Reklama:

Dubai Pro 2014:
výsledky a fotografie!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Naprosto skandální a pro Evropana jen těžko pochopitelný průběh měla historicky první profesionální show pořádaná na území Spojených arabských emirátů. Dubai Pro, které se zde odehrálo ve středu 1. října, se do historie kulturistiky zapíše jako jedna z vůbec nejhůře organizačně zajištěných soutěží, které se nakonec navíc zúčastnil jen zlomek z očekávaných hvězd.

Asociace pro kulturu a vědu v Dubaji

Ačkoliv samozřejmě nemáme k dispozici údaje o tom, jak v celých dějinách bodybuildingu probíhaly jednotlivé soutěže, zřejmě není příliš troufalé říci, že se ještě nikdy nestalo, aby během pouhých třech dnů před závody bylo dvakrát zcela změněno místo jejich konání. Nevěříte? K tomu v Dubaji opravdu došlo.

Zatímco do neděle 28. září ještě platilo, že se Dubai Pro 2014 uskuteční ve velkorysých prostorách Dubai World Trade Centre, o den později pořadatelé zveřejnili zprávu, že se akce stěhuje do sportovní arény šejka Maktouma Bin Mohammeda Al Maktouma, část připojených klání amatérských závodníků se ruší a ti jako malou náplast za to, že absolvovali přípravu zbytečně, obdrží VIP vstupenky na vlastní profesionální závody.

Dalším nevídaným krokem bylo zrušení tiskové konference profesionálních závodníků, k němuž došlo jen několik okamžiků před začátkem. To však zdaleka nemělo být vše. V den soutěže se celá akce stěhovala znovu, a to do budovy Asociace pro kulturu a vědu v lokalitě Al Mamzar. Spolu s dalším stěhováním soutěže došlo ke zrušení dopoledního prejudgingu s tím, že celá soutěž bude mít pouze večerní finále. To naštěstí již ze všech organizačních zmatků, které nastaly na poslední chvíli, bylo vše.

Za to, že měli po dlouhé cestě do Dubaje vůbec kde závodit, profíci vděčí úsilí pořadatele Mr. Olympia Robina Changa a ve Spojených arabských emirátech domácího profesionálního kulturisty Essy Obaida, kteří se podle dostupných informací měli na přesunu akce do finální lokality podílet a celý den tak zachránili.

Pokud byla řeč o vlastních účastnících soutěže, tak těch na pódium v kulturistice mužů open (jediné kategorii dnešních profesionálních závodů) nastoupilo pouze sedm. Svůj podíl na tom přes možnost sáhnout si na část ze štědré finanční prémie v celkové výši 118.000 dolarů má mít především to, že pořadatelé minimálně některým borcům odmítli pokrýt náklady na cestu. Ti je z vlastní kapsy hradit nechtěli, a tak raději soutěž vynechali. Právě z důvodu, že se mu nechtělo investovat do cesty, na klání nakonec nejel Dennis Wolf a ze stejných pohnutek se s organizátory rozešel i bývalý profesionál Shawn Ray, jenž měl podle dostupných zpráv na klání působit v roli moderátora.

Když Shawn Ray nebyl k dispozici, chopil se mikrofonu nakonec Dennis James a mohlo se začít. Již od moderátorského pultíku James přihlížel tomu, kterak v prvním vyvolávání celé akce v boji o medaile svádí souboj Steve Kuclo, Shawn Rhoden, Roelly Winklaar a Dexter Jackson a bylo jisté, že právě z této čtveřice vzejde i vítěz.

Shawn Rhoden, Roelly Winklaar
a Dexter Jackson na Dubai Pro 2014

Z kulatého dvacátého prvenství v profesionální divizi IFBB se v Dubaji nakonec radoval šampión Mr. Olympia z roku 2008 Dexter Jackson, který koncem letošního listopadu oslaví již pětačtyřicáté narozeniny. Dexter k soutěži nastoupil nejspíše o něco dotaženější než v sobotu k Arnold Classic Europe ve Španělsku a pozornost kromě jiného poutal i množstvím detailů v oblasti zad. Za vítězství mu patří šek na 45.000 dolarů.

Druhé místo po vyrovnaném souboji se zkušenějším soupeřem připadlo devětatřicetiletému Shawnu Rhodenovi, který jakoby na soutěži dotáhl svou již tak skvělou přední dvojitou bicepsovou pózu k dokonalosti a při jejím provedení připomínal nejvíce ze všeho nějakého komiksového hrdinu. Jeden z nejlépe stavěných závodníků současnosti bude ze Spojených arabských emirátů odjíždět s šekem na 20.000 dolarů.

Třetí místo vybojoval Roelly Winklaar, který závodil o poznání dotaženější než na Mr. Olympia a tentokrát navíc měl podstatně menší potíže s kontrolou břišních svalů, než tomu bylo na jeho předcházejících dvou soutěžích. I díky tomu oplatil nakonec čtvrtému Stevu Kuclovi porážku z letošní Olympie. Roelly si díky dosaženému výsledku z Dubaje odnáší šek na 15.000 dolarů a také další cenné body do kvalifikačního žebříčku na Olympia Weekend 2015. V tom mu nyní patří už osm bodů, což letos již závodníkům ke kvalifikaci na nejprestižnější klání profesionálního bodybuildingu stačilo.

O umístění devětadvacetiletého Steva Kucla jsme se již zmínili, a tak pouze dodejme, že pátou příčku obsadil Juan Morel. Toho na klání srážela nevyváženost mezi lepší horní a horší dolní polovinou těla a na lepší výsledek tak jednoduše pomýšlet nemohl. Poslední dvě místa si mezi sebe rozdělili Robert Burneika a Zaher Moukahal.


Výsledky Dubai Pro 2014:

  1. Dexter Jackson*
  2. Shawn Rhoden
  3. Roelly Winklaar
  4. Steve Kuclo
  5. Juan Morel
  6. Robert Burneika
  7. Zaher Moukahal

* kvalifikace na Mr. Olympia 2015


Dubai Pro 2014 - první fotografie


1. Dexter Jackson

2. Shawn Rhoden

3. Roelly Winklaar

Závodníci na dalších příčkách


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia k 1. října 2014:

jméno stát soutěž um.*
Phil Heath USA Mr. Olympia 2014 1.
Kai Greene USA Mr. Olympia 2014 2.
Shawn Rhoden USA Mr. Olympia 2014 3.
Dennis Wolf Německo Mr. Olympia 2014 4.
Dexter Jackson USA Mr. Olympia 2014 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie open - žebříček k 1. říjnu 2014:

p. jméno stát body
1. Roelly Winklaar Curacao 8
2. Victor Martinez Dominikánská republika 4
2. Steve Kuclo USA 4
4. Juan Morel USA 3

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Foto:
www.rxmuscle.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.10.13:15janinho - suhlasim, aj ked Roelly mohol prist s horsou formou ako do..
02.10.12:32CAne - tretej, druhej je AC :), ale zato na jednej `urovni` s AC ..
02.10.11:36lakatosKE - tak to teda nesuhlasil, napriklad roelly priniesol lepsiu ..
02.10.10:09Paulie02 - Kromě Dextera si tam ostatní přijeli jen pro prachy za exi..+2
01.10.21:28dre.mc - no tak hlavně že je to soutěž druhý úrovně .. :D+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 102 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra