Reklama:

CrossFit: No Excuse 2015
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Je to k nevíře, ale i letošní ročník závodu No Excuse Challenge provázelo krásné počasí, navzdory tomu, že akce se vždy koná koncem září, kdy už je vysoká pravděpodobnost, že když už nebude zima, bude alespoň pršet. Nebo obojí. "Mám hezké počasí předplacené," říká s úsměvem pořadatel závodu Martin Štěpánek a člověk by mu skoro věřil.

I přesto měl organizátor vždy připravenou variantu B pro špatné počasí, té ale nikdy nebylo třeba. Také letos, v sobotu 26. 9. 2015, se mohlo závodit pod širým nebem, v tradičních prostorách hradeckého stadionu "Pod Lízátky", což sice není název oficiální, ale zní krásně a mezi Hradečáky je zažitý.

Právě zde se před čtyřmi lety uskutečnil i první ročník závodu No Excuse, který v té době patřil společně s Czech Beast Challenge k prvním crossfitovým soutěžím v Čechách. Zatímco z Czech Beast se postupem času stal velký dvoudenní závod s mezinárodní účastí, soutěž No Excuse si podržela jednodenní koncept, komornější rozsah, ale o to příjemnější atmosféru, která připomíná časy, kdy závody vypadaly spíš jako přátelské happeningy a závodilo se pro radost, ne pro hodnotné výhry. Podobu soutěže, jakou má dnes, by chtěl její organizátor zachovat i do budoucna. "No Excuse mám rád, má svou atmosféru a byla to první akce, kterou jsem dal před čtyřmi roky do pohybu ještě se svými dalšími aktivitami. Pokud to půjde, nebudu měnit ani místo, ani velikost akce, o tom to není," říká Martin Štěpánek.

V letošním roce byl závod No Excuse otevřen pro tři kategorie - muži, ženy a masters muži. Na kategorii masters ženy se tentokrát bohužel nedostalo, snad se do budoucna řady masters atletek rozšíří natolik, aby nemohly být organizátory soutěží opomíjeny.

Co se workoutů týče, nebyly pro tento rok do poslední chvíle záhadou, jak tomu bylo zvykem v letech předešlých. Soutěžní úkoly byly tentokrát prozrazeny již den před soutěží, takže atleti dopředu věděli, co je čeká.

Kalendář soutěží CrossFitu 2015
CrossFit: Slovník
pojmů a cviků

Jako první přišel na řadu dvoufázový workout, kdy jeho první část obsahovala osmiminutový AMRAP s řadou 21 - 15 - 9, ve které závodníci střídali trh a výskok na bednu. Pro druhou část Martin Štěpánek vymyslel EMOM na 6 + 1 minutu, který obsahoval 2x squat clean a 10 double unders. Minimálním základem na čince bylo 30 kg pro ženy, 60 kg pro muže. Po prvních třech minutách si závodníci mohli zátěž přidat či ubrat, ovšem to druhé nebylo zrovna žádoucí vzhledem k tomu, že se hodnotila celkově nazvedaná váha za 6 minut. Závěrečná sedmá minuta pak byla doslova sprintem. V prvních 30 vteřinách měli soutěžící za úkol udělat co nejvíc opakování squat cleanů s váhou 30/60 kg, ve zbytku minuty se pak atleti snažili dojet co nejvíce dvojskoků přes švihadlo.

WOD A
8 min. AMRAP

21 - 15 - 9
Trh 45/30 kg
Box jump burpees 60/50 cm

WOD B
EMOM 6 + 1 min.

2x squat clean + 10 DU

1. - 6. minuta - cviky viz výše, základ nejméně 60/30 kg
7. minuta - 30 sekund max opakování squat clean 60/30 kg + 30 sekund max DU

Začátkem dalšího WODu se běhalo. Trať měla být dlouhá 400 metrů, ale jak přiznal Martin Štěpánek, byla to vzdálenost spíš přibližná než přesně naměřená. Ovšem zdálo se, že závodníci s tím problém neměli, nevypadalo totiž, že by se tu někdo snažil zlomit svůj osobní rekord na této distanci. Většina sportovců brala běh spíš vlažně a schovávala si síly na 20 trhů, 20 axel thrusterů, 20 shybů a 20 kliků ve stojce.

WOD C
time cap 8 min.

400 m běh
20x KTB trh 24/16 kg
20x axel thruster 45/30 kg
20x shyb
20x HSPU

Do finálového workoutu již postoupili jen vybraní sportovci s tím, že organizátor stejně jako v minulém roce udělal tzv. "prescoring". Bodování u postupujících atletů upravil tak, jako kdyby v předcházejících úkolech závodili jen sami, bez ostatních soutěžících. Bodové rozestupy mezi finalisty se tak snížily a finále se stalo ještě napínavější.

Závěrečný workout byl opravdu náročný a při předsoutěžním testování dal zabrat i jeho tvůrci. "Kromě druhého WODu jsem na sobě testoval všechny soutěžní workouty, i když třeba v trochu pozměněné 'pracovní verzi', a vzhledem k tomu, jaký jsem 'nadaný gymnasta', mi dal nejvíc zabrat finálový WOD," přiznává Štěpánek. "Ale zvládl jsem ho!" dodává vítězně.

S posledním workoutem se prali celkem dobře i ostatní mužští finalisté, pro ženy ovšem bylo finále tvrdým oříškem. Vždyť jak je to dlouho, co ženy vítězně zvládly shyby, a najednou se musí poprat s muscle-upy a chůzí po rukou. Hand stand walk tu byl ještě o to těžší, že určenou čtyřmetrovou vzdálenost nestačilo jen nějak "propadat", ale bylo ji nutné ujít unbroken! Z žen si s úkolem nejlépe poradila Markéta Tarasová, která chůzi po rukou normálně zvládá bez problémů. Tady ovšem ke konci WODu už také musela zabojovat, kliky ve stojce z předchozího WODu nejspíš udělaly své. I tak ale Markéta finálový workout vyhrála a stala se také vítězkou celé soutěže, čímž obhájila své prvenství z loňska. Krásný boj ve finále předvedla i Lu Gregorová. Ta se dle svých slov naučila muscle-upy jen dva týdny před No Excuse, na soutěži samotné pak dala svůj osobní rekord v počtu opakování.

V kategorii muži masters nejvíce zaperlil Vladimír Brzokoupil, který tak splnil roli dobrého příkladu pro svého mladšího bratra startujícího v hlavní mužské kategorii. Mezi o něco mladšími muži si první místo vysloužil David Musil, atlet, který si vítězství na No Excuse také zopakoval už podruhé. První příčku obsadil již při úplně prvním ročníku tohoto závodu.

WOD D - FINAL
time cap 13 min.

18x axel bar deadlift 120/70 kg
6x bar MU - 4 m handstand walk (unbroken)
15x axel bar deadlift 120/70 kg
5x bar MU - 4 m handstand walk (unbroken)
12x axel bar OHS 60/40 kg
4x bar MU - 4 m handstand walk (unbroken)
9x axel bar OHS 60/40 kg
3x bar MU - 4 m handstand walk (unbroken)

Čí výkon by po soutěži nejvíce vypíchnul sám zakladatel akce Martin Štěpánek? Kdo že ho svými schopnostmi nejvíce "uchvátil"? "Na soutěži byla spousta pro mě nových tváří, ale super byli všichni. A kdo mě uchvátil? Tak třeba borec, který dal na konci WODu 20 striktních HSPU, nebo holka, co zvládla 20 HSPU bez přerušení, i když kippingových. Můj velký respekt také patří každému, kdo tu dal svůj osobák. Neméně mě dostali muži masters, kteří dávali na zadek i kupě borců z hlavní kategorie. Holt chlapi vs. chlapci." (smích)

Další informace o celé akci naleznete na facebookových stránkách události.


Výsledky soutěže No Excuse Challenge 2015
pořadí muži ženy masters muži
1. David Musil Markéta Tarasová Vladimír Brzokoupil
2. David Stroupek Lu Gregorová Josev Tichý
3. Luboš Novák Michaela Bonaventurová Roman Kujawa


No Excuse 2015 - fotogalerie



Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 94 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra