Reklama:
Zbývá už jen 43 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Martin Zach: Život
jde žít skvěle i vsedě!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Rád bych Vám představil Martina Zacha, skvělého kluka, kterého jsem poznal na sportovním gymnáziu v Novém Městě na Moravě. Martin, tou dobou úžasný lyžař na vrcholové úrovni, dokonce reprezentoval naši zemi na zahraničním poli. Dále se věnoval dalším mnoha sportům, jako je například běh, jízda na kole a spousta dalších disciplín. Rozhodně se nedá říci, že by byl pasivním člověkem.

Muž roku

Věřím, že Martina většina z Vás zná. Možná si to nespojíte pouze se jménem, ale pokud přidáme přívlastek "muž roku", určitě již mnoho z Vás bude vědět, o koho jde.

Martin se roku 2009 zúčastnil soutěže Muž roku, mužského ekvivalentu ženské soutěže krásy, kde zvítězil. Tato soutěž asi není až tak známá pro širokou veřejnost, ale vzhledem k událostem, které po soutěži nastaly, se rozhodně již o neznámou nejedná. Bohužel její proslavení je provázeno tragédií, která potkala právě jejího tehdejšího vítěze Martina.

Akrobatické skoky do vody

Martin se v té době věnoval nepříliš rozšířenému, ale rozhodně ne málo šílenému sportu - skoky do vody na běžeckých lyžích. Den po vítězství v soutěži Muž roku Martin slavil se svými kamarády a užíval si právě tuto disciplínu. Jeden ze skoků se mu stal osudným.

Diagnóza

Bohužel při onom osudném skoku dopadl do vody tak nešťastně, že si poranil krční páteř a míchu, což mělo za následek okamžitou paralýzu většiny těla.

Martin podstoupil řadu operací, potřebných ke zpevnění krční páteře, ale i přesto ho od té doby provází těžké ochrnutí velké části těla.

Je upoután na invalidní vozík. Citlivost a pohyblivost končí zhruba v polovině trupu a pod touto úrovní Martin nic necítí a neovládá.

Bohužel ani horní končetiny nejsou úplně v pořádku. Může pohybovat rameny i lokty, ale například pravý triceps není funkční ani natolik, aby když Martin zvedne paži nad hlavu, ji udržel v extenzi, a tak mu prostě volně spadne dolů.

Co se týká zápěstí, tak je schopen mírného pohybu, ale opravdu nepatrného, bez síly a dlaně a prsty jsou bez citu úplně.

Běžný život

Co je neuvěřitelné - Martin je soběstačný a zvládá veškeré úkony, které jsou k běžnému životu potřeba. Řídí auto, dopraví se, kam potřebuje, oblékne se, prakticky cokoliv zvládne. Samozřejmě řada pro většinu z nás jednoduchých činností mu dělá velké obtíže.

Konec života?

Když jsem několik týdnů po úrazu byl navštívit Martina v nemocnici, čekal jsem vše, jen ne to, co jsem uviděl, když jsem vstoupil za ním do pokoje. Přivítal mě úsměvem a pronesl vtipnou hlášku, něco ve smyslu: "To jsem tomu dal, co?" Ale pozitivní myšlení bylo to, co provázelo každou chvíli, co ho znám.

Současnost

Od úrazu uplynulo 6 let a Martin mnohé nepřestává překvapovat, jak aktivní dokáže člověk v jeho situaci být.

Jezdí na speciálním kole, tzv. handbike, kde při příznivém počasí brázdí desítky kilometrů naší země. V atletice se věnuje speciální disciplíně pro jeho kategorii postižení, která je jakýmsi ekvivalentem hodu oštěpem, a to "hodu kuželkou". Jedná se o sport, který je zařazen i do programu paralympijských her. A Martin rozhodně nemá malé ambice.

Spolupráce

Před zhruba tři čtvrtě rokem mě napadla myšlenka spojit s Martinem síly, respektive pokusit se mu pomoci.

Vymysleli jsme plán, který se týkal pravidelného tréninku s cílem vylepšit Martinovy výkony v této atletické disciplíně a pokusit se atakovat kvalifikační limity na následující paralympijské hry v Riu de Janeiru v roce 2016.

Samozřejmě hlavním cílem je jakýkoliv pokrok v současném stavu - zvýšení síly, pohyblivosti, koordinace či zvýšení citlivosti do kterékoliv oblasti.

Co se atletiky týká, jde nám o pokoření kvalifikačního limitu, který je od nás momentálně vzdálený jenom pár metrů.

Přiznám se, že i pro mě to byla zajímavá výzva a nepopírám určitou nervozitu z prvního tréninku, který nás čekal.

Trénink

Jak takový trénink vypadá?

Zvedáme činky, používáme kladky, expandery, prostě pořádný trénink plný dřiny a potu (potu vlastně bohužel ne, protože úraz Martinovi porušil centrum termoregulace, takže se nepotí).

Samozřejmě všechny zmiňované činnosti podléhají trochu specifičtějším potřebám, které jsme museli zohlednit.

Jelikož Martin nemá úchop, pro "držení" činek, kladek, expanderu či čehokoliv používáme speciální neoprénové a kožené úchyty na zápěstí.

Ale ano, trénujeme biceps, delty, triceps, zapojujeme prsní svaly, široký sval zádový, skoro jako každý běžný cvičenec. Motorické dovednosti nejsou na úplně běžné úrovni, a tak jsou pohyby ze začátku nekoordinované a pracujeme s malou zátěží.

Pro Vaši představu, jak takové cvičení v reálu vypadá - jedná se o úplně totožné použití posilovacích cviků jako u každého zdravého jedince, jen je mnohem těžší přesně pohyb koordinovat, zapojit partie, které mají pracovat, a naopak vyřadit ty, které by pracovat neměly.

Kvůli relativně velkému ochrnutí a nemožnosti využít mnoho svalů i na trupu Martin často používá jako pomocníka svaly trapézové a celkově svaly s tendencí ke zkrácení. Pro běžného člověka u těchto svalů bývá snaha o co nejmenší aktivitu a spíše svaly uvolnit a přenést aktivitu na ty oslabené. Zde to bohužel mnohokrát nejde a musíme pracovat s tím, co máme.

Jakýkoliv zdvih paží i bez zátěže nad hlavu vede k ohromnému předsunu hlavy, vzhledem k zapojení právě trapézu a dalších svalů. Toto se nám daří poměrně dobře během tréninků odbourávat a už se začínáme blížit správnému držení těla. Není to tak, že by trapéz nepracoval, stále si s ním musíme pomáhat, jen je možné jej použít i v trochu jiné, složitější pozici, izometricky nebo pouze pro část daného pohybu.

Za poslední měsíce ale pozorujeme řadu pokroků, co se týká síly a pohyblivosti funkčních částí, a Martin se posouvá stále dál. Abyste si představili, jak takový pokrok u nás vypadá - pro mnohé je měřítkem silový výkon v bench-pressu nebo dřepu atd., kde se borci pohybují v trojciferných číslech, u nás jsou to čísla jednociferná. Například tlaky jednoručkami nad hlavu - u tohoto cviku byl velký problém vůbec synchronizovat tento pohyb, aby byl možný symetricky, a první výkony byly v rámci váhy vlastních horních končetin a maximálně jsme použili 1kg jednoručky. Teď, když Martin trochu zatne zuby, makáme již s jednoručkami s číslem 4 (kg). Jasně, říkáte si, že to je nic a zvedne to každá slabší žena, ale zkuste si to, když Vám funguje jen pár vláken daného svalu.

V tréninku hodně využíváme také přístroj Power Plate, který díky vibrační technologii dokáže řetězit svalovou činnost a nevědomě zapojit i nefunkční partie.

O tom, že i při tréninku, který je někdy opravdu náročný a frustrující, protože některé činnosti nejdou podle představ, zůstává velice pozitivní nálada a sranda, svědčí i několik příkladů Martinových hlášek.

"Výroky dne"

  • Cvičíme kdesi na kladkách a vedle nás jiný trenér povzbuzuje svého klienta, který provádí dřepy s výskokem. Klient je již značně unavený a dřepy rozhodně nevypadají úžasně a co Martin nepronese: "Mám mu ukázat, jak se dřepuje?"
  • Kolem nás prochází trenérka a nese pro svého klienta švihadlo. Martin: "Vítku, budeme dnes taky skákat přes švihadlo?"

A spousty dalších vět, které Vás vždy přesvědčí o tom, jak pozitivní člověk Martin je. Rozhodně bychom si z něj měli vzít příklad. Jen tak může člověk zvládnout jakoukoliv těžkou chvíli, kterou mu život nachystá. Martinovo ochrnutí patří do kategorie těžkých a procentuálně velkých, ale aktivní život, který žije, by mohl být příkladem pro mnoho "zdravých" lidí. Člověk, který se pohybuje mezi lidmi, jako je právě Martin, si opravdu potom přehodnotí banálnost svých problémů a "bolístek".

A teď se zkuste vymluvit, že nemůžete, protože Vás bolí koleno…

Žijte naplno!


Rád bych touto cestou poděkoval magazínu Vitalita & Zdraví za poskytnutí fotografií, které nafotil Rudolf Finta.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.06.17:02fismaistr - .
02.06.13:44LOU - ..a obdiv. Držím palce vám oběma a věřím, že svého cíle do..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVlastimil Kužel a Radek Filipi - trén...
Peter Ustinov (18:58) • Dobry den, nechci se Radka /ani nikoho jineho) dotknout, ale co je to za soutez, kdyz c...
magazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra