Reklama:

Shaun T: Proč si dát do těla
s programem Insanity Max 30?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Insanity Max 30 je nový cvičební program od sympaťáka Shauna T., kterého můžete znát například z programu Insanity, považovaného za nejdrsnější cvičební program vůbec, nebo Focus T25, jehož výhodou je krátká doba jednotlivých cvičebních videí. Insanity Max 30 spojuje výhody obou těchto starších programů dohromady - připadalo mi ještě obtížnější než Insanity, hlavně z důvodu, že obsahuje méně přestávek, a zároveň zachovává výhodu krátkého trvání Focusu T25 - jednotlivá videa trvají jen 30 minut a to je čas, který si snad najde každý. Takže to vypadá na zcela ideální cvičební program a musím přiznat, že já jej opravdu považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy cvičila, a moc jsem si jej oblíbila.

Tento program je rozdělen do dvou fází, každá z nich trvá čtyři týdny. Začátek je tedy jednodušší, ale ovšem jen oproti fázi druhé, nic jednoduchého opravdu nečekejte. Já cvičím už celkem dlouho, mám za sebou mimo jiné i T25 a Insanity, a přesto jsem po odcvičení prvního videa Max 30 byla úplně zničená a konec jsem doskákala hlavně silou vůle, protože jsem si prostě nedovolila dát si přestávku. :) No a v dalších čtyřech týdnech ještě přitvrdíme, workouty jsou vyměněny za obtížnější, a přestože jsem ke konci první fáze zvládala všechno víceméně v pohodě, první workouty té druhé pro mě byly opět dost drsné.

V každé fázi je 5 různých cvičebních videí. Ta se cvičí vždy pět dní v týdnu - podle kalendáře od pondělí do pátku. V sobotu máte na výběr - buď převážně protahovací (ale i trocha posilování se tam najde) video Pulse, nebo volno - a neděle je úplně volná.

Jak už jsem psala na začátku, jednotlivé workouty trvají jen 30 minut, přičemž k tomuto času není započítán závěrečný strečink, který většinou trvá kolem 3 minut, takže je z hlediska času opravdu zanedbatelný (ale zanedbat se nevyplácí). :)

Čím to, že stačí jen 30 minut pětkrát týdně? Inu, jak už jsem zmínila, tento krátký čas je vykoupen náročností cvičení. Musíte makat opravdu naplno. Přechází se z jednoho cviku rovnou do druhého, jen občas vyhlásí Shaun krátkou pauzu na napití. Je důležité ze sebe vydat co nejvíc.

Každé video vždy začíná rozehřátím, které samo o sobě není vůbec jednoduché. Následuje hlavní část, která je v každém videu trochu jiná - někde se jednotlivá kola cviků opakují několikrát za sebou, některá videa jsou ve stylu tabaty a jinde se zase každý cvik objeví jen jednou. Nakonec následuje zhruba 2minutové protažení, které už ovšem není započítáno do 30 minut cvičení. Cviky jsou hodně kardio charakteru, spousta různého poskakování, ale nejdou se i posilovací cviky s vlastní vahou - hlavně různé varianty kliků, cvičení na břicho, často se vyskytují také cviky v pozici prkna (planku).

Protože se jedná o kardio a posilování s vlastní vahou, je tento program nenáročný na pomůcky - nepotřebujete žádné činky. Postačí jen podložka na cvičení, nahradit ji můžete klidně ručníkem (vyzkoušeno), dále se Vám bude hodit nějaký ručník na otírání potu (že ho bude) a voda na pití.

Hodně se mi líbí, že vždycky víte, v jaké části videa se nacházíte. Ve spodní části obrazovky je časová osa rozdělená na dílky po minutách a na ní vyznačeno, jak workout postupuje, také jsou tam vyznačeny pauzy na pití. Kromě toho je na levé straně osy napsán čas od začátku a na druhé straně je, kolikátá minuta zrovna probíhá. Je tu vypsaný i název cviku, což se určitě taky hodí.

Kromě samotného Shauna je ve videu veliká skupina lidí, takže na to nejste sami. Shaun chvílemi cvičí s nimi, předvádí a vysvětluje cviky, občas je obchází, vylepšuje jim techniku, motivuje je a zároveň i cvičící doma u počítačů. V tělocvičně je také velká tabule, kam si cvičící zapisují, v kolikáté minutě si museli dát pauzu, díky čemuž je možné sledovat pokroky. Pokaždé je tu někdo, kdo cvičí upravenou, jednodušší verzi cviků. Dokonce ke každému standardnímu videu je připraveno jedno navíc, s touto začátečnickou verzí - jedná se o stejné video, se stejnou zvukovou stopou a obrazem, ale obsahuje okno navíc zaměřené na cvičence cvičícího jednodušší verzi, takže se ti, co ji cvičí, mohou snadno zorientovat.

1. fáze

Cardio Challenge

První video, se kterým se v tomto programu setkáte. Po rozcvičce následuje 5 kol, mezi kterými jsou pauzy na pití. V každém kole cvičíme vždy 3 cviky, každý půl minuty, a to celé třikrát za sebou. Jak už název napovídá, je zaměřeno hlavně na kardio. Najdete tu různé modifikace jumping jack, high knees, skákání, dřepy, angličáky, spoustu cviků v planku… Prostě nic jednoduchého, zaručeně Vás odrovná. Vzpomínám si, jak jsem to cvičila poprvé, na konci jsem už vůbec nemohla, píchalo mě v boku, bolely nohy, ale prostě jsem si řekla, že nepřestanu.

Tabata Power

Cvičení ve stylu tabaty, což je typ intervalového tréninku. Celý workout je po rozcvičce rozdělen na 6 částí. V každé z pěti prvních se cvičí jeden typ cviku ve stylu tabaty - 30 sekund se cvičí, 15 sekund odpočívá. V každé části se necvičí po celou dobu úplně tentýž cvik, ale jeho různé modifikace - například se v prvním intervalu cvičí burpee lunge, ve druhém plyo lunge, ve třetím split lunge punch a tak postupně až do konce části, v další se přejde na jinou skupinu cviků. Toto video je více zaměřeno na posilování. Jak už bylo zmíněno, vyskytují se tu různé výpady, dále různé modifikace kliků (například s výskokem), skákání, posilování břišních svalů, triceps dips. V poslední, šesté části je vybrán z každé části jeden cvik. Videí ve stylu tabaty je v programu několik a musím říct, že všechna patřila k mým oblíbeným.

Sweat Intervals

Toto video dělá čest svému jménu - při prvním cvičení jsem měla zpocené úplně všechno, včetně brýlí. :) Cvičení má stejnou strukturu jako Cardio Challenge a je mu celkově dost podobné, možná ale o něco těžší. Zase je tu spousta různého poskakování, dřepů, výpadů, cviků v planku, kliků… Zaměřeno opět hlavně na kardio.

Tabata Strength

Tabata Strength nahradí po dvou týdnech cvičení výše popsané video Tabata Power. Obě videa jsou si podobná, jedná se o stejně rozvržené cvičení, opět dost zaměřené na posilování, tentokrát o něco těžší než předchozí. Jsou tu různé výskoky, dřepy, kliky, výpady…

Friday Fight Round 1

Zřejmě nejtěžší video první části. To je dáno hlavně tím, že ubylo přestávek na pití - za celou dobou jsou jenom dvě, takže cvičení je hodně intenzivní. Tentokrát se cviky nijak neopakují, každý cvik trvá zhruba minutu a pak se jde na další. Opět se jedná o kombinaci kardia a posilování.

2. fáze

Max Out Cardio

Jedná se o obtížnějšího následovníka Cardio Challenge z první části. Ano, ačkoliv se Vám to při zahájení programu zdá možná nemožné, může to být ještě těžší. Jedná se o opravdu intenzivní a náročný kardio workout, opět je tu plno skoků, kardia v planku, výpadů…

Max Out Power

Další video ve formě tabaty, intervaly cvičení se však oproti první fázi prodloužily. Perfektně posílíte celé tělo díky různým dřepům, výpadům, burpees, klikům a podobně. Celé video uběhne, ani nebudete vědět jak.

Max Out Sweat

Nástupce Sweat Intervals z prvního měsíce, video s obdobnou strukturou. Zaměřené hlavně na kardio, je tu plno různého poskakování, výkopy, cviky v plank pozici, angličáky… Prostě se zaručeně zapotíte.

Max Out Strenght

Další cvičení ve stylu tabaty, stejně jako Max Out Power, s delšími intervaly cvičení oproti první fázi, stejně jako Max Out Power. Opět je to zaměřené více silově, hodně zabírají ruce. Na začátek si dáte pár výpadů a dřepů, pak je tu spousta variant kliků - jak klasických, tak i těch tricepsových, dále jsou tu triceps dips a pár cviků na břicho.

Friday Fight Round 2

Další hodně drsné cvičení, ještě drsnější než jeho ekvivalent z prvního měsíce. Opět jsou tu jen 2 pauzy za celé cvičení, cviky se neopakují. Najdete tu jak kardio cviky, tak třeba i různé kliky nebo cvičení na břicho. Shaun Vám dá zabrat, ale ten pocit po docvičení stojí za to. :)

Ostatní

Pulse

20minutové video zaměřené hlavně na protahování, ale úplné flákání to není, občas to i trochu zabolí. Kromě klasického protahování jsou tu třeba cviky v planku, posilování břicha, různé výdrže či pulsování ve výpadu a podobně. V programu je zařazeno volitelně jednou týdně - můžete si vybrat buď toto, nebo volný den.

Ab Attack

Krátké 10minutové posilování na břicho, jednotlivé cviky se střídají po minutách, dá Vám pořádně zabrat. V programu není, můžete zařadit třeba jako doplněk k jinému cvičení.

Sweat Fest

Opět video mimo program. Strukturou je podobné klasickému Insanity - rozcvička, protažení a pak samotné cvičení rozdělené do několika kol. To vše během 30 minut a zapotíte se zaručeně. Důraz je kladen především na kardio.

Co říci na závěr? Budu se opakovat, ale tento cvičební program se mi opravdu hodně líbil. Jednak jsem si sympatického Shauna oblíbila už dříve a jsem na jeho styl cvičení zvyklá a vyhovuje mi. Taky se mi líbí, že toto cvičení není časově náročné, protože čas je něco, čeho se mi jako věčně zaneprázdněnému studentovi moc nedostává - jen 30 minut 5krát týdně, to prostě super. A navíc si cvičím v pohodlí domova, takže to také šetří spoustu času a taky peněz za fitko a podobně. Další dobrá věc je, že nejsou potřeba žádné pomůcky a vystačíte si se svým tělem. A prostě mě to hodně bavilo, cvičení příjemně utíkalo a bylo pro mě dostatečnou výzvou, což je něco, co od cvičení chci. Protože cvičím jednak pro radost a odreagování se a taky proto, abych si dokázala, že to zvládnu, a zlepšovala se.

A když už jsme u toho zlepšování - asi Vás zajímají moje pokroky po tomto cvičení. Co se týče postavy, nějaké změny k lepšímu tu jsou, ale zase nemůžu vědět, jestli za to může přímo tento program, taky jsem v té době trochu měnila jídelníček. Ale co je pro mě mnohem důležitější, jsou změny kondice. A že jsem pozorovala zlepšení! První den mi Cardio Challenge připadalo šílené, ke konci jsem vůbec nemohla, a když jsem ho cvičila počtvrté, přišlo mi docela v pohodě. A videa z druhé fáze mi ke konci taky nepřišla tolik obtížná. Kromě toho jsem zpozorovala zlepšení třeba i při běhu - ačkoliv jsem šla běhat po hodně dlouhé době a mezitím jenom cvičila toto, zaznamenala jsem oproti očekávání dost dobré zlepšení. Takže kondice šla nahoru a to je to, co byl můj cíl.

Takže jak říkám, program se mi hodně líbil. A nezbývá mi než ho doporučit.

Vlastní zhodnocení - pocity, Shaun, málo času, žádné pomůcky, změny, kondice, ačkoli trošku zabiják, rozhodně nic pro začátečníky.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

21.05.22:11Maerlyn0 - Jak to myslíš?-1
21.05.20:30Petr Prielozny - se Shawnem se znam jeste nez kdyz byl takhle uspesny a muz..+1
21.05.18:42KT - ShaunT je gay, že? :)+2
21.05.15:47DiamonD123 - Že to říkáš zrovna ty haha *2* +3
21.05.14:52Maerlyn0 - ***-5
21.05.13:04LuckyLU - Co je debilního na tréninku na fyzičku? :D Debilní jsou ..-3
21.05.13:01samorost - LibovaKruta: Zcela jistě nejsi. Je to víceméně reklama bez..+2
20.05.21:36Pitkin - To ti přijde zcela správně ...+1
20.05.21:06LibovaKruta - Jsem jediný, komu tohle přijde jako debilita?+8
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 10 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra