Reklama:

Cross Challenge Pardubice 2015
- reportáž a fotogalerie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Kalendář soutěží CrossFitu pro rok 2015
Slovník pojmů
a cviků

Novou crossfitovou sezónu v Čechách odstartovala tělocvična CrossFit Pardubice svými již tradičními „týmovkami“, které se uskutečnily 21. 2. 2015 v prostředí pardubické sportovní haly Dašická. Třetí ročník soutěže se letos setkal s ještě větší účastí než roky předešlé, zasoutěžit si přijelo 58 čtyřčlenných týmů z Čech, Slovenska i Polska, přičemž mnozí z atletů se do Pardubic vrátili již poněkolikáté. Na tom má svoji zásluhu vynikající atmosféra a přátelský duch závodů, za což akce vděčí dle organizátorů hlavně svému týmovému konceptu. „CrossFit je unikátní svou pospolitostí a týmovým duchem a týmové závody tohle ještě více podtrhují. Člověk nezávodí jen za sebe, ale musí ze sebe vydat všechno kvůli svému týmu, což je zase extra motivace navíc,“ říká organizátor závodu František Hanovec.

Z pořadatelského hlediska byly závody připraveny velmi dobře. Čtyřicetičlenný tým, který se staral o průběh závodu, fungoval na sto procent, takže alespoň navenek probíhalo vše bez problémů. Dopředu byly ohlašovány týmy, které se měly připravit k workoutu, i přesný čas nástupu, čímž se eliminovaly zbytečné časové prodlevy a závod frčel jak na drátkách.

Svým složením potěšily soutěžní úkoly hlavně subtilnější atlety, kteří se příliš nekamarádí s olympijskou činkou. Ta sice součástí závodů byla, ovšem její konce určené běžně kotoučům zde téměř zely prázdnotou. Důvody pro nezařazení větších vah byly hned dva. Zaprvé mezi soutěžícími byla nejen česká crossfitová špička, ale i začínající atleti, kteří by se s většími vahami nepopasovali, zadruhé použití těžkých činek nedovolovala ani palubová podlaha sportovní haly, která by dopady těžkých kotoučů asi nepřežila. Ani gumové podložky by nebyly podle Františka Hanovce dostatečným řešením. „Variantou by mohly být vzpěračské platformy, jejich zajištění by ovšem bylo organizačně i finančně velmi náročné,“ vysvětluje pořadatel.

Zajímavostí je, že malé váhy tu byly leckdy malé dokonce i slabšímu pohlaví, tedy ženám. Nezvykle lehká činka překvapila i Mariku Hudzíkovou. Ta když se při prvním WODu rozhodla zvednout dvacetikilovou činku s razancí úměrnou mnohem větší zátěži, na kterou je z tréninku zvyklá, rozbila si nečekaně lehkou a tedy rychlou činkou ret. Ovšem tato závodnice nebyla jedinou, pro kterou byly zdejší váhy muší. Ženy, které zde zvedaly jen polovinu mužské váhy, se často necítily dostatečně „využité“, atletky takových silových kvalit, jakými disponuje Michaela Palová, tu pak úplně ležely ladem. „Trochu mě mrzelo, když jsem se musela dívat na to, jak se u některých cviků kluci trápí se 40kilovou osou, zatímco holky si pohazovaly s dvacítkou. Myslím, že úroveň holek už je taky trochu výš a bylo by hezké to posouvat dál,“ míní Michaela, která si ale jinak závody v Pardubicích užila. „Bylo super potkat lidi z jiných crossfitových boxů, pobavit se, podpořit se, zasoutěžit si. Takové závody nás všechny spojují," dodává závodnice CrossFitu Zlín.

WOD 1 - Rise & Shine
time cap 11 min.

  • 30 thrusters (40/20 kg)
  • lap run - štafeta

WOD 2

2.1 Hold on Tight
time cap 4 min.

  • ME pull-ups

2.1 - Move as One
time cap 3 min.

  • ME synchro burpees

I když se některým závodníkům během soutěže po naložené čince zastesklo, nikdo z toho příliš velkou vědu nedělal. Všichni věděli, že závod je určen širší crossfitové veřejnosti a tím to bylo dáno. Zato WOD 3 vzbudil mnohem větší diskusi. Ring dipy, ty za to všechno mohly. Právě na nich totiž závodníci utržili nejvíce NO REPs, což dokáže naštvat, tím spíš, když těch NO REPs vyfasoval jeden tým třeba 60, zatímco u sousedů se cvik posuzoval mnohem benevolentněji. Tato situace opět otevřela otázku kvality rozhodčích v Čechách. Nutno říct, že ti to nemají vůbec jednoduché. Přes veškerá školení i ujasnění standardů bude rozhodování vždy subjektivní záležitostí, přičemž rozhodování u některých cviků je ještě těžší než u jiných. „Kdybych připravoval soutěž, pravděpodobně bych tam nezahrnul takové cviky jako ring dips nebo push-ups. Jsou příliš těžké na posuzování,“ říká závodník a současně majitel tělocvičny CrossFit Committed Joey Scafidi, který připomíná i složitou situaci s hodnocením ring dipů při loňských Regionals.

Vzhledem k situaci měl velmi nevděčnou pozici Martin Štěpánek, head judge soutěže, který si velmi dobře uvědomuje, že týmové závody bývají složitější než individuální už i z toho důvodu, že část týmu má prostor sledovat okolní dění i výkony rozhodčích, kteří ovšem často hodnotí velmi neobjektivně. Martin ze svého postu k závodům v Pardubicích říká: „Z pozice head judge nelze ohlídat každou vteřinu práce každého rozhodčího, pokud ale byly v průběhu WODu nedostatky, snažil jsem se je ihned napravit. K práci rozhodčích je třeba říct, že rozhodně není jednoduchá. Pořád je hodně věcí založeno na subjektivním dojmu, a pokud se jedná o nezkušeného rozhodčího, může mu snadno něco utéct. Rozhodčí by měli pracovat na standardech, protože pokud některé cviky neznají, nedělají, zkrátka sami netrénují, je těžko hodnotit je na jiných. A pak také musí být nekompromisní. Holt jsou to jen lidi a mají někdy tendenci mít „soucit“. Zároveň ale head judge z Cross Challenge Pardubice 2015 dodává: „Podle mého názoru rozhodně nebyl rozhodčími nijak ovlivněn konečný výsledek závodu a o to jde především.“

WOD 3 - Hurry Up, Buddy
time cap 20 min.

  • 100 air squat box jump overs
  • 120 T2B
  • 100 ring dips

WOD 4 - Don´t Let Go
time cap 16 min.

21 - 15 - 9

  • shoulders to oh
  • hang squat clean (40 kg / 20 kg)

Čtvrtý WOD dal závodníkům zapomenout na peripetie ve 3. workoutu, nyní bylo třeba se plně soustředit. Soutěžilo se o finální pořadí. Bojovalo se, co síly stačily, bojovná nálada ještě vygradovala, když na plac nastoupily nejlepší týmy. Se startem pak jako by se všichni urvali ze řetězů. Členové týmů řvali na ty, co právě cvičili, ve snaze dostat z nich maximum, diváci stržení atmosférou povzbuzovali také jak o život, takže hala Dašická se otřásala v základech. Když se člověk takhle ocitne uprostřed skandujícího davu a vidí atlety, kteří ze sebe v potu tváře ždímou zbytky sil, úplně ho zamrazí. Právě tohle jsou momenty, které dokáží sportovního fanouška až dojmout a přinést mu výjimečný sportovní zážitek. A tím pardubická Cross Challenge určitě byla.

Největší radost přinesly závody bezesporu vítězi, kterým se stal Bear Foot Team ve složení Michaela Palová, Karel Polzer, Petr Schlegel a Honza Hanák. "Naši přípravu se snažíme směřovat na soutěže jednotlivců, takže všichni pracujeme na všech našich slabinách tak, aby jich bylo málo, nebo nebyly žádné. Proto bylo silnou stránkou našeho týmu to, že bychom si věřili na jakýkoliv WOD," řekl po soutěži Petr Schlegel, člen týmu.

Tým Bear Foot měl velký respekt ze svých soupeřů ze Superior 14 Havířov, kteří nakonec vybojovali druhé místo, bronzovou medaili si ze závodů odvezla pražská skvadra CrossFit Committed.

Nejlepší týmy Cross Challenge Pardubice 2015
pořadí tým
1. Bear Foot Team - Michaela Palová, Petr Schlegel, Karel Polzer, Jan Hanák
2. Superior 14 Havířov - Zuzana Šrámková, Michal Mička, Filip Trojovský, Roman Kubica
3. CrossFit Committed - Ria Hrušovská, Joey Scafidi, Jakub Smejkal, Adam Friedl


Cross Challenge Pardubice 2015 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.03.15:06nekonecna_Energia - úžasná akcia..velká vdaka organizátorom zvládli to perfekt..
01.03.10:06Cmeni - vždyt já neřešim cvičení v nátělnících ale cvičení bez tri..
01.03.09:41fismaistr - Veros: a jak tohle souvisí s tím, že na cf cvičí bez trik?
01.03.01:01Hulkie - Sam mam nejake ruzove tricka ve skrini a i kdyz uz je neno..
28.02.23:58Petr Prielozny - hulkie, tenhle se ti povedl. Ja vtipy rad. Ikdyz se do me ..
28.02.23:56Maerlyn0 - Pak nějak nechápu, proč většina lidí v nátělnících cvičí ú..
28.02.23:26Veros - Cmeni: Stejně jako zrcadla nejsou v posilovnách jen aby se..
28.02.19:46Peter Ustinov - no vono v tricku nasaklem potem se vazne necvici nejak dob..
28.02.17:24micki - nic jinýho než vedro a narcismus bych v tom nehledal :) Al..
28.02.16:56fismaistr - jj to mě tež vždycky zajímá proč se tam všichni posvlíkají..
28.02.16:53Cmeni - pro mě teda pořád lepší růžové tričko, než ti naháčové, ch..
28.02.12:03J.R. - růžová proto, že je nepřehlédnutelná. podle mě dobrej tah...+1
28.02.11:50Hulkie - Ne tam, kam by sis nejvíc přál:)+3
28.02.08:34Hulkie - Peto, kdyz da clovek tvoje jmeno do googlu, vyskoci mu tak..+14
28.02.03:33Petr Prielozny - Nikdy jsem tu nebasbiral tolik plusku, tak diky. Kryptonit..
28.02.00:18micki - Růžová obsahuje kryptonit. Měl bys to taky zkusit *22* +2
27.02.21:35daveM - moderni barva, moderni umeni to je ten krosfit.. hroznej ..+2
27.02.18:19Petr Prielozny - Mohu se zeptat mistnich CF odborniku?pozoruji to i tu v us..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra