Reklama:

Komentář:
Jak mají vypadat "bikiny"?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Je dobře, že už máme za sebou "dětská" léta téhle kategorie, kdy nikdo nevěděl nic a řada z nás jí moc nevěřila. Dovolil jsem si pro Vás takové malé srovnání, do kterého jsem zařadil několik velkých osobností této kategorie. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto komentáře?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

S tím, jak se blíží jarní mistrovská sezóna, kterou si proložíme Mozolani Classic 2015 a vyvrcholit by měla mistrovstvím Evropy, čím dál častěji slyším debaty na toto téma. A skoro se dá říct, že už se to stává evergreenem. Každý ví, jak to je s kulturisty, jak to je s klasiky, s bodyfitnesskami. Jak by to mělo vypadat, jak se to bude hodnotit. Tradiční kategorie, které už mají jasné, zažité trendy a až na určité excesy, ke kterým dochází spíše chybami než záměrem, se nestane, že by výsledky právě v těchto kategoriích byly nějak zásadně odlišné od názoru, který třeba převládá v hledišti.

Ale rozhodně se povedou velké diskuse o tom, jak to má být v bikiny a jak se "to" má hodnotit. Řekl bych, že tuto diskusi ještě umocní výsledky nedávno skončeného Arnold Classic a především jeho amatérské části, kde se pro jaro určitě určoval trend a s ním do jisté míry kritéria hodnocení.

Dovolil jsem si pro Vás takové malé srovnání, do kterého jsem zařadil několik velkých osobností této kategorie, protože právě podle nich si můžeme vytvořit určité vodítko, myslím si.

V souvislosti s "novou" formou Sabiny Plevákové na Arnoldu, která nastoupila, jako by sjela z faceliftové linky automobilového koncernu, a přinesla na pódium naprosto půvabnou kombinaci ženských svalů, symetrie, elegance a ženské krásy, se řeší, jestli právě tohle bude ono. Však to neušlo ani rozhodčím a Sabina Pleváková zvítězila ve své kategorii. Zdálo by se tedy, že trend v amatérském bikiny fitness je jasný, neboť Pleváková předvedla něco, co se musí líbit každému. Jenže... Je tady několik ale, která v tomto ohledu nelze pominout. Tak předně - kolem Sabiny, respektive hned za ní, skončily závodnice, které představují úplně jiný trend. Přiměřeně ostré, lehce vyrýsované. Stejný typ soupeřky pak porazil krásnou Sabinu Plevákovou i v boji o absolutní vítězství. To zaprvé.

Katya Nosova, Sabina Pleváková, Anya Ells (absol.), Sherry Junsay Espera

Zadruhé nelze opomenout ani to, že Sabina Pleváková není žádný zajíc a na Arnold Classic přijela jako velká hvězda světové amatérské scény, ověnčená tituly všech možných soutěží, což samozřejmě rozsvítí kontrolku i jinak lehce přehlíživým Američanům. A v neposlední řadě: ona je prostě překrásná. Její "wow" faktor a charisma, které má, když vystoupí na pódium, jsou něco, s čím se musíte narodit.

Takže pokud by se zdálo, že Sabina Pleváková určí trend pro bikiny scénu (alespoň na tento rok), musíme vzít v úvahu dívky, které porazila a které vítězily v ostatních kategoriích. A ty byly všechny jiné. Přesněji - ona byla jiná a tím to naprosto rozsekala.

Čím si ale myslím, že Sabina Pleváková trend a příklad udává, je rozhodně to, jak se projevuje jako závodnice, jako sportovec, jako osobnost. Neznám ji nijak osobně, ale to, jak vede své PR, to, jak je každý rok sportovně lepší, to, jak pracuje se svými fanoušky, to, jak se prostě chová normálně, sebevědomě, ale s pokorou, to ji (alespoň pro mě) katapultuje do levelu, který nenajdete u mnoha závodnic. Je to mladá holka, které by se nebylo co divit, kdyby se jí z úspěchu zamotala hlava, kdyby tak trochu zblbla, protože tlak, pod kterým je, ta neustálá očekávání, to vůbec není legrace. A ona je naprosto v pořádku a je velkou hvězdou s grácií. Tak tímhle pro mne Sabina Pleváková trendem, příkladem a vzorem pro ostatní děvčata z bikiny fitness rozhodně je!

Ashley Kaltwasser
Ale co dál? Zkusme se tedy při hledání trendu obrátit k tradiční formuli, že trend udává profi scéna, a máme jasno. Ashley Kaltwasser je skvělou královnou na bikiny fitness trůnu a splňuje určitě vše, co je pro tento post třeba. Takže si myslím, že tímto směrem se můžeme dívat, protože ona jako by kopírovala pravidla a vše, co v nich stojí. Nebo spíš pravidla kopírují ji.

Ale co to znamená pro nás v ČR? Budou tady takové typy děvčat? Pojďme na to takhle. Vlaďka Krásová je jediná a nejúspěšnější profi závodnice bikiny fitness v ČR a nevypadá to, že se to během nějaké chvíle změní. Pro každého, kdo namítne, že Vlaďka chytla dobu, kdy to ještě nebylo tak tvrdé, a že se holky pořád zlepšují atd., řeknu: Ano, určitě na tom něco málo je. Ale stejně tak se zlepšuje ona. Jede si svou a je rok od roku lepší. A dovolte mi v souvislosti s ní jednu věc. Před lety chodila cvičit do fitka, kde jsem pracoval, takže jsem ji potkával téměř denně. Trénovala pod vedením Evy Klappové a můžete si být jisti, že dřela víc jak chlapi. Kvanta dřepů, kvanta výpadů, po kterých jste tu holku viděli sedět úplně servanou, zralou na pozvracení, až Vám jí bylo líto. Tak i to je bikiny fitness.

Vlaďka Krásová je úplně jiný typ než Sabina nebo Ashley. Je vyšší a jsem přesvědčen, že rozdíl v posuzování malých bikin a těch vysokých je značný a je to třeba zohlednit. Tahle kategorie je především o proporcionalitě, ať se nám to líbí, nebo ne. A proto když někdo řeší, proč udělají venku vždycky tolik kategorií po 5 cm, řeknu: Proto, že jsou ty holky úplně jiné, už při malých výškových rozdílech. Prostě bikiny jsou o proporcionalitě víc než jakákoliv jiná kategorie. A jsou mnohem víc o tvarech, než se na první pohled zdá. Proto si tedy myslím, že tohle musí mít na paměti každá slečna, která do bikin jde. Jsem vždycky "na prášky", když se řeší forma bikin a mluví se o superkompenzaci a cukrování. Nikomu to neberu, ale myslím si, že je to v téhle kategorii o něčem jiném.

Vladimíra Krásová
Takže i když třeba nechcete být všechny ve světové špičce jako Vlaďka Krásová, vězte, že dřít na bikiny se musí, ať jdete na Olympii, nebo na Golem Classic. A kam dojdete, jak dobré a úspěšné budete, to je pak otázka řady dalších faktorů, o kterých se tady bavíme.

A je tady ještě jedna věc. Když jsem hledal fotky těchto závodnic, které Vám ukazuji, a porovnal jsem si je s fotkami třeba 2 roky starými, zarazilo mě, jak se každá z nich za pár let zlepšila. Je to tak. Posouvá se to mílovými kroky a opravdu už nestačí jen zhubnout a nějak se nakroutit na pódiu. Je dobré na to myslet, když se holky rozhodují závodit. Chce to prostě systematickou přípravu. A pokud jde o "nakrucování", věřím, že i zařazení nové prezentace posune tuhle kategorii dál, a jsem si jist, že děvčata, která mají proporce a symetrii, tím jistě trpět nebudou. Jsem opravdu rád, že každým rokem úroveň téhle kategorie stoupá a do našeho sportu tak vstoupil element, který jsme si dříve nedokázali ani představit. Nevím sice, jak se to bude vyvíjet sportovně dál, ale nemyslím si, že má smysl se tím teď zabývat.

Je dobře, že už máme za sebou "dětská" léta téhle kategorie, kdy nikdo nevěděl nic a řada z nás jí moc nevěřila. Dneska potkávám v posilovnách spousty holek, co opravdu tvrdě trénují a drží diety. Tak mě zabte, ale pokud to je tak, tak pro mne je to kulturistika, ať se to jmenuje, jak chce. Kolem roku 2000 vznikla kategorie bodyfitness, kam holky přecházely z ženské kulturistiky, protože nechtěly pózovat na pódiu jako chlapi. A byl to krok vpřed. Jiné holky u kulturistiky zůstaly, a i když přímo ženské hardcore kulturistice nehovím, řeknu: Proč ne?

Tak se těším na jarní sezónu a vedle velkých chlapských svalů i na souboje v kategorii bikiny fitness. A jaký tedy bude ten trend? Já jsem pro pevné štíhlé svaly, které nepostrádají ženskou krásu, eleganci. A když se objeví zase nějaký výjimečný talent, jako je Sabina Pleváková, bude to jen dobře!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.04.18:14Petr Prielozny - Pavle, vzdyt klukum kulturistum kus toho `pindoura` zmizi ..
01.04.19:24PavelV - A já si zase myslel, že ňadra jsou druhotným pohlavním zna..-2
01.04.18:02arnoldschw - ženy ženy....
01.04.17:50ygg - A já si doteď myslel, že dámským `protějškem` je něco troc..+1
01.04.16:12PavelV - Pánové, mě by hrozně zajímalo, jak byste reagovali vy, pok..
31.03.19:30Study - Taky souhlasím s Hulkiem. Především ta umělá prsa u tém..
31.03.17:41micus6 - Hehe, nemyslim si... souhlasim s Hulkiem
31.03.17:18Mirinka - Mel byste asi min koukat na porno %) Bikini je spravnym vz..
31.03.08:40mysH - souboj peknyho zadku a chirurgie ;)+6
31.03.08:40Hulkie - Na svojí facebookové stránce pan Kurčík srovnává Sabinu Pl..+11
30.03.20:39jari - ha ha ha
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra