Reklama:

Volné radikály
a sportovní aktivita (III.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

V závěrečném článku si povíme o potřebě dávkování antioxidantů u sportovců.
Máme antioxidanty užívat, nebo ne? Případně jak nejlépe začít s užíváním?
Kdy se nemusíme o své zdraví obávat a kdy už je potřeba antioxidanty začít užívat?

Pro pochopení následujícího textu bude dobré si přečíst předchozí díly (I. díl, II. díl). Lépe pak článek
pochopíte a uvědomíte si, že užívání antioxidantů byste neměli podceňovat.

Antioxidanty u sportovců

Aplikace antioxidantů je vhodná jednak po sportovním výkonu, jednak je vhodné vytvořit u sportovce vyšší antioxidační kapacitu před výkonem. Zejména u vrcholových sportovců. Názory, jak dlouho před výkonem je třeba provádět suplementaci, se hodně liší. Každé antioxidanty potřebují různě dlouhou dobu k docílení optimální hladiny. Hydrofilní antioxidanty jsou účinné velmi brzy, lipofilní se kumulují v těle relativně dlouho. Nejčastěji se uvádí jako nejkratší doba suplementace cca 10 dní. Zajímavé je, že pomalá červená svalová vlákna mají 4x více vitamínu E než rychlá bílá vlákna. Bílá vlákna při nedostatku vitamínu E snáze zanikají. Opakované svalové hypoxie vedou k tvorbě tzv. heat shock proteinů, které umožňují sportovcům hypoxie lépe snášet. Dostatečná antioxidační ochrana zabraňuje ztrátám kreatinkinázy a myoglobinu ze svalových buněk a výrazně zmenšuje poškození svalových buněk volnými radikály. Tím se současně urychluje regenerace a zkracuje svalová únava. Například podání N-acetylcysteinu zvyšuje intracelulární hladinu redukovaného glutathionu a snižuje leukocytární infiltraci svalů po výkonu. Tím snižuje i množství volných radikálů, kterých právě leukocyty obsahují velké množství, protože jimi "zabíjí" bakterie nebo viry.

V úvodu jsem zmiňovala, jak náročné tréninky mohu zvyšovat hladinu volných radikálů v těle. Existuje ale mezi tím i jistá úměra, protože pravidelný trénink zvyšuje např. aktivitu SOD (superoxid dismutáza ničící superoxidové radikály) a jiných enzymů, čímž zvyšuje schopnost organismu vyrovnat se s řadou volných radikálů. Naopak velký nedostatek antioxidantů může snížit fyzický výkon až o 40 procent.

Potřeba antioxidantů u sportovců

Čím déle cvičíte, čím je trénink intenzivnější, čím máte vyšší procento tělesného tuku, tím více antioxidantů potřebujete. Se stoupající hmotností a věkem se jejich spotřeba také zvyšuje. Pro zjišťování individuálních požadavků sportovců se v praxi používají i jiné údaje. Osobně u profesionálních sportovců požaduji detailní informace jako například:

 • krevní rozbory
 • podrobný typ a intenzitu tréninku
 • stupeň znečištění životního prostředí v místě bydliště sportovce

Příklad:

 • Pokud trénink trvá denně méně než 1 hodinu a intenzita je kolem 50 % maxima, věk je 20 - 30 let, hmotnost 50 - 75 kg a tělesný tuk se pohybuje pod 10 % u mužů a pod 15 % u žen, tak přibližná potřeba antioxidantů je nižší.

 • Když trénink trvá 1 - 2 hodiny a intenzita dosahuje 70 % maxima, věk je 30 - 45 let, hmotnost 75 - 100 kg a procento tělesného tuku se pohybuje u žen mezi 15 - 20 % a u mužů mezi 10 - 15 %, tak přibližná potřeba antioxidantů je vyšší. Sportovec by měl začít dbát na výživu a případně suplementovat svůj jídelníček.

 • Pokud trénink trvá přes 2 hodiny a jeho intenzita dosahuje 80 % maxima a více, věk je 45 let a více, váha je nad 100 kg, procento tělesného tuku u mužů nad 15 % a u žen nad 20 %, tak potřeba antioxidantů je vysoká. V tomto případě je suplementace antioxidanty a úprava jídelníčku v rámci prevence zdraví naprosto nezbytná.

  Vliv na potřebu suplementace antioxidantů tedy mají tyto faktory:

  • frekvence tréninků
  • délka tréninků
  • intenzita tréninků
  • věk (s vyšším věkem je třeba užívat více antioxidantů)
  • váha a procento tělesného tuku (s vyššími hodnotami je třeba užívat více antioxidantů)

  Celý tento článek by Vás měl navést na myšlenku začít využívat antioxidanty ve svůj prospěch. Antioxidanty jako strava i přírodní doplňky výživy ochraňují svaly před poškozením volnými radikály, které se vytvářejí při cvičení. Tím lze omezit poranění i zkrátit dobu potřebnou pro regeneraci a obnovu tkání.

  Jak začít s užíváním antioxidantů

  Při užívání antioxidantů musí každý začít u nejnižší hladiny (dávek). Pokud sportovec dříve antioxidanty neužíval nebo užívání přerušil na déle než tři měsíce, musí se jeho organismus opět postupně přizpůsobit, a to po dobu asi 3 měsíců. I poté by se měly antioxidanty užívat v dělených dávkách a vždy s jídlem (tedy až na vitamín C, ten je vhodný užívat nalačno). Nastavením vysoké hladiny antioxidantů bychom podráždili střeva, zvýšili prudce detoxikaci (což může mít i negativní efekt na zdraví) a naše moč by byla zbytečně "předražená".

  Zdroje:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Antioxidant
  http://www.wmmagazin.cz/view.php?nazevclanku=molekularni-vodik-test&cisloclanku=2013090009
  http://mtbs.cz/clanek/volne-radikaly-zhorsuji-vykon/kategorie/trenink-a-fitness
  http://www.nutrion.cz/info/detail.php?idzb=49
  http://svajgl.sweb.cz/zamola/jak_se_ubranit_poskozeni__volnymi_radikaly_ve_vrcholovem_sportu.htm

  Foto:
  Shannon Kringen / Flickr - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/


 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra