Reklama:

Ženská sebeobrana (III.): Tipy na zvýšení bezpečnosti a co dělat "poté"

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

Zatímco v předchozím díle jsme si popsali základní fakta a mýty, nyní si řekneme
pár věcí o pravidlech bezpečnosti.

Vyhýbej se svému nepříteli. Pokud se mu nemůžeš vyhnout, chovej se tak, aby se on příště vyhnul tobě.

Zní to patrně velmi drsně, ale mějte na paměti, že sebeobrana není ani sportovní zápas, ani hra. Při sebeobraně jde o zdraví a o život. Velmi často Váš život. A pokud to jde, snažte se konfliktu vyhnout, protože nikdy nevíte, jaký "chorobný mozek" proti Vám stojí. Pokud jste však již donucena se bránit, udělejte tak se vší rozhodností, protože druhou šanci mít velmi pravděpodobně nebudete. A mějte na paměti, že bráníte sebe a možná i své blízké - sourozence či děti. Pokud se neubráníte, pak agresor může jít následně právě po nich. Klíčové však je se bránit a nevzdat to. Jen mizivé procento agresorů uvítá odpor své oběti. Drtivá většina z nich se nechce rvát.

Jedním z největších "nepřátel" sebeobrany je vlastní korektnost, smysl pro fair play a tzv. vlastní "slušné vychování".

To je jedna z hlavních mentálních překážek některých žen, které se učí sebeobranu. "Přeci mu nemůžu píchnout prsty do očí, vždyť ho to bude bolet" a podobná prohlášení zvláště na počátku často na kurzu slyšíme. Jenže je potřeba si vždy uvědomit, že ten, kdo Vás napadl, Vám chce skutečně ublížit. A poté možná i Vašim blízkým, pokud jsou poblíž. Skutečně budete i přes tohle všechno brát ohled na jeho pocity a zdraví?

Pokud jsi nucena bojovat, bojuj nečestně.

Použijte cokoliv, abyste zvítězila. Je-li po ruce kámen, použijte jej. Je-li tam střep z lahve, použijte jej. Mějte neustále na paměti, že bojujete nikoliv o sportovní pohár či prvenství v nějakém sportovním utkání, ale o svůj život. A pokud tomu tak je, pak použijte cokoliv, co uznáte za vhodné. Cokoliv. Jakkoliv, kamkoliv.

Přílišná důvěra ve slušnost a korektnost druhého je nebezpečná.

Ne vždy ten, kdo na Vás (na veřejnosti) bude slušný, takový bude i v soukromí. O tom se přesvědčilo bohužel již mnoho žen. Vždy dejte vědět svým blízkým, kam jdete, kdy se asi vrátíte, případně s kým budete trávit svůj čas venku. Nejde o to být paranoidní, ale určitá pravidla bezpečnosti byste dodržovat vždy měla.

Důvěřuj svému instinktu a intuici, jednej nakonec v souladu s nimi.

Toto je velmi podceňovaná část sebeobrany. Velmi často totiž budete vnitřně cítit, že je něco špatně ještě dříve, než se to skutečně viditelně vyhrotí. A ačkoliv to bude znít jako rada z Cosmopolitanu, důvěřujte svým pocitům. Stačí uvést příhodu, která se skutečně stala před pár lety jedné mladé ženě zde v Čechách. Když se vracela s nákupním košíkem ke svému zaparkovanému autu, zjistila, že má rozbité zrcátko. Tu ji oslovil slušně oblečený muž s kufříkem, který jí oznámil, že viděl muže, který jí rozbil zrcátko, ale protože sám auto nemá, nemohl jej dostihnout. Tak alespoň zůstal u auta, aby jej pohlídal, než přijde majitel. Žena mu poděkovala a z vděku se nabídla, že jej sveze do centra města. Muž se posadil na sedadlo spolujezdce a svůj kufřík odložil na zadní sedadlo. Když projížděli málo frekventovanou částí cesty, muž ženu najednou požádal, jestli si může přesednout dozadu, protože se mu dělá vepředu špatně. Žena proto ihned zastavila, aby si muž mohl přesednout. Muž vystoupil a v tom okamžiku zapracovala její intuice, kdy si žena najednou uvědomila tu spoustu náhod a nesrovnalostí. A místo toho, aby nechala muže znovu nastoupit, šlápla na plyn a ujela. Následně však dostala výčitky svědomí a odjela na policii, kde chtěla kufřík odevzdat. Policisté kufřík otevřeli a našli v něm pouze tři věci - černou kuklu, škrticí strunu a sekáček na maso. V tu chvíli si žena uvědomila, že onen "divný pocit" jí velmi pravděpodobně právě zachránil život. I o tom budeme (nejen) hovořit na našem semináři.

Na překvapivou situaci reaguj překvapivě.

Improvizujte, improvizujte, improvizujte. Ať už to bude během kurzu sebeobrany, nebo v reálném konfliktu. Mějte na paměti, že se "pan Murphy" zjeví vždy, když jej nejméně očekáváte. Pokud si vzpomínáte na jeden z mých předchozích článků, psal jsem, že je nutné nacvičovat jednoduché techniky, protože čím komplikovanější kombinace budete "umět", tím spíše se něco během skutečné sebeobranné situace pokazí. Mějte na paměti, že technika, kterou se v kurzu učíte, nemusí (a velmi pravděpodobně ani nebude) hezky vypadat. Rozhodně ne tak, jak ji znáte z akčních filmů. Ale to je vlastně dobré znamení - znamená to, že instruktor ví, co učí. A pokud jsou techniky jednoduché, pak je snadné přejít z jedné do druhé, pokud první nefunguje. Improvizace je fakticky synonymum pro evoluci. A v evolučním závodu přežije pouze ten, kdo se dokáže přizpůsobit rychleji, že? Takže... improvizujte.

"Druhé" místo je vždy horší než to "první".

Další VELMI důležité pravidlo. Zatímco "první" místo je to, kde dojde k úvodnímu kontaktu s agresorem, "druhé" je to, kde agresor s obětí skončí. A můžete hádat, které místo je nebezpečnější. Zatímco první místo je většinou ještě na veřejnosti, druhé je již někde, kde agresor nebude rušen. Neposlouchejte tedy agresora a jeho výhrůžky typu "buď zticha a nic se ti nestane", případně "drž hubu, pojď se mnou a nic ti neudělám" a ihned začněte dělat přesně pravý opak toho, co Vám říká. Protože ještě stále jste na veřejnosti a máte tak velmi solidní šanci, že Vás někdo uvidí či uslyší a přijde na pomoc. Pokud však poslechnete, možná skončíte na místě, odkud se již nedostanete… Na svých kurzech ženám a dívkám zdůrazňujeme, že není ostuda se neubránit (teprve se obranu učí), ale NIKDY, absolutně NIKDY nesmí přestat bojovat.

Na závěr ještě krátce o tom, co dělat "poté", tedy když se věci pro Vás nevyvinou úplně nejlépe a Vy skončíte znásilněná, ale přesto stále ještě živá. První věc, co musíte bezpodmínečně udělat, je jít IHNED na policii. Ať už se cítíte jakkoliv špinavě, ulepeně, nečistě, máte na sobě velmi cenné biologické stopy pachatele, které pomohou policistům následně jej dopadnout a usvědčit. Velmi pravděpodobně jste nebyla první a nebudete zřejmě ani poslední, pokud nepomůžete policii pachatele dopadnout. Policisté jsou již poučeni, jak jednat v takových situacích, takže se neobávejte a rozhodně co nejdříve jděte na policii. Pokud se předtím vysprchujete a převléknete, s největší pravděpodobností veškeré stopy zničíte.

Nebudu tvrdit, že vím, jaké to je být znásilněn, protože to skutečně nevím, ale pokud nepomůžete policii toho parchanta dopadnout, pak téměř jistě ublíží i dalším. A navíc to pro ně již nemusí skončit jen znásilněním. Prosím, pamatujte na to…

Příště si již povíme o tom, jak rozeznat dobrý kurz sebeobrany.

P.S.: Fotografie, které zde vidíte, jsou z červencového kurzu Adrenaline Stress Response Training nazvaného "48 Hours of Adrenaline", který proběhl v Coloradu (USA) a jehož jsem měl možnost se také zúčastnit jako jeden z instruktorů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.12.18:18jožko.mrkvička - Ten úvod, že o život treba bojovať nečestne aby ste mali v..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 60 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra