Reklama:

Ženská sebeobrana (V.): Jak je vyučována ve F.A.S.T. Defense

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

Berte prosím následující řádky jako prezentaci systému, kterému osobně plně důvěřuji na základě svých více jak 30letých zkušeností ze světa bojových umění. Jde o systém, který existuje již několik desetiletí a skutečně funguje, o čemž se mohly přesvědčit již tisíce spokojených lidí, kteří se většinou poté rozhodli dále v systému pokračovat i jako instruktoři. O čem tedy F.A.S.T. Defense je? Než na tuto otázku odpovím, dovolte mi napsat, jak vlastně tento systém vznikl, určitě to pro Vás bude zajímavé. :)

Jedním z původních tvůrců tohoto systému je Matt Thomas. Na základě jeho výzkumů a vypracované metodologie následně postavilo svůj výukový systém dnes již mnoho dalších známých instruktorů sebeobrany, a to nejen v USA. Všechno to začalo v roce 1971, když byla jedna žena brutálně napadena a znásilněna. Tato žena měla všechny známé projevy stresu při napadení - kompletně ztuhla a nebyla schopna si vybavit, ba ani provést jedinou techniku, ačkoliv byla nositelkou černého pásu v karate. Byla napadena zezadu, povalena na zem, dostala několik úderů do hlavy a poté si na ni útočník sednul. Když se nakonec přeci jen pokoušela bránit, bylo to jako ve špatném snu, kde člověk nemůže hnout rukama ani nohama, ba ani křičet. Její slabý pokus o sebeobranu jen vyprovokoval útočníka k většímu násilí tak, že byla poté několikrát udeřena pěstmi do tváře, dokud to nevzdala a nezačala plakat. Té noci se připojila k milionům dalších žen, které byly znásilněné.

Tento incident donutil jejího přítele Matta Thomase, také držitele černého pásu v karate, k započetí výzkumu o násilí obecně. Matt strávil několik měsíců studiem policejních hlášení, aby zjistil, jaké byly důvody, hlavní signály a průběh jednotlivých napadení. Jeho cílem bylo vytvořit metodologii výuky tak, aby co nejvěrněji odpovídala situacím z reálného života. Bylo pro něj nepochopitelné, že trénovaná a silná žena, držitelka černého pásu, nebyla schopna si poradit s útočníkem. Co teprve žena, která by se bojovým uměním nikdy nevěnovala?

Během svého pátrání tak objevil dva základní faktory:

1. Lidé reagují PŘESNĚ tak, jak trénují.

Mattova přítelkyně byl schopna dávat údery do vzduchu s neobyčejnou rychlostí a přesností. Naučila se stahovat úder těsně před zásahem, což se požadovalo v karate sparingu při lehkém kontaktu. A přesně tak reagovala i při napadení. Její svalová paměť stahovala údery těsně předtím, než zasáhla cíl. Navíc když ve sparingu někdo spadl na zem, sudí pozastavil zápas, dokud se protivník nepostavil, takže nebyla naučená, jak bojovat vleže. Ostatně mnoho takzvaných "street fighterů" se vůbec neučí bojovat v různých pásmech a pak při skutečném střetu zkamení jako jelen v noci oslepený reflektory auta.

2. Šílenější osoba obvykle vyhraje.

Navzdory jakémukoliv tréninku v bojových uměních vyhrává většinou ten, kdo se dokáže přepnout ve zlomku vteřiny z klidné, mírumilovné osoby na běsnící bestii. Osoba, která dokáže využít všechen ten strach a adrenalin do síly protiútoku. Člověk může mít všechny černé pásky světa, ale bude vždy poražen tím, kdo se dokáže "z nuly na sto" během okamžiku změnit v zuřícího Hulka.

Na základě těchto dvou principů vytvořil Matt základní kurz sebeobrany. Techniky se soustředí pouze na hrubou motoriku využívající jednoduché údery na citlivá místa lidského těla. Poté, co na závěrečných lekcích v protiúderovém obleku zkoušel otestovat schopnost účastníků kurzu se ubránit, zjistil, že studenti stále nedokážou účinně aplikovat naučené techniky. Potvrdil se mu první faktor, že lidé reagují PŘESNĚ tak, jak trénují. Proto kompletně předělal celý kurz tak, aby již minimálně od jeho půlky studenti trénovali techniky na útočníka v plné rychlosti a za stresových podmínek. Hned další kurz mu ukázal, že to byl krok správným směrem. Matt si oblékl neprůstřelnou vestu, pod kterou měl polštář, a na hlavu si nasadil hokejovou helmu. První studentka, která se měla bránit, vystřelila ruce dopředu takovou silou, že Mattovi ulétla hlava dozadu, čímž odkryl další cíl - slabiny, kam směřovalo koleno, které knokautovalo Matta do bezvědomí. Poté, co se podařilo Matta opět "nahodit", věděl, že to je správná cesta k úspěchu. Také zjistil, že na příští kurz si musí pořídit daleko více chráničů…

Po Mattu Thomasovi převzal další rozvoj systému Bill Kipp, který vytvořil specializované kurzy pro děti, náctileté i dospělé, a následně i Dik Chance, který v současnosti systém odborně zaštiťuje. Je to tedy systém, který byl tvořen již od počátku jako sebeobranný. Techniky jsou nejdříve cvičené v přátelské atmosféře, aby postupně instruktoři mohli přidávat na agresivitě a náročnosti. Nakonec již všichni absolvují konfliktní situace, které jsou velmi blízké realitě. Všichni naši instruktoři prošli speciálním výcvikem, aby během kurzu dokázali navodit maximálně věrný konflikt, ale přitom měli situaci neustále plně pod kontrolou.

Cílem je připravit Vás tak, abyste měly maximální šanci, pokud se již budete muset bránit. A třeba zjistíte, že vlastně nemusíte studovat další systémy sebeobrany, protože již budete vědět o signálech blížícího se potenciálního konfliktu, dokážete si udržet bezpečnou vzdálenost vůči agresorovi, dokážete s ním účinně komunikovat tak, abyste de-eskalovali konflikt, a pokud to nepomůže, pak jsou tu jednoduché techniky fyzické sebeobrany, které agresorovi již dostatečně vysvětlí Vaše jasné "NE!"

Jestli Vás tento systém zaujal a máte zájem se zúčastnit příštího kurzu sebeobrany, doporučuji sledovat
naše webové stránky bojovky.info, kde pravidelně zveřejňujeme termíny dalších kurzů.
Přijďte, osobně Vám garantuji, že nebudete litovat.

P. S.: Fotografie, které zde vidíte, jsou z červencového kurzu Adrenaline Stress Response Training nazvaného "48 Hours of Adrenaline", který proběhl v Coloradu (USA) a jehož jsem měl možnost se také zúčastnit jako jeden z instruktorů.Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 83 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie