Reklama:

Komentář:
Šest kroků k výběru
vhodného trenéra

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Trenér vhodný pro Vás se nebude snažit získat klienta za každou cenu a slibovat mu cokoliv, naopak Vám klidně oznámí, že se danou problematikou nezabývá, a odkáže Vás na kolegu. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto komentáře?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Je to teď na podzim, kdy skončily venkovní outdoorové aktivity a kdy je fitko v našich klimatických podmínkách jednou z možností, jak pokračovat v systematickém sportování, aniž byste se museli ohlížet na počasí, poměrně frekventovaná otázka pro Vás, kteří cvičíte jen tak pro kondici, pro sebe. A je to taky otázka pro ty z Vás, kdo se tomuto sportu věnujete jako hlavní činnosti a výsledky Vašeho soutěžení v podzimní části sezóny Vás třeba neuspokojily, nebo jen jednoduše cítíte potřebu změny. O čem mluvím? O Vašem trenérském vedení.

Na první pohled jednoduchá záležitost. Vyberete si toho nejlepšího trenéra, který je k dispozici, domluvíte si s ním podmínky a jdete na to… Vypadá to jednoduše, jako spousta věcí, ale snáze říci než provést.

Nechci tady teď mluvit o profesních kvalitách trenérů, přesněji ne o těch předpokládaných. Řekněme si, že je samozřejmé, že trenér, kterého si chcete najmout, musí mít odborné znalosti, stabilní pracovní prostředí, má se vzdělávat v oboru a v neposlední řadě by za něj měla mluvit jakási historie, reference. Dovolím si to celé otočit a vzít to tak nějak z druhé strany…

Chtěl bych se zastavit u Vás, potenciálních klientů a svěřenců, kteří si trenéry vybíráte, najímáte, a budu věřit, že Vás to alespoň trochu pomůže navést na směr při výběru toho Vašeho trenéra. Zde je pár mých zkušeností, o které se s Vámi chci podělit v dobré víře, že by pro Vás mohly být užitečné.


Myslím si, že by Vám Váš budoucí trenér měl nabídnout osobní schůzku ve fitku, kde pracuje, ještě než s ním začnete cvičit, pokud jste si s ním vyměnili jen několik vět na internetu, avšak neviděli jste se nikdy osobně. Vy byste si tak měli ověřit, jestli je vůbec onen trenér/trenérka takovou osobou, jak na Vás působil v komunikaci přes e-mail nebo sociální síť. Může se to zdát malicherné, ale věřte, že se tak lze vyhnout řadě nedorozumění.

Je třeba se ujistit, že Váš záměr, se kterým jste za trenérem/trenérkou přišli, byl pochopen správně a že člověk, který před Vámi sedí, je právě tou osobou, která Vám může s Vaším záměrem skutečně pomoci. Pokud chcete závodit ve fitness a kulturistice a oslovíte trenéra, který pracuje ve fitku, ale tuto problematiku vůbec nezná, protože jeho zaměření je spíše (např.) rehabilitace či atletické tréninky, nemůžete očekávat, že s Vámi projde specifika sportovní přípravy na soutěže. Stejně tak je třeba mít na paměti tento fakt z opačné strany. Samozřejmě, všichni trenéři se alespoň v základní obecné rovině zabývají všemi postupy, ale to není to samé. Trenér vhodný pro Vás se nebude snažit získat klienta za každou cenu a slibovat mu cokoliv, naopak Vám klidně oznámí, že se danou problematikou nezabývá, a odkáže Vás na kolegu.

Jsem přesvědčen o tom, že jen málo trenérů se zabývá výživovými a stravovacími programy. A většinou jsou to jen trenéři vycházející z kulturistiky a fitness či z principů těchto aktivit. Potkávám řadu kolegů, kteří cvičí se spoustou pomůcek, provádějí nápravná a rekondiční cvičení, a to velmi kvalitně. Avšak stravou, která je určena pro příznivce fitness, se moc nezabývají a mají o ní většinou jen velmi povrchní a nedostatečné znalosti. Jinými slovy: Můžete skákat, dělat dřepy, kliky, výskoky, aerobku, ale pokud nebudete mít správný redukční výživový plán, neshodíte!

Už jsem řekl, že touto problematikou se zabývají převážně trenéři z oblasti kulturistiky, ale i v tomto případě je nezbytné postupovat obezřetně. Ujistěte se, že Váš trenér, byť třeba výborný odborník ve fitness a kulturistice, si nemyslí, že chcete být jako on, a že správně pochopil, že chcete jen rozumně upravit stravu, zredukovat váhu a ne absolvovat kulturistickou přípravu na soutěž, pokud tomu tak není! A pokud vše, co jsem tady vyjmenoval, absolvovat chcete, tak se ujistěte, že Váš trenér pochopil i to.

Pokud se rozhodnete a vyhodnotíte, že máte důkladně vybráno, a zvolíte si toho kterého trenéra, tak mu důvěřujte a nedělejte jednu z největších chyb, že se během této spolupráce budete obracet ještě na další tři čtyři lidi ve snaze ujistit se, že máte vybráno správně. Ujistíte se jen o tom, že každý může mít jiný postup ke stejnému cíli. A člověk, který o Vás nemá dostatečné informace, Vám nikdy nemůže nezaujatě poradit. Dokonce jsem přesvědčen, že dobrý trenér Vás ve chvíli, kdy mu sdělíte, že s někým spolupracujete a chcete názory či rady po něm, má odmítnout, protože sám ví, že kromě toho, že je to velmi neprofesionální, není schopen bez podrobnější znalosti Vašich podmínek posoudit Vaše postupy. Vyhnete se tak řadě nedorozumění, zvlášť pokud se zabýváte soutěžní verzí našeho sportu.

Myslím si, že si s trenérem/trenérkou musíte lidsky tak nějak sednout a přiměřeně si rozumět. Nemusíte být přátelé a chodit spolu na pivo, ale určitá forma souznění a harmonie zajisté napomáhá k naplnění Vašich cílů.


Vůbec netvrdím, že těch několik poznámek, které jsem tady uvedl, je absolutním klíčem k tomu, abyste se za pomoci trenéra zlepšovali. Ale jsem přesvědčen, že Vám tyto návody mohou pomoci.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.12.11:08jongi - Praxe mě naučila nesoudit něčí práci, pokud neznám všechny..+1
24.12.10:33Neopol - Uspesny a schopny trener, kteremu se dari, to nedela.
24.12.10:14Novic - V souvislosti s tímto článkem bych se rád zeptal, zdali je..
22.12.20:41Č174 - U nás trenérka doporučuje každému klientovi BCAA. Prej nap..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 38 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra