Reklama:

Ženská sebeobrana (II.):
Fakta a mýty

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

Zatímco v úvodním článku jsme si řekli, o čem ženská sebeobrana je a není, a poukázali na jistá úskalí statistických dat, nyní se již pojďme zaměřit na fakta a mýty bohužel stále panující v této oblasti.

Fakta

Sexuální napadení jsou hlavně o dominanci a kontrole a většinou i o příležitosti.

Velice často se útočník přiznal, že zprvu nechtěl svou oběť znásilnit. Ale když viděl, jak snadno mu vydala své věci, logicky (a často i bohužel správně) předpokládal, že i znásilnění půjde podobně snadno.

Ženská sebeobrana začíná již od verbální obrany.

Ano, toto je velmi důležité. Sebeobrana ženy nezačíná v okamžiku, kdy Vás někdo drží za ruku či již osahává. To už však začíná být pozdě. Skutečná sebeobrana totiž začíná dlouho předtím, kdy již asertivně dáte potenciálnímu útočníkovi najevo, že jednak nemáte zájem a jednak i nejste a nebudete snadná kořist.

Pro snížení stresové reakce ženy na situaci je nutné cvičit předem připravované konfliktní scénáře.

Toto platí obecně při sebeobraně nejen u žen, ale i dětí či mužů. Pokud je nácvik sebeobranných technik veden tak, že se žena dostane do stresu, a přesto dokáže sebeobranu vykonat, pak má solidní šanci, že uspěje i v reálné situaci.

Efektivní technika je ta, která zastaví soupeře do 3 minut (včetně verbální části).

Zde skutečně není místo na nějaké složité efektní kombinace technik, které mohou možná vypadat skvěle v tělocvičně a ohromovat ostatní svou dokonalou choreografií, ale v reálném životě platí, že čím jednodušší je obrana, tím menší šance je, že se objeví "pan Murphy".

Nejlepší obranou je útěk, a pokud nelze utéci, pak tvrdý útok.

Opět velmi důležité. Nesnažte se za každou cenu si ověřit, co jste se právě naučily v kurzu. Každá sebeobranná situace venku na ulici s sebou nese obrovské riziko zranění, případně i smrti. Zatímco v tělocvičně předem víte, jak asi bude agresor útočit a co bude mít případně za zbraň, nemluvě o faktu, že kdykoliv můžete přestat, na ulici netušíte, jestli stojíte proti nějakému "prďolovi", anebo psychicky narušenému agresivnímu jedinci, který má schovaný nůž. Nechci Vás zbytečně děsit, ale je třeba si uvědomit, že sebeobranu se učíte pro obranu sebe sama a nikoliv kvůli provokování či dokonce vyvolávání konfliktu, abyste si zkusily ten "suprový kop mezi nohy", co Vám instruktor posledně ukázal...

Většina lidí z neznámých důvodů jde po městě, aniž by pozorovali, co se děje v okolí.

Schválně si příště, až půjdete po městě, všimněte, kolik lidí se spíše věnuje svému mobilu či jde s hlavou sklopenou a pohledem upřeným na zem, než aby vnímalo své okolí. Právě tito lidé jsou ideálními adepty na oběť.

Většina lidí je schopna vidět v úhlu větším než 180 stupňů.

Pro kompletní přehled o svém okolí je potřeba využívat i své periferní vidění. Jakmile se však dostanete do stresu, pak nastane tzv. tunelové vidění a slyšení. Proto je potřeba nacvičovat konfliktní scénáře, které ženu na stres připraví, seznámí ji s jeho projevy a hlavně zvýší její odolnost vůči stresu a jeho projevům, mezi něž se řadí i právě výše uvedené tunelové vidění a slyšení.

První pravidlo je nedostávat se do oblastí či situací, kde hrozí napadení.

Viz výše. I kdybyste zvládla všechny konfliktní scénáře, které Vám instruktoři v tom kterém (dobrém) kurzu sebeobrany připraví, nepodlehněte sebeklamu a nechtějte si otestovat své čerstvě nabyté znalosti. "Pan Murphy" Vám velmi pravděpodobně připraví nemilé překvapení... a to Vás může stát nakonec i život.

Pokud první pravidlo nelze dodržet, platí pravidlo druhé - UTÍKEJTE.

Zapomeňte na Vaši kabelku, zapomeňte na Váš nákup či kabát a prostě UTÍKEJTE. Jak moc si ceníte vlastní život? Představte si, že máte poslední dva dny života. Vyměnila byste jeden den za kabelku či mobil? Tak sakra na nic nečekejte, hoďte kabelku i mobil daleko od Vás a UTÍKEJTE!

Mýty

Sexuální napadení se stanou pouze v temných zákoutích.

Vzhledem ke statistice se většina napadení stane na Vám známých místech, jako je podnikový večírek, u vás doma nebo na chatě u kamaráda. Neexistují místa, kde se znásilnění stát nemůže. Poptejte se například na linkách bezpečí, které pomáhají znásilněným ženám řešit jejich traumatický zážitek... Nepodceňujte své okolí a mějte o něm přehled. To však neznamená, že byste se měly stát paranoidními a bát se vyjít ven. Prostě jen vnímejte okolí a budete v pořádku.

Sexuální napadení jsou hlavně o sexu (tedy ne o násilí, loupeži, atd.).

Útočník si ze všeho nejvíce potřebuje dokázat, že má nad Vámi moc, že si s Vámi může dělat cokoliv. Proto se dá znásilnění spíše přirovnat k mučení než k sexuálnímu aktu.

Sexuálního násilí se dopouštějí pouze perverzní psychopati.

Útočník může být ženatý a vést normální život. Opět nepodceňujte své přátele, kolegy či příbuzné. Možná nevědomky vysíláte neverbální signály, které si druhá strana může mylně vyložit jako zájem k něčemu dalšímu. Je proto nutné vnímat a včas zakročit, pokud se vtipkování a hecování začíná posouvat na úroveň, která Vám je již nepříjemná.

Stane se to pouze kvůli tomu, jak jste oblečená.

Jeden z vůbec nejrozšířenějších mýtů. Je to stejné, jako bychom řekli, že jste nabourala do jiného auta, protože bylo červené.

Neexistuje způsob, aby se žena ubránila útočícímu muži.

Tak tento mýtus se Vám pokusíme vyvrátit v kurzu a věřte, že budete příjemně překvapená.

Je velice jednoduché se bránit.

Tak toto je druhý extrém.

Obrana není nikdy jednoduchá, jelikož se musíte bránit na několika úrovních - psychické, duševní i fyzické.

Nebudu Vám nic nalhávat, je to těžké, ale dá se to zvládnout. Důvěřujte instruktorům, kteří vědí, jak moc Vás mohou zatížit, a budete překvapené získanými znalostmi.

Znásilňovány jsou pouze prostitutky.

Je pravda, že v tomto povolání je vyšší riziko, ale neznamená to, že jde pouze o tuto skupinu žen. Podobné je to s AIDS. Nevybírá si dle toho, jestli jste zaměstnankyně, nebo úspěšná podnikatelka, jestli máte ráda sex, nebo ne, jestli se ráda hezky oblékáte, či ne...

A příště si, milé dámy a slečny, povíme o tipech na zvýšení Vaší bezpečnosti a co dělat "poté",
když sebeobrana nezafunguje a dojde k nejhoršímu.

P.S.: Fotografie, které zde vidíte, jsou z červencového kurzu Adrenaline Stress Response Training nazvaného "48 Hours of Adrenaline", který proběhl v Coloradu (USA) a jehož jsem měl možnost se také zúčastnit jako jeden z instruktorů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.12.21:38Princ - Bohužel musím s Jožkou souhlasit, i když dělá crossfit :D ..+1
17.12.13:14sk - nebo po nem hodi kabelku a utece :)
16.12.20:31jožko.mrkvička - S Vašou zverenkyňou si už asi žiaden nádejný nápadník ani ..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra