Reklama:

Ženská sebeobrana (I.):
Úvod do problematiky

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Pro dívky

O ženské sebeobraně již bylo napsáno mnoho knih. Některé jsou lepší, jiné... řekněme, že se hodí jako ideální podložka pod viklající se stůl. Já jsem se o tuto problematiku začal zajímat před více jak 8 lety, kdy jsme s kolegou z klubu jujutsu dávali dohromady koncept kurzu sebeobrany, který by ženy skutečně naučil se bránit a vyvaroval se standardních chyb, které jsme v té době v kurzech viděli. Například ženy se učily nesmyslně komplikované kombinace pák, případně údery pěstí apod. Že to pak drtivá většina z nich nedokázala v konfliktu provést, se již jaksi neřešilo. Zaplatily si za kurz, ten dostaly a "jelo se vesele dál".

Asi bych měl také pro úplnost zmínit, že hovořím o devadesátých letech minulého století, kdy tu oddíly bojových umění a sportů vznikaly rychleji než stánky s rychlým občerstvením... A dle toho to také vypadalo. Každý, kdo byl držitel černého pásu (v tom lepším případě), měl automaticky pocit, že ženská sebeobrana je fakticky to samé co sebeobrana mužů. No, zkrátím-li to, pak NENÍ. Jedná se o zcela rozdílné konfliktní situace (verbální / neverbální komunikace, osahávání, pokusy o znásilnění atd.), v drtivé většině případů jde o zřejmý váhový a silový nepoměr mezi bránící se ženou a útočícím mužem atd. Jelikož jsme při výuce jujutsu zjistili, že nelze automaticky aplikovat jujutsu, karate, judo, box a podobné techniky do ženské sebeobrany, museli jsme začít prakticky od začátku. Některé kluby to řešily tím, že se snažily ženy naučit zacházet se střelnou zbraní či nožem. A opět se nebral v úvahu fakt, že žena, která má velmi pravděpodobně problém zabít kapra na štědrovečerní večeři, bude mít i problém bez zábran podříznout či vykuchat útočníka, i když ji bude chtít vážně zranit. A to všechno takovým způsobem, aby pak zbytek života netrávila u psychoterapeuta snažíc se vymazat z hlavy onen velmi traumatizující zážitek... Tohle tedy dle našeho názoru také nebyla cesta. Navíc jsme vnitřně cítili, že konflikt, pokud se začne řešit až ve fázi fyzického útoku, je již většinou prohraný (ano, ve filmech hlavní hrdinka zvládne i deset útočníků najednou, ale zde hovoříme o skutečném životě). Navíc jsme byli přesvědčeni, že když se správně vše načasuje, pak se žena dokáže ubránit nebo má aspoň velmi slušnou šanci. Kdysi to kdosi přirovnal k situaci, kdy stojíte proti nepoměrně velkému útočníkovi a máte pouze jeden náboj v pistoli. Buď se strefíte a zastavíte útočníka, anebo... A ženská sebeobrana je principiálně velmi podobná.

Začali jsme se tedy více zajímat o fázi, kterou teorie sebeobrany pojmenovává jako "předkonfliktní fázi". Časově jde o úsek, kdy vnitřně cítíte, že je něco špatně. A nebezpečí nemusí být ještě nutně viditelné. Nehovořím zde o paranormálních schopnostech, ale o pocitu, kdy si říkáte "necítím se tu dobře, ale nevím proč". Mimochodem, zvláště děti mají tento pocit velmi dobře vyvinutý a u ostatních lidí citlivě vnímají jejich řeč těla. Právě toto má velmi dobře zpracovaný systém F.A.S.T. Defense (Fear Adrenaline Stress Training), kterému se častěji říká Adrenaline Stress Response Training.

Než se však posuneme dál, pojďme si uvést pár čísel, která nám ukáží, jak moc závažný problém je nebezpečí znásilnění či sexuálního obtěžování. Jako zdroj dat jsem použil statistiku veřejně dostupnou na stránkách Policie ČR.

Statistika Policie ČR
nahlášeno / objasněno
rok 2013 2012 2011 2010 2009 2008
znásilnění 589 / 410 669 / 489 679 / 468 586 / 493 480/343 529 / 361
sexuální nátlak 35 / 23 46 / 40 27 / 23 22 / 19 - -

Pokud uvážíme celkový počet obyvatel ČR (cca 10 miliónů), pak se bavíme o relativně nízkém počtu znásilněných žen, že? A tady přichází další studie, která výše uvedená čísla postaví do maličko jiného světla. Podle dlouhodobých výzkumů, je znásilněna každá osmá (!) žena starší 15 let (samozřejmě se přesné počty liší dle regionů). A aby to bylo ještě horší, pak pouze tři ze sta znásilněných žen tento čin oznámí na policii. Pouze tři ze sta znásilněných žen... Najednou tak budeme vidět výše uvedená čísla ve zcela jiném světle, že? Přiznám se, že když jsme si složili tuto statistickou mozaiku dohromady, přeběhl nám mráz po zádech a napadlo nás jen, že tohle je docela "průšvih"... A aby toho ještě nebylo dost, budeme v této neveselé jízdě dále pokračovat - drtivá většina znásilnění je ze strany osoby známé (přítel, manžel, rodinný příbuzný...) a pouhých necelých deset procent je ze strany osoby neznámé. Toto je velmi klíčová informace pro sestavení smysluplné náplně kurzu sebeobrany, protože se drtivá většina útoků bude odehrávat ve velmi blízké vzdálenosti (jinými slovy - žena si velmi pravděpodobně pustí útočníka blíže k tělu, než je tomu v případě osoby neznámé) a nebude se zde tak jednat o tzv. přepadení ze zálohy jako právě v případě osoby neznámé.

V podobném (statistickém) duchu bychom mohli dále pokračovat, ale jednak věřím, že si již dokážete udělat představu o závažnosti tohoto problému, a jednak jsou ženy s dalšími alarmujícími čísly seznamovány na našich kurzech sebeobrany pro ženy (které právě vychází z výše zmíněného Adrenaline Stress Response Trainingu). A není to proto, abychom je vyděsili, ale aby ženy získaly jasnou představu o tom, co se může stát, kde se to může stát, jak útok nejčastěji probíhá, včetně statisticky nejčastějších profilů agresora.

Pojďme tedy dále. Poté, co jsme si objasnili závažnost a četnost a hlavně nejčastější průběh, jsme mohli konečně s kolegou dávat dohromady náplň kurzu, který by ženám skutečně pomohl. Hledali jsme ve světě podobně stavěné kurzy, testovali jejich postupy a dávali dohromady vlastní kurz, díky kterému již mimochodem máme několik úspěšných sebeobranných zákroků potvrzených od našich absolventek. A to pro nás bylo jasným důkazem, že jdeme správným směrem. Následně jsme každý začali kurz učit maličko jinak, protože jsme zjistili, že existuje více cest, jak dosáhnout dobrých výsledků. V našem klubu Bojovky.info jsme se rozhodli jít více cestou, která se primárně soustřeďuje na předkonfliktní část, kde je velmi solidní šance (8 konfliktů z 10), že konflikt nevygraduje do fyzického kontaktu. Nicméně pokud z jakéhokoliv důvodu slovní sebeobrana nebude účinná, pak jsou tu fyzické techniky sebeobrany převzaté právě z výše zmíněného systému Adrenaline Stress Response Training, které pomohou konflikt vyřešit. Ale o tom až někdy příště...

V dalším díle si již povíme o nejčastějších mýtech i faktech kolem znásilnění.
Budete překvapeni, jaké nesmysly kolem této problematiky stále kolují.

P. S.: Fotografie, které zde vidíte, jsou z červencového kurzu Adrenaline Stress Response Training nazvaného "48 Hours of Adrenaline", který proběhl v Coloradu (USA) a jehož jsem měl možnost se také zúčastnit jako jeden z instruktorů.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.12.18:31Petr Prielozny - Tohle je skvely projekt, ktery muze pomoci k obrane a taky..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
LOPO (08:08) • Toto Claridove víťazstvo má strašné potešilo 💣🎉🥇🏆. Sergia by som dal druhého . Patric a...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
peter_m (19:16) • WORM, muzes teda rict, co konkretne se ohledne SARMs zmenilo v nove vyhlaske, krome toh...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
Milan A. (16:22) • Líbí se mi ten křik potrefených hus. Také na Facebooku to bylo příjemné čtení, ze které...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
Milan A. (16:21) • Rozhodně by se policii nebo státním zástupcům povedlo za pár měsíců v poslední části vo...
magazín8 let natvrdo za prodej a propagaci S...
WORM (16:02) • Tady někdo říká hop a ještě ani neskočil:)Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie