Reklama:

Sacharidové vlny:
Existuje jo-jo efekt?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Pokud se Vám podaří snížit Vaši váhu, tak věřte, že počet lidí, kteří Vás pochválí, bude mnohem menší než počet lidí, kteří budou mít obrovskou radost z Vašeho následného přibrání! Spojení slov "jo-jo efekt" Vás bude provázet na každém kroku.

Otázka ale zní: je jo-jo efekt opravdu reálný? Nebo snad je to jen zdání, jak někdy slýcháme - jo-jo efekt neexistuje, pouze návrat ke špatným návykům.

Na straně jedné je toto tvrzení správné. Velká část obézních lidí se permanentně přejídá a vybírá si zcela špatné potraviny. Proto mnohdy stačí jen úprava stravovacího režimu a váha se nám snižuje. Pokud jsou lidé schopni dodržovat aspoň základní pravidla návyků, není důvod se vracet k původní váze.

Sacharidové vlny pro muže stejně tak jako sacharidové vlny pro ženy jsou hlavním tématem knihy od autora Michala Kulštejna, kterou najdete v našem internetovém obchodě. Poradí Vám nejen jak si sestavit jídelníček a jak při vlnách trénovat, ale hlavně jak získané výsledky dlouhodobě udržet a vyhnout se tak jo-jo efektu.

Tvrzení o tzv. jo-jo efektu má také své opodstatnění. V odborné praxi bych jej nazval "zvýšená afinita k nabrání tukové tkáně". Pro představu poslouží část kapitoly z připravované knihy Sacharidové vlny - Strategie cyklování sacharidů pro účinné odbourávání tuků.

Jeden z velkých přínosů, které sacharidové vlny přinášejí, je možnost zvýšení citlivosti receptorů na inzulín. Tato skutečnost je zajímavá z hlediska prevence všech nemocí, jako jsou metabolický syndrom, diabetes mellitus II. stupně a další navazující. Zvýšení citlivosti receptorů s sebou přináší také svá rizika. Glukóza z krve je mnohem efektivněji a hlavně rychleji dopravována do buněk. Díky zvýšené citlivosti receptorů prostupuje glukóza rychleji membránou do buněk. Zde dochází k rozdělení energie pro chod buňky a do zásob. Logika napovídá, že afinita k nabrání tuků bude mnohem větší než tendence k získání svalové hmoty.

Důležité je si uvědomit, že adaptace organismu neprobíhá po všech stránkách najednou. Fyzické změny na lidském těle probíhají rychleji než trvalé proměny fyziologické (přenastavení z dlouhodobého hlediska). Psychická vyrovnanost se dostaví v samotném závěru. Signalizuje, že adaptace na změnu (a to ve všech směrech) proběhla v pořádku a tělo je s proměnou srozuměno.

Pokud si představíte, že dotyčný za krátkou dobu sníží svou váhu o velké množství tuků, je pak zcela logická následná potřeba těla získat ztrátu zpět (genetická nastavení). Přidá-li se k tomu další faktor, který je typický po ukončení snad každé náročnější etapy, tj. přetrénování, snížení tréninkových dávek, objeví se zcela ideální podmínky pro tzv. jo-jo efekt.

Ano - tak zní odpověď. Náš organismus má tendenci ke zpětnému získání tukové tkáně, pokud o ni vnějším faktorem (úmyslná manipulace s příjmem potravy) přišlo. Je to zcela logický krok, za který děkujme, jinak bychom tady dávno nebyli. Teď mě napadlo rčení, které říkávají naše babičky:

Až tlustí budou hubení, hubení budou studení.

Čím více tuků ubylo za čím kratší dobu, tím rychlejší a efektivnější bude tendence k jejich zpětnému získání. Naše tělo ve stresové situaci (náhlý nečekaný úbytek tuků) umí zařadit nejen stupeň "dva", ale dokonce "tři" pro její zahnání! Přidá-li se k tomu všemu přetrénování a hlavně snížení tréninkových jednotek (menší týdenní výdej), není proč se divit, že se vrátíte na svou původní váhu (jen si vzpomeň, "kulturisto", kolik hodin trávíš v posilovně před soutěží a kolik po ní).

Kde je tedy chyba? V samotném úbytku problém není, ba naopak rychlejší snížení váhy s sebou přináší větší emoce, o které nám v životě jde především. Chyba je ta, že málokdo je připraven na opravdovou změnu za krátkou dobu. Jako řešení se navrhuje ukončení jakékoliv diety či strategie alespoň o 4 týdny dříve, než se přejde k ubrání tréninkových jednotek.

Vztáhneme-li to ke zmiňované dietě "sacharidových vln", tak jako příklad si můžeme znázornit tento postup:

  • 1) délka cyklu 12 týdnů
  • 2) 1. - 8. týden vzestupné sacharidové vlny (50, 150, 250, 350…)
  • 3) 9. - 12. týden vlny sestupné

Ad 1) Z hlediska udržitelnosti nejen této strategie, ale i dalších je brán 12týdenní cyklus jako maximálně možný, a to nejen z hlediska adaptace organismu, ale také z ryze praktických důvodů. Navíc každá strategie má tu nevýhodu, že z dlouhodobého hlediska je nevyvážená.

Ad 2) Z praxe vyplývá, že vzestupné sacharidové vlny jsou pro úbytek tukové tkáně efektivnější. Za nejefektivnější se pak považuje prvních 8 týdnů. Poté efektivnost klesá.

Ad 3) Změnou na vlny sestupné dochází ke snížení afinity k nabrání tukové tkáně. Tím, že dodržujeme frekvenci tréninkových jednotek a navýšení objemu tréninku, dostávají v doplňování energie přednost svalové buňky, tedy buňky, které předešlých 8 týdnů strádaly. Lidský organismus se ze stavu katabolického (spalování tuků) poměrně rychle dostává do stavu anabolického (nárůst svalové hmoty). Vlny sestupné také prokázaly, že z dlouhodobého hlediska zpomalují metabolismus, čímž je myšleno menší vnímání hladu a tendence se přejídat. Cílem je s každým týdnem snižovat rozptyl jednotlivých vln, až se jejich hodnota po 4 týdnech dostává na konstantní hodnotu. Konstantní hodnota je předem stanovena z výpočtu. Musí však s tuky a bílkovinami splňovat energetické požadavky organismu. Poté je ten pravý čas odměnit se odpočinkem za "dobře vykonanou práci".

V závěru je dobré si říct, že tzv. jo-jo efekt byl popsán za daného předpokladu během doby, po kterou byly sacharidové vlny drženy. Nedošlo k odbourání většího množství svalové hmoty (více než 2 - 3 %). Pokud by se tak stalo, afinita k nabrání tukové tkáně bude mnohem razantnější. Nejde o další zvýšení citlivosti buněk, ale o zpomalení metabolismu z důvodu nižších nákladů na pokrytí energetického výdeje organismu.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

08.01.21:11MKP trener - Dobrý večer, děkuji za Vaši poznámku. Jak píšete, klíčov..+1
08.01.20:58MKP trener - Dobrý večer, přesně jak píšete. Pro `normálního (průměrn..
05.01.16:17Robert de Niro - Zdravím, dovolím si poznámku k bodu Ad 3)..ze stavu katab..
03.01.02:01LibovaKruta - mi osobně teda nepřijdou vlny pro normálního (!) člověka v..
01.01.16:30Petr Prielozny - Tak u vseho dojde k jojo pokud zmenite neco jen docasne. Z..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie