Reklama:

Jak prožít Vánoce
ve zdraví a pohodě

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Záměrně píši prožít Vánoce, protože u většiny z nás platí spíše přežít Vánoce. Namísto klidných prosincových dní to jsou samé honby za dárky, shánění peněz, vlastně i času na koupi dárků, dokončit vše potřebné v práci, nakoupit jídlo, doma vše připravit, napéct, uklidit...

Tohle nezní jako moc klidný způsob prožití předvánočních dní. Po Štědrém dnu máme všechno za sebou a následují boje s udržením váhy. Po stresu z předchozích dní následuje pohoda, kdy zasedneme k televizím, občas si uděláme procházku venku, navštívíme přátele. Ovšem na druhou stranu se sníží náš energetický výdej (stres v práci, cesty do práce a z práce a pravidelné pohybové aktivity) a naopak se zvýší příjem konzumovaných kalorií z jídla. Možná se Vám to může zdát jako odměna za všechny předchozí shony a stresy. Pokud celou dobu před Vánoci chvátáme, nemáme čas ani sami na sebe a pak zasedneme k pohádkám, tak cukroví a jídlo obecně bereme jako radost a potěšení, které si přece zasloužíme. Zamyslete se - opravdu si tělo zaslouží ke všemu navíc být plněno cukrem a tukem? Nepotřebuje spíše dobré, kvalitní jídlo ve střídmém množství, odpočinek a regeneraci? Určitě ano, takže co pro to udělat? Zaprvé vyhnout se zbytečnému stresu a zadruhé připravit si dobré, kvalitní a pokud možno dietní jídlo. Ať nemáte další paniku z toho, jak po Vánocích budete přibraná kila shazovat.

Zdravé vánoční recepty

Na řadě je vánoční pečení a příprava oblíbených dobrot. K Vánocům to neodmyslitelně patří. Připravila jsem proto pro Vás kuchařku zdarma ke stažení - Zdravé vánoční recepty. Jen za poslední týden měla již přes 1000 stažení, takže věřím, že bude i pro Vás velkou inspirací pro přípravu zdravého cukroví a pokrmů.

Touto knížkou bych Vás chtěla podpořit ve zdravém stravování i během vánočních svátků a motivovat k tomu, abyste ani na Vánoce nevypadli ze svého stravovacího režimu. Jestliže se během roku snažíme o sebe dbát, přijde mi přirozené si svůj životní styl držet nadále, svátky nesvátky. Mnoho z Vás totiž bere Vánoce jako svátky velkého hodování a přejídání, slušně řečeno. Jako kdybyste zapomněli na to, o co se během celého roku snažíte - ozdravit se, být fit, pečovat o své tělo a zdraví. Během Vánoc máte často tendence vypnout hlavu, zahodit kus svého snažení a toho, co jste přes rok dokázali. To mi přijde jako velká škoda a myslím, že ve finále toho sami litujete. Takže se domluvme, že i přes Vánoce budeme jíst to, co během celého roku, a pro zpestření si připravíme zdravé cukroví, které nám stravovací režim tolik neovlivní.

I ve zdravém cukroví zachováme "cukr a tuk", ale naučím Vás, jak je nahradit mnohem prospěšnějšími variantami a snížit celkovou kalorickou hodnotu cukroví. Klasický cukr často nahrazuji rozmixovaným sušeným ovocem, stévií nebo přírodními sirupy z javoru a agáve. Máslo zase nahrazuji ořechovými másly a oleji, kokosovým máslem nebo ghí (přepuštěné máslo) a vše v nižším množství pro redukci kalorií. U většiny cukroví rozdíl v chuti ani nerozeznáte.

Toto cukroví nemusíte brát jako velké hřešení nebo z něj mít výčitky svědomí. Raději dodávám, že samozřejmě všeho s mírou. Je jasné, že pokud zasednete sice k nízkokalorickému cukroví, kterého ale sníte celou krabici, přiberete velmi snadno. :) Ale pokud se budete hlídat, tak si ho rozhodně užijte!

Tipy na zdravé vánoční pečení

Celozrnná mouka namísto bílé

Bílá mouka neobsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a organismus mírně překyselí. Můžete cítit pálení žáhy a zhoršení trávení. Proto je lepší bílou mouku nahradit celozrnnou (špaldová, pohanková, grahamová nebo pšeničná celozrnná).

Náhrada bílého cukru

Často se bílý cukr nahrazuje třtinovým cukrem nebo přírodními sladidly, ale jejich množství v receptech bývá úplně stejné. Kalorie jsou stejné, glykemický index vysoký a přitom je recept vydávaný jako zdravý. Prvním krokem je tedy výběr vhodnějšího sladidla. Mohou to být přírodní sirupy (javorový, agávový, datlový, sladěnka) a ovoce - rozmixované čerstvé nebo namočené sušené ovoce. Vše ale stále obsahuje kalorie, jednoduché "cukry" a má vysoký glykemický index. Šetrnější variantou je doslazení stévií - přírodním a zároveň nekalorickým sladidlem.

Náhrada másla

Kolikrát vidím nadpis "zdravé cukroví" a je v něm pořád spousta másla, tím i nasycených mastných kyselin a cholesterolu. Náhrada másla například za rostlinné oleje, ghí nebo ořechové pasty je sice zdravější variantou, ale ať už máslo, nebo olej - kalorie jako kalorie. Zkuste tedy množství tuků celkově snížit. Uvidíte, že výsledek bude téměř k nerozeznání. Aby těsto nebylo tolik suché, přidávám trochu tekutého sirupu nebo pár lžic vody.

Náhrada tučných krémů

Místo těžce stravitelných a časově náročných krémových cukrovinek zkuste krémy z tofu, ořechů (arašídové nebo mandlové máslo), sušeného ovoce nebo džemů s nižším obsahem cukru. Krémy můžete dosladit jen stévií nebo pokapat rozpuštěnou hořkou čokoládou. Nic více opravdu není třeba.

Náhrada kypřidel s fosfáty

Běžný kypřicí prášek obsahuje fosfáty, které podporují vylučování vápníku z organismu. Vhodnou náhradou jsou kypřidla bez fosfátů (vinný kámen, jedlá soda).

Neobalujte cukroví v dalším cukru

Namísto obalování cukroví v moučkovém cukru používejte sušené mléko nebo sušené rostlinné nápoje. Cukroví dodají jemně sladkou chuť a přitom nebude tak kalorické. Můžete jimi posypávat také vánočky, štoly nebo linecké.

Náhrada vajec

Někdy vejce nahradit nejde, pokud chcete dosáhnout určité struktury cukroví. Pokud je ale v receptu několik vajec, tak už vždycky začínám nahrazovat mými tajnými fígly. Vejce jde nahradit Vajahitem (rostlinná náhrada vajec - koupíte ve zdravé výživě) nebo sójovou moukou (používám odtučněnou). Mouku pak můžete používat i do dalších druhů cukroví. Další variantou jsou lněná a chia semínka anebo vláknina psyllium. Mají schopnost vázat vodu a vytvořit celistvou pevnou strukturu těsta. Díky těmto náhradám ušetříte cholesterol i přebytečné kalorie.

Sušené a kandované ovoce

Sušené ovoce kupujte takové, aby neobsahovalo oxid siřičitý (E220) a přidaný cukr. Oxid siřičitý sice dokáže zachovat původní barvu ovoce tím, že zabrání přirozenému hnědnutí, ale u citlivějších jedinců může vyvolat bolesti hlavy, nevolnost, průjmy nebo v extrémních případech i žlučníkové záchvaty.

Jak snížit stres o Vánocích

Zde je několik rad, jak se stresu trochu vyhnout, jak být v klidu, užít si Vánoce jaksepatří a jak si vlastně i Vy sami přejete. Máte to vše ve vlastních rukou, tak to začněte měnit už letos.

Vánoční úklid rozdělte mezi ostatní

Ženy mají často tendenci domácnost uklízet samy, aby bylo vše dokonalé. Proč? Důvodů může být více - buď si myslí, že to udělají nejlépe, berou to jako jejich povinnost, ze které mají dobrý pocit, anebo je bohužel nenapadne, že práci mohou rozdělit mezi členy rodiny. Zbytečně si tak navozují časovou tíseň a shon. Rozdělte tedy práci mezi členy rodiny. Vždyť v základu stačí jen utřít prach, vyluxovat, vytřít a je to.

Zpomalte s celou rodinou

Lidé sedí za počítačem - vybírají dárky na internetu nebo běhají po městě, brouzdají na Facebooku, co je před Vánoci nového, ženy hledají zdravé vánoční recepty a všichni jsou zaneprázdněni. To vše vede ke vzniku napětí a zbytečnému oddálení našich blízkých. Zkuste se domluvit s rodinou na tom, že si zajdete společně na večeři, strávíte spolu odpoledne nebo vymyslíte jinou společnou aktivitu. Sblíží Vás to, pozastavíte čas a snížíte stres. Koneckonců Vánoce jsou právě o tom být spolu. Domluvte se na tom, že nebudete kvůli dárkům "bláznit" a zpomalíte tempo.

Nadýchněte se vánoční atmosféry

Města jsou plná výzdob, předvánočních trhů a různých akcí. Zajděte se ven projít, kupte si svařák, hezké vánoční ozdoby do bytu a užijte si pohodovou atmosféru. Dny plynou jako voda a Vy pak zjistíte, že jste si vánoční období neužili úplně podle svých představ.

Domluva na koupi dárků

Největší psychickou zátěží bývá, co komu koupit za dárky. Nemáme nápady a kupujeme dárky "na sílu". Někteří z nás zase nemají finance a berou si velmi nevýhodné půjčky. O tom jsou Vánoce? Paradoxně každý si stěžuje na obojí, přitom nikdo nic nemění a situace se rok co rok opakuje. Proto doporučuji domluvit se s ostatními, že si koupíte něco pro radost (nebo na konkrétním daru) a nebudete se určitě kvůli výběru dárků stresovat, natož se zadlužovat. To si nikdo z blízkých přeci nepřeje.

Foto:
č. 1 - Alex Bartok / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
č. 2 - http://www.zdravakuchyne.cz/ebook-vanocni-recepty/
č. 3 - Till Westermayer / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
č. 4 - pamramsey / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.12.11:36eSko - Souhlas. Pro většinu lidí by bohatě stačilo doporučení `ne..
18.12.11:14thoth - No já teda budu kašlat na tuky, cukry i cholesterol. Řízek..+4
18.12.08:48Muflon - Jak říkáš. Beru to tak, že se nepřežírám, ale zase si dám ..
18.12.07:10Dzilek - No a já jedu sacharidové vlny Vánoce, neVánoce *32*. Teda ..
17.12.22:56Tyrael - Nejlepší tip jak si užít Vánoce, je na pár dní \\`zapomeno..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra