Reklama:

Novoroční předsevzetí
a motivace k hubnutí

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Motivace

Nový rok znamená pro mnohé přelom, začátek něčeho nového. Šanci otočit list a začít dělat věci jinak. Je to symbolický čas pro změnu a plnění svých přání. Je tomu skutečně tak, nebo tomu jen chcete věřit a ve finále "skutek utek"?

Máte vše ve svých rukou

Když se zamyslíme nad našimi předsevzetími, tak je to jen oddalování něčeho nevyhnutelného, do čeho se nechceme moc pouštět a necháváme to na hezké datum. Je totiž zcela jedno, jestli začneme věci měnit již dnes, zítra, za měsíc, od prvního ledna, nebo před Vánoci. Všichni dobře víme, že začátek nového roku je jen symbolické datum a ve skutečnosti to málokomu vydrží napořád. Ruku na srdce, i když začneme se změnou během roku, tak málokomu to vydrží napořád. Takže sami dobře víme, že nový rok je jen psychickou pomůckou. Abychom s úpravou a změnami životního stylu byli úspěšní, musíme si nejdříve vše urovnat v hlavě. Máte sice nějaké cíle, nějaké plány, ale pokud tomu sami vnitřně nevěříte, necítíte to, nejste se změnou ztotožněni nebo neplánujete to, jak na změnu bude třeba reagovat okolí, partner nebo rodina, mohou Vás jejich reakce překvapit a odradit od Vašich plánů.

Co určitě nedělat

Nejen ženy (ale zvláště ženy) mají tendenci dávat si nereálné cíle - zhubnout 20 kilo do jara, přestat ze dne na den kouřit, seknout s alkoholem, více se stýkat s přáteli, méně pracovat, více se věnovat rodině, méně se stresovat, více si užívat života… Kdo se nad vším více zamyslí, tak bude souhlasit s tím, co píši v odstavci výše. Radikální změna je cestou do záhub. Ano, můžete si dát vysoký cíl, ke kterému se budete blížit, ale nedávejte si nereálnou dobu jeho plnění. Další potíží bývá často fakt, že lidé si chtějí splnit svá přání, ale nejsou ochotni nebo schopni pro to něco udělat. Takové "snění" pak často končí velmi rychle. Neopírá se o konkrétní postup, plány a kroky, jak k cíli dojít.

Nejčastější předsevzetí

Hubnutí, odvykání kouření a chození více cvičit patří mezi notoricky známá předsevzetí. Ono říct si "začnu s hubnutím" je sice pěkné, ale jak toho docílit? Omezit přejídání? Omezit pití alkoholu? Více cvičit? Kupovat zdravé a dietnější potraviny? To je zaprvé hodně změn a zadruhé brzy přijdete na to, že vše má své další "podkroky". Například omezení přejídání - jak jíst, abychom se nepřejídali? Co správně jíst? Jak více cvičit - jak často, jaký pohyb? Co je vlastně pro Vás to nejlepší? Tím směřuji k tomu, abyste své plány sdělili i ostatním. Přátelům, odborníkům na cvičení a výživu atd. U kouření a alkoholu je dobré navštívit kouče nebo terapeuta na tuto problematiku. Nebojte se oslovit s prosbou o pomoc i ostatní, opravdu Vám to v mnohých ohledech usnadní život.

Tak, jdeme se podívat na Vaše nejčastější předsevzetí a malá doporučení k nim.

1. Začít hubnout

Pokud se Vás nadváha, obezita nebo zdravotní potíže drží delší dobu, svěřte se opravdu do rukou odborníka. Nepíši to proto, že jsem nutriční poradce, ale vím, že tato cesta je pro Vás nejsnadnější, nejrychlejší a vydrží Vám nejdéle.

2. Přestat kouřit

Tady bych si dovolila tvrdit, že tento úkol potřebuje hodně odhodlání, sebeovládání a motivaci. Je dobré se zamyslet nad tím, proč kouříte, co pozitivního Vám to přináší, srovnat to s negativními stránkami... A brzy si uvědomíte, že kouříte z určitého důvodu. Tímto důvodem bývá často to, že si kouřením člověk něco řeší nebo kompenzuje. Dostáváme se k naší psychice. Pokud na svůj "kámen úrazu" přijdete, budete chtít být silnější a pracovat na sobě, tak Vám to při odvykání pomůže.

3. Začít více sportovat

Skvělý nápad. A kdo to myslí vážně, najde si možnost pohybu úplně všude. Ať už se jedná o fitko v naší blízkosti, možnost cvičit doma (sportovního nářadí jsou plné e-shopy), běhání venku, cvičení venku (parky s malými sportovišti, možnost vzít si TRX...), procházky, plavání, v zimě sportování v krytých halách, v létě venku. Když se nad tím zamyslíte, jde opravdu vše, a pokud chcete, najdete si možnost snad na každém místě. Jen si to připravit a naplánovat, když chcete. Dále doporučuji si udělat cvičební plán a ujasnit si, kdy budete mít čas sami na sebe a své cvičení. Nenechte si ho narušit a buďte v tom důslední a do jisté míry sobci vůči okolí. Jestliže chcete na sobě makat, tak se musíte držet svého předem sestaveného rozpisu. Jinak pak týden uběhne jako voda a ve finále zjistíte, že jste byli cvičit jen jednou a k tomu jste se dvakrát přejedli.

4. Jíst zdravě

Proč nezačít o Vánocích nebo ještě na Silvestra? Kdo říká, že nás vykolejí kapr se salátem, pár kousků cukroví nebo silvestrovské pohoštění? To jsou jen 2 dny, které moc zkázy nemusí napáchat. Proto opět odhoďte své výmluvy a lenost a začněte myslet na to, jaké zdravé občerstvení na Vánoce a Silvestra připravit. Máte stále ještě šanci.

5. Učit se

Můžete se učit cizí jazyk nebo se více vzdělávat ve svém oboru. Doporučuji si vzít kalendář nebo diář a vyznačit si v něm místa, kam tuto aktivitu zařadíte. Jinak den zaplníte velmi rychle jinými aktivitami.

6. Více číst

Určitě je četba více povznášející než dívání se na televizi nebo chození po nákupních centrech. Platí to samé jako v předchozím bodě - stanovte si čas na čtení ve Vašem diáři. Ať už denně 20 minut, nebo dvakrát týdně hodinu.

7. Více se o sebe starat

Vyměnit šatník, chodit více k holiči, na manikúru, masáže, dopřávat si více pobytu na čerstvém vzduchu, cestovat, věnovat se svým koníčkům. Stále se to motá okolo nás. Celý den pracujeme a na sebe často zapomínáme. Nebojte se zvolnit, opravdu o nic nepřijdete. Naopak načerpáte energii a budete výkonnější.

Když se podíváte na výše uvedená předsevzetí, tak vše plyne z toho, že na sebe máme málo času, až příliš se věnujeme práci, vydělávání peněz, péči o ostatní a přitom sami zůstáváme pozadu, a když to tak řeknu - kašleme na sebe. Pak se dostáváme do situací, že nemáme čas věnovat se zdravému jídlu, psychické problémy řešíme alkoholem, jídlem, kouřením, nevěnujeme se svým koníčkům, rodině, partnerovi a dostáváme se do bludného kruhu a prohlubujeme svou nespokojenost. Proto si dáváme předsevzetí - chceme něco změnit. Proto nám předsevzetí nevycházejí - nedáme si to úplně v hlavě do pořádku a nevíme, co chceme. Proto píši o tom, že je důležité udělat si pořádek v hlavě, napsat si na kus papíru, co chcete změnit, čemu se chcete věnovat, co Vás dělá šťastnými a v čem se cítíte dobře. A právě tomu věnovat svou pozornost a energii. Spousta problémů samovolně vymizí. Změníte si tak svůj životní styl velmi elegantním způsobem a najdete uvnitř sebe štěstí.

Co je lepší udělat

Nedávat si jen předsevzetí, ale napsat si konkrétní kroky a myslet na reálné postupy, jak svých přání dosáhnout. Například namísto "přestanu nebo nebudu kouřit" si říci "dám si žvýkačku / vezmu si elektronickou cigaretu / půjdu s přáteli do nezakouřených prostor / budu vybírat nekuřácké restaurace / nedovolím, aby moje kabelka nosila krabičku s cigaretami". Například místo tvrzení "začnu cvičit" si sepište, co pro to uděláte - "budu chodit jednou týdně do fitka vedle práce / koupím si cvičební potřeby a každé pondělí, středu a sobotu budu cvičit / najdu si kamaráda na cvičení / do léta uběhnu 10 km pod hodinu a pak si koupím ty pěkné boty, co se mi líbí"... Myslete tedy na to, co Vám pomůže si nezapálit. Vymyslete, co konkrétního na Vás platí.

Co získám a co ztratím

Vše plyne z hlavy a měli byste si dopředu uvědomit, co Vás se změnou čeká. Srovnejte si pozitiva a negativa. Příklad dám u hubnutí, které je nejčastější.

Negativa

 • musíte prolomit svoji lenost, změnit životní styl a své přemýšlení
 • budete omezeni (nekuřácké restaurace, zdravé restaurace)
 • nelze jíst to, na co jste byli zvyklí (mezi námi - právě po tom jste přibrali)
 • budete více sobečtí (musíte více říkat to, co chcete dělat)
 • budete muset více přemýšlet (co máte jíst, co si kde koupit, kam si jít zasportovat, jestli na návštěvě, v restauraci nebo na dovolené bude jídlo pro Vás…)
 • budete muset vysvětlovat, co děláte jinak, proč to děláte...

Pozitiva

 • dobrá a pozitivní nálada
 • lepší kondice
 • svižnější pohyb, konec zadýchávání, pocit lehkosti
 • čisté a svěží tělo
 • snížení bolesti kloubů
 • lehkost při dobíhání MHD
 • možnost zapojit se do aktivit s ostatními a nepřipadat si trapně
 • vyšší tělesná a duševní energie
 • lepší zdraví, prodloužení života
 • nebudete se stydět za svou postavu (před partnerem, u bazénu, ve fitku…)
 • budete konečně dělat to, co chcete a co Vás dělá šťastnými
 • budete pozitivní a lépe budete navazovat kontakty ve společnosti
 • zvítězíte sami nad sebou
 • konec kritických pohledů ostatních a poznámek typu "ty jo, ta nějak přibrala"

Toto je jen slabý výčet pozitiv, našli byste jich ještě nejméně jednou tolik. A za všechna tahle pozitiva ta změna stojí, že?

Foto:
č. 1 - Gloria García / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
č. 2 - Aktiv I Oslo.no / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/
č. 3 - Brenderous / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
č. 4 - Calibe Thompson / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra