Reklama:

Komentář:
Taky už bilancujete uplynulý rok?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Především v bikiny fitness se rozdíly mezi kláními "kondičními" a "normálními" velmi rychle stírají. Viděl jsem to velmi dobře i z pozice rozhodčího Svazu kulturistiky a fitness České republiky, kterým jsem letos poprvé oficiálně byl a bylo mi nesmírnou ctí. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto komentáře?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Taky už bilancujete uplynulý rok? Asi nás bude víc, kdo si teď promítáme v mysli okamžiky, které pro nás byly v tomto roce nejdůležitější. Samozřejmě ty osobní, řeklo by se "civilní", jsou naší interní záležitostí. Ale pak jsou ty, které souvisejí se sportem, jenž všichni milujeme a který se stal smyslem našeho života, ať už jsme vrcholoví závodníci, nebo jen výkonnostní řada, či třeba jen prostě milovníci a fanoušci tohoto krásného sportu, který kdysi dávno někdo pojmenoval bodybuilding, culturismo, kulturismo. Prostě naše kulturistika, ať už žijeme kdekoliv na světě.

Přesně před rokem jsem psal komentář k mému návratu ke kulturistice a vyjádřil jsem pocit, že jsem si v roce 2013 kulturistiku opravdu užil. A dnes tady sedím a říkám si, že jsem si užil kulturistiku ještě víc než rok předešlý.

Když to vezmu od začátku, bylo to zvláštní období. Čekala na nás zase sezóna, kdy budeme závodit a fandit našim, a všechno se to valilo jako tsunami. Ale v tomto případě byla ta "tsunami" velmi životadárná a budující.

Jaro bylo pro mě ve znamení mé po letech první soutěžní sezóny. Předcházela jí však událost, která byla významná pro nás všechny, kdo tento sport milujeme a komu na něm záleží. Ta akce měla až suše úřednické jméno, ale o to větší důležitost pro budoucnost kulturistiky a fitness a především jejího plnohodnotného fungování v této zemi. Valná hromada! Zní to opravdu úřednicky, ale i ta diplomacie a úředničina je třeba, abychom mohli být v kulturistice tam, kde jsme dnes. A ať mi někdo řekne, že nejsme o řády dál než před pár lety, kdy byly roky skutečně hubené. A hubenost nemá žádný kulturista rád. Rád povedu debatu do úmoru a budu se bít za dobrou věc, kterou se na Valné hromadě v Brně letos podařilo obhájit a potvrdit tak správný trend, jímž se my všichni, kdo tenhle sport děláme, ubíráme. A klidně mi řekněte, že všechno není ideální, a já budu souhlasit, ale srovnám-li si (a věřte, že mám s čím srovnávat) fungování kulturistiky dneska a před pár lety, vězte, že jsme jinde.

Ale dost bylo úředničiny, dost bylo diplomacie. Pak přišly závody. Menší, větší, velké, až po ty úplně největší. A my jsme všude měli ty naše, všude někdo byl. Skvěle uspořádané domácí soutěže na jaře od národních mistrovství přes krásné a velkolepé mistrovství ČR s parádním absolutním vítězem Tomášem Trojanem, následně uzavřené skvělým BFC Cupem v České Lípě. A třešinkou na dortu byl titul mistra Evropy Borise Oravy v klasicích!

Ale to hlavní nás na jaře mělo teprve čekat. Byla tady Olympia Amateur Europe a my jsme se radovali z fantastických výkonů Mildy Šádka a Vojty Koritenského, kteří získali tituly, a jestli Vám při tom neběhal mráz po zádech, tak mně tedy jo! A když připočteme další skvělé výsledky jako bronz Kuby Šubrta, finále Jozefa Furina, Filipa Grznára a Martina Drába, tak se mi to mrazení vrací i teď, při psaní těchto řádků.

Pak přišlo letní rozjímání, abychom se těšili na další excelentní akci, kterou není nic menšího než letos třetí nejlepší soutěž světa EVL's Prague Pro 2014! Klidně polemizujme, jestli byl ten či onen dobrý, jestli byl ten či onen nemocný, jestli byl ten či onen to či ono, ale o tom, že EVL's Prague Pro bylo fantastickým zážitkem a skvělou příležitostí pro setkání se s hvězdami světového bodybuildingu, ale také s našimi předními borci a borkami, není snad pochyb. A když k tomu přidáme, že na stage stáli dva naši bumbrlíci, a to Tomáš Kašpar a Dalibor Hájek, nevím, jak Vás, mě to bralo za srdce a byl jsem na ně hrdý!

Soutěž EVL's se stala minulostí a pak nás čekaly světové šampionáty a mezinárodky, z nichž nám přivezly radost především ženy, kdy Margita Zámolová získala krásný bronz na mistrovství světa a Jana Slívová udělala bikiny placku na Arnold Classic Europe. Titul mistra světa v masters neunikl ani Petrovi Boarovi, takže bylo komu a k čemu gratulovat.

V České republice ale již začínala podzimní část sezóny, která snese jedno hodnocení: kulturistika zase žije! Jsem o tom přesvědčen a věřím, že jsou o tom přesvědčeny i ty stovky, ano, stovky závodníků a závodnic, kteří na podzim nastoupili na pódia a sváděli boje o vítězství a finále na všech pohárovkách. Osobně si myslím, že z českých soutěží, respektive konaných na českém území, snese nejvyšší ocenění GP PEPA Opava, která byla přehlídkou evropské kulturistiky a fitness a byla jako vždy dokonale uspořádána.

Na samý závěr roku přišly soutěže nadějí, tzv. kondiční závody, a především v kategorii bikiny fitness jsme všichni viděli, že rozdíly mezi kláními "kondičními" a "normálními" se velmi rychle stírají. Viděl jsem to velmi dobře i z pozice rozhodčího Svazu kulturistiky a fitness České republiky, kterým jsem letos poprvé oficiálně byl a bylo mi nesmírnou ctí.

Tak, třeba se mnou budete polemizovat, ale takhle jsem to letos všechno viděl a řeknu Vám, zase jsem si kulturistiku užil. Co říct závěrem? Přeji Vám všem krásné svátky a těším se na setkávání s Vámi v nové sezóně, v roce 2015!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra