Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Boris Orava: "Zkušenosti, které jsem nasbíral během přípravy, jsou cennější než samotný výsledek."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

European Games 2015:
jak si vedl Boris Orava?
European Games 2015: fotografie z prezentace
Boris Orava: kontrola
formy před prezentací
na European Games 2015

Devětadvacetiletý mistr Evropy v klasické kulturistice mužů z roku 2014 Boris Orava se v červnu zúčastnil historicky prvních European Games, které hostilo ázerbájdžánské Baku. Na klání, kde jeho klasická kulturistika dostala ještě spolu s fitness mužů a žen prostor jako ukázkový sport federace IFBB, se nakonec dokázal probojovat k dalšímu úspěchu, když v kategorii nad 180 cm nestačil pouze na domácího Kaveha Jazaniho a vybojoval tak stříbro.

Jaké European Games 2015 byly právě očima českého závodníka, se dnes můžete dočíst v následujícím rozhovoru, který doplňujeme o několik desítek fotografií.


Borisi, blahopřeji ke druhému místu z European Games. Jak jste byl na klání spokojen s formou a jak blízko jste podle vás měl k vítězství?

Děkuji za gratulaci a podporu všem fanouškům a přátelům, až jsem měl pocit, jako bych byl první. (smích) Je to skvělá zpětná vazba, která mě motivuje a dokazuje, že to, co dělám, funguje. Mám na mysli především přístup a snahu ukázat funkční, nenásilnou a poctivou cestu k výsledkům.

Hodnotit vlastní formu je vždy velice těžké, hlavně v období před závody. Příprava probíhala plynule a zdálo se, že v optimálním tempu. Měsíc před soutěží jsem však měl nejistý pocit, jestli to bude ono a jestli stihnu formu vyladit do očekávané podoby. Proto jsem udělal některé kroky, které bych asi normálně neudělal. Vsadil jsem na přirozenost a na to, co jsem cítil nejlíp. Dva týdny před soutěží jsem tedy vysadil naprostou většinu doplňků výživy, hlavně kvůli umělým sladidlům, o kterých se tvrdí, že zadržují vodu atd. Dále jsem vynechal sacharidový víkend a táhl jsem to až do superkompenzace jedenáct dnů bez sacharidů. Na to jsem byl normálně zvyklý, jen jsem neměl zkušenosti s takovou dlouhou dobou bez nacukrování.

Boris Orava po úspěchu na European Games 2015

V tuto dobu se to zlomilo a forma začala každým dnem gradovat. Navíc jsem se cítil čím dál lépe, síla vůbec neubývala a nasazení stoupalo. Před superkompenzací jsem se dostal na nižší váhu, než jsem předpokládal. Ale váha mě nikdy netrápila a vím, že čím jsem lehčí, tím vypadám lépe. Poslední den před cukrováním jsem odjel tvrdý trénink s těžkými mrtvými tahy a brutální intenzitou, jako by nic nebylo. Vůbec jsem nebyl plochý a byl jsem zvědavý, co udělá superkompenzace.

Tento trend pokračoval při cestě do Baku a odvodnění to zaostřovalo až do finále. Na semifinále si rozhodčí hned vybrali top 3 a nechali nás samostatně pózovat v prvním vyvolávání. Vím, že jsem měl trochu rezervy v pózování, protože jsem rok nezávodil a pózování jsem neměl čas trénovat. Hlavně v bočním postoji, který je hned druhý, jsem se necítil. S formou jsem byl spokojený, jen je důležité to na pódiu prodat a ukázat ze sebe to nejlepší. Po semifinále jsem měl signály, že je to dobré a pohybuji se na 1. až 2. místě, ale spíš druhém. Proporčně, symetrií i objemy jsem byl asi nejlepší, ale soupeř byl tvrdší hlavně v nohách a celkově ostřejší.

Nějak jsem neřešil, jestli budu první nebo druhý, a soustředil se na co nejlepší výkon a doladění formy do finále. To se skvěle povedlo a forma opravdu na odpolední finále vygradovala. Vím, že sůl to zaostří a rozproudí, tak jsem si dal na oběd slané maso se zeleninou. Při rozcvičování jsem cítil, že reakce je přesně taková, jakou jsem chtěl. Ve finále jsem se do pózování lépe dostal a s gradující formou jsem to daleko lépe prodal. Zde to bylo velice blízko prvnímu místu, ale domácí měl již trochu náskok ze semifinále. Přesto jsem byl spokojen s druhým místem na takovéto akci. Každá medaile je úspěch a zvyknout si jen vyhrávat není dobré.

Navíc ne vždy je to možné, jsou sporné situace, jako se ukázalo i zde tím, že ani jeden z domácích závodníků se neobjevil na dopingové kontrole, která byla povinná pro všechny medailisty z každé kategorie. To je přinejmenším zajímavé.

V čem byla vaše forma v Baku jiná oproti té, která vám vloni vynesla titul mistra Evropy?

Za rok se spousta věcí změní a já jsem se v přípravném období zaměřoval na několik věcí, které jsem chtěl zlepšit. Myslím, že se mi to podařilo a vypadalo to prostě jinak než před rokem. Takže na vše se dívám z jiného úhlu a tím je posouzení formy těžší. Každopádně jsem byl zase o kousek dál než minule. Loni jsem šel tři závody za sebou a na mistrovství Evropy jsem byl krásně vypózovaný a na pódiu naprosto suverénní. Myslím, že ani tři superkompenzace za sebou mi nedělaly žádný problém, ale naopak každá byla lepší. Teď jsem měl jeden cíl, jedny závody a jeden pokus. Myslím, že to celkem vyšlo, ale vůbec by mi nevadilo absolvovat sérii závodů jako minulý rok a jsem přesvědčen, že stejně jako loni by to bylo pokaždé trochu lepší. Po soutěži se totiž tolik nezaliju jako ostatní a tím se každá superkompenzace stupňuje.

Co se týče vlastního posouzení formy, bylo vidět, že jsem zmohutněl ve stehnech, zádech a pažích, navíc zvětšil X tvar a zase zlepšil symetrii. Ostrost se však z fotek velice těžko posuzuje kvůli různým světelným podmínkám, navíc fotografií bylo tentokrát velice málo, převážně ze semifinále a ve špatné kvalitě. Ale celkově byla forma určitě ještě o kousek lepší než na mistrovství Evropy, takže můžu být jedině spokojený.

Propozice klání prozrazují, že závodníci museli projít hned několika dopingovými kontrolami. Přibližte prosím našim čtenářům, kdy jednotlivé testy probíhaly a jak tomu bylo s testováním závodníků přímo během her...

Boris Orava na European Games 2015 s pozdějším vítězem jeho kategorie Kavehem Jazanim

Antidopingové podmínky na tuto soutěž byly v kulturistice poprvé takhle přísné, což je dobře. V jiných sportech je to tak úplně normálně.

Reprezentanti České republiky na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa musí mít půlroční monitoring, kdy vlastně kdykoliv v této době může přijít neohlášená dopingová kontrola. Zde byl podmínkou půlroční monitoring ADAMS, který je mezinárodní, sportovec je registrovaný v mezinárodním monitoringu WADA a hlásí místa pobytu, cesty a soutěže kdekoliv na světě. Dopingová kontrola může přijít kdykoliv a kdekoliv. Další podmínkou byl dopingový test patnáct dnů před soutěží, kterým musel projít každý závodník. Požádal jsem proto ADV ČR o kontrolu a bez problému provedli test v místě, kde trénuji. Dále uváděly propozice dopingový test při prezentaci, který by byl však prakticky velice komplikovaný v odvodňování před soutěží. Další dopingová kontrola ale čekala na všechny medailisty a další vybrané závodníky, kdy jsme rovnou z pódia šli na testy. Bohužel byla časově velice náročná, protože to bylo cca dvacet lidí na testy pro běžnou sestavu dopingových komisařů, kteří jezdí na soutěže ME a MS IFBB a testují obvykle pár závodníků. Testy se proto protáhly na několik hodin čekání nezávisle na tom, jestli jste byli připraveni nebo ne.

Jediný překvapující fakt byl, jak jsem zmínil, že ani jeden z domácích závodníků se tam neobjevil, přestože vyhráli všechny kategorie. Oba tyto fakty trochu zpochybňují původní myšlenku, zda tato soutěž opravdu byla pro všechny rovnocenná.

Ať už je to jakkoliv s ázerbájdžánskými závodníky, díky těmto přísným antidopingovým podmínkám byla účast velice výběrová, přesto se však sešla evropská špička v naší kategorii: dva mistři Evropy (já 2014 a Krylov 2013), několik medailistů z ME (Imerovic, Vrbancic - přijel, ale nenastoupil) a čtvrtý z mistrovství světa (vítěz). Při pohledu na startovní pole byli všichni závodníci skvěle stavěni (až na jednoho Španěla) a výborně připraveni. Rád soutěžím s kvalitními závodníky a jsem rád, že tady to bylo ještě nad očekávání.

Věřím, že na příští soutěži tohoto typu se sejde víc závodníků. Jen se musí naučit na tyto soutěže chodit a připravit. Přísnější podmínky jsou odměněny vysokou atraktivností globálních sportovních akcí a myslím, že určitá skupina klasických kulturistů v budoucnu bude vyhledávat výhradně tyto soutěže, kde budou mít všichni stejné podmínky. To by mělo motivovat samotné sportovce hledat efektivnější tréninkové a dietní přístupy místo pomoci prostřednictvím zakázaných prostředků.

IFBB vybralo klasickou kulturistiku jako kategorii, kterou se snaží prosadit v olympijském hnutí a dostat blíž veřejnosti, zájmu, na velké soutěže a teoreticky až na olympiádu. Tyto antidopingové podmínky jsou základním předpokladem a doufám, že na příštích akcích už bude klasická kulturistika v oficiálním programu.

Jak bylo na událost takových rozměrů, jakou jsou právě European Games, připraveno město a jak moc v něm byla cítit atmosféra her?

Olympijská vesnice v Baku

Před soutěží jsem měl pocit, že se připravuji na něco výjimečného, což bylo. Kulturistická soutěž v rámci takové velké sportovní události s olympijským duchem je velkou motivací. Zároveň mě těšilo, že poprvé byla velice přísná antidopingová opatření a vypadalo to, že tedy všichni závodníci budou mít stejné podmínky.

Baku jako město bylo pro nás také velice lákavé a všichni byli dojati ázerbájdžánskou metropolí. Z města mám velké dojmy, ať už ze sportovišť, která vybudovali, tak celkově z překvapujícího pořádku ve městě, jaký jsem nikde neviděl.

Už na letence bylo logo Evropských her, na letišti byly všude loga a reklamy, Baku dýchalo sportovní atmosférou a vše bylo opravdu ohromující. Stavby a nejen sportovní, které vybudovali, v noci zářili všemi barvami a bylo cítit, že se pořadatelská země chce opravdu předvést celému světu a udělat dojem. Prakticky většina města byla úplně nově vybudována. Většina sportovišť a zázemí byla odborníky hodnocena jako nejmodernější na světě a Baku nasadilo laťku i pro olympijské hry velmi vysoko.

Den před soutěží jsem se šel projít městem k moři. Procházel jsem kolem sportovišť, která byla přísně střežená, viděl jsem staré Baku, několikrát jsem střetl závod cyklistů. Vše bylo skvěle organizováno a zabezpečeno. Jediná bariéra byla jazyková, protože skoro nikdo tam neumí anglicky.

Myslím, že svět měl i takovou morální bariéru vůči těmto hrám. Nikdo nevěděl, co očekávat, jaké bude zázemí, organizace a bezpečnost. Protože Ázerbájdžán je pro nás země celkem neznámá, s jinou formou vládnutí, kultury a vlastně ani není v Evropě. Přes tohle všechno se povedlo této zemi ukázat, že umí organizovat velké akce, že mají na to podmínky, prostředky a nemají problém je do toho dát. Tak nějak se i předpovídá, že akce typu olympijských her atd se budou přesouvat na východ, protože ne každá země má na to podmínky a finance.

Jaké byly prostory, v nichž se konala Vaše soutěž a kolik diváků si našlo cestu do hlediště?

Soutěž se odehrávala v centru města a byla to taková spíš kulturní hala uprostřed obrovského náměstí s krásným parkem, okolo se jely cyklisté závody. Organizace a průběh byly pohodové, protože se nejednalo o masovou akci typu mistrovství Evropy všech kategorií.

Na dopolední semifinále obvykle nebývá moc diváků. Odpolední finále začalo slavnostním zahájením, následoval standardní proslov a vzájemné oceňování vedení IFBB. Ale diváků jsem čekal více, přiznám se, že do hlediště jsem moc nekoukal, ani jsem ho nevnímal během soutěže. Nějaká odezva diváků tam byla, ale rozhodně to nebylo natřískané, jak by se na této akci očekávalo. Přece jen byl to ukázkový sport a zřejmě neměl takovou propagaci jako sporty v oficiálním programu.

Ubytování bylo velice nadstandardní, v hotelu kousek od místa dění. Ázerbájdžánci byli velice milí a pohostinní.

Pokud se někdo po Nizozemsku, které se před několika dny vzdalo pořadatelství, ujme European Games pro rok 2019 a klasická kulturistika opět bude jejich součástí, zúčastnil byste se soutěže znovu?

Určitě! Byl bych rád, kdyby se tento trend soutěží v klasické kulturistice rozvíjel, a zřejmě bych se zaměřil hlavně na tyto soutěže. Doufám, že další Evropské hry budou i s klasickou kulturistikou v oficiálním programu. Stejně by se mohla naše kategorie objevit na dalších podobných akcích. Mám informaci, že v roce 2017 tomu tak bude, a to i se zařazením klasické kulturistiky do oficiálního programu. To bude určitě jedním z mých dalších cílů.

Na kulturistu jsem celkem mladý, celou kariéru a vrchol mám ještě daleko před sebou. Pokud se v životě nic zásadního nezmění, hodlám v tom pokračovat.

Uvažoval jste už nad tím, kdy soutěžní plavky navléknete příště? Plánujete letos ještě nějaké závody?

Nejbližším cílem bude zřejmě mistrovství světa v klasické kulturistice. Po dvou účastech v letech 2012 a 2013 bych chtěl uspět na této vrcholné soutěži klasické kulturistiky. Cítím se dobře, přípravy a soutěže mi prospívají, vždy se po každé soutěži posunu o krok dál a každá příprava mi hodně dá. Přitom je snáším v pohodě a kromě častějších tréninků mě jinak neomezují. Obzvlášť tahle poslední byla pro mě velmi přínosná po všech stránkách.

Zkušenosti, které jsem nasbíral během přípravy, jsou cennější než samotný výsledek.
Boris Orava

Zase víc jsem porozuměl svému tělu a zjistil, jak lépe využít přirozený potenciál. Vždy jsem tvrdil, že člověk má obrovský přirozený potenciál, jen ho neumíme využít. V tomhle jsem se během závěru přípravy velmi posunul a vím, že příště to bude zase lepší. Zkušenosti, které jsem nasbíral během přípravy, jsou cennější než samotný výsledek. Pokud budou dobré podmínky, což znamená hlavně lepší podporu sponzorů, rád bych se připravil na podzimní mistrovství světa již tento rok.

Mám rodinu, kapelu a další zájmy... Táhnout přípravu a platit si výjezdy několikrát za rok je náročné a nejsem člověk, který dýchá jenom pro kulturistiku. Do přípravy jdu však vždy naplno, a pokud budu mít dostatečnou podporu, nepotřebuji dlouhé soutěžní přestávky.

Komu byste chtěl touto cestou poděkovat za pomoc či podporu v přípravě?

Rád bych poděkoval manželce Martině, která je mou oporou. Fungující rodina je základem úspěšného muže. Dále mojí mamince, která mě podporuje a jako máma dělala vždy maximum. Samozřejmě děkuji za spolupráci sponzorům - společnosti MadMax, která mě vybavuje oblečením a tréninkovým vybavením, Health Institute s jejich unikátním omega 3 olejem, který používám. Děkuji také firmě NOVATRONIC, moravskému výrobci nábytku, za dlouhodobou finanční podporu.

Zároveň doufám, že do další přípravy se mi podaří sehnat silného a kvalitního partnera pro sportovní výživu, případně další partnery a sponzory pro náklady spojené se soutěžením.


Baku očima Borise Oravy

Boris Orava na European Games 2015 - zákulisní fotografie

Boris Orava při soubojích na pódiu na European Games 2015

Sportovní kariéru Borise Oravy
můžete kromě informací z Ronnie.cz sledovat také prostřednictvím jeho fanpage na Facebooku.


Foto (1 - 26):
archiv Borise Oravy

Foto (27 - 35):
www.eastlabs.sk


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBrett Wilkin 5 dnů před Wings of Stre...
Neutralni typ (17:27) • tohle video by se melo povinne poustet ve skolach tak jako se pousteji varovani pred dr...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
Zodiak411 (22:17) • Tommy, když odbočím od toho, že to je absolutně mimo téma těchto stránek, tak to co zde...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
Neutralni typ (11:38) • boohuzel to tak je, z techto faktu vychazi jedna vec, ze skutecne verici clovek by nemo...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
maxpoint97 (11:27) • Neskutečně důmyslná logika Tommy. Akorát by sis měl před Vánoci dávat větší pozor. Jak...
magazínRonnie Coleman pod mikroskopem - gene...
Neutralni typ (11:14) • Fakta: Coleman je verici clovek ktery veri v Jezise ve sveho Boha podle svych slov, nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie