Reklama:

CrossFit: Závod v Nových Zámcích vyhrál brněnský tým New Park

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

V neděli 9. srpna se na koupališti Emila Tatárika v Nových Zámcích na Slovenku uskutečnila crossfitová soutěž CrossFit Redoubt Summer Challenge určená čtyřčlenným týmům složeným ze dvou mužů a dvou žen. Kapacita závodu stanovená na 42 týmů se z 50 % naplnila již dva týdny po zahájení registrace, dva týdny před vlastní soutěží bylo plno.

Hlavním organizátorem závodu byl Michal Kiss, který takovouto mezinárodní akci pořádal poprvé, ovšem poradcem mu byl Jaroslav Kratina z Brna, který už má zkušenosti s pořádáním podobných akcí v České republice. Rozhodnutí uspořádat crossfitové závody komentuje Michal Kiss slovy: "Chtěl jsem uspořádat týmové závody, kde se setkají skvělí lidé z celé crossfitové komunity ze Slovenska i zahraničí a v dobré náladě si poměří síly."

Závod CrossFit Redoubt Summer Challenge byl určen všem crossfiterům bez ohledu na jejich výkonnost, takže se tu představily jak opravdu elitní týmy, tak uskupení závodníků, kteří jsou ve svých začátcích, ale zápal jim rozhodně nechybí. Workouty, které je tu čekaly, měly být co nejrozmanitější. "Naším cílem bylo udělat soutěž pestrou, ale i obtížnou. S přípravou WODů mi pomáhal můj dobrý kamarád a skvělý atlet Jojo Porubský, výběrem úkolů jsme se snažili pokrýt všechny aspekty CrossFitu. Jako inspiraci jsme brali vlastní zkušenosti z různých soutěží," říká Kiss.

Všichni závodníci společně si odjeli první 4 WODy, do semifinále postoupilo 18 týmů, do finále pak šlo jen 6 nejlepších týmů celé soutěže.

Na jaký workout je hlavní pořadatel nejvíce hrdý? "Nejvíc jsme toho zvládli pokrýt v semifinálovém kole, které se skládalo ze dvou částí, A a B, přičemž celkový time cap byl 30 minut. V části A musel tým odveslovat 4000 m, pořadí atletů nebo zatížení vesla bylo volitelné. Hned po ukončení A části následoval blok, ve kterém atleti museli zvládnout 100x DU, 75x pull-up, 50x clean & jerk, 100x DU, 50x C2B pull-up, 50x OHS, 100x DU, 25x bar muscle-up, 50x thruster. Tento workout startoval ve 14 hodin odpoledne a nazvali jsme ho peklo v pekle, protože atleti to vůbec neměli lehké. Teplota se pohybovala kolem 37 °C a železo bylo horké. Jen dva týmy zvládly tento workout v časovém limitu, a to tým CF Power House Brno a tým Perpetum z Bratislavy. Atleti obou týmů předvedli absolutní soudržnost a elitní výkony!"

Finále závodu ovšem přineslo hlavně závodníkům týmů, kterých se to týkalo, ne zcela obvyklé překvapení. Organizátor závodu se rozhodl před finále vynulovat skóre, což se setkalo s kritikou a nevolí. Michal Kiss se ale tento krok snaží vysvětlit: "Každý tým, který se do finále probojoval, ukázal absolutně skvělé výkony na profesionální úrovni, ale protože jsme měli open registraci, zvolil jsme tuto možnost, aby měl každý tým ve finále možnost na krev bojovat o první tři příčky. Kdyby se jednalo o soutěž s kvalifikačními koly, nikdy bych na nic takového nepřistoupil, tady jsem ale chtěl, aby i týmy, které postoupily z pátého nebo šestého místa, byly motivované k výkonu."

S celkovým průběhem závodu je ale jeho hlavní pořadatel velmi spokojen. "Na to, že to byl oficiálně náš první ročník, si myslím, že jsme atletům i obecenstvu připravili všechno, co by mělo na profi soutěži být. Ano, trošku jsme si odřeli koleno na finále, ale co k tomu dodat. No fail, no progress."


Vítězem letošního ročníku soutěže CrossFit Redoubt Summer Team Challenge se stal brněnský tým New Park pod vedením Michala Merganiče, kterému jsme položili ohledně soutěže několik otázek.

Michale, nejdřív tvým prostřednictvím velmi gratuluji celému týmu New Park k vítězství na CrossFit Redoubt Summer Challenge. Jaké bylo složení vašeho týmu?

Byl tam Matěj Vránek, jeden z mých parťáků na trénink a trenér v CrossFit New Park, dále Veronika Šimková, trenérka funkčních tréninků v CrossFit New Park, Darina Sedláková, moje fyzioterapeutka a spolupracovnice v trenérském kurzu, a pak také já. :)

Trénovali jste spolu někdy před soutěží, abyste se naučili fungovat jako tým?

Popravdě ne, nenašel se čas na společný trénink. Pět týdnů před závody jsem musel na operaci s meniskem a hlavní bylo dát se do pořádku, abychom za mě nemuseli hledat náhradu. Ale s Matějem spolu trénujeme pořád, takže to problém nebyl, holky také občas trénovaly společně, aby se sehrály. Holky navíc chodí k nám na lekce, takže je dobře známe, jak jejich silné, tak slabé stránky, a já věřil, že budu během závodu schopný lídr týmu.

Jaké jsou tedy slabé a silné stránky jednotlivých členů týmu?

Verča a Darča mají skvělou silovou vytrvalost a jsou všestranné. Dobře zaběhnou, zaplavou a s lehčí činkou si dokáží házet celý den. Horší jsou maximální váhy, protože obě dělají CrossFit celkem krátce. Matěj je hodně silný ve vzpírání a silové gymnastice, ale o kousek horší v silové vytrvalosti. Já jsem dobrý v gymnastice a silové vytrvalosti, ale po zranění kolene to mám horší s maximálními váhami.

Který ze soutěžních WODů byl tím vaším královským nebo ve kterém jste se prostě cítili nejlépe?

Nejlépe jsme se cítili ve finále. Chůzi ve stojce zvládáme všichni, GHD sit-ups také nebyly problém. Poslední část za nás oddřel stroj Darča 7000. :) Celkově jsme si věřili všude, že neztratíme, ale zas jsme nikde nějak extra nevyhráli. Naše kouzlo bylo ve všestrannosti.

Byl nějaký workout, který se vám nelíbil, nebo vás dokonce štval?

Druhá část 3. WODu. Měli jsme problém s rozhodčí, která nám špatně, nebo vůbec nepočítala opakování, a to vás v tu chvíli hodně zdrží a naštve. Jinak holky trochu bojovaly s váhami, ale nechaly tam vše a to bylo hlavní pro nás jako tým.

Během závodu panovalo extrémní horko. Jak jste ho zvládali? A byla tam nějaká možnost zchladit se vzhledem k tomu, že se závod sice konal na koupališti, ale termálním?

Horko bylo asi nejhorší, jaké jsem na závodech zažil. Bylo zde ale dost vody pro závodníky, bazény se daly použít, i když voda v nich už moc neosvěžila, navíc tu byla i kryokomora, kterou jsme ale bohužel nevyzkoušeli.

Michale, ty už jsi ostřílený závodník, takže můžeš srovnávat. Závod v Nových Zámcích bys zařadil spíš k těžším, nebo lehčím závodům, případně jak bys ho specifikoval?

Soutěž bych nazval všestrannou. Potkali jsme se zde se všemi výzvami. Byl tu jak sprint, tak vytrvalost, olympijské vzpírání na maximální váhu i těžší gymnastika... Pro nás to byly ideální závody oproti těm, kde se prosazují těžší váhy, nebo více silové prvky. Tady jsme mohli ukázat všestrannost a to se nám líbilo nejvíc. Těžká soutěž rozhodně byla vlivem počasí. Vzpírat na betonu při teplotě 35 °C nebylo nic příjemného a jet 30 minut naplno bylo opravdu výzvou.

Soutěž se mnoha závodníkům líbila, ale zároveň řada z nich neskrývala rozhořčení z anulování výsledků před finále. Jak si váš tým před anulováním vedl a jak se k tomuto kroku organizátorů stavíš?

Před semifinále jsme byli první, po semifinále jsme klesli na 3. místo a anulování nás zaskočilo. Ale je to vždy na volbě organizátora, jak to udělá, a každý závodník to musí respektovat. Zažil jsem už na několika závodech anulování (Cross Challenge Pardubice, Big1 Challenge, Central Europe Throwdown). My se k tomu stavěli tak, že holt ve finále musíme bojovat, co to půjde, a pak se uvidí.

Tato záležitost vzbudila dost rozruchu, polemizuje se o tom, kdo by jak skončil, kdyby k anulování nedošlo, dochází k poměrně ostrým diskusím a dohadům... Nezkazilo vám to trochu radost z vítězství?

Popravdě ano. Číst na diskusích, "co by kdyby" nebylo nic příjemného. Ale plně to chápu od týmů, kterých se to dotklo. My měli "štěstí" že jsme nikde neztratili a finále nám sedlo. Ale i o tom je sport - někdy máte víc štěstí a někdy ne.

Závody byly na Slovensku, ale i přesto zde bylo hodně týmů z Čech. Znali jste se vzájemně, nebo zde bylo více nových tváří?

Co se týče zahraničních týmů, byly snad všechny z Brna. CrossFit New Pak zde měl 6 týmů, dále zde byly týmy CF Power House Brno, Jiskra Obrany, z Elite Gymu přijelo několik týmů, takže jsme si zde připadali jako doma. Já jsme tam znal snad 90 % všech atletů, takže jsem se cítil dobře a byl jsem rád, že s těmito lidmi můžu závodit. I když jsme soupeři, tak po WODech rádi pokecáme o pocitech a o tom, jak se každému vede. To přesně na CrossFitu miluji. Takovou komunitu nezažijete nikde jinde. A jak říká můj nejlepší parťák Erik Tóth - "bez deště není duha", takže i když je teď mohutná diskuse na Facebooku ohledně tohoto závodu, na dalších závodech se spolu zase všichni rádi potkáme.


Nejlepší týmy soutěže CrossFit Redoubt Summer Challenge 2015
pořadí tým
1. New Park
(Michal Merganič, Matěj Vránek, Veronika Šimková, Darina Sedláková)
2. Crossgym United
(Milan Mičuda, Lenka Adamíková, Maria Luliakova, Juro Cermo)
3. CF Power House Brno
(Filip Trojovský, Michal Velkov, Mirka Zemanová, Markéta Tarasová)


Foto:
č. 2, 3, 4, 5 - Eva Smrček


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.08.13:55Lucie - super, děkujeme!
14.08.13:11secret78 - Milan Mičuda, Lenka Adamíková, Maria Luliakova a Juro Cermo
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra