Reklama:

Využití micelárního kaseinu
v potréninkové výživě

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Suplementace

Toto je komerční sdělení, autorem je výživový poradce a mistr Čech v kulturistice Pavel Samek.

Pavel Samek

Působí jako osobní trenér a výživový poradce. Specializuje se na osobní tréninky zaměřené především na cílené formování postavy. Dosáhl titulu mistra Čech v klasické kulturistice IFBB.

V oblasti sportovní výživy se soustředí především na nutriční programy pro sportovce v silových a bojových sportech. Působí jako lektor na škole výživových poradců Nutris, kde přednáší problematiku doplňků výživy a sportovní výživu.

Dosažené výsledky:

 • mistr Čech v kulturistice IFBB 2012
 • 3. místo Natural Cup 2009
 • vicemistr ČR v naturální kulturistice 2007
 • 5. místo ME v naturální kulturistice GNBF 2005
 • 4. místo Musclemania Hungary Championship 2004
 • 2. místo Aminostar Cup 2003
 • 9 z 10 sportovců na otázku "jaký protein je nejlepší použít po tréninku" odpoví "syrovátkový". Někteří budou preferovat hydrolyzát, kvůli velmi rychlé stravitelnosti, jiní šetrně zpracovaný syrovátkový protein nejlépe metodou CFM, kde zazní argument o zachování maximálního množstvím bioaktivních frakcí, což vede k pozitivnímu zdravotnímu a maximálnímu anabolickému efektu. Ti znalejší možná zmíní i nižší stupeň denaturace u CFM proteinu oproti hydrolyzátu. Každopádně vždy bude hrát prim syrovátkový protein. A nepochybně budou mít pravdu. Přesto existuje protein, který je vhodný po tréninku, a dokonce v kombinaci se syrovátkovou bílkovinou poskytne větší anabolický efekt a působí v dokonalé synergii. Ptáte se jaký? Odpověď je jednoduchá, je jím bratříček kasein.

  Nové studie otevírají dveře širšímu použití kaseinu. Bylo prokázáno následující. Konzumace kaseinu v kombinaci se syrovátkovým proteinem po tréninku výrazně ovlivňuje zvýšení proteosyntézy a vykazuje vyšší efekt na nárůst svalové hmoty než příjem nápoje pouze ze syrovátkového proteinu! Podle výzkumů syrovátkový protein podporuje krátkodobou syntézu bílkovin a zotavení, zatímco kasein vykazuje antikatabolické působení. Postprandialní efekt (po konzumaci jídla) v přestupu aminokyselin do krevního řečiště je po příjmu kaseinu nebo syrovátky značně rozdílný. Hlavním benefitem kaseinu je poskytnutí dlouhodobě zvýšené hladiny leucinu v krvi. Tím vhodně doplňuje syrovátku, která tento efekt postrádá.

  Tímto mechanismem se vysvětluje jeho schopnost budovat svalovou hmotu a současně stimulovat odbourávání podkožního tuku! Což je velice pozitivní efekt. Proto je velice krátkozraké považovat kasein pouze za "noční protein". Jeho synergický efekt ve spojení se syrovátkovým proteinem v oblasti potréninkové suplementace je zcela zásadní. Pokud chcete co nejefektivněji zužitkovat náročný trénink, který jste právě podstoupili, tak byste zcela určitě měli zaměřit pozornost i na tak skvělý suplement, jakým kvalitní produkt s obsahem kaseinu bezesporu je. Tím se dostáváme k otázce kvality.

  V oblasti sportovní výživy se na trhu vyskytují prakticky dva druhy kaseinových preparátů - kaseinát vápenatý a micelární kasein.

  Kaseinát vápenatý

  Absolutně nevhodnou formou je kaseinát vápenatý. Zastaralá forma kaseinu, která se vyrábí chemickou reakcí. Pro trávicí trakt je tato forma kaseinové bílkoviny takřka nestravitelná. Velká část z přijatých bílkovin se nevyužije a odchází z těla nestrávena. Získává se sířením odstředěného mléka kyselinami a následnou neutralizací hydroxidem vápenatým (hydroxidem sodným se neutralizuje kaseinát sodný). Díky prvotním fázím získávání základního kaseinu ztrácí finální produkt na kvalitě, proto postrádá veškeré výše uvedené benefity. Kaseinát vápenatý je velmi často složkou levných tzv. "nočních proteinů". Takový produkt má podprůměrnou, až nízkou kvalitu. Proto pokud najdete ve složení kaseinát vápenatý, tak víte, že bioaktivita produktu je téměř nulová. Tento druh kaseinu lze nalézt také v all-in-one proteinech nebo v některých proteinových tyčinkách.

  Micelární kasein

  Nejlepší volbou se jeví kaseinový produkt, který je ze 100 % tvořen micelárním kaseinem. Micelární kasein je protein s postupným uvolňováním aminokyselin ve formě micel (ochranný obal), který se vyrábí z čerstvého, odstředěného mléka. Ultra a mikrofiltrací mléčné bílkoviny se odstraňuje laktóza (mléčný cukr) a tuk. Výsledkem je cca 85% bílkovina v sušině. Micelární kasein obsahuje až 90 % kaseinových micel a určitý podíl syrovátkového proteinu. Výhodou micelárního kaseinu je perfektní stravitelnost a využitelnost. Micelární kasein je hodně mazlavý a nápoj z něj hustý. Produkt se skutečným micelárním kaseinem není potřeba zahušťovat guarovou gumou a jinými zahušťovadly nebo plnidly. Těmito a také jinými látkami se zpravidla "doplňuje" kaseinát vápenatý, popř. mléčný koncentrát nižší kvality, aby měl podobnou hustou strukturu jako micelární kasein.

  Firma Prom-In půl roku pracovala na vývoji nekompromisního produktu s obsahem micelárního kaseinu, který by disponoval perfektní stravitelností a delikátní chutí. Dosáhli jsme vynikajícího výsledku - žádná písková chuť, žádná plnidla, a přesto z něj připravený nápoj je jemný a lahodný.

  Náš produkt Pure Micellar obsahuje pouze čistý micelární kasein v nativní formě. Díky šetrnému zpracování je maximálně zachována bioaktivita. Výroba Pure Micellar probíhá moderní a špičkovou technologií mikrofiltrace bez použití chemikálií a agresivních činitelů. Neobsahuje žádné nekvalitní kaseináty, u kterých byly poničeny citlivé struktury kaseinových micel. Pure Micellar je skvěle stravitelný a velmi účinně podporuje syntézu svalových bílkovin, což z něj činí ideálního partnera pro syrovátkový protein v potréninkové fázi.

  Jak vytěžit maximum z Vaší potréninkové suplementace? Jak zastavit katabolismus a co nejrychleji spustit anabolické pochody v těle? Vhodné je ihned po ukončení tréninku použít dávku směsi aminokyselin, především BCAA, které zajistí start proteosyntézy (například špičkovým produktem BCAA Synergy). Další čas na doplnění živin přichází v době, kdy tělo začíná regenerační procesy a dochází již k opětovnému prokrvení trávicích orgánů. Čili za dalších cca 30 minut. To už se dostává na řadu směs bílkovin, která by mohla být tvořena 20 - 30 g kvalitního syrovátkového proteinu (Hydro Optimal Whey nebo Pure CFM) a 10 - 20 g čistého micelárního kaseinu Pure Micellar. Je možné doplnit i sacharidy pro optimální resyntézu glykogenu (maltodextrin, vitargo). Budete tak těžit z výhod rychlého trávení syrovátkové bílkoviny a antikatabolického efektu postupně vstřebávaného micelárního kaseinu.


  Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  K tomuto článku není možné vkládat příspěvky.
  Odůvodnění: PR článek  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTomáš Tabačiar a Michal Križánek: spo...
  janinho (10:42) • strasne sa tesim na olympiu. keby sa tomasovi podarila ta top6 tak by to bola parada al...
  magazínTomáš Tabačiar a Michal Križánek: spo...
  marek44 (19:08) • Fuu, Tomas vyzera pri cca 25kg tazsom mohutnom Krizovi super. Nestraca sa dokonca by so...
  magazínVideo: Mamdouh Elssbiay zpět na pódiu...
  Zodiak411 (17:31) • Vypadá skvěle dle těchto fotek. Snad lépe, než loni během semifinále na Olympii.
  magazínVideo: Mamdouh Elssbiay zpět na pódiu...
  ironfighter (13:29) • Tak kdyz mu to Allah zaridi :-D.
  magazínMilan Obořil: poslední kulturistické...
  jari (10:18) • Milane, obrovský klobouk dolů před tebou. Nejenom za to, co jsi vše dokázal, ale zejmén...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra