nejen na pódiu, ale i mimo něj. Ale možná jsem starý a nevrlý. :)

S nostalgií si vzpomenu třeba na Olympii 1987, kdy bylo několik borců, kteří byli výrazné osobnosti, a z jejich volných sestav jsi měl husí kůži. To je asi to, co mi chybí. Osobnosti i mimo pódium a větší zážitek ze sestav.

A proto mám teď třeba radost z Milana Šádka a Tomáše Bureše nebo Tomáše Kašpara, když čtu jejich rozhovory, podívám se na video nebo je vidím na pódiích. :) Takhle se mi to líbí. :)


Rady...
TOM
Zdravím, Petře, je mi 41 let a v podstatě před 20 lety jsem Vás sledoval na kulturistické scéně, krásná postava! Dotaz na téma, zda při shazování tuků v období diety je systém stejný jak pro 20letého, tak i 40letého, nebo v těch mých letech se to musí dělat jinak, nějak se mi to nedaří, děkuji. Tom
Hezký dobrý den, jsme už tak trošku věkem veteráni, co? Upřímně řečeno, dieta je zkrátka dieta, ale čím jsem starší, tím to jde hůř… Metabolismus se zpomaluje, máme méně svalové hmoty, která by nám s dietou "pomáhala", hůře regenerujeme. Podle mých osobních zkušeností je odbourávání tuku "v našich letech" náročnější a člověk musí být disciplinovanější, zodpovědnější a rozumnější. :)

FILIP
KOPŘIVA
Ahoj Petře, chtěl jsem se zeptat, co si myslíš o glukopuru nebo fruktopuru po tréninku. Děkuji.
Ahoj, nechci se Tě (Vás) dotknout, ale nejsem zastáncem takovéhle suplementace. To už radši jen banán nebo pak už nějaký moderní potréninkový přípravek než tohle. Mám zkušenosti, že lidi množstvím a kombinacemi podobných výrobků spíš udělají paseku, než tělu prospějí.

MAROŠ
Zdravím, som čistý ektomorf a chcel by som sa opýtať, či má zmysel jesť veľa sacharidov na zvýšenie váhy pri cvičení; lebo počul som taký názor od jedného profi kulturistu, že max 150 - 200 g sacharidov denne, viac nemá zmysel. Ja osobne som tiež za tzv. leangains, teda naberanie iba čisto svalovej hmoty. Otázka teda skôr smeruje k tomu, či potrebnú energiu načerpať skôr z tukov ako sacharidov, čo potvrdzuje aj to, že väčšina kulturistov naberie najviac v predsúťažnej diete. Ďakujem.
Na podobné otázky vždycky odpovídám - když si pustíš některé DVD "The Battle for the Olympia", tak tam uvidíš 15 - 20 frajerů, kteří mají svaly, až Tě oči přecházejí, a každý cvičí, stravuje se a dietuje trošku jinak.

Cest na vrchol je víc a je jen na Tobě, jakou zkusíš. V 70. a 80. letech se vůbec necukrovalo, dieta byla 3 - 6 měsíců na vodě a rybím filé... A kolik a jakých měli svalů. Pak se cukrovalo a jak vypadaly formy? Lepší? Víc svalů, plnější? Dalším trendem bylo třeba zvýšené čerpání energie z tuků - směrů je řada, záleží, co Ti sedí, osloví Tě a vyhovuje Ti. S čím se ztotožníš a co Tě nadchne. I to je na tom kouzelné. Ta osobitost a možnosti.

Ale s Tvým tvrzením, že většina kulturistů nabere nejvíc v předsoutěžní dietě, bych polemizoval.


Osobní...
JIRKA
FALCKÝ
Kdysi jsem k Tobě chodil cvičit a viděl jsem Tě s Vaškem Šimkem, nevíš, kam zmizel?
Ahoj, Vencu jsem neviděl, ani nepamatuju. Trénuje, myslím, v Sokolově. Zkus Facebook.

JAN
BORŮVKA
Dobrý den, chci se optat, jaký máte názor na dnešní fitness a kulturistiku oproti Vašim začátkům? Ještě jeden dotaz, ohledně dnešní mladé generace. Čím to je, že zaostává za tou starší generací?
Kulturistika se na jednu stranu neuvěřitelně rozšířila. Možnosti a informace, které dnes nabízejí média, internet nebo třeba SKFČR svým repertoárem soutěží, jsou nesrovnatelné. Na druhou stranu se ale bohužel dostala i do útlumu a propadu, čímž se zase uzavřela do sebe.

Ale třeba vysoký zájem o kategorie physique může být blýskáním na lepší časy. :)

A zaostávání mladé generace? Celkově je fyzicky neaktivnější, než jsme byli my, to je obecně respektovaný názor - a je to třeba i tím, že nás ovlivnily typy jako Sylvester Stallone a Rocky nebo Arnold vůbec. Nebo Van Damme a Krvavý sport nebo Steven Seagal a další. :)

Posilovny se vždycky naplnily, když opakovali Rockyho nebo přišel nový film s Arnoldem. :)

Kdo je tam dneska? Justin Bieber? :)


MILAN
SLÁDEK
Dobrý den, Petře, zajímalo by mě, jaký sport je pro Vás nejtvrdším sportem z pohledu píle a odříkání? Je to právě kulturistika? Jaký sport byste dělal, kdybyste nedělal kulturistiku? Máte nějaký vzor, co se týče jakéhokoliv sportu, ať už je to právě kulturistika, nebo jiný? Děkuji za odpovědi a přeji Vám hlavně zdraví! Milan
Dobrý den, víte, co mě napadá asi jako nejtvrdší běžný sport, když pominu nějaké extrémní varianty? Cyklistické etapové závody. Giro, Tour, Vuelta - to je řehole. Neuvěřitelný nápor na tělo i na psychiku.

Jaký jiný sport? Já bych nechtěl žádný jiný, kulturistika je láska mého života. :)

A vzory mimo kulturistiku? Obdivuju sportovce, co si dokázali dlouhodobě udržet motivaci a vysokou úroveň v jakémkoliv sportu. Co se týče třeba zrovna cyklistiky, tak Lance Armstrong, i když je teď moderní ho zatracovat. Doping by mu byl na nic bez jeho vůle, motivace a nasazení. To ho oddělilo od ostatních.


JIŘÍ
HÁJEK
Ahoj Peťo, nejdříve bych Tě rád pozdravil, byl a jsi můj nejoblíbenější kulturista, co kdy u nás byl. Chtěl bych se Tě zeptat, jestli někdo z naší současné kulturistické špičky má na to, prohánět profesionální kulturisty, a kdo má v tomhle sportu velkou budoucnost. Škoda, žes nemohl pokračovat, byl bys určitě velké zvíře a dokážeš sám na sobě odhadnout, kolik bys jako profík dokázal na sebe nalepit svalů.
Ahoj, jednoznačně je dlouholetý potenciál v Lukáši Osladilovi, ten byl s Tomášem Burešem vždycky o krok, spíš o dva před ostatními.

Teď je velký příslib v Milanu Šádkovi nebo se mi typově hrozně líbí Jakub Šubrt.

Ale jedna věc je, jak moc chtějí závodníci, a druhá je ten "běh osudu okolo". Vezměte si, jak moc pomohla Milanovi změna okolí, spolupráce s Tomášem Burešem nebo jak moc se posunul Lukáš po začátku spolupráce s EVLS.

A to jsou teprve začátky. :) Co bude dál? Moc jim to přeji a držím palce do budoucna. :) Tandem Tomáše a Milana se mi hrozně líbí a moc jim fandím a přál bych nějakého výrazného sponzora.

Když vidím Kubu Šubrta, říkám si - toho dostat do rukou Jarek Sukup a pracovat s ním pár let jako se mnou… wow.

Obrovský potenciál jsem vždycky viděl v těžké váze v Radkovi Loncovi nebo Daliborovi Hájkovi, ale zpracovat takovou masu trvá hezkých pár let a to je v našich podmínkách velmi, velmi, velmi obtížné, ne-li nereálné.

Tohle je problém - kulturistika je finančně hrozně náročný sport a v současné době ji dělat na vrcholové úrovni je hrozně těžké, ne-li nemožné bez podpory silného a stabilního sponzora. Takže velký dík EVLS, Extrifitu nebo Nutrendu, jak podporují naši či slovenskou špičku.

O to víc si člověk uvědomuje ojedinělost toho, co dosáhl Pavol Jablonický, a to, jak je pro všechny nedostižným vzorem svojí dlouholetou kariérou a úspěchy v obrovské konkurenci. On je zkrátka absolutní česká jednička.

Co se týče mě, tak to by byly "kecy v kleci" a na kdyby se nehraje. Počítají se pouze skutečné výsledky.


DAVID
TOMÁŠEK
Dobrý den, jak vzpomínáte na počátky sportovních doplňků v 80. a 90. letech v tehdejším Československu? Na jejich dostupnost, chuť, kvalitu. Co se v té době nejvíce používalo?
Vzpomínám. :) Pamatuju si, jak jsme s Filipem Peršalou a Alešem Procházkou párkrát vzpomínali jednotlivé výrobky, co jsme nadšeně zkoušeli. :) Ty brďo, to bylo něco strašného. První věci byly proteiny - sypké, nebo tablety. Chutě hrozné, skutečné obsahy ve hvězdách, a jak se to tenkrát vyrábělo, to by asi byly úžasné příběhy samy o sobě. :)

IVAN
PROVAZNÍK
Dobrý den, z článku bych řekl, že si dnešní generace našich kulturistů moc neceníte. Můžete přesněji říct proč? Přes současnou devalvaci máte nějakého favorita z dnešních závodníků a závodnic? Díky.
Kdyby to tak vyznělo, tak bych byl moc nerad. To rozhodně ne. Soutěžní kulturistika byla vždycky náročná na čas, peníze i úsilí jí věnované a to se nemění a nezmění. V současnosti s ohledem na legislativu a s tím spojenou problematiku je ještě komplikovanější než dřív, takže kluci to mají mnohem těžší.

O čem občas kriticky mluvím, je členská základna a počet závodníků na soutěžích. Podívejte se na počet závodníků v kulturistice versus počet závodníků v klasické kulturistice nebo physique. Už víte, o čem mluvím? Soutěžní kulturistika zkrátka netáhne.

Porovnejte to s počtem závodníků v kulturistice v letech 1999 - 2002 nebo dříve. Kvantitativní a kvalitativní úbytek je naprosto zřejmý. Podívejte se na české startující na letošních profi závodech a kolik závodníků je nad 35 let. Rozumíte?

To je to, co mám na mysli.

Jsem proto hrozně rád za Milan Šádka a další a doufám, že jeho (jejich) příklad strhne mladé kluky. Moc bych si to přál.

Moji favorité? Hrozně, hrozně se mi líbí na Slovensku Roman Vavrečan a u nás vidím obrovský potenciál u Jakuba Šubrta. Jsem na ně zvědavý v budoucnu.


VLADIMÍR
JAKL
Co říkáš na Filipa Grznára a jeho videa?
Filipa Grznára osobně neznám, nemůžu tedy hodnotit jeho osobně. Ani na závodech jsem ho nikdy neviděl. Část některých jeho videí jsem ale viděl, protože kluci, co u mě cvičí, se mě na některé věci ptali a za sebe musím říct, že jeho "styl prezentace" mi přijde "diplomaticky" řečeno velmi nešťastný.

Chápu to jako určité PR se snahou zaujmout a odlišit se. Když pak ale poslouchám reakce běžných návštěvníků, tak jako provozovatel fitka a fanda tohohle sportu nemám vůbec radost a jsem spíš smutný. Ale to je můj osobní názor, se kterým se nemusíte ztotožnit.


Ostatní...
LJUK
Dobrý den, v jakém věku je podle Vás vhodné začít s nějakými zakázanými látkami (v závodní kariéře) a podle čeho se dá poznat, zda na to člověk má a že mu to pomůže? Děkuji.
Asi ode mě nečekáš, že Ti budu říkat, že máš brát zakázané látky, když jsou zakázané, ne? :)

To ode mě v žádném případě neuslyšíš. A hodnocení, na co máš a na co ne? Doporučil bych návštěvu kvalitního trenéra, který Ti na základě Tvé osobní diagnostiky dokáže pomoci v náhledu na možnosti Tvého těla.

Ale znám z historie celou řadu kulturistů (sportovců), kteří dokázali uspět svojí vůlí a vytrvalostí navzdory třeba ne úplně optimální genetice. Budoucnost máš ve svých rukách a disciplínou se staneš pánem svého osudu. :)


Otázky čtenářů ze Slovenska byly ponechány v původním znění.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie