Reklama:
OPĚT SKLADEM: Smart Whey Protein 1+1
Nově i v jahodové příchuti. Více zde.

Jaroslav Paseka - rozhovor
po Ben Weider Diamond Cupu 2014

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Ben Weider Diamond Cup 2014: finálové výsledky!
Ben Weider Diamond Cup 2014: fotogalerie (II.)
Ben Weider Diamond Cup 2014: fotogalerie (I.)
Ben Weider Diamond Cup 2014: Jak si vedl jediný český zástupce na soutěži?


Čínská městská prefektura Lien-jün-kang, která podle údajů z roku 2008 čítá necelých pět miliónů obyvatel, ve dnech 21. až 23. října hostila v pořadí druhý ročník mezinárodní soutěže v kulturistice a fitness federace IFBB Ben Weider Diamond Cup.

Na klání měli výraznou početní převahu domácí závodníci, přesto se našlo několik sportovců, kteří se do daleké Číny rozhodli vážit cestu i z Evropy. Patřil mezi ně také český kulturista Jaroslav Paseka, který na Ben Weider Diamond Cupu nastoupil v nejtěžší hmotnostní kategorii, v níž nakonec vybojoval bronz.

Ze soutěže jsme Vám přinesli již článek s prvními informacemi, dvě fotogalerie (I. a II.) i finálové výsledky. Nejlepší pohled na celé závody Vám však může dát samozřejmě pouze jejich aktivní účastník, a proto jsme Jaroslava Paseku krátce po návratu do České republiky vyzpovídali v následujícím rozhovoru.


Reza Bagherzadeh a Jaroslav Paseka

Jaroslave, máte za sebou například i dvě vítězství z International Austria Cupu, přesto je, věřím, nejde s medailovým úspěchem na Ben Weider Diamond Cupu srovnávat. Je pro vás třetí místo z Číny dosud největším úspěchem kariéry?

Třetí místo na Ben Weider Diamond Cupu je pro mě krásný výsledek, kterého si vážím opravdu asi nejvíc. Je fakt, že jsem počítal s větší účastí závodníků. Chtěl bych k tomu říct, že kvalitních soutěží přibývá, což je dobře. A kvalitních soupeřů je také čím dál více, ale všichni nemohou být všude. Proto jsem rád, že jsem byl ve správný čas na správném místě.

Jaká byla v Číně konkurence a jak jste spokojený s formou, v níž jste k soutěži nastoupil?

Jak už jsem zmínil, soutěžících se sešlo méně, než bývá zvykem. Proto i konkurence nebyla tak velká a kvůli nízkému počtu soutěžících byly kategorie sloučeny do tří. Moje forma značně utrpěla během asi třicetihodinového cestování. Po příletu jsem měl dost oteklé kotníky, tak jsem byl rád, že jsem formu doladil alespoň do takové podoby, kterou vidíte na fotkách.

O závodech i vlastním místě jejich konání se dá najít jen velmi málo informací. Proto se tomuto tématu, prosím, věnujme podrobněji. Jak proběhla vaše cesta do Číny a jaký dojem na vás po příjezdu udělalo město?

Cesta byla náročná. Autem do Vídně, z Vídně pět hodin letu do Dubaje, v Dubaji pět hodin čekání na letadlo do Pekingu. Pak sedmihodinový let z Dubaje do Pekingu, šest hodin čekání na letadlo do Lien-jün-kang, následně další hodinu a půl dlouhý let a potom cesta do hotelu taxíkem. Přiletěli jsme před půlnocí a úplně unavení. Zásoby jídla už nám také došly. Naštěstí měli v hotelu čtyřiadvacetihodinový servis, tak jsme jídlo objednali. Těch zážitků je strašně moc, proto přidávám krátký sestřih okolního prostředí.

Jaké na vás v Číně čekalo ubytování a jaké byly prostory, v nichž se konaly samotné závody?

Ubytování naprostý luxus, jídlo pro soutěžící zvlášť a nesolené, velký, rozmanitý výběr. Soutěž a prostory perfektně připravené, pódium osvětlené také super.

Přibližte, prosím, našim čtenářům vlastní harmonogram a průběh soutěže. Kdy a jak proběhla prezentace a za jak dlouho pak navázalo semifinále a následně i finále?

Prezentace proběhla hned v pondělí po příjezdu na hotel. V úterý odpoledne proběhl seminář, kde nás seznámili s novým stylem pózování a s průběhem soutěže, a potom proběhlo vážení. Večer po osmnácté hodině byla slavnostní večeře, kam dorazil i prezident federace Rafael Santonja.

Ve středu po čtrnácté hodině nás autobus odvezl do místa konání soutěže. Hala byla asi dva kilometry od hotelu. Moje kategorie přišla na řadu kolem sedmnácté hodiny, vše probíhalo hladce a bez průtahů. V osmnáct hodin už jsem odcházel na hotel. Po večeři nám ve vestibulu hotelu rozdali finanční odměny. Výše odměny byla pro každého stejná, nerozhodovalo umístění.

Maďarský profík Daniel Toth, který v Číně několik dnů před vámi závodil na Goldentimes Asian Pro, vzpomíná na tamní obyvatele jako na mimořádně milé lidi, kteří navíc dokázali vytvořit skvělou atmosféru. Jak to bylo na Ben Weider Diamond Cupu? A dokážete posoudit, nakolik tato vstřícnost byla upřímná a nakolik byla třeba i nařízená ze strany vedení tamního režimu?

Jaroslav Paseka

Při soutěži lidé velmi fandili a povzbuzovali! Skvělé publikum! U mé osoby byla vstřícnost od místních velice spontánní, budil jsem pozornost všude i mimo sportoviště. Nemohl jsem chodit v tílku, protože se každých pět minut chtěl někdo fotit. Lidé jsou to usměvaví, přátelští a velmi pokorní.

Hovoří se o tom, že v Čínské lidové republice takřka vůbec nefungují sociální média a například k takovému Facebooku běžný Číňan vůbec nemá přístup. Setkal jste se se stejným problémem?

Facebook, Google, odeslat data ve formě MMS, zavolat přes Skype - to je v Číně nemožné! Oni mají svoje sociální sítě. Ale co se týká okolního světa, tak jsou separovaní od informací...

Jaké jsou vaše další soutěžní plány? Platí stále, že byste měl nastoupit ještě i k Olympia Amateur World Showdown v Rusku?

Trochu se mi hromadí nedoléčená zranění, ale určitě pojedu na pohárovou soutěž do Moskvy, která se koná 8. listopadu. A jestli nastoupím i na Olympii, se ještě rozhoduji, ale dnes to vidím na osmdesát procent, že ano.

Co vám starty na letošním Arnold Classic Europe a Ben Weider Diamond Cupu napověděly o tom, na jakých zlepšeních musíte do budoucna ještě zapracovat? Jinými slovy - co vše potřebujete ještě vylepšit, abyste v příští sezóně mohl na některé z těchto soutěží pomýšlet třeba i na vítězství?

Potřebuji celkově větší rozvoj svalstva a vím, že se mi to podaří, neboť v Sypatch Gymu, kde pracuji, mám ty nejlepší podmínky pro trénink a s přáteli, kteří mě podporují, to zvládnu i ufinancovat. Chci jim moc poděkovat! Pomohli mi i teď před Ben Weider Diamond Cupem, kdy peníze už docházely a oni bez problému uvolnili další prostředky. Doufám, že naše spolupráce bude pokračovat, bez nich bych tak náročnou sezónu určitě nezvládl! Děkuji hlavně těmto přátelům: Jarda Spratek, Jindra Horký - spolumajitel RJTrade, Petr Buďa - majitel posilovny Sypatch Gym.

My i touto cestou Jaroslavu Pasekovi děkujeme za poskytnutý rozhovor a do jeho dalších soutěží mu přejeme hodně štěstí!


Pobyt a závody v Číně očima Jaroslava Paseky

Fotografie z vlastní soutěže jsme Vám nabídli již v tomto a tomto článku.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

29.10.19:54jardaflex - Dobrý zasmál sem se aa nej hláška TOHLE SE NEDĚLÁ SAMO pou..
29.10.18:06kidacekfull - Pěkný rozhovor. :) Musela to být neuvěřitelná zkušenost v..
29.10.13:08mirus - Jarda je borec a dobrák. Stavte se za ním ve fitku ve Velk..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie