Reklama:

Jim Manion představil novou
kategorii Classic Physique

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Prezident profesionální divize IFBB a americké amatérské NPC (National Physique Committee) Jim Manion tento týden ve spolupráci s hlavní rozhodčí Sandy Williamson představil novou kategorii - Classic Physique.

Classic Physique vzniká jako most mezi kulturistikou mužů a physique mužů, a to v reakci na to, že se stávající kategorie physique s tím, jak její závodníci v uplynulých letech přidávali na objemech, již vzdálila svému původnímu ideálu. Kategorie své místo najde jak na amatérských soutěžích pořádaných pod hlavičkou NPC, tak i v profesionální divizi IFBB, a to již od roku 2016. Spolu se zavedením Classic Physique by se měl změnit trend rozhodování ve physique mužů, kde by měli být oceňováni závodníci s menším množstvím svalů i méně patrnou separací.

Závodníci budou na soutěžích nastupovat ve speciálních plavkách, které by měly být nejvíce ze všeho podobné pánským boxerkám. Jejich finální a požadovaná podoba bude ještě upřesněna. V Classic Physique by prozatím měly být vypisovány tři výškové kategorie (dá se předpokládat, že pouze mezi amatéry, profesionálové by měli mít kategorii pouze jednu). Sportovci přitom budou muset splňovat následující váhové limity ve vztahu ke své výšce:

Classic Physique do 170 cm
výška hmotnost
do 163 cm do 70 kg
do 165 cm do 72,5 kg
do 168 cm do 75 kg
do 170 cm do 77 kg
Classic Physique do 178 cm
výška hmotnost
do 173 cm do 80 kg
do 175 cm do 84 kg
do 178 cm do 87 kg
Classic Physique nad 178 cm
výška hmotnost
do 180 cm do 91 kg
do 183 cm do 94 kg
do 185 cm do 97,5 kg
do 188 cm do 102 kg
do 191 cm do 105 kg
nad 191 cm do 109 kg

V kategorii by se o sto procent bodů mělo bojovat už v semifinále, kdy závodníci budou porovnáváni v pěti povinných pózách. Těmi budou:

  • oba bicepsy zepředu
  • hrudník z boku
  • oba bicepsy zezadu
  • břicho a stehna
  • oblíbená klasická póza (nikoliv most muscular)

Rozhodčí budou při hodnocení posuzovat svalnatost, symetrii, vyváženost a proporce s důrazem na definici a připravenost. Ideálem kategorie je esteticky působící postava zvýrazněná úzkým pasem. Ve finálové části soutěže přijdou na řadu i volné sestavy. V případě, že to rozhodčí uznají za vhodné, může dojít také na finálová porovnávání a vyvolávání.

Cesta k profesionální kartě v zámoří povede přes úspěch na tamních amatérských soutěžích národní úrovně. Jim Manion počítá také s tím, že se pro závodění v kategorii rozhodnou i někteří ze stávajících profesionálů nastupujících ve physique mužů nebo některé z obou mužských kulturistických kategorií. To dává předpoklad pro to, aby se již v příštím roce v Classic Physique odehrálo šest až deset pohárových profesionálních soutěží, na nichž sportovci budou moci bojovat také o postup na Olympia Weekend, jako je tomu v případě většiny současných kategorií v profesionální divizi IFBB. V první sezóně se přitom sportovci z Classic Physique na Olympii budou kvalifikovat podle volnějšího klíče, jenž nicméně bude teprve upřesněn.

Přes drobné odlišnosti je Classic Physique velmi podobné klasické kulturistice, tak jak je známa na evropské amatérské scéně. Zda bude existovat nějaká cesta pro závodníky nastupující v kategorii klasické kulturistiky k tomu, aby mohli získat profesionální kartu a také oni tak měli šanci závodit v Classic Physique mezi profesionály, se Manion nezmínil.

Vznik nové kategorie se v prvních hodinách, které uplynuly od Manionova prohlášení, setkává s rozporuplnými reakcemi. Někteří novou kategorii vítají, jíní namítají, že se především profesionální kulturistika jako taková ještě více rozmělní. Sadik Hadzovic, jehož jméno bylo v souvislosti s možným přestupem do Classic Physique nejvíce skloňováno, už uvedl, že physique mužů je tou kategorií, kterou má rád, ve kterou věří a ve které také zůstane.


Zdroj:
www.npcnewsonline.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.09.19:23Pr!nc - Mně to nepřijde tak blbé, v ženách je zase physique a figu..
09.09.19:08člověk - To je vtip? :D protože mě to pobavilo ...
09.09.18:54Petr Prielozny - Ps: nova kategorie pro hubenoury, Pakosta tomuhle muze dom..
09.09.18:53Petr Prielozny - Jdete s tim uz do prdele. Timhle byla klasicka kultiristik..
09.09.14:56william888 - Tieto podpriemerne kategorie *88* sranda *88* , ze sa im c..+1
09.09.13:53DrobecekVlada - Nebude, protože nepopulární kategorie zase odpadnou. To je..
09.09.13:45Chadzi - Za 10 let tady bude super classic physique, ultra classic ..
09.09.13:12maxpoint97 - Haha, kéž bych tu našel svůj komentář z před pár měsíci, k..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra