Reklama:

Zapomenuté osobnosti
kulturistiky (I.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Vzpomíná-li se někde na osobnosti kulturistiky, jistě se najde řada těch, kteří kromě dosavadních třinácti vítězů Mr. Olympia zmíní ještě třeba Loua Ferrigna, Serge Nubreta, Harolda Poola, Steva Reevese, Johna Grimeka, Rega Parka, Billa Pearla a možná ještě několik dalších borců. Tam však obvykle tento výčet končí a to je jistě škoda. Na kulturistických pódiích se v uplynulých desetiletích totiž objevil bezpočet dalších zajímavých borců s neméně zajímavými sportovními i životními příběhy, které jistě stojí za připomenutí. Dnes začínáme!


Bert Goodrich


Který z uvedených kulturistů Vás svými úspěchy či postavou zaujal nejvíce?
Hlasovat mohou
jen přihlášení čtenáři.

3
Bert Goodrich

12
Jerry Daniels

7
André Charette

Celkem hlasovalo 22 čtenářů.
 

Že jste jméno tohoto kulturisty nikdy neslyšeli? To je ovšem chyba. Bert Goodrich je totiž některými pokládán za prvního vítěze americké amatérské soutěže AAU Mr. America, kterou v dalších letech v roli celkových šampiónů ovládli nejen zmínění Grimek s Reevesem, ale také například Clarence Ross, Dennis Tinerino, Jeff King nebo Joe Meeko.

Goodrich, jenž se narodil 26. prosince 1906 v arizonském městě Tempe, se sportu věnoval od dětství, což se u něj stalo nejenom předpokladem jeho pozdější kulturistické kariéry, ale dalo mu i potřebné základy pro práci u filmu. Zde účinkoval jak v menších hereckých rolích, tak i jako kaskadér, když dělal dubléra například i Johnu Waynovi (dochovaly se záznamy o tom, že se v této úloze zúčastnil natáčení snímku The Hurricane Express z roku 1932).

V roce 1938 své tělo začal pravidelně budovat i v posilovně Davida Willoughbyho v Los Angeles, což přispělo k tomu, že když se měl 22. dubna 1939 zúčastnit soutěže v bent pressu organizované Siegmundem Kleinem, začali jej někteří přemlouvat, aby nastoupil i k připojené akci Best Built Man pořádané pod hlavičkou YMHA (Young Men’s Hebrew Association) a prezentoval zde svou vysportovanou postavu. Bert se nakonec nechal přesvědčit, a když později v konkurenci čtyřiapadesáti soupeřů vybojoval celkové vítězství, bylo jasné, že by si neměl nechat ujít ani další výzvu - start na klání America's Finest Physique, které později vešlo ve známost také jako Mr. America.

America's Finest Physique 1939 se konalo 10. června a Goodrich i zde dokázal slavit absolutní prvenství. To jej udělalo nesmrtelným, když Bert později vzpomínal: "Vítězství z Mr. America se stalo jedním z největších okamžiků mého života. Byl jsem totálně nadšený. Trofej byla malá, ale na tom nezáleželo. O padesát let později se mi díky tomuto titulu stále dostává uznání."

Goodrich již dále nezávodil, ale jeho úspěch mu pomohl v pozdějším podnikání, kdy provozoval několik posiloven. Ty v roce 1956 prodal, přesto ani pak na sport nezanevřel. Zemřel 6. prosince 1991 ve věku nedožitých pětaosmdesáti let.

Dodejme, že přes nesporné uznání, které se Bertu Goodrichovi díky jeho triumfu z America's Finest Physique 1939 i po jeho smrti nadále dostává, někteří historikové považují za prvního vítěze AAU Mr. America Rolanda Essmakera, jenž 4. července 1939 zvítězil na kulturistické soutěži připojené k americkému národnímu šampionátu ve vzpírání. Essmakerovi se budeme věnovat v některém z dalších dílů našeho seriálu.


Jerry Daniels

Panují-li z historických důvodů určité nejasnosti o tom, kdo je prvním vítězem AAU Mr. America, pak o celkovém šampiónovi stejného klání z roku 1965 není pochyb. Ještě v juniorském věku se jím stal Jerry Daniels, jenž se v sezóně 1963 blýskl i absolutním prvenstvím z AAU Teen Mr. America.

Daniels na Mr. America v pětašedesátém roce zaskočil spoustu favoritů a na cestě za vítězstvím za zády nechal Boba Gajdu, Sergia Olivu, Dennise Tinerina i Johna Balika. Redaktor magazínu Muscular Development Gene Mozee tehdy k vystoupení 183 cm vysokého a 48cm pažemi disponujícího Jerryho napsal: "Ve věku jednadvaceti let Jerry Daniels sdílí se Stevem Reevesem uznání za to, že je nejmladším mužem, jaký kdy zvítězil na Mr. America. Jerry nad ostatními vynikl díky jeho masivním objemům a symetrickým proporcím. Při hmotnosti 100 kg je jedním z nejtěžších mužů, kteří kdy na Mr. America zvítězili."

Také v případě Jerryho Danielse platí, že po svém triumfu z AAU Mr. America již dále nezávodil.


André Charette

Kanadský kulturista André Charette spadá po Goodrichovi a Danielsovi opět do trochu jiné éry. V roce 1987 na sebe poprvé výrazněji upozornil titulem mistra Kandy v kategorii do 70 kg, v sezóně 1992 pak ve stejné váhovce vybojoval i zlato z mistrovství světa.

Následoval jeho přestup mezi profesionály, kde to však André při tehdejší neexistenci lehčí hmotnostní kategorie samozřejmě vůbec neměl snadné. Přesto při svém profesionálním debutu na Canada Pro Cupu v roce 1995 dokázal za zády nechat třináct soupeřů a sám si připsal třinácté místo (vítězem klání se tehdy stal Ronnie Coleman). Ke stejné příčce se probojoval také o rok později na Ironman Pro Invitational. Pak se soutěžně odmlčel a později se vrátil mezi amatéry, kde si v letech 1999 a 2012 připsal další starty na světovém šampionátu.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 47 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra