Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Czech Beast Challenge 2015 (neděle) - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Vím, že předbíhám, ale když si mám vzpomenout, jaká byla neděle na Czech Beast Challenge 2015, první, co se mi nejvíc a v plné síle vybaví, je odpolední finále mužů. Co při něm se dělo, to jsem v takové intenzitě na žádných závodech nezažila. Zajímalo by mě, jestli to byl jen můj subjektivní pocit, nebo jestli to tak silně cítili i ostatní, ale po pořádku...

Nedělní ráno se probudilo do podmračena. Uvnitř brněnského Velodromu se proháněl podzimně studený vítr, jako by se také rozcvičoval před svým tříměsíčním workoutem. Atleti, čekající na workouty druhého soutěžního dne, se zabalení v mikinách také snažili rozpohybovat. Vzduch voněl čerstvě namletou kávou, která měla motory závodníků co nejrychleji nakopnout na plný výkon. Atlety startující v týmech čekaly v tomto dni ještě čtyři workouty, eliťáci po sobotních čtyřech dostali v neděli jako nášup ještě dalších pět. To se tedy týkalo těch, co se dopracovali až do finále.

Nedělní soutěžní WODy pro kategorii elite

Pokud někomu bylo po ránu chladno, první WOD dne a čtvrtý WOD soutěže to hravě napravil. Je až k neuvěření, jak zátěžová vesta umí zahřát, když v ní běháte, děláte burpees a overhead squats. "Tento WOD se mi hrozně líbil kvůli zátěžové vestě, kterou jsem na sobě ještě nikdy neměla. Byla to pro mě nová zkušenost. Workout mě také neskutečně zničil, takže mám na něj hezkou vzpomínku," nechala se po soutěži slyšet Michaela Palová, elitní česká atletka, která si s tímto úkolem poradila nejlépe mezi ženami. Z elite mužů se po ránu do závodního tempa nejlépe a nejrychleji dostal Erik Tóth, mezi masters se na vítězné vlně vezli i nadále Artur Komorowski a Veronika Štusáková.

Nedělní soutěž týmů zahájily synchronizované deadlifty, synchronizované bar facing burpees a stejně jako eliťáci a masters si i týmy střihli 400 metrů běhu. Pracovalo se zde v párech. Zatímco jedna dvojice se bavila mrtvými tahy a angličáky, druhá dvojice si pobíhala kolem. Posléze si obě dvojice role vyměnily. Výkony týmů byly v této disciplíně velmi vyrovnané, přece jen tu ale nejvíce zazářila čtyřka Functional Gauners pod taktovkou Mirka Skály.

4. workout
cap time 10 min.
2 rounds

 • 20 burpees
 • 21 OHS 40/30 kg
 • 400 m run
all with a weight vest 10/6 kg

Pátý workout byl ekvilibristickým oříškem, s kterým si nejlépe poradili Ludovit Czokoly, Annabel Jahn, Eduard Halík a Simona Černá. Týmy oproti tomu čekal úkol klasičtější, byl jím vláček obsahující 50 DUs, 40 KTB swings a 30 pull-ups. Žádnému týmu se ale nepodařilo dokončit celé kolo ve stanoveném limitu 15 minut.

5. workout
AMRAP 5 min.

 • hand stand obstacle course

Zatímco eliťáci a masters se v šestém WODu pomazlili s činkou a lanem, týmy si hrály s autíčky. Tedy s autíčkem. To mělo ale jednu vadu. Nejelo. Týmy mu tedy musely propůjčit svou vlastní koňskou sílu. V tomto workoutu to dopadlo podle rčení "když se dva perou, třetí se směje". Dva rivalské týmy, Superior 14 a česko-polské uskupení Bigger Stronger Faster, které se workout od workoutu přetahovaly o to, kdo bude lepší, zde porazil tým třetí - OVA Beast.

6. workout
cap time 8 min.
5 rounds

 • 5 clusters 80/50 kg
 • 5 rope climbs

Po šestém WODu přišel v kategorii elite první cut, který do semifinálového kola soutěže poslal 20 mužů, 10 žen a 10 masters závodníků. Sítem sedmého WODu do finále pak prošlo 10 mužů, 10 žen, 7 masters mužů a 3 masters ženy.

Sedmý workout byl pro týmy workoutem posledním, a tak jim organizátor nandal, co se do nich vešlo. Závodníci museli dohromady spolykat 70 burpee box jumps, 60 wall balls, 50 squat snatches, 40 muscle-ups, 30 hand stand push-ups, 20 power cleans a 10 back squats, na což měli time cap 25 minut, do kterého se ale vešli pouze dva týmy. Finálový workout nejlépe vyšel týmu Bigger Stronger Faster, v konečném součtu výsledků je ale předběhl Team Superior 14. Bigger Stronger Faster obsadili druhé místo, stupínek určený třetímu nejlepšímu týmu byl pak při vyhlašování nejplnější. Týmy Functional Gauners a OVA Beast dosáhly v celkovém součtu stejných výsledků, další rozstřel ale odmítly, na stupních vítězů se zmáčkly a o třetí místo se přátelsky podělily.

7. workout
cap time 8 min.
21 - 15 - 9

 • wall balls 15/9 kg
 • deadlifts 140/90 kg

S osmým WODem, po vítězství masters závodníků Artura Komorowskiho a Veroniky Štusákové, přišlo to, na co se diváci vždycky těší nejvíce - finále ženské a mužské kategorie elite. Mezi ženami patřilo nejvíce pozornosti Michaele Palové, která v současné době nemá na českém crossfitovém poli vážnější konkurenci. Role favoritky se ale navzdory dosaženým výsledkům Míše příliš nezamlouvá. "Osobně nemám ráda, když se očekává, že předvedu top výsledek, protože v CrossFitu se může stát cokoli."

Ačkoli kvalifikaci na Czech Beast Míša Palová vyhrála s přehledem, závod sám ji stál trochu nervů. "Moc jsem si přála obhájit vítězství z loňského roku, ale bylo to náročné, protože jsem se o první pozici přela se Sarah Mentzen, a to hlavě ve finále, kde jsem měla velkou ztrátu a opravdu jsem začala mít strach, že by to tentokrát nemuselo vyjít," svěřila se závodnice se svými finálovými pocity. Právě tento strach možná ale Míšu vyburcoval k tomu, že sáhla ještě hlouběji do svých rezerv a nakonec si titul Czech Beast i v letošním roce vybojovala.

Skutečný souboj nervů ale přišel až s finálovým soubojem zástupců mužské kategorie elite. Už jejich nástup na plac vypadal, jako kdyby do arény vstoupili gladiátoři odhodlaní, velmi odhodlaní, prát se až na krev. "Když David vyhlásil finále, věděl jsem, že jsem dostal šanci, protože mám rád chippery, navíc jednotlivé cviky tohoto WODu bych řadil spíš mezi své silné stránky. Tedy až na to nošení činky před koncem WODu. Sto kilo na 200 metrů.. Uff! Ve finále šlo všechno podle plánu, až do té doby, než jsem udělal pár prvních kroků s tou činkou. Přísahám, že v té chvíli vážila alespoň tunu! Byl to zlý sen! Těch 200 metrů byla snad nejtěžší chvíle nejen celého workoutu, ale i celé mé crossfitové kariéry," řekl po soutěži Erik Tóth, atlet, který vyhrál kvalifikaci a byl od začátku favoritem závodu.

Do začátku finálového WODu limitovaného 15minutovým time capem nastoupili závodníci rozvážně. Double unders jsou ostatně nejvíce o tom, udržet nervy na uzdě. Od druhé půlky workoutu už ale nebylo na co čekat. Kdo chtěl dopředu, musel to tlačit, co to šlo, takže atleti brzy dalece překročili hranici komfortu. Když pak přišlo na to, naložit si zepředu na ramena 100kg činku a ujít s ní předepsaných 200 metrů, bylo to už na hranici fyzických možností všech zúčastněných.

Jako první se s činkou rozešel právě Erik Tóth, ovšem po prvních pár metrech byl nucen činku odložit, za což ho čekala penalizace v podobě pěti angličáků. Po nich zůstal Erik v předklonu stát, jako by už nemohl. "Dělej, zvedej se, předběhnou tě!" křičeli na atleta jeho přátelé, ale ten jako by je nevnímal. Až když se další závodníci ještě víc přiblížili, donutilo to Erika si stokilovou činku opět naložit a pokračovat v pohybu. V následujících minutách se odehrálo vůbec největší drama závodu Czech Beast Challenge 2015.

Erika Tótha během chvilky dohnal Jojo Porubský a několik dalších atletů, z nichž každý jeden bojoval o každý ujitý metr už spíš jen silou vůle. Chvilku jeden padal k zemi při angličácích, zatímco další přebral vedení, za chvíli se role zase vystřídaly v závislosti na tom, kdo měl právě o trochu více psychické síly přemluvit tělo k pohybu. Obraz, který tu byl k vidění, mi připomněl dojemné záběry z finiše jednoho běžeckého závodu, o kterém nevím vůbec nic, pamatuji si pouze dva naprosto vyčerpané závodníky a jejich souboj v cílové rovince. Jeden už téměř nemohl chodit, kostrbatými pohyby se snažil posouvat směrem vpřed po čtyřech, druhý se poloplazil, ale oba, ač na úplném konci svých sil, stále bojovali. Atleti Czech Beast za sebou sice neměli tak extrémní mnohahodinový výkon, ale momentální extrémní zátěž je také přivedla do trochu jiného módu, fungujícího na odlišné, poněkud víc živočišné frekvenci, a kupodivu to samé postihlo i přihlížející diváky. Ti jako by se v momentu nejvyššího vypětí na závodníky jakýmsi způsobem napojili a křičeli tak, jako kdyby sami cítili jejich bolest i neskutečný vnitřní boj, ve kterém snad šlo o mnohem víc než jen o sport a vítězství nebo prohru.

Nervydrásající souboje s činkou vystřídal již umírněnější finiš na švihadle, s kterým to nejrychleji vyřídil Erik Tóth, který byl po závěrečném sečtení výsledků vyhlášen i za celkového vítěze závodu.

8. workout - finále
time cap 15 min.
Czech Beast Challenge 2015 (sobota) - reportáž a fotogalerie
CrossFit: Slovník pojmů a cviků
for time

 • 200 double unders
 • 50 m overhead walking lunges with a plate 20/15 kg
 • 150 m sprint with the plate
 • 500 m row
 • 10 hang clans 100/65 kg
 • 500 m row
 • 200 barbell front rack walk 100/65 kg
 • 200 double unders

Co pomohlo Erikovi získat titul Czech Beast 2015? "V CrossFitu nevyhrává nejsilnější, nebo nejrychlejší, nebo nejmrštnější, ale ten, kdo snese víc bolesti. Když přijde ta bolest poté, co se dostanu z komfortní zóny, jsem odhodlaný jít na ta temná místa a sáhnout si hlouběji na hranici svých možností než ostatní. Ale nejde to vždy. Finále na Czech Beast Challenge bylo vysloveně o tom. Velmi mi pomáhalo i to, že jsem měl vedle sebe velké množství úžasných lidí, kteří mě hrozně hnali," prozradil vítězný závodník zdroj své síly. K čerstvě dosaženému vítězství pak řekl: "CrossFit je hrozně náročný psychicky. Trénink bolí, každý den po WODu má člověk chuť odpadnout a přijde soutěž a absolvujeme to několikrát za víkend... Někdy už ani nevím, jestli to za to stojí. Bolí to na tréninku, aby to mohlo bolet na závodech. Ale ten pocit, stát na stupni vítězů, když víš, že to tvoje nejlepší bylo nejlepší ze všech, je tak sladká odměna, že všechen ten pot, krev a slzy (doslova, není to jen klišé) opravdu za to stály.

Závod by nebyl tak dokonalý bez druhého atleta žebříčku, ohromného sympaťáka ze Slovenska Joja Porubského, třetího nejlepšího atleta elitní kategorie Armina Streibla, ale i všech zbývajících závodníků kteří se Czech Beast Challenge 2015 zúčastnili.


Výsledky soutěže Czech Beast Challenge 2015

Kategorie elite
pořadí muži ženy
1. Erik Tóth Michaela Palová
2. Jozef Porubský Sarah Mentzen
3. Armin Streibl Lucia Kršková

Kategorie masters
pořadí muži ženy
1. Artur Komorowski Veronika Štusáková
2. Michal Dwornik Simona Černá
3. Martin Pospíšil Petra Mlejnková

Kategorie týmy
pořadí tým
1. Team Superior 14
2. Bigger Stronger Faster
3. Functional Gauners / OVA beast


Czech Beast Challenge 2015 - neděleLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 40 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Strongman Classic Europe Amate...
lipkofil (09:05) • pred chvilou som slecnu videl na czechcastingu a dnes sutazi na arnold classic
magazínŽeny, nehoňte se za nereálnými ideály...
maymilton (20:37) • Moc krásně napsaný článek hned se mi udělalo líp Děkuji 😊
magazínIFBB Elite Pro Madrid 2019 - kompletn...
amoresPE (05:41) • Turek mozno o priecku vyssie, slusna forma mu vysla. Roman potrebuje hmotu, inac forma...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
PavelV (15:13) • Je to přesně naopak. Díky za Matěje, Vláďu Žižku a další, že na tu pohárovku jdou a uká...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra