Reklama:

Jiří Orság: "I dno je dobrý
odrazový můstek."

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Jméno: Jiří Orság
Datum narození: 5. 1. 1989
Znamení: kozoroh
Bydliště: Karolinka
Sport: vzpírání
Některé z úspěchů: 2013 - ME, 3. místo - nadhoz
2013 - ME, 3. místo - dvojboj
2012 - OH v Londýně, 7. místo
2012 - ME, 2. místo - nadhoz
2012 - ME juniorů, 1. místo - dvojboj
2011 - ME, 1. místo - nadhoz
2011 - ME, 2. místo - dvojboj
2011 - ME juniorů, 1. místo - dvojboj

Jiří Orság neměl onen všeobecný sportovní talent, který bývá patrný již v útlém dětství. S míčem a fotbalem se nekamarádil, s jinými sporty příliš také ne, to se při nich spíš zranil. Se vzpíráním ale uhodil hřebík na hlavičku. Olympijskou činku vzal poprvé do ruky v roce 2000, o sedm let později si přivezl bronz z MS juniorů, rok nato byl přijat do Centra sportu Ministerstva vnitra České republiky jako profesionální vzpěrač. Následovaly slibné úspěchy, včetně vydařeného olympijského startu, a o Jiřím se mluvilo jako o největším českém vzpěračském talentu. Čekalo se, co všechno ještě znojemský rodák ukáže, když přišla pro fanoušky vzpírání zdrcující zpráva. Jiří Orság měl pozitivní dopingové testy. Trest - dvouletý zákaz činnosti.

Jako mávnutím kouzelného proutku byl rázem z opěvovaného sportovce vyvrhel a hříšník. Také vyhnanec. Přišel o práci, a tak se vrátil domů na Valašsko, kde se snaží protloukat, jak se dá. Přitom ale nefňuká a nelituje se. Maká a dál sní svůj olympijský sen.

Jirko, pamatuji si to jako dnes, když jsem slyšela v rádiu zprávu, že jsi měl pozitivní test na doping. Jak je to dlouho? Rok?

Dnes přesně rok a den. V trestu jsem od 23. září 2013.

Musel to být pro tebe hrozný pád. Jak jsi to tehdy ustál?

Myslím, že nakonec celkem dobře. Jelikož jsem věděl o lidech, kterým se stalo něco podobného, ať už z různých příčin (a někdy může jít skutečně jen o nepozornost s nějakým doplňkem), byla tu možnost, že se něco takového může stát a stalo se. A samozřejmě že jsem z toho byl špatný, člověka to srazí k zemi, ale s odstupem času si říkám, že i dno je dobrý odrazový můstek, takže jedu dál.

Pocházíš z malé obce. Jak se k tobě po téhle zprávě chovali místní?

Docela dobře. Lidé, které znám a na jejichž názoru mi záleží, si to nechali vysvětlit, a u lidí, které neznám, mi je celkem jedno, jaký mají názor. Kdybych si měl dělat hlavu s tím, co si kdo o mně myslí, měl bych ji jako pátrací balón. Někteří známí, když se zeptají a já jim to vysvětlím, dokonce říkají: "My ti fandíme, ty se dostaneš zpátky." Takže mám spíš podporu.

Jakou látku ti, Jirko, vlastně našli a jaké má účinky?

Byl to tamoxifen, o jehož účincích tvrdí každý trošku něco jiného, ale obecně by to měla být látka, která napomáhá obnově přirozeného testosteronu a měla by zvyšovat účinnost některých jiných nepovolených látek, přičemž ale žádné jiné látky se u mě nenašly.

Víš, jak jsi k tomu tamoxifenu přišel?

Nevím a ani se nezjišťovalo, jestli to bylo třeba z nějakých suplementů. Bylo to ke konci přípravy, kdy mi už všechno docházelo, takže jsem neměl žádné nerozdělané piksly. A kdybych nechal testovat některé z otevřených, stejně by mi mohli říct: "Kdo ví, co jste tam přisypal." Ale i kdyby se něco našlo, stejně by mi to nepomohlo. Jen by to stálo peníze a soudní tahanice a jediné, čeho bych docílil, by bylo to, že bych dostal trest třeba o půl roku později a ve finále bych jen déle trpěl.

Jak tahle aféra ovlivnila tvůj vztah ke vzpírání jako takovému?

Řekl bych, že asi vůbec. Dal jsem si pak půl roku takovou zdravotní pauzu, protože poslední roky jsem šel z přípravy do přípravy, jel pořád na max, takže nebyl čas doléčit bolístky, které se vlekly. Když něco bolelo, zahnalo se to prášky, nebo se to opíchlo kortikoidy a jelo se dál.

Byla to úleva po tom tréninkovém drilu, nebo ti ten dril naopak brzy chyběl?

Člověk měl najednou hrozně moc času, když odpadly ty dva tréninky za den! (smích) Jenže pak zase hledá, čím by ten čas vyplnil, jelikož má zaběhlý svůj stereotyp, je na něco zvyklý a najednou tam nic není. Někdy jsem měl fakt velkou chuť jít si alespoň zaposilovat, ale vždy jsem si řekl, že ne, že až od ledna. Do tréninku jsem se tedy vrátil v půlce ledna, ale už v prosinci jsem se na to celý třásl. Jak se někdo přemlouvá, aby šel na trénink, já jsem se musel přemlouvat, abych na něj nešel. (smích)

Ty jsi jako profesionální sportovce přišel kvůli trestu nejen o možnost závodit, ale také o práci. Kde jsi hledal náhradní uplatnění?

To bylo těžké. Mám sice policejní školu a mnozí se divili, že se nehlásím k policii, když dělají nábory, jenže to asi není nic pro mě. Já stále inklinuji k tomu trénovat a trénovat. Stojí to spoustu času i peněz, ale věřím, že tím investuji ne do nesmyslů, ale sám do sebe. Dlouho jsem tedy tak nějak fungoval z toho, co jsem měl ušetřeno, měl jsem nějaké brigádičky a také jsem si udělal trenérský kurz u Pavla Provázka. Mám tedy nyní certifikát instruktora kulturistiky a fitness, takže se snažím uplatnit tímto směrem. Nyní funguji v Rožnově ve Fitsportu, což je perfektně vybavené fitko, bohužel se tam ale nedá vzpírat.

Tak ty nemusíš trénovat jen vzpírání, můžeš fungovat i jako kondiční trenér.

Samozřejmě. Díky trenérskému kurzu jsem dokonce začal i trochu jinak přemýšlet a trochu jinak trénovat. Nově nabyté znalosti jsem aplikoval na sebe, začal jsem víc chodit do fitka, a dokonce jsem sám na sobě vyzkoušel i dietku, při které jsem shodil 12 kg.

Tak to není dietka, ale pořádná dieta! Jak jsi to dělal?

Úplně klasicky - maso, rýže, zelenina. Měl jsem vypočítané množství bílkovin a sacharidů, do toho jsem jel tréninky s hromadou sérií, hromadou opakování a také kardio.

Kardio? Teda! Jak tě bavil tenhle zcela jiný způsob tréninku, než na který jsi zvyklý?

No, docela i jo. (smích) Byla to dobrá zkušenost. Je to jiné, když si člověk něco vyzkouší na sobě, než když si o tom jen přečte. Samozřejmě i ta praxe se pak leckdy liší. Na každého funguje trochu něco jiného, protože každý jsme trochu jiný.

Mít o 12 kg méně, to už musí být pořádně znát. Jak ses cítil a jak se nižší váha odrazila na tvých silových výkonech?

Tak ono i když jsem posledních pár let závodil v supertěžké váze, byl jsem se svými 128 - 130 kg stejně vždy ten nejlehčí. V dietě jsem pak shodil na 115 kg, nyní jsem zas trošku nabral, takže mám 118 kg. Na síle se to samozřejmě ze začátku projevilo, ale já stejně cvičil první dva měsíce jen s malinkými váhami a vyloženě jsem si s tím hrál.

Jaké bylo chytnout zase činku po půl roce?

Těžké, připadal jsem si, jako kdybych se vzpíráním začínal. Ty pohyby, technika... Prvních pár týdnů to bylo všechno takové cizí. Když člověk nebude deset let jezdit na kole, tak pak když na něj sedne, sice pojede, ale nebude mít tu jistotu. S činkou je to stejné. Člověk se s ní také po pauze potřebuje zas trochu sžít.

Jak tělo reagovalo? Bylo odpočaté a žhavé do tréninku, nebo to šlo naopak ztuha?

Na jednu stranu to bylo hodně těžké, všechno mě bolelo, ale spíš tím, jak jsem nebyl zvyklý. Začínal jsem tedy pomalu, v podstatě první měsíc a půl jsem chodil jenom do posilovny, abych se trochu zpevnil. To šlo ale docela rychle, svalová paměť funguje. Relativně brzy jsem se dostal do takové formy, abych mohl začít nějaké těžší tréninky. Když jsem si pak v březnu vyzkoušel první techniku, hned jsem trhnul 150 kg. Bylo to sice trochu krkolomné a na pohled možná ne tak hezké, ale urval jsem to.

Trénuješ sám, takže nemáš nikoho, kdo by ti kontroloval techniku. Myslíš, že si správné technické provedení dokážeš ohlídat?

Dá se říct, že v tuhle chvíli jsem schopný poznat, když mám někde chybu. Neříkám, že ji dokážu okamžitě odstranit, není úplně snadné se na to soustředit, když už je člověk na větších kilech, ale snažím se si to hlídat a cítím, jestli jsem trochu vepředu, nebo vzadu, jestli se mi to někde viklá nebo jestli jsem ujel do špiček. Prostě cítím, když něco není přesně tak, jak by to mělo být.

Kolikrát týdně momentálně trénuješ a jak jsi na tom se svými výkony?

Chodím teď tak 3x týdně do posilovny. Co se týče vzpírání, netrénuji 8 - 9x týdně, jak jsem byl zvyklý, vzpírám 3x týdně, ale i tak jsem se teď dostal na 185 kg v trhu, což je jen 5 kg za mým závodním osobákem. V nadhozu je to horší, tam teď dám 220 kg, to je 20 kg za mým osobním rekordem, ale tam se možná trochu projevuje moje menší váha, navíc mám teď nohy o 10 cm menší než ve své top formě a také záda momentálně nemám úplně nejsilnější, protože mě bolí bedra. Není to tak, že bych kvůli tomu vůbec nemohl trénovat, ale nemohu třeba jet mrtvoly od 250 nahoru, musím jít třeba jen s 200 - 210 kg, abych byl schopný udržet fakt hezkou techniku a nedostal se na bolest.

Máš teď nějaký cílený tréninkový plán, nebo je to o tom, že si prostě jdeš jen zavzpírat nebo zaposilovat?

Momentálně nemám vyloženě tréninkový plán, mám spíš jakýsi systém v hlavě, který je ale hrozně jednoduchý. Přijdu, udělám trh, nadhoz, dám si dřepy a tím to končí. Pak jdu do fitka na nějaký doplňkový trénink. Jediné, na co mám teď systém, jsou dřepy, které v současnosti jezdím 3x týdně v rámci takové ruské 6týdenní rutiny.

Co tahle rutina obnáší?

Dřepuje se 3x týdně s tím, že první tři týdny se chodí jedna váha vždy po 6 sériích, v průběhu prvních třech týdnů se mění jen počty opakování. V dalších třech týdnech se jde do intenzity. Mně to teď vychází tak, že jsem na 230 kg a jsem poslední týden v objemu, takže dnes pojedu 6x 6 dřepů s 230 kg.

Jirko, kde bereš motivaci pro tak těžké tréninky bez vidiny nějakého závodu?

Já budu mít závod a přesně vím kdy. Chtěl bych jet příští rok v listopadu na mistrovství světa, takže trénuji na něj. Hrozně rád bych totiž na olympiádu, ale před ní musím mít alespoň dva mezinárodní starty. Pro mě to tedy vychází tak, že svět by měl být první závod, který mohu stihnout, další by pak měla být Evropa 2016, což bude kvalifikační závod před olympiádou. Tyto dva závody jsou jediné mezinárodní starty, které mám možnost stihnout, takže je stihnout musím, nejde to jinak.

Myslíš, že za podmínek, které nyní máš, se budeš schopný kvalitně připravit?

Tak výhledově budu muset určitě trénovat víckrát než 3x týdně, i když i to je pro mě hodně, když se musím zvládat i nějak živit. Ale já si nějak čas udělám, i kdybych měl trénovat do deseti do večera, je mi to jedno. Vždycky říkám, že když člověk chce, čas si vždycky najde.

Jak dlouho před světem budeš muset zabrat na tvrdo?

Tak určitě alespoň půl roku předem, protože si budu muset zase pomalu zvyknout na větší tréninkové dávky. Teď, když mám těžký trénink v pondělí a ve středu, jsem v pátek už fakt unavený. Nejsem zvyklý tolik trénovat, takže to neuregeneruji. Musím prostě začít pomalu, postupně najíždět na dvoufázovky a zase si na větší tréninkovou zátěž zvyknout.

Jirko, jsi připravený, že když se vrátíš, budeš mnohem víc sledovaný, mnohem víc hlídaný a že si ten svůj cejch už poneseš stále s sebou?

Já myslím, že po tom, co mám za sebou, jsem už připravený snad úplně na všechno. Jinak nevím, jaká je představa lidí, ale já jsem hlídaný i teď. To, že jsem v trestu, nic nemění na tom, že píši monitoring úplně stejně, jako když jsem byl v reprezentaci. Zrovna před třemi měsíci jsem tu měl kontrolu.

Jak to? Proč, když nezávodíš?

Protože se ví, že se chci vrátit. A taková jsou pravidla.

Motorem všeho tvého sportovního snažení je v tuto chvíli evidentně olympiáda. Je to díky tomu, že ta je vrcholnou metou každého atleta, nebo se ti tolik líbila ta londýnská?

Obojí. Olympiáda patří k mým vůbec nejsilnějším sportovním zážitkům. Asi je to tím, že nejsem zvyklý na takové publikum, kdežto tam vás sledují tisíce lidí a čekají, co na těch prknech předvedete. Navíc už tím, že máte na sobě tu teplákovku, je evidentní, že jste nepřijel jen na kukačku, takže když se pohybujete po městě, každý se s vámi chce fotit. Takový zájem člověka fakt nadchne. Takže tohle chci ještě minimálně jednou zažít.


Jiří Orság při tréninkuLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.11.00:27Kafe - Preji moc uspechu Juro!! Zdravi Lubos K.
26.10.21:35Lifting - Amen! :D
25.10.11:45V.comT - Tak RTD v Rožnově by bylo super! Jen si ale říkám, že poku..
24.10.12:30Lifting - Tak promin, nechtel jsem Ti zkazit radost :D Ale muzem to ..
24.10.12:18daymoon - Zkazil jsi mi Jirko naládu, myslel jsem, že jsem viděl člo..
24.10.11:56Lifting - Kluci bylo to tenkrat 250 ;-) 300 byl v tu dobu jen sen :D..+1
24.10.11:03daymoon - Teď jsem o tom chtěl začít psát Luboši. Bylo to v té vaší ..+1
24.10.08:32Ondřej - No Grznár toho zrovna o antidopingových kontrolách v liftu..
24.10.07:56Reality - Tak to jsi měl špatné zdroje informací, protože to co říka..
24.10.00:55Sidic - Ondřej: Asi jo. U merinárodních sportovců to bude asi slo..-1
23.10.23:46MOOG - Nikdy nezapomenu, jak byl Jirka u nás na Ronnie training´s..+6
23.10.18:52mesrin - `Myslím, že nakonec celkem dobře. Jelikož jsem věděl o lid..
23.10.18:51Ondřej - Testovaní jsou i sportovci z jiných zemích. Nejde se z dop..
23.10.18:47mesrin - to je v tomhle sportu zvláštní, že byl pozitivní :-)
23.10.17:38naazgul3 - ak otocis nieco o 360 to znamena ze si tam kde si bol, ak ..+1
23.10.13:20thoth - Každá z těch prvních čtyř vět mi připadá jako opravdu ale ..+5
23.10.13:12xien - Ahoj Jirko konečně nějaká zpráva o Tobě. Fandím moc moc a ..+4
23.10.12:11Sidic - Přesně sem čekal kdy se tady objeví lidi co budou argument..-3
23.10.11:18seeya - `Placka fajn, ale za jakou cenu .. clovek nezije jen 40 le..+1
23.10.10:29mysH - ***-5
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra