Reklama:

Jan Páleníček - rozhovor a aktuální forma před FitBalance IFBB International Cup 2015

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Jan Páleníček vloni vyměnil závodění na kláních organizovaných pod hlavičkou ČSNS (Česká společnost pro naturální sport) či mezinárodní INBA (International Natural Bodybuilding Association) za měření sil se soupeři na akcích pořádaných pod záštitou SKFČR, když si postupně vyzkoušel starty na mistrovství Moravy a Slezska i na mistrovství České republiky. Letos by se měl na pódiu domácích mistrovských soutěží objevit znovu, zároveň jsou před ním však také zahraniční mezinárodní závody.

Na klání s mezinárodním obsazením Jan Páleníček ostatně celou letošní sezónu i začne, když jej již tuto neděli čeká vystoupení na budapešťském FitBalance IFBB International Cupu. Na co se tento závodník v klasické kulturistice a fitness v právě finišující přípravě nejvíce zaměřil a jaké jsou jeho další plány pro soutěžní ročník 2015, se dočtete v následujícím rozhovoru.


Honzo, máte před sebou vstup do letošní sezóny. Dříve, než se budeme věnovat vašemu nadcházejícímu startu na FitBalance IFBB International Cupu, vraťme se ještě k předcházejícímu soutěžnímu ročníku. Jak svou první sezónu v SKFČR hodnotíte a jak moc vás mrzelo, že vám na mistrovství České republiky v kategorii klasické kulturistiky těsně unikla medaile?

Jan Páleníček týden
před FitBalance IFBB International Cup 2015

Byl jsem s přestupem z ČSNS do SKFČR trochu nervózní, takže první soutěže jsem prožíval, ale zklamání ze čtvrtého místa na republice jsem nepociťoval. Když se na to dívám zpětně, byla to pro mě jenom další zkušenost. Jen mě mrzí, že jsem se loni neukázal více, což tento rok napravím.

Přesuňme se už k letošním soutěžím. V souvislosti s vaším prvním letošním startem připadalo v úvahu i vaše vystoupení na slovenském Mozolani Classic, nakonec ale vaše volba padla na závody v Maďarsku. Co rozhodlo ve prospěch FitBalance IFBB International Cupu?

Jsem už lačný po tom stát na pódiu, a tak jsem chtěl, aby Mozolani Classic bylo první soutěží sezóny. I když jsem klasický kulturista a na Mozolani bych startoval v kategorii do 85 kg, tak jsem se smířil s pro mě ne moc oblíbenou váhovou kategorií. O soutěži FitBalance IFBB International Cup jsem té v době nevěděl. Přišel za mnou Jirka Vilímek, u kterého pracuji ve Fitness Victory, a řekl mi o soutěži v Maďarsku. V propozicích byly uvedeny kategorie klasické kulturistiky. Byl jsem nadšený, že budu startovat ve svojí kategorii klasické kulturistiky, tedy nad 175 cm.

Vloni jste se na mistrovství České republiky do limitu klasické kulturistiky vtěsnal jen těsně. Jak to bude letos? Vejdete se do něj bez potíží?

Ano, loni jsem byl těsně na hraně hmotnostního limitu. Tento rok to bude, zdá se, podobné, ale pohlídám si konečnou fázi. Určitě jsem svaly od roku 2014 nepřibral, nebyl to také můj cíl. Cílem bylo muskularitu výrazně zkvalitnit, udržet pohybové dovednosti a v těch si být jistější při fitness sestavách.

Vnímám vás jako kulturistu s velmi dobrou prezentací. Věnujete nácviku pózování a kulturistických volných sestav i v této části své kariéry nějakou zvláštní pozornost, nebo už je pro vás tato část kulturistiky rutinou a těžíte z toho, co jste se naučil v minulosti?

Vystihl jste moje praktiky. Projev jsem měl na první soutěži v roce 2008 stejný, jako mám nyní. O té doby jsem se naučil dobře pózovat a teď si to sem tam vyzkouším před zrcadlem. Prezentace a pózování mi nedělají problém, snažím se tak upoutat pozornost okolí a sledovat jejich reakce. Miluji jakoukoliv interakci s publikem. Pózování je jako tanec, když ho umíte, lidé vás pozorují. A já si to užívám. Jsem exhibicionista a rád se předvádím před ostatními, vždy jsem chtěl být středem pozornosti.

Vím, že jste závodil a i letos byste opět měl závodit také ve fitness. V jaké kategorii se cítíte více "doma"? Je to fitness, nebo klasická kulturistika? A v jaké kategorii vidíte svou budoucnost? Připadá v úvahu, že byste jednou zakotvil třeba i ve sportovní kulturistice, která by vám přeci jenom dala větší prostor k tomu, abyste se mohl dále zlepšovat i po stránce objemů?

Větší svalové objemy budovat nechci. Je to pro mě relativní, kulturista se sto kily si může připadat málo svalnatý a naopak. Mám rád svalovou kvalitu a té dosahuji právě teď, po sedmi letech soutěžních příprav a svalového zrání. Sportovní kulturistika není pro mě. Fitness je pro mě zábava i další trénování navíc. Přes rok mě salto baví, ve vrcholné formě ho nesnáším. Klasická kulturistika a fitness jsou kategorie pro mě, v obou můžu být úspěšný a chci být úspěšný.

Jan Páleníček týden
před FitBalance IFBB International Cup 2015

Protože kategorií, ve kterých můžete nastoupit, je mnoho a stejně tak plánujete i často závodit, shrňte prosím pro naše čtenáře, na jakých závodech a v jaké kategorii bychom vás letos měli vidět.

Klasickou kulturistiku si užiji první tři soutěže po sobě (FitBalance Cup, mistrovství Moravy a Slezska a snad i mistrovství České republiky v Kutné Hoře). Pak nastupuje na řadu fitness mužů, kde se předvedu na mistrovství Evropy a mistrovství České republiky. Mým velkým snem je zažít červnové Evropské hry, což ostatně záleží na více faktorech - možnost startu, rozpočet a silná motivace. (smích)

Příprava na soutěže v kulturistice i fitness je náročná a bez pomoci a podpory okolí by byla jistě ještě obtížnější. Chtěl bystě někomu touto cestou poděkovat?

Jsou lidé v mém okolí, kteří si slovo "děkuji" zaslouží nejvíce. Je to rodina, přítelkyně a pár přátel. Velkou podporu mi zajistila firma ICONICGYM, výrobce kvalitních sportovních oděvů. Dále Olomoucký kraj, který mě jako sportovce podpořil finanční dotací na mistrovství Evropy, a klub Fitness AVE Přerov.


Jan Páleníček - snímky z tréninku
a pózování týden před FitBalance IFBB International Cup 2015Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra