Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Na vaše otázky - výživa (IV.)

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Chci si koupit proteinový suplement, ale nevím jaký. Čím se jednotlivé proteinové doplňky liší? Který je nejlepší na hmotu?

Jednotlivé proteinové suplementy můžeme rozlišovat podle použité bílkoviny (nebo případně podle jejich kombinací ve výrobku - mléčná, vaječná, kasein, sójová, syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát atd.), dalším ukazatelem je podíl proteinu ve 100 g výrobku. Když mluvíme o proteinových výrobcích, pohybuje se tento podíl většinou mezi 60 - 85 %. Doporučil bych ti výrobky s podílem proteinu okolo 70 %, který má také dostatek sacharidů na jeho zapracování. Méně by bylo neekonomické a u většího je diskutabilní vstřebatelnost a doporučil bych jej spíše vrcholovým sportovcům.

Jaké bych ti mohl doporučit k používání? Při snaze o nabírání svalové hmoty kvalitní syrovátkový protein přes den jako svačinu mezi jednotlivými jídly – pro nejrychlejší vstřebávání, které nám tento druh nabízí. Ve snaze o redukci podkožního tuku a ve večerních hodinách bych ti pak doporučil vícesložkový protein, kde je rychle vstřebatelná syrovátka doplněna dalšími proteiny s delší dobou trávení – vaječným proteinem, kaseinem, sójou. Tato kombinace se jeví jako optimální.

Takže na otázku, který je nejlepší, bych odpověděl - záleží na době, kdy ho budeš konzumovat a v jaké fázi tréninku (přípravy) se právě nacházíš.

Mimochodem, častým problémem bývá nedostatečné a krátkodobé dávkování – takže, pokud si proteinový suplement koupíš, ber ho přiměřeně (většinou 2 - 3krát denně 30 – 50 g) a alespoň po dobu dvou měsíců.

Na závěr ještě musím, ač trochu nerad, podotknout, že proteinové suplementy můžeme dělit ještě podle výrobce. Vždy si vyberu některou renomovanou značku, která mi zajistí, že mnou zvolená a zaplacená surovina se tam bude skutečně nacházet v uvedeném množství. Nevyplatí se zde nerozumně šetřit.

Slyšel jsem, že Tribulus Terrestris pomáhá při sexu… Je-li to pravda, jakým způsobem?

Podle reakcí kluků, kterým jsem ve svém fitku Tribulus Terrestris doporučil, ti mohu potvrdit, že tento názor je pravdivý. Valná většina uživatelů uváděla výše popsané jako nejvýraznější účinek při používání tohoto výrobku. Ale víceméně také jako jediný. Kotvičník – rostlina, která tuto látku obsahuje – se v čínské a indické medicíně využívá už přes 5000 let. Podporuje hormonální produkci u mužů i žen, používá se k léčbě močových problémů a problémů s pokožkou i k čištění krve, takže se ukazuje, že může být v kulturistice vhodným doplňkem z více důvodů. Nezdá se ti?

Jak mám řešit jídlo na noc? Zařadit před spaním speciální noční protein nebo stačí jednoduchý a v noci se probudit na další? Má vůbec význam v noci kvůli proteinu vstávat? Nemá probuzení zápornější efekt než ta trocha proteinu kladný?

Nedělal bych z toho zase takovou vědu. Určitě bych si neřídil budíka a nevstával, abych se napil proteinového drinku. Když se však náhodou vzbudíš a půjdeš kolem ledničky, mohl bys tam mít protein nachystaný a vypít ho. Jinak ale platí, že kvalitní jídlo by mělo být cca 1,5 - 2 hodiny před spaním, můžeš jej pak obohatit o proteinový drink. Z proteinových nápojů bych zvolil nějaký vícesložkový, aby bylo zajištěno postupné vstřebávání během noci.

Jaké vitamíny a v jakém množství by měl trénující člověk denně přijímat?

Opět dávám přednost komplexu minerálů a vitamínů už od výrobce, kde je garantována maximální vstřebatelnost, než jednotlivému „domácímu“ dávkování jednotlivých vitamínů a minerálů. V této oblasti se mýlí řada cvičenců. Každý spíš zvažuje nákup proteinových koncentrátů, aminokyselin, kreatinu a dalších (samozřejmě účinných) doplňků a zapomínají, že základem jsou vitamíny, minerály a kloubní výživa.

Než abych vyjmenovával jednotlivé vitamíny a jejich dávky, doporučil bych zjistit si renomované výrobce na našem trhu, prohlédnout si a porovnat jejich (komplexní) výrobky a zvolit ten, který se vám zdá složením nejvýhodnější. Nenechte se příliš ovlivnit cenou – levnější většinou neznamená lepší a bylo by to šetření na opravdu (!) špatném místě. Není na škodu jednotlivé výrobky prostřídat a vyzkoušet, se kterým budete mít nejlepší zkušenost. Doplňování vitamínů a minerálů je základ, jejich nedostatek může zhatit celou naši další snahu.

Jsou nějaké vedlejší účinky užívání proteinových suplementů?

Vedlejší účinky spojené s konzumací proteinových suplementů jsou povětšinou spojeny s jejich trávením. Nejčastěji se uvádí nadýmání a dehydratace. Nadýmání je důsledkem potřeby delší doby, než strava projde celým trávícím traktem. Navíc je pro účinné trávení proteinů nezbytný dostatek vody (stejně jako při používání komplexních aminokyselin a BCAA). Takže i proto je nutné dbát na dostatečný příjem tekutin a nepodceňovat jej. Zmiňuje se také při vysokém příjmu bílkovin zvýšená činnost ledvin a jater, což je další pádný důvod, proč si hlídat tekutiny.

S ohledem na výše uvedené je vhodné, aby cvičenci, kteří zažili již dříve některé ze zmíněných problémů, je preventivně konzultovali se svým lékařem a předešli případným komplikacím. Jestliže tedy máme negativní zkušenosti s některým z výrobků, je vhodné vyzkoušet jiný a v případě stálých problémů navštívit lékaře. Nemusí se jednat o nic závažného, ale neškodí být opatrný.

Mimochodem, tyto problémy se často projevují při konzumaci výrobků, u nichž je základem mléčná bílkovina, na kterou je mnoho lidí citlivější. Řešením je sledovat nabídku a pečlivě vybírat složení proteinového přípravku. Přemýšlejte o své stravě, učte se, studujte… neustále.


Tento článek je převzat z čísel 2/2005 a 3/2005 magazínu IRONMAN. Tato čísla, stejně jako všechna ostatní, si stále můžete objednat v našem internetovém obchodu, předplatné pro další čísla můžete objednávat zde.Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Diskuse byla skryta.
Odůvodnění: Diskuze u tohoto článku byla skryta.Jméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie