Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Zásobník cviků (24.):
Biceps - bicepsový zdvih
na Scottově lavici

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Charakteristika cviku a jeho využití

Bicepsové zdvihy na Scottově lavici jsou cvikem, který rozšířil a zpopularizoval první Mr. Olympia Larry Scott. Jedná se o izolovaný cvik, který minimalizuje možnost zapojení jiných svalových skupin a použití cheatingu. Uplatnění nalezne především v tréninku kulturistů, kteří usilují o maximální rozvoj dvojhlavého svalu pažního.

Hlavní zapojené svaly

Dvojhlavý sval pažní (m. biceps brachii) začíná na lopatce při ramenním kloubu svými dvěma hlavami - dlouhou a krátkou. Dlouhá šlacha patřící dlouhé hlavě bicepsu prochází kloubem ramenním. Obě se zhruba v polovině své délky spojují ve společné bříško a jdou k úponu na kost vřetenní při kloubu loketním. Sval ohýbá loket a supinuje předloktí. Protože začíná již na lopatce, tak se navíc uplatňuje asi třetina síly svalu na pohyby v ramenním kloubu: dlouhá hlava pomáhá při abdukci, krátká při addukci a flexi.

Další zapojené svaly

Při bicepsovém zdvihu na Scottově lavici se zapojuje také hluboký sval pažní a v menší míře také sval vřetenní.

Podrobnější informace k anatomii naleznete zde: pažepředloktí

Bicepsový zdvih na Scottově lavici

  • Při cvičení na Scottově lavici můžete použít rovnou osu, EZ činku, nebo jednoručky. Docílíte pokaždé trochu odlišného zapojení svalů a zjistíte, která varianta Vám nejvíce vyhovuje. S ohledem na individuální tělesnou stavbu může použití EZ činky nebo jednoruček zmírnit nadměrný stres v oblasti zápěstí, který může způsobit cvičení s rovnou osou.

  • Cvik je možné provádět buď ve stoji, nebo vsedě. Opřete nadloktí o opěrku a uchopte podhmatem osu činky, nebo jednoručky. S výdechem zvedejte činku až do fáze maximální kontrakce a poté ji s nádechem kontrolovaně spouštějte zpět do výchozí polohy.

  • Ve spodní poloze paže v loktech nepropínejte, ale udržujte je mírně pokrčené. Zabráníte tak nadměrnému zatížení šlach a svalových úponů.


Bicepsový zdvih na Scottově lavici


Bicepsový zdvih na Scottově lavici - stroj

  • Konstrukce jednotlivých strojů se od sebe mohou více, či méně lišit. Některé mají pevnou, jiné polohovatelnou opěrku, případně možnost nastavit si polohu úchopové části. Vždy se proto důkladně seznamte s konstrukcí stroje, abyste konkrétní provedení cviku co nejlépe uzpůsobili Vaší tělesné stavbě.

  • Cvik je možné provádět buď ve stoji, nebo vsedě. Opřete nadloktí o opěrku a uchopte podhmatem osu. S výdechem zvedejte osu až do fáze maximální kontrakce a poté ji s nádechem kontrolovaně spouštějte zpět do výchozí polohy.

  • Vyhněte se úplnému propnutí paží v loktech ve spodní pozici.


Bicepsový zdvih na Scottově lavici - stroj


Nejčastější chyby při vykonávání bicepsových zdvihů na Scottově lavici

  • S ohledem na charakter cviku a velké napětí, které vzniká ve spodní pozici v oblasti úponu dvojhlavého svalu pažního, se nedoporučuje cvik provádět s příliš velkou zátěží. Hrozí totiž poškození šlach a bicepsových úponů.

  • Ze stejného důvodu se doporučuje provádět zejména negativní fázi cviku pomalu a kontrolovaně a zcela nepropínat paže v loktech ve spodní pozici. Pokud to opěrka umožňuje, nastavte ji pokud možno co nejblíže poloze kolmé k zemi, abyste snížili stres, kladený na svalové úpony a šlachy ve spodní pozici cviku.


Video cvikuNázory úspěšných sportovců


Scottova lavice umožňuje striktní procvičení bicepsu, je však důležité, aby lavice seděla konkrétnímu cvičenci. Nejčastější chybou je nedostatečný rozsah pohybu ve spodní poloze nebo přílišná flexe do polohy, kdy biceps ztratí napětí. Proto excentrickou fázi provádím do úplného natažení, krátkého zastavení a následuje plynulá kontrakce zhruba do pravého úhlu. Důležité je také držet po celou dobu pohybu ramena a lopatky v přirozené poloze.

Poslední dobou preferuji osu s větším průměrem, který efektivněji zapojí flexory lokte. Provedení na stroji má své výhody v podobě plynulejšího průběhu, ale většinou neposkytuje takový rozsah pohybu.

V dalším dílu zásobníku se detailně podíváme na různé varianty bicepsových zdvihů na kladce.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie