Reklama:

Žebříček profesionálů
IFBB "212" 2014

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Arnold Classic 2014: Aaron Clark, James "Flex" Lewis,
Jose Raymond a Hidetada Yamagishi
Profesionálové lehké váhy mají sezónu 2014 za sebou. Soutěž Europa Phoenix Pro 2014 byla poslední z rekordních 14 soutěží tohoto roku. Více závodů se v žádném z předešlých let neudálo. Hned první soutěž roku byla dalším významným zápisem do historie kulturistiky. Uskutečnil se první ročník Arnold Classic kategorie do 212 liber. O premiérový titul byl velký zájem, a tak na pódiu nechyběli držitel titulu Olympia 212 Showdown James "Flex" Lewis, světová dvojka David Henry, Jose Raymond a nebo například v této kategorii debutující Hidetada Yamagishi. James "Flex" Lewis potvrdil svou dominanci a i David Henry pozici dvojky. Vystoupení zkušeného Joseho Raymonda skončilo za očekáváním, když se před něj dostal i loňský nováček roku Aaron Clark a Hidetada Yamagishi. Lukáš Osladil (15. místo v žebříčku) obsadil pěkné sedmé místo.

Po Arnold Classic bojovali lehkotonážníci na Novém Zélandu, kam si pro vítězství přijel Jose Raymond, se kterým sváděl souboj Petr Vaniš (26.), který tak zaznamenal díky stříbru nejlepší výsledek mezi profesionály.

Mozolani Pro Classic 2014: Igor Kopček, Marian Čambal a Jaroslav Horváth
Květnové soutěže se nesly v netradičním duchu, když se uskutečnily 3 závody v Americe a dva v Evropě. Startovní pole profesionálů bylo až na výjimky poměrně oddělené a až na třetí soutěž do Kanady zavítali i mnozí Evropané. V Evropě vládl Sami al Haddad (9.), který ukořistil vítězství na Mozolani Pro Classic i na BodyPower Pro a zaznamenal tak svá první vítězství mezi profesionály. Za ním se o přední příčky prali Khalid Almohsinawi (21.), Američan Mark Dugdale (11.) a Slovák Marian Čambal (22.), který se dá tento rok považovat za nováčka roku. Z borců, kteří mezi profesionály debutovali v roce 2014, nasbíral nejvíce bodů! Mezi tyto borce významně zasáhl Shaun Tavernier (23.), který si v Anglii na domácí půdě vybojoval zaslouženou druhou příčku. Škoda, že tento borec, který byl na Mr. Olympia 2011 na 4. místě, nepokračoval dál v sezóně. Ve formě, v jaké se předvedl, by pravděpodobně nominaci na Olympii vybojoval.

Na Americké půdě vládl Guy Cisternino (7.), který zvítězil na Europa Supershow a na Toronto Pro Supershow. Jen ten nejcennější titul z New Yorku nezískal, když si pro vítězství přišel Aaron Clark (4.) a po bronzu z Arnold Classic dal jasně najevo, že se s ním při jeho premiéře na Mr. Olympia musí počítat. Bronz v New Yorku vybojoval Baitollah Abbaspour, který odstartoval své počínání v kategorii lehkotonážníků přibližně stejně jako Hidetada Yamagishi. Oba borce spojuje to, že v kategorii open byli poměrně úspěšní, ale rozhodli se stlačit svou hmotnost do nižší kategorie, aby dosáhli na vyšší příčky. Jejich úvodní závody zůstaly, alespoň pro mě, mírně za očekáváním. Jak ale pozdější měsíce ukázaly, byl to jenom začátek.

Wings of Strength PBW Tampa Pro 2014: Tricky Jackson,
Marvin Ward a Hidetada Yamagishi
Hned na letních soutěžích se opět připomněl Hidetada, když nejdříve v Chicagu podlehl Charlesi Dixonovi (10.), ale pak již zvítězil na Wings of Strength PBW Tampa Pro 2014. To byl pro Hidetadu již úspěch a potvrzení nominace na Mr. Olympia. Pořád mu ale chyběl nějaký cenný skalp některého z konkurentů v absolutní špičce, takže jeho možnosti v Las Vegas byly stále dost nejasné. Baitollah Abbaspour získal také nominaci na Mr. Olympia 2014 - díky kvalifikačnímu žebříčku, ale jelikož v Tampě Bay skončil až na 5. místě, jeho vyhlídky na "olympijský" úspěch byly také dost mlhavé. Na obou těchto letních soutěžích skončil na 3. místě velezkušený Tricky Jackson (12.), který se poprvé nenominoval do Las Vegas. Tricky na všech předešlých 6 ročnících nechyběl! Před Trickyho se v Tampě dostal i Marvin Ward, jehož úspěchy mu v tomto roce vynesly pomyslné označení "comeback roku". Z borců, kteří minimálně loňský rok vynechali, dosáhl nejlepších výsledků a v žebříčku mu to vyneslo 14. pozici.

Před Olympií se zdálo být jasné, že jednička je Lewis a dvojka Henry a boj o ostatní pozice za nimi může být velmi vyrovnaný. Kulturistika ovšem ukázala opět svoji krásu. Potvrdilo se sice, že James "Flex" Lewis je jasným králem lehkotonážníků, ale David Henry se stal synonymem největšího překvapení víkendu v tom negativním slova smyslu. Davidovi tentokrát forma nevyšla a patřilo mu až 9. místo na Olympii, což znamenalo i propad v žebříčku, když se zastavil na 8. pozici.

Mr. Olympia 2014: Jose Raymond, James "Flex" Lewis a Eduardo Correa
V souboji o další příčky měli navrch zkušení lehkotonážníci před nováčky v kategorii. David Correa, který celý rok nesoutěžil, jelikož byl po zranění a operaci tricepsu, přišel zpět ve skvělé formě a zaznamenal po třech předchozích bronzech a loňské páté příčce svůj životní výsledek v podobě stříbrné medaile. Jelikož Eduardo ani po Olympii nesoutěžil a zaznamenal tak jediný start v sezóně, v žebříčku to stačí jen na 6. místo.

I další pozice na Olympii patřila zkušenému borci. Jose Raymond vsadil na plnovous a velké objemy a po zklamání z Arnold Classic se opět představil ve skvělém světle. Pro Joseho je to "teprve" druhá medaile z Olympie a stejně jako v roce 2011 opět bronzová.

O 4. místo na Olympii bojovali Hidetada Yamagishi a Baitollah Abbaspour. Již podruhé v sezóně ve vzájemném souboji zvítězil Japonec Yamagishi a o 2 bodíky za sebou zanechal Peršana Abbaspoura. Pro oba borce to byly po absolvované sezóně cenné výsledky, které potvrdily správnost toho, že se oba rozhodli svou budoucnost zaměřit na lehčí kategorii. S nepatrným bodovým odstupem skončil v Las Vegas mladý Aaron Clark, který se při své premiéře na Olympii dostal do prestižní šestky. Clark po Olympii ukončil sezónu a Yamagishi ztratil formu, takže na soutěži Korean Pro 2014 již na body do žebříčku nedosáhl. Oběma patřilo v žebříčku shodně druhé místo. Kalendář soutěží pokračoval nabitým podzimem, a tak bylo otázkou, zda jim toto postavení vydrží.

EVL's Prague Pro 2014: Baitollah Abbaspour a Ahmad Ahmad
Až za první šesticí skončili Sami al Haddad a Guy Cisternino, kterým patřila letní část sezóny, kdy sbírali vítězství, a tak je jejich výsledek z Las Vegas spíše zklamáním. I v žebříčku okupují tito borci podobné pozice. Američan Guy Cisternino je sedmý a Sami al Haddad z Bahrajnu devátý. Desítku uzavřel jak v Las Vegas, tak v žebříčku Charles Dixon.

Po Mr. Olympia byly na pořadu ještě 4 soutěže. James "Flex" Lewis pokračoval ve svém vítězném tažení a vyhrál Korean Pro 2014, EVL’s Prague Pro 2014 a San Marino Pro 2014. Nejzdatněji mu sekundovali Jose Raymond (2.) a Baitollah Abbaspour (3.). Korean Pro byla stejně jako soutěž v San Marinu méně početně zastoupená, ale sjela se na ní kromě Correy (6.) a Clarka (4.) celá absolutní špička. Oproti Las Vegas ztratil formu Hidetada Yamagishi (4.) a propadl se až na 6. místo. Jinak výsledky kopírovaly Olympii. V Praze udeřil Abbaspour, když poprvé porazil Raymonda a získal tak za Lewisem druhé místo.

Přehled vítězů v roce 2014
Arnold Classic 2014 James Lewis
New Zealand Pro 2014 Jose Raymond
Mozolani Pro Classic 2014 Sami al Haddad
Europa Supershow 2014 Guy Cisternino
New York Pro 2014 Aaron Clark
BodyPower Pro 2014 Sami al Haddad
Toronto Pro Supershow 2014 Guy Cisternino
Wings of Strength Chicago 2014 Charles Dixon
Wings of Strength PBW Tampa Pro 2014 Hidetada Yamagishi
Mr. Olympia 2014 James Lewis
Korean Pro 2014 James Lewis
EVL's Prague Pro 2014 James Lewis
San Marino Pro 2014 James Lewis
Europa Phoenix Pro 2014 Jose Raymond

Na poslední soutěž sezóny Europa Phoenix Pro 2014 již James Lewis (1.) nedorazil, a tak slavil vítězství Jose Raymond (2.) před Markem Dugdalem (11.), který v žebříčku po loňském roce opustil elitní TOP 10. Na všech podzimních soutěžích se představil v dobrém světle i Ahmad Ahmad (13.), který trpělivě sbíral body do kvalifikačního žebříčku na příští ročník Mr. Olympia. Nasbíral jich 9 a to by v podstatě mělo stačit na to, aby se stejně jako loni po podzimní části mohl již připravovat jen na Olympii. Nepřímá účast by mu již ujít neměla.

V žebříčku se díky úspěchům a aktivitě na podzimních soutěžích posunulo duo Raymond - Abbaspour před dvojici Clark - Yamagishi. Jose Raymond po Lewisovi nasbíral nejvíce bodů a je druhý, Abbaspour třetí. Iránec Abbaspour byl v této sezóně nejaktivnějším lehkotonážníkem, když zaznamenal 7 výsledků v elitní desítce. Baitollah se dá také označit za nejlepší přestup z kategorie open, a to nejen v tomto roce, ale i v celé historii lehké kategorie. Otázkou pouze zůstává, zda je žebříček v tomto případě věrohodnější než lepší výsledek Hidetady na Mr. Olympia.

Mozolani Pro Classic 2014: Raul Carrasco, Lukáš Osladil, Mark Dugdale, Petr Vaniš a Jan Kubík

V průběhu sezóny se do bojů profesionálních lehkotonážníků zapojilo i kvarteto borců z Čech a Slovenska: Lukáš Osladil (15.), Petr Vaniš (26.), Jan Kubík (40.) a Marian Čambal (22.). Nejvýše se v žebříčku díky bodům z Arnold Classic a New York Pro dostal Lukáš Osladil, kterému patří 15. příčka. Nejlepším nováčkem sezóny se stal Marian Čambal na 22. pozici, který dokázal porazit jak Marka Dugdala (11.), tak v Žilině celé trio Čechů, ale nutno dodat, že Lukáš mu porážku oplatil v Torontu. Nejvyššího umístění na jednotlivé soutěži dosáhl Petr Vaniš, když získal již zmíněné stříbro na Novém Zélandu. Poslední ze jmenovaných Jan Kubík (40.) dosáhl nejlepšího úspěchu na Mozolani Pro Classic 2014, když mu patřila 7. příčka.

p. jméno body Δ
1. James Lewis 380 ( - )
2. Jose Raymond 227 (+1)
3. Baitollah Abbaspour 177 (+38)
4. Aaron Clark 170 (+11)
4. Hidetada Yamagishi 170 (+37)
6. Eduardo Correa 150 (+1)
7. Guy Cisternino 144 (+2)
8. David Henry 96 (-6)
9. Sami al Haddad 82 (-5)
10. Charles Dixon 55 (+7)
11. Mark Dugdale 54 (-5)
12. Tricky Jackson 48 (+1)
13. Ahmad Ahmad 45 (-2)
14. Marvin Ward 43 (+27)
15. Lukáš Osladil 40 (+20)
16. Mboya Edwards 35 (+2)
17. Marco Rivera 30 (-5)
18. Curtis Bryant 28 (+23)
19. Thomas Benagli 27 (+4)
20. Raul Carrasco 24 (-12)
20. Khalid Almohsinawi 24 (+21)
22. Marian Čambal 19 (+19)
23. Shaun Tavernier 15 (+18)
23. Lee Powell 15 (-5)
23. Craig Richardson 15 (+18)
26. Petr Vaniš 14 (+15)
27. Andre Regestein 12 (+14)
28. Pierre Chamoun 11 (+13)
28. Cory Mathews 11 (+13)
30. Stan McQuay 10 (+11)
31. Derik Farnsworth 9 (+9)
32. Amit Sapir 8 (+1)
33. Fernando Noronha 6 (-3)
33. Marcos Cardona 6 (-7)
33. Vicente Santamaria 6 (+8)
36. Angel Vargas 5 (+5)
36. John Sherman 5 (-1)
36. Dobromir Delev 5 (+5)
36. Lorenzo Jones 5 (+5)
40. Jamal Elmadawy 4 (+1)
40. Wendell Floyd 4 (-15)
40. Jan Kubík 4 (-18)
40. Mike Debenham 4 (+1)
40. Brad Davis 4 (+1)
40. Anthony Bailes 4 (+1)
46. Mirsad Terzo 3 (-11)
46. Kevin Ofurum 3 (-5)
48. Mehdi Hatami 2 (-32)
48. James Llewellin 2 (-7)
48. Darron Glenn 2 (-25)
48. Leonardo Pacheco 2 (-7)
48. Shavis Higa 2 (-7)
48. Salah Ibrahim 2 (-7)
48. Thomas Anderson 2 (-7)
48. Mike Yablon 2 (-7)
56. Jerry Ossi 1 (-27)
56. Quincy Winklaar 1 (-15)
56. Sam Mohammad 1 (-15)
56. Shelby Starnes 1 (-15)
56. Fabrizio Zittucro 1 (-15)

Δ - vyjadřuje změnu oproti roku 2013


Pohled do historie let 2007 až 2014


James "Flex" Lewis, David Henry a Kevin English
na Mr. Olympia 2013 před vyhlášením vítězů

Již tradičně na konci roku doplňuji žebříček i o historické pořadí, kde David Henry již neodolal drtivému tlaku Brita Lewise a klesl na 2. místo. James "Flex" Lewis si navíc za tento rok vybudoval na 1. místě výrazný náskok. Na třetího Kevina Englishe, který tento rok nesoutěžil, dotírá letos druhý Jose Raymond. U Kevina Englishe nelze nezmínit jeho nepřekonatelnou bilanci 9 startů a z toho 7 vítězství. Jeho 9 startů si porovnejte v kontextu postavení v žebříčku s počty startů ostatních borců: James Lewis 18, David Henry 17, Jose Raymond 27 nebo Tricky Jackson 29. Ještě doplním bilanci Jamese "Flexe" Lewise, který z 18 startů zvítězil třináctkrát.

Další posun v historické TOP 10 zaznamenal stříbrný z Mr. Olympia Eduardo Correa, který se posunul před nejaktivnějšího závodníka historie Trickyho Jacksona. Guy Cisternino zůstává sedmý před jediným borcem desítky, jehož kariéra je již ukončená. Je jím Jason Arntz. Do první desítky se dostal na úkor Jaroslava Horvátha Sami al Haddad. Desátý Mark Dugdale sice vybojoval tento rok dost bodů, ale za ním jsou v historickém pořadí na 12. až 15. místě borci, kterým to tento rok šlo mnohem lépe. Nejvýš je z této skupiny Aaron Clark, následuje nejlepší nováček této kategorie Baitollah Abbaspour před Hidetadou Yamagishim a patnáctý je Charles Dixon.

Z našich kulturistů je nejvýše Lukáš Osladil, kterému patří 28. místo. Jen 1 bod dělí Petra Vaniše od Mariana Čambala, oběma patří příčky v sedmé desítce. Janu Kubíkovi patří 79. místo a Michalu Menšíkovi 121. příčka.

p. jméno body Δ
1. James Lewis 1400 (+1)
2. David Henry 1122 (-1)
3. Kevin English 1110 ( - )
4. Jose Raymond 1007 ( - )
5. Eduardo Correa 692 (+1)
6. Tricky Jackson 506 (-1)
7. Guy Cisternino 364 ( - )
8. Jason Arntz 345 (-)
9. Sami al Haddad 327 (+3)
10. Mark Dugdale 295 (-2)
11. Jaroslav Horváth 241 (-1)
12. Aaron Clark 197 (+56)
13. Baitollah Abbaspour 177 (+99)
14. Hidetada Yamagishi 170 (+98)
15. Charles Dixon 164 (+2)
16. Stan McQuay 160 (-5)
17. Al Auguste 150 (-3)
18. Curtis Bryant 152 ( - )
19. Raul Carrasco 143 (-6)
20. Rashid Shabazz 138 (-5)
21. Ahmad Ahmad 129 (-5)
22. Marvin Ward 126 (+4)
23. Shaun Tavernier 112 (-1)
24. Mboya Edwards 111 (+88)
25. Marco Rivera 103 (-2)
26. George Farah 91 (+3)
27. Lee Powell 83 (+5)
28. Lukáš Osladil 77 (+13)
29. Fernando Noronha 68 (+1)
30. Michael Valentino 65 (-10)
----- -------------------------- ----- -----
66. Petr Vaniš 20 (+6)
68. Marian Čambal 19 (+44)
79. Jan Kubík 13 (+8)
121. Michal Menšík 3 (-9)

Δ - vyjadřuje změnu oproti roku 2013


Vybrané historické statistiky

Sezóny se startem Vítězství Umístění v TOP 10 Průměrné umístění
Tricky Jackson 7 James Lewis 13 Tricky Jackson 29 Kevin English 1,33
James Lewis 6 David Henry 8 Jose Raymond 27 James Lewis 1,50
David Henry 6 Jose Raymond 8 Guy Cisternino 19 David Henry 2,17
Kevin English 6 Kevin English 7 James Lewis 18 Eduardo Correa 2,73
Jose Raymond 6 Tricky Jackson 4 David Henry 17 Sami al Haddad 2,90
Ahmad Ahmad 6 Eduardo Correa 3 Raul Carrasco 17 Jose Raymond 3,07
Nathaniel Wonsley 6 Guy Cisternino 3 Ahmad Ahmad 16 Shaun Tavernier 3,25
Eduardo Correa 5 Stan McQuay 3 Mark Dugdale 14 Hidetada Yamagishi 3,40
Guy Cisternino 5 Al Auguste 3 Charles Dixon 13 Baitollah Abbaspour 3,43
Mark Dugdale 5 Sami al Haddad 2 Nathaniel Wonsley 12 Aaron Clark 3,50
Charles Dixon 5 Vaugahn Ettienne 2
Curtis Bryant 5
Mboya Edwards 5


Pravidla žebříčku:
Umístění Mr. Olympia Arnold Classic Úroveň 3* Úroveň 4** Úroveň 5*** Úroveň 6****
1. 200 100 60 40 20 10
2. 150 75 45 30 15 6
3. 120 60 36 24 12 4
4. 90 45 27 18 9 2
5. 70 35 21 14 7 1
6. 50 25 15 10 5
7. 40 20 12 8 4
8. 30 15 9 6 3
9. 20 10 6 4 2
10. 10 5 3 2 1
11. 8 3 2
12. 6 1 1
13. 4
14. 2
15. 1

* Úroveň 3 - New York Pro, EVL´s Prague Pro
** Úroveň 4 - Europa Supershow (do roku 2012)
*** Úroveň 5 - ostatní soutěže s počtem závodníků 11 a výše
**** Úroveň 6 - ostatní soutěže s počtem závodníků 10 a méně


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.11.13:25jouja - díky moc za postřeh
26.11.13:14Lieven - EVL\\`s Praxe Pro 2013? nebo EVL\\`s Prague Pro 2013?...
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra