Reklama:

Štefan Havlík: "Nejsem z těch,
kterým stačí zúčastnit se."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Rok 2014 byl pro slovenského profesionálního kulturistu Štefana Havlíka plný důležitých událostí. Přestěhoval se do Spojených států, oženil se a na podzimním Ferrigno Legacy se poprvé od přestupu do profesionálního tábora probojoval do prvního semifinálového vyvolávání (na soutěži mu nakonec patřilo šesté místo). O tom všem, ale i mnohém dalším se Štefan zmiňuje v následujícím rozhovoru, který jsme spolu na dálku pořídili začátkem tohoto týdne.


Štefane, vloni ses s cílem hledat jako kulturista nové možnosti a nové sponzory přestěhoval do amerického Miami. Jak jsi zatím v zámoří spokojený a jaké příležitosti ti život ve Spojených státech už přinesl?

Štefan Havlík v Miami Beach

Ahoj. V první řadě chci pozdravit všechny fanoušky Ronnie.cz. Ti, kteří sledují mou Facebook fanpage, vědí, že se už nějakou dobu zdržuji převážně v USA v Miami. Po důkladném přehodnocení celé mé situace jsem se pro tento krok rozhodl začátkem minulého roku. Jako profesionální kulturista a vítěz všech amatérských soutěží na světě, jaké si jen umíte představit, jsem si už poslední léta financoval sportovní přípravu z vlastní kapsy. Sociální a ekonomická situace na Slovensku nepřeje sportu a já jsem to potřeboval vyřešit. Je mi devětatřicet let a myslím, že ještě můžu něco ve sportu dokázat. Ne však za takovýchto podmínek. Pár drobných sponzorů se našlo, ale to ani zdaleka neřešilo potřeby a náklady, které tento sport obnáší.

USA. Jako všechny začátky ani tento nebyl a není jednoduchý. Píšu není, neboť jsem stále jen na začátku. Po půlroce působení v USA se však pohnuly ledy a já jsem koncem roku podepsal kontrakt s americkou firmou, která bude řešit to, co nejvíce potřebuji k tomu, abych se na americké půdě prosadil. Reklamu. Spolu s kontraktem jsem získal investora, který to celé bude financovat, včetně mých potřeb, takže konečně můžu začít fungovat jako profesionální kulturista, nikoli jen jako kulturista, který má profesionální kartu. To je obrovský rozdíl. Zároveň tím získávám tým lidí, kteří se postarají o mé webové stránky, foto a videoprodukci, e-shop atd. A to vše na profesionální úrovni. Sám jsem zvědavý, co to všechno přinese.

Stěhování do USA nebylo jedinou velkou změnou, která se vloni ve tvém životě udála, když ses na podzim oženil. Jak důležité je pro tebe to, že můžeš při sžívání se s novým prostředím v Miami mít oporu v manželce?

Pokud nemáte při sobě člověka, který vám je oporou, tak se jen velmi těžko dá něco dělat na sto procent. Před dvěma lety jsem se rozvedl a prožil jsem nejhorší období mého života. Vyčerpalo mě to psychicky, finančně i emocionálně. Navzdory tomu všemu jsem se dokázal připravit na dvě profesionální soutěže. Oba závody byly pro mě něco jako psychická podpora, motivace, která mě tlačila dopředu. Kdyby nebylo kulturistiky, dopadl bych bůhvíjak. Na této nelehké cestě jsem potkal člověka, který všechno změnil. Najednou nejsem na to celé sám a je to obrovský rozdíl. Moje manželka Veronika je pro mě vším. Takovou podporu jsem nikdy nezažil a věřím, že se to projeví na mé sportovní kariéře již v nejbližším období.

Přes stěhování do Spojených států ses vloni dokázal připravit na závody a koncem listopadu jsi nastoupil k Ferrigno Legacy. Myslím, že po semifinále, v němž ses probojoval do prvního vyvolávání, většina lidí věřila, že máš na dosah umístění v první pětici. Jak si vysvětluješ, že to tak nakonec nedopadlo a jak jsi byl na soutěži spokojený s formou?

Štefan Havlík na Ferrigno Legacy 2014

Bylo to velmi náročné období. Život v USA není vůbec levný a já jsem sám nevěděl, z čeho budeme žít, když nám dojdou úspory. Pokud si někdo myslí, že přijede do USA a na hlavu mu spadne pytel plný dolarů, je na omylu. Přesto stále platí, že je to země neomezených možností a na tu svou příležitost je třeba si počkat. Jak jsem psal, příprava na závody mě držela při životě a já jsem zase po delším období začal myslet i na kulturistiku vůbec. Do té doby to byla jen jakási rutina, která mě provázela mým životem. Dal jsem do přípravy, co jsem mohl, ale i tak to bylo asi na padesát procent toho, co by se dalo udělat. Připravoval jsem se bez sparinga a sponzorů.

Celá příprava vůbec nebyla ideální. Čtyři týdny před závody jsem utrpěl popáleninu na stehně. Při přeletu z Evropy do USA se mi "podařilo" opařit si v letadle stehno vařící vodou a v tom okamžiku jsem nevěděl, co bude. Ale já se nikdy nevzdávám a hned, jak jsem se uklidnil, jsem to celé vyhodnotil a říkám si, že to do soutěže musí být OK. Utrpěl tím pouze trénink hamstringů, ale jinak mě to v tréninku neomezilo. Tři dny před závody mi ze stehna odpadl poslední strup a bylo to v pořádku. Den před odletem jsem ještě udělal salto na kole, když mi přední kolo zapadlo do díry na silnici, ale nic se naštěstí nestalo. To jsou věci, které nemůžete ovlivnit, je potřeba se s tím akorát poprat.

Na závody do Los Angeles se mnou cestoval kamarád Michal Tryska, který žije v Chicagu. Máme spolu už jednu profesionální soutěž za sebou a já jsem věděl, že je to člověk, kterému nebudu muset vysvětlovat, co potřebuji. Michal se postaral o hotel a auto a já jsem si jen musel koupit letenku.

Na soutěži jsem si však připadal jako Popelka. Soutěžil jsem tam s borci, kteří byli ověšeni logy sponzorů, měli tam trenéra na suplementaci, trénink i pózování. Já s kamarádem, který mi zaplatil hotel, jsem se na to díval a říkal si, jaké by to jen mohlo být, kdybych i já měl takovou podporu.

Vzali mě do prvního vyvolání a pro mě už to bylo vítězství. Přesně to jsem potřeboval - dostat příležitost. Příležitost stát mezi nejlepšími. Už na mé první profesionální soutěži jsem měl na to tam být, ale nepřály mi hvězdy. Prosadit se v USA je velmi obtížné, zvláště když za sebou nikoho nemáte a ve vašem pase je napsáno Slovak Republic.

Proběhlo semifinále a měli jsme osm hodin do začátku finále. Strašně dlouhá doba a ta stačila na to, abych se do toho finále znovu nedostal. Proč je to tak, komentovat nebudu. Akorát si zase říkám, že musím být tak dobrý, aby se to už neopakovalo. A já pro to teď udělám úplně všechno! Jak říkají Amíci - keep going - jdeme dál.

Štefan Havlík a Lou Ferrigno

Jak se vlastně Louovi Ferrignovi soutěž podařila po organizační stránce a jaký na tebe Lou udělal dojem?

Soutěž byla fantastická. O všechno bylo postaráno na sto procent. Opravdu si dali záležet na tom, aby závodníkům nic nechybělo. Obrovské šatny, rozcvičovna, dokonce i posing room. Lou přišel na úvodní meeting a všechny nás pozdravil a přivítal. S každým se na památku vyfotil a bylo z něj cítit, že má z akce velkou radost, a já věřím, že to nebylo naposledy, kdy něco takového zorganizoval.

Kalendář profesionálních soutěží je pro letošní rok nebývale nabitý. Vybral sis už, na jakých soutěžích bys chtěl závodit letos? Neláká tě například start na květnovém klání v Orlandu, kam to nyní máš jen několik hodit cesty?

Kalendář soutěží jsem si prohlédl a vidím to tak na srpen. Jsou tam asi čtvery závody, jedny dokonce na Floridě, takže když mi vyjde objemová část přípravy, tak v květnu začnu dietu. Ale finální rozhodnutí padne na základě pocitu, jestli se dokážu zlepšit a přijít tam s něčím novým, nebo ne.

V jednom z nedávných rozhovorů ses zmínil, že bys někdy rád vyhrál profesionální soutěž. Co vše myslíš, že bude potřeba udělat, abys na vítězství dosáhl? Kromě optimální formy to asi bude muset být i volba té správné soutěže a především vybudování si jména právě v USA. Vidíš to stejně?

Já nejsem z těch, kterým stačí zúčastnit se. Já chci vyhrávat. Je to mým cílem a otázkou je pouze to, kdy se to stane. Nebude to snadná cesta, ale jak vidím, i ty chápeš, co k tomu bude třeba. Začínám na tom všem pomaličku pracovat.

Připravuješ se na soutěže sám, anebo dietu či tréninky s někým konzultuješ? A plánuješ v tomto ohledu nějakou změnu?

Připravuji se sám. Zatím. (smích)

Na Facebooku a Instagramu jsem viděl fotografie ze tvého společného tréninku s venezuelským profíkem Manuelem Romerem. Trénujete spolu často, anebo se jednalo jen o jedno setkání v posilovně? Jaký je to podle tebe kulturista a jak na tebe působí i po té mimosportovní stránce?

Štefan Havlík a Manuel Romero

Manuel je super kluk. Měli jsme spolu pár tréninků a musím říct, že to bylo úžasné. Dosud jsem vždy trénoval s kondičáky a teď mám konečně možnost si zatrénovat se sobě rovným. Určitě budeme spolu cvičit i nadále, pokud dokážeme sladit ostatní věci. Manuel má to, co já potřebuji - svalovou hmotu. A to mě motivuje. Čím více času s ním strávím, tím lépe. Je to veselá kopa a užijeme si přitom vždy kopec srandy. Plánuji s ním tréninkový blog, tak se máte na co těšit. Pokud půjde vše podle plánu, už v lednu se každý týden zveřejní na našich stránkách jedno společné tréninkové video.

V poslední době jsi právě prostřednictvím sociálních sítí začal mnohem více komunikovat s fanoušky. Kromě jiného jsi na Facebooku odstartoval i sixpack challenge, v níž se tví fandové navíc mohou zapojit i do soutěže o ceny. Plánuješ další podobné akce?

Jsem rád, že jsi to zmínill. Koncem minulého roku jsem vymyslel soutěž na břicho. Cílem bylo trochu zvýšit sledovanost mé fanpage, což se podařilo, protože jen toto jedno video vidělo už přes padesát tisíc lidí. Už s jednou facebookovou soutěží mám zkušenost a očekával jsem, že těch soutěžících zase nebude až tak mnoho. Většina lidí se totiž raději dívá na fotbal v televizi, jako by měli běhat za míčem. Říkal jsem si, že když se mi přihlásí pět lidí, bude to úspěch. Uzávěrka je 31. ledna a mám zatím tři, tak uvidíme. V rámci instruktážního videa se mi podařilo udělat za minutu 45 opakování. Uvidíme, kolika se mě podaří překonat, což zase nemusí být až takový problém.

Dále začínám produkovat krátká naučná videa, kde ukazuji nějaké nové nápady k tréninku, a mám v plánu pár nových projektů. Už velmi dlouho plánuji nahrát DVD a teď si myslím, že je ta správná chvíle. Cílem je motivovat a naučit lidi něco nového. Tak sledujte mou fanpage a snad si tam něco z toho najdete.

Za dveřmi je Arnold Classic, kde si Dexter Jackson v pětačtyřiceti letech dost možná dojde pro rekordní páté vítězství. Je pro tebe právě on důkazem, že kulturistická dlouhověkost existuje? Jak dlouho by ses kulturistice ještě rád věnoval?

Už jsem to říkal několikrát. Pokud se budu zlepšovat a zdraví a soukromý život mi to dovolí, tak budu pokračovat. Kulturistika mě provází životem již přes pětadvacet let a miluji ji. Reálně to vidím ještě na pět až sedm let.

Chtěl bys závěrem někomu poděkovat nebo bys rád něco vzkázal svým fanouškům v České republice a na Slovensku?

Chci poděkovat všem, kteří mě podporují. Mé rodině a hlavně manželce Veronice. Chci poděkovat pánům Štefanovi Semkovi a Ľubovi Pidánimu - podporují mě už dlouho a nikdy mi neřekli ne. Dále jsem vděčný za každého fanouška, který mě sleduje a fandí mi. Každý pozitivní, ale i negativní komentář na webu mě posouvá dál. Děkuji. (smích)


Sportovní kariéru Štefana Havlíka můžete
kromě informací z Ronnie.cz sledovat také prostřednictvím jeho facebookových stránek.


Foto:
www.musculardevelopment.com
www.rxmuscle.com
Facebookové stránky Štefana Havlíka


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.01.13:38hRuzic - Parádní rozhovor a určitě to muselo být těžké uchytit se v..
18.01.22:48jardaflex - Myslim ze Štefan je uz podle rozhovoru hrozne fajn borec p..
18.01.12:21keuman - uchytit sa v USA nie je také jednoduché, borcov typu ako j..+1
18.01.01:19Petr Prielozny - Jen chci dodat, ze jsem to nemyslel jako hate na Stefana, ..
17.01.21:57dzmilo - Dobre si to napisal Peter. My ktory zijeme v zahranici ale..+1
17.01.21:56dzmilo - Stefan rozbehni kolotoc naplno a rozbi ich v USA mas na to..+1
17.01.15:02barnes - Uplna pravda, co napisal Peter,a len na okraj, takych ako ..
17.01.03:29Petr Prielozny - pro ostatni mlade kluky, neverte vsem vecim ze socialnich ..+3
16.01.13:23Ashok - Drzim palce a at to letos dopadne jeste lip!!
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra