Reklama:
FANTAZIE: Gold Whey protein jen za 249 Kč!
Vyzkoušejte nový lahodný protein za zaváděcí cenu! Více zde.

Na vlastní kůži:
Lekce pole dance

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink


Tak tohle se na první hodině nenaučíte... :) Na fotce je Jarmila
Ptáčníková v akci.
O tanečnicích u tyče jsem si vždycky myslela, že jsou to v podstatě lascivní ženy, které si excentrickým vystoupením uspokojují svou potřebu být centrem mužské pozornosti a nádavkem si k tomu přivydělají i nějaký ten peníz. Když se u nás v relativně nedávné době objevila sportovní disciplína pole dance, tedy tanec u tyče, napadlo mě, že to bude něco pro lascivní ženy, které nechtějí lascivně působit na první pohled, a tak si volí tuto poněkud distingovanější a společensky přijatelnější formu exhibice.

Postupem času ale, jak se ke mně tu a tam prodralo nějaké to video s profi výkony v pole dance, změnila jsem názor. Extrémně obtížné silové prvky provedené s neskutečnou lehkostí a elegancí, to prostě nejde neobdivovat. Pole dance jsem tedy do povědomí přijala jako těžký a velmi atraktivní sport, který ale není nic pro mě. Pořád ve mně totiž přetrvávala představa, že tato sportovní disciplína je určená hlavně vyšlechtěným slečnám s bezchybnou figurou, které navíc musí být schopné svůj um patřičně "prodat". A to by pro mě byl asi hlavní kámen úrazu. Neumím házet vlasy, vlnit se v bocích a rozšafně špulit rty. Možná je to k mé škodě, ale je mi to fuk.

Navzdory tomu jsem ale po pole dance zpovzdálí pokukovala. Ten sport se mi prostě líbil, a tak mě napadlo, že rozhovor s některou z jeho osobností by mohl být zajímavý, a to nemluvím o atraktivních doprovodných fotkách. Ovšem šéfredaktorka měla na věc vlastní názor. "Mně by se víc líbilo, kdybys o pole dance napsala reportáž na vlastní kůži." Co? Skoro jsem nevěřila svým uším. Já a kroutit se kolem tyče? Co jsem komu udělala?! Ne, rozhodně nemám nic proti sportu a kvůli reportáži už jsem také leccos vyzkoušela. Byla jsem na lekci krav magy, kettlebellu, CrossFitu, lítala jsem v tunelu a padala padákem... Nic z toho nebyl problém, spíš naopak. Jsem vášnivě pro objevování nových věcí a nových obzorů. Ale tohle? "No, můžu se zkusit zeptat, ale nevím," říkám rozpačitě a pevně doufám, že ona dotyčná, s kterou jsem měla domluvený rozhovor, na náhradní variantu nepřistoupí. Jenže ona souhlasí! Pomoc! Jedinou útěchou mi je fakt, že onou dotyčnou je Jarmila Ptáčníková, bývalá atletka, a tedy odchovankyně sportu, který vysoce uznávám. A jako taková přece nemůže být žádná "čauky, mňauky, papáček" pipina, že ne?!

Když o týden později dorazíme do Vertigo Pole Fitness nedaleko pražského Náměstí Míru a Jarmila Ptáčníková nám přijde otevřít dveře, padají ze mě všechny obavy. Už podle prvního dojmu ji tipuji na "super babu", což je nejvyšší ocenění, které pro ženskou mám. Jarmila je sportovkyně už od pohledu. Vysekaná, s nařachanými rameny a ty břišáky! Kdybyste je viděli! Navíc je energická, vtipná, přímá a na nic si nehraje. K tomu je výborná lektorka. To, co po Vás chce, umí ukázat, perfektně vysvětlit a nebojí se ani na Vás sáhnout, porovnat Vás, přidržet či pošťouchnout. A jak umí podpořit! Vy řeknete: "Hele, to já nezvládnu..." A ona na to: "Jo, to zvládneš!" A řekne to s takovou přesvědčivostí a jistotou, že jí to prostě uvěříte a uděláte to. Ale pěkně od začátku.


I na zdánlivě triviální věci je třeba patřičné soustředění.
Vertigo Pole Fitness je příjemné studio, které má dle mého jen jednu vadu. Ať se hnete, kam se hnete, všude Vás sledují všudypřítomná zrcadla. Ovšem nelze jinak. Při tanci se prostě potřebujete vidět, abyste mohli korigovat chyby. Dalším vybavením jsou samozřejmě lesklé nerezové tyče, jelikož bez nich by pole dance jaksi nebyl pole dance. Obvykle jsou při lekcích všechny tyče obsazené, já si ale dnes mohu užít té výsady, že mám celý sál i lektorku jen a jen pro sebe.

Začínáme jak jinak než zahřátím. Skáčeme panáka, střídáme různé skoky, poskoky, úskoky, zahřáté tělo pak protahujeme jako pouťového hada z želé. Už tady je vidět, že cvička Jarmilka, jak ji doma něžně přezdívají, je profík a rozcvičku rozhodně nepodceňuje. Právě při rozcvičce také poprvé použijeme taneční tyč a já objevuji, jak pestrými způsoby lze toto jednoduché nářadí použít pro posilování i strečink.

V hlavní části hodiny se mě Jarmilka snaží naučit několik základních prvků, z kterých bychom měly dát ke konci hodiny dohromady krátkou choreografii. Zde si vyprošuji, aby slovo "základní" nebylo zaměňováno s významem slova "jednoduchý". Hrozná zrada tkví totiž v tom, že co se v provedení lektorky zdá triviální, Vám může dát v začátcích docela zabrat. Třeba takový zdánlivě jednoduchý úkol třemi kroky obejít tyč a skončit přesně tam, kde jste začali. Skončit tam, kde jste začali, to zdůrazňuji. Já se u toho musela tak pekelně soustředit na vypočítávání délky každého kroku, že jsem dočista zapomněla být elegantní. A nebo otočka. Taková otočka, ta se nezdá, ale je to mrcha zákeřná. To jsem se držela tyče, udělala otočku a v závěru otočky jsem se chtěla zase tyče chytit, jenže ať šmátrám, jak šmátrám, tyč nikde. Tedy, popravdě, tyč byla přesně tam jako před otočkou, jenže já při neobvyklém pohybu ztratila orientaci a na chvíli nevěděla, kde ani čí jsem. Alespoň jsme se tomu zasmály a to beru jako benefit navíc, protože smích je, podle mého názoru, minimálně stejně tak zdravý jako pohyb.

Na téhle lekci jsem se vůbec nasmála jako už dlouho ne. Směju se, když mám elegantně mávnout rukou, prý jako kdybych měla v ruce šifón, jenže v mém podání to vypadá spíš jako nechvalně známý nacistický pozdrav, chechtám se ještě víc, když na zemi místo ladného kočičího pohybu vykouzlím něco, co by mohl být s trochou fantazie klik, vrchol pak přijde, když zkoušíme prvek, při kterém visím na tyči hlavou dolů, nohy jsou nahoře v roznožce.


Spojily jsme s Jarmilou síly a prvek je na světě! :)
Jarmila stojí u mě a snaží se mě držet, co jí síly stačí, jenže já cítím, že mně už ty moje fakt nestačí. "Uhni," křiknu na ni, kuckajíc smíchy, ale s obavou, abych jí svou hroší váhou neublížila. Vzápětí se pomalu svezu dolů po tyči jako flus a stejně tak se rozplácnu na podlaze. Chechtám se, až slzím, od smíchu mě bolí břicho. Vida, je to, jako bych absolvovala hned dvě hodiny najednou - lekci pole dance a lekci zvanou břišní pekáč.

Když nacvičujeme elegantní základní postoj, jsem už zase při smyslech a snažím se soustředit. Pěkně vyklenout bok, ladně zvednout ruku nad hlavu... Šilhám po Jarmilce. Je neskutečné, jak i v tak jednoduché póze dokáže vypadat famózně. Zato já si připadám, jako když mi bylo šest, koukala jsem v telce na krasobruslení a s punčocháči u kolen se snažila napodobit pohyby těch děsně krásných paní na ledu. Při té vzpomínce mi zase začínají cukat koutky, naštěstí při pohledu do zrcadla mě smích zase rychle přejde. Ta potměšilá zrcadla všude kolem jsou ve své kritice nemilosrdná. Ještě že je tu lektorka, která umí povzbudit. Teda, jak ta umí chválit! Umí to tak, že Vás dokonce na chvilku napadne, že ta protivná zrcadla kolem možná nemají tak úplně pravdu.

Na závěr cvička Jarmilka pouští hudbu a zkoušíme celou kratičkou choreografii v kuse. Pořádně si prvky, jak jdou za sebou, nepamatuji, a tak celou dobu visím pohledem na lektorce, která jede se mnou. Choreografii jsme zkusily několikrát, a i když finální verze byla hodně "rozvrkočená", bavila jsem se, bavilo mě to.

Před rozloučením jsem se ještě své dnešní učitelky zeptala na pár otázek, které mě zajímaly a které budou třeba zajímat i Vás. Jelikož jsem se ale už v předchozím povídání rozepsala víc než dost, nabízím pouze odpovědi, otázky už si budete muset domyslet sami. :)

  • Malá, velká, tlustá, hubená, se sílou, bez síly, je to jedno, začátky zvládne úplně každá.
  • Pole dance je o tanci a choreografii, ale v pole fitness Vás nikdo tančit nutit nebude. V pole fitness se dělají jen kombinace prvků a jde o dobrou formu cvičení pro získání síly i kondice.
  • Při pole dance se celou dobu držíte tyče, a tak celou hodinu posilujete. Nejlepší na tom ale je, že se tak soustředíte na prvky, triky a techniku, že si vlastně ani neuvědomíte, že přitom opravdu tvrdě makáte.
  • Na Facebooku a webu jsou většinou prezentované lektorky, které už pole dance nějakou dobu dělají, a tak podle toho vypadají. Na lekcích ale zdaleka nejsou všichni vysekaní a dokonalí.
  • Ne, fakt na Vás nikdo nekouká, všichni se převlečou do trenek a pak si každý hledí sám sebe.
  • Malá, velká, tlustá, hubená, se sílou, bez síly - u tyče vypadá každá sexy.

Zaujalo vás pole dance? Dostali jste chuť si ho také vyzkoušet? Pak prozkoumejte stránky studia Vertigo Pole Fitness.


Momentky ze zkušební lekce pole dance ve studiu Vertigo Pole FitnessLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie