Reklama:

Czech Beast Challenge 2015 (sobota) - reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Czech Beast Challenge není jen jeden závod z mnoha. Za tři roky své existence si vybudoval status nejprestižnější české crossfitové soutěže, na kterou se atleti cíleně připravují, svou připravenost testují v jiných závodech, aby se pak na Czech Beast ukázali v top formě. Czech Beast Challenge je pro mnohé české atlety největší crossfitovou událostí v roce a celoroční motivací k tréninku.

Na tom nic nemění ani fakt, že v nabídce přibývá čím dál víc atraktivních zahraničních soutěží, na které špičkoví čeští atleti vyrážejí za srovnáním se zahraničními kolegy. Takové zkušenosti jsou k nezaplacení, navíc výjezd do cizích krajů lze pojmout i jako malou dovolenou a osvěžující vybočení z normálu. Co na těchto závodech ale obvykle chybí, jsou přátelé, rodinní příslušníci a fanoušci českých závodníků, kteří se jen tak nevydají do Švýcarska nebo na Kypr, ale do Brna zafandit přijedou a vytvoří atmosféru, která společně s promyšlenými workouty a hecujícím speakerem v podobě Davida Egydyho vytvoří unikátní akci, na kterou si atleti vždycky nechají místo v kalendáři, i kdyby kvůli tomu museli odložit žně, babiččinu oslavu narozenin nebo rodinnou dovolenou.

Letošní ročník této speciální sportovní události připadl na víkend 5 - 6. 9. 2015 a celý pořadatelský tým až do posledních chvil horečně pracoval na tom, aby připravil co nejlepší akci pro 180 kvalifikovaných atletů, kteří zde startovali v sedmi kategoriích. Otevřena byla kategorie elite pro ženy a muže, kategorie sport pro ženy a muže, kategorie masters pro ženy a muže a také kategorie týmů, která byla určena pro čtyřčlenná uskupení složená ze dvou žen a dvou mužů. Zatímco pro atlety elite, masters a týmy byla soutěž Czech Beast dvoudenní záležitostí, kategorie sport si celý svůj závod odbyla během soboty a byl to tudíž hlavně její den. V reportáži ze soboty se tedy budeme věnovat hlavně této kategorii, ostatním to vynahradíme nedělním reportem.

Kategorie sport byla původně určena pro začínající atlety, kteří jsou na startu své crossfitové pouti a s CrossFitem se teprve oťukávají a poznávají. Ovšem i zde se projevil neskutečně rychlý vývoj tohoto sportu. Zatímco ještě před rokem mívaly závody této úrovně spíše kondiční charakter a většinou nezahrnovaly technicky náročnější prvky, v letošním roce už je tomu úplně jinak. Tento posun potvrdily i workouty Czech Beastu, které kromě dřepů na jedné noze a váhově velkorysého speed ladderu zahrnovaly i hand stand walk a extrémně těžké muscle-upy! Závody pro začátečníky už tedy nejsou tak úplně závody pro začátečníky, jde spíše o akce pro atlety, kteří třeba nedělají CrossFit ještě dlouho, ale co se intenzity a frekvence tréninku týče, jejich přístup se příliš neliší od přístupu elity, jen s tím rozdílem, že pro některé věci musí "sporťáci" ještě dozrát.

První dva workouty závodu Czech Beast Challenge 2015 se všechny kategorie dozvěděly již dva dny před vlastní soutěží, závodníci kategorie sport tedy alespoň pro začátek věděli, že při WODu "Riviera" se namočí a "Little Helen" je kromě jiného prožene po stadionu v běžeckých botách. Úvodní WOD se z kategorie sport nejlépe povedl Michalovi Jaracicovi a Ludmile Šircové, v dalších kategoriích do soutěže nejlépe vstoupili Damian Mlakar a Sarah Mentzen z elite, Artur Komorowski a Veronika Štusáková z masters a z týmů skvadra Superior 14.

Workouty pro kategorii sport

1. workout "Riviera"
cap time 7 min.

  • 100 m swim
  • 20 thrusters 24 / 16kg KTB
  • 100 m swim

Druhý workout hrál do karet těm atletům sport kategorie, kteří se mají rádi s během. Dva 400metrové úseky by jistě udělaly radost i Míše Palové, která má za sebou atletickou kariéru a "čtyřstovka" byla právě její disciplína, ovšem pro její kategorii organizátoři připravili docela jinou lahůdku v podobě benchmarku Amanda. Druhý WOD kategorie sport tak vyhrála mezi ženami Soňa Karásková, mezi muži pak nejvíce zaperlil Krzysztof Pientka.

Úkolů pro své kategorie se při druhém WODu zhostili nejlépe Luboš Novák a Michaela Palová mezi elitou, Artur Komorowski a Simona Černá z masters, mezi týmy první příčku i po druhém WODu obýval Team Superior 14.

2. workout "Little Hellen"
cap time 8 min.

  • 2 rounds of 400 m run
  • 21 kettlebell swings 24 / 16 kg
  • 12 pull-ups

Ve třetím WODu bohužel již nepokračoval Radek Hadrovský, který do soutěže nastupoval z prvního místa v kvalifikaci a byl horkým favoritem mezi muži masters. Během Amandy si Radek zranil záda, takže místo toho, aby si šel vyzkoušet speed ladder čtvrtého workoutu, odebral se vyzkoušet kvality místní nemocnice. Arutrovi Komorowskimu, dalšímu favoritovi kategorie, se tak cesta za obhájením vítězství z loňského roku značně zjednodušila. Se 3. WODem se v elitní kategorii nejlépe vypořádala Míša Palová, v mužské části pole se o prvenství podělili Erik Tóth a Piotr Mielczarek, dalšími vítězi workoutu byli Martina Panácková a Krzysztof Pientka v kategorii sport, Michal Dwornik a Veronika Štusáková za kategorii masters, v týmech si pro tentokrát vypůjčila první příčku žebříčku čtveřice Bigger Stronger Faster.

3. workout
30 sec. work, 10 sec. to move to the next station

  • speed 3 rep clean ladder, 8 stanic

Male: 75 - 80 - 85 - 90 - 95 - 100 - 105 - 110
Female: 40 - 45 - 50 - 55 - 60 - 65 - 70 - 75
+ max effort deadlift tie break on the last lifted weigth in remaing 30 sec.

Po třetím WODu přišel v kategorii sport první cut, který do čtvrtého semifinálového WODu poslal 40 mužů a 20 žen. Zde závodníky čekala kromě dvojskoků přes švihadlo také záležitost, kterou leckdy ještě nezvládají ani elitní atleti, a to hand stand walk. Samozřejmě že zde ale musela být i jiná alternativa. Ten, kdo ještě nezvládl chůzi po rukou, mohl si zvolit výdrž ve stojce. Každá vteřina ve výdrži odpovídala jednomu bodu, každý metr ušlý po rukou se počítal za 5 bodů, pokud závodník ušel celých 5 metrů unbroken, mohl počítat se 30 body. Zde tedy bylo důležité se rozhodnout, zda se snažit chodit, nebo radši hrát na jistotu a ve stojce ustát, co se dá. Nejvíce bodů v tomto úkolu získali italský závodník Nico Vivarelli a česká atletka Barbora Dubnická, oba soutěžící kategorie sport.

4. workout
cap time 5 min.

  • 3 rounds of 30 double unders
  • 10 pistols
  • ME hand stand walk 5 m or hold

Pátý workout byl pro sport kategorii finálový a postoupilo do něj již jen 10 mužů a 10 žen. Možná že někteří z těch, kteří nepostoupili, mohli být i rádi. Poslední workout byl totiž skutečnou náloží, tvůrce WODu zde soutěžící vyždímal ze zbytků sil. Tady totiž po celém soutěžním dni přišly ony obávané muscle-upy, nebo alespoň chest to bars, doplněné pěknou řádkou clean and jerků a opepřené přelézáním sítě, což bylo při vší té únavě těžší, než by se mohlo zdát.

5. workout - finále

A) row 500 m, no rest

B) 9-6-3 bar muscle-ups / C2B pull-ups, 6-4-2 clean and jerk 80/50 kg, 3-2-1 burpee net clibs overs

S vyčerpáním a workouty celého dne si nakonec nejlépe poradili a ve své kategorii sport zvítězili polský atlet Marcin Majewski a česká závodnice Soňa Karásková.

Soňa dříve jezdila závodně na koni, ale před rokem objevila CrossFit. Nejprve se s tímto sportem pomalu seznamovala, od jara jej ale začala brát skutečně vážně, což je vidět i na její závodní historii, která je, přes relativně krátkou crossfitovou kariéru atletky, bohatá. Soňa se v letošním roce zúčastnila týmových závodů Cross Challenge Pardubice, v jednotlivcích si zasoutěžila na akci Fit Monster v Brně, dalšími jejími týmovkami byly závody Cross Chalenge Liberec, na Czech Beast si opět vyzkoušela individuální soutěž. "Největší respekt jsem měla asi z plavání a trochu mě vyděsila chůze po rukou, kterou začínám trénovat, ale zatím ji bohužel neovládám. Nakonec jsem naštěstí zvolila správnou taktiku a vše vyšlo podle mých představ," říká vítězka kategorie sport, která by touto cestou chtěla poděkovat těm, kteří jí na její sportovní cestě pomáhají. "Trénuji s kluky, kteří mají CrossFit Meat Factory u nás v Praze. Artem Belov a Roman Karpenko se mnou jezdí po všech závodech a pomáhají mi - moc jim tímto děkuji. Zrovna tak děkuji všem, co mi fandí, a hlavně mému příteli, který nejlépe chápe, jak moc pro mě CrossFit znamená."

Velká gratulace patří i Antonínu Lukešovi a Ludmile Šircové za druhá místa a Maroši Ligacovi a Karolíně Minksové za třetí nejlepší výkony kategorie sport. Karolíně navíc ještě dodatečně tleskáme, jelikož ta si potlesk na vlastní akci neužila. Kvůli chybně spočítaným výsledkům jí bezprostředně po soutěži bylo přiděleno čtvrté místo, ke korekci výsledků došlo na základě upozornění až dva dny po soutěži.

Zatímco pro atlety kategorie Sport tímto závod Czech Beast Challenge 2015 skončil a oni se mohli v klidu vydat na pro ně zorganizovanou afterparty na parníku, zbytek startovního pole si nic takového dovolit nemohl. Největší starostí všech, kteří měli závodit i v neděli, bylo především se co nejlépe najíst, co nejvíce se vyspat a co nejefektivněji zregenerovat pro další závodní den a rozhodující souboje o titul Czech Beast 2015.

Kategorie sport
pořadí muži ženy
1. Marcin Majewski Sona Karásková (CrossFit Meat Factory)
2. Antonín Lukeš Ludmila Šircová
3. Maroš Ligac (CrossFit Nitra) Karolína Minksová (X-Fit Stones)

Sobotní soutěžní workouty, které absolvovali závodníci kategorií elite, masters a týmy, naleznete na facebookových stránkách akce.


Czech Beast Challenge 2015 - sobotaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.09.09:49mysH - to je pastva pro oci, ty crossfit zensky
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra