Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Zemřel bývalý
profesionál Mike Matarazzo

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Mel Chancey:
"Mike Matarazzo bojuje o život!"

Začátkem srpna jsme Vám přinesli znepokojivé informace o zhoršujícím se zdravotním stavu sedmačtyřicetiletého Mika Matarazza. Bývalému americkému profesionálnímu kulturistovi, jenž měl od roku 2004 voperován trojitý bypass a později prodělal i srdeční infarkt, se podle spolupracovníka zámořského internetového magazínu Rxmuscle.com Mela Chanceyho přitížilo a Mike v posledních týdnech bojoval o život.

Chancey dnes o Miku Matarazzovi informoval znovu. Se zármutkem ze ztráty letitého kamaráda oznámil, že Mike svůj souboj se smrtí prohrál a v noci ze soboty na neděli jeho oslabené srdce navždy dobilo. Zprávu později potvrdil i Aaron Singerman, jenž v nedávné minulosti jako reportér a redaktor působil u stejného kulturistického média jako Mel Chancey, a informaci již prezentoval také redaktor magazínu Muscular Development Peter McGough.


Mike Matarazzo

Mike Matarazzo se narodil 8. listopadu 1966 v Bostonu. Jako teenager se na velmi dobré úrovni věnoval boxu, ale uvažoval realisticky a byl si dobře vědom, že se v něm nemůže stát jedním z opravdových velikánů. Zvítězila u něj tedy kulturistika, v níž při výšce kolem 178 cm hned ke své první soutěži nastoupil s hmotností dosahující úctyhodných 102 kg. Na Gold's Gym Classic 1989 v Massachusetts tehdy ovládl zápolení nejenom ve své kategorii, ale připsal si i titul pro absolutního vítěze.

Zatímco někteří kulturisté na profesionální kartu čekají roky a nekonečné zástupy dalších se jí nedočkají nikdy, Mike Matarazzo si svou vstupenku mezi elitu zajistil velmi brzy. V sezóně 1991 nastoupil k NPC USA, ohromil publikum fantastickými pažemi (na vrcholu jeho kariéry měly v obvodu dosahovat 58 cm) i gigantickými lýtky a stal se překvapivým celkovým šampiónem celého klání.

Mike později na své absolutní vítězství z NPC USA vzpomínal jako na nejšťastnější moment celé kariéry. Nejenže zde na první pokus vybojoval profesionální kartu, ale poradil si také s favority závodů Chrisem Cormierem a Flexem Wheelerem. S oběma borci se přitom setkal již během přípravy a později k tomu uvedl: "Flexe jsem potkal v Gold's Gymu ve Venice šest měsíců před NPC USA 1991. Začali jsme ve zlém, ale jak jsme se oba blížili soutěži, vybudovali jsme si vzájemný respekt. V den závodů mě chválil a já stejně ocenil jeho. Dodnes k Flexovi nechovám nic jiného než úctu a obdiv - je to jeden z nejlepších kulturistů, jací kdy soutěžili. Vždy jsme měli velmi speciální vztah a on zvyšoval laťku pokaždé, když nastoupil na pódium." V souvislosti se svým prvním setkáním s Chrisem Cormierem pak zmínil: "Byl to další chlap, kterého jsem potkal během přípravy na NPC USA. Chris ke mně přišel a do obličeje mi řekl, že se dívám na příštího vítěze amerického šampionátu. Dal jsem mu najevo, že by před tím, než si začne dělat smělé nároky na titul, měl raději zapracovat na svých pažích. Chris je další chlap ze staré školy a ze závodění proti němu jsem neměl nic než potěšení."

Stejně rychle jako získal profesionální kartu, si Matarazzo připsal i první start na Mr. Olympia. Stále ještě v sezóně 1991 se tak na jednom pódiu ještě stihl potkat s kariérou se loučícím Leem Haneym a absolvoval také svůj první souboj s legendou české a slovenské kulturistiky Pavolem Jablonickým.

V soutěžním ročníku 1992 si Mike připsal své první starty na Arnold Classic i Ironman Pro Invitational a postupně získával svou pověst showmana, když při provádění nejsvalnatější pózy vyplazoval jazyk a byl jedním z prvních závodníků, kteří během soutěže sestoupili z pódia a pózovali přímo v publiku. To Mika začínalo milovat a on se postupně právě pro své showmanství stal jedním z nejpopulárnějších profesionálů devadesátých let.

Na sezónu 1993 Matarazzo vzpomínal jako na rok, v němž prožil první velkou křivdu. Věřil, že na Pittsburgh Pro Invitational měl nakonec vítězného Portera Cottrella porazit a připsat si tak svůj první triumf mezi elitou. Pokud píšeme o první křivdě, je nasnadě, že musela přijít minimálně druhá. V souvislosti s ní Mike zmiňoval Canada Pro Cup 1997, kde podobně jako před čtyřmi lety v Pittsburghu skončil (podle svého názoru sporně) druhý. Předstihl jej tehdy Miloš Šarčev.

Mike v dalším průběhu kariéry již nikdy nebyl tak blízko prvenství jako právě v Kanadě a navždy tak měl zůstat bez profesionálního vítězství. Přesto si připsal sedm startů na Mr. Olympia, poslední v sezóně 2001. Nepřízeň osudu se stala příčinou, že se jednalo i o jeho vůbec poslední soutěžní vystoupení.

Mike Matarazzo

Po krátké odmlce od závodění si tento již notně ostřílený kulturista začal v roce 2004 pohrávat s myšlenkou, že by v následující sezóně absolvoval comeback. Vše se však mělo změnit v noci 5. prosince. Matarazzo se již několik měsíců před osudovým okamžikem necítil ve své kůži, když se mu těžce dýchalo. Přisuzoval to nicméně změnám, které udělal v tréninku i dietě. Ve tři hodiny ráno zmíněného dne vše ale nabralo rychlý a děsivý spád. Mike se cítil hrozně. Vstal a zjistil, že mu z úst a nosu teče voda a krev. Vstal, vyběhl ven a v ústech nahromaděnou tekutinu vyplivl. V tu chvíli si uvědomil, že to nevychází z žaludku, jak si původně myslel, ale z plic. Přes to, jak špatně mu bylo, Mike nechtěl do nemocnice, protože si myslel, že se z toho prostě oklepe. Nakonec se mu ale udělalo tak zle, že cítil, jak těžce mu bije srdce. Nemohl vůbec popadnout dech a nakonec se do nemocnice nechal přeci jenom odvézt.

Po sérii vyšetření byl Mike postaven před hotovou věc. Neprodělal sice infarkt, ale lékaři objevili tři ucpané tepny. Jednu ucpanou z pětasedmdesáti a zbylé dvě ze sta procent, takže jimi neprocházelo zhola nic. Bylo štěstí, že byl Mike v tak dobré fyzické kondici a díky pravidelné zátěži si jeho tělo vytvořilo pro lepší zásobení srdce další drobné cévy, které v tuto chvíli "vypomohly" těm ucpaným. Jinak by Mike zemřel. Několik dnů po dramatické noci lékaři Mikovi voperovali trojitý bypass a spolu s tím definitivně odešly i myšlenky na soutěžení v kulturistice. Mike byl nyní nejvíce ze všeho v módu, kdy se snažil zkrátka přežít.

Mike vzpomínal, že o necelé tři roky později měl tepny zanesené znovu. V listopadu 2007 byl na návštěvě u svého kardiologa, aby podstoupil angiografii a lékař zjistil, jak se jeho srdci daří. Co se však mělo stát v následujících minutách, změnilo jeho život ještě výrazněji než události z roku 2004. Přímo při vyšetření na lékařském stole prodělal infarkt, který jej zanechal s poškozeným srdcem. To svou funkci v dalších letech plnilo již pouze z dvaceti až pětadvaceti procent, a pokud by se jeho funkčnost ještě o několik procent zhoršila, Mikovou jedinou vyhlídkou na přežití měla být transplantace.

Právě na tento nelítostný scénář mělo dojít v posledních týdnech a Mike Matarazzo podle dostupných informací čekal na transplantaci jako svou jedinou naději. Bohužel na ni již nedojde a kulturistický svět tak po předčasném odchodu Daniela Seccarecciho, Arta Atwooda, Mata DuValla, Eda van Amsterdama nebo Grega Kovacse přišel o další osobnost.

V posledních letech svého života byl Mike jedním z mála bývalých profesionálů, kteří otevřeně vystupovali proti zneužívání léků. V jednom z rozhovorů uvedl: "Nikdo z mé rodiny nikdy neměl problémy se srdcem. Mohly za to steroidy, které jsem užíval po léta. Pokaždé, když do svého těla vpustíte silný umělý lék, riskujete. Většina kluků si myslí, že se jim nikdy nic zlého nestane. Ale uvidíte - budete přihlížet stále více a více závažným problémům se srdcem a ještě horším ve chvíli, kdy se tito chlápci přehoupnou přes čtyřicítku." Uvedené interview vzniklo v době, kdy všichni výše zmínění kulturisté byli ještě naživu, a zdá se tak, že Mike Matarazzo byl až mrazivě přesným prorokem.


Mike Matarazzo


Použité elektronické zdroje:

 • MATARAZZO HAS HEART ATTACK. [online] [cit 2014-08-17]. Dostupné na http://www.flexonline.com.
 • Avidan, R. Mike Matarazzo [online] [cit 2014-08-17]. Dostupné na http://www.getbig.com/.
 • Harris, R. Mike Matarazzo - The Boston Mass [online] [cit 2014-08-17]. Dostupné na http://www.musculardevelopment.com/.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  20.08.21:34jari - Schlierkamp skončil kvůli rodině, narodilo se mu bejby a t..+3
  20.08.21:03dre.mc - wolf planuje brzky konec ? to si četl někde v nějaky disku..
  20.08.20:25Kiersten - Jen cekam kdo bude dalsi... Coleman, Wheeler, Yates? Nebo ..
  20.08.20:15Kiersten - Mike mel taky sve priority ale asi kazdy az na tom bude zl..
  20.08.13:10Pekáč - SJ nejsem, věřím totiž, že v Ježíši přišel Bůh sám mezi ná..
  20.08.13:05Sidic - Tak jasný že v kulturistice se budou látky zneužívat vždyc..
  20.08.09:26Hulkie - jestli nejsi Svědek Jehovův tak je myslím přesvědčování os..
  20.08.08:52Pekáč - Díky za reakci! Oni ti, co ho znali a `motali se kolem ně..
  20.08.05:47Lukana - Sidic: no ja treba porad nadavam na X let stary rekord Kra..
  20.08.02:36Sidic - Ale tady se nebavim jenom o dopingu čehož ste se samozřejm..
  19.08.23:57gotoj - Obdivuj naturaly nebudou sypky... Je to všechno jenom o li..+1
  19.08.21:58Johncreasy - Navíc jak píše Petr, argument ala `nejsem jediný kdo krad..+2
  19.08.21:56Johncreasy - Sidic..tohle srovnávání s ostatními sporty je jen výmluva...+2
  19.08.21:50petr m. - R.I.P Ano věděl do čeho jde. Ví to víceméně každej,ale má..+1
  19.08.21:47petr m. - Nechápu proč každej hnedka,když se začne mluit o sypce v k..
  19.08.21:26Sidic - Mám pocit že jsi trochu idealista :) a proč se pořád ohání..
  19.08.20:11jardaflex - Není mi osumnáct to oprvdu néé a málo kdo to řekne naplno ..
  19.08.19:11arnoldschw - Je to hrůza odchází jich nějak mnoho poslední dobou.....
  19.08.15:48V.comT - A jseš si jistý, že Ježíšovo `vstání z mrtvých` nebyl jen ..
  19.08.12:47maxpoint97 - ... a Harry Potter+1
  19.08.12:45Johncreasy - Ježíš?+3
  19.08.12:10Maerlyn0 - Nemůžeš soudit všechny podle sebe, každej má jiný priority..
  19.08.10:14deafslap - je to smutný a je mi ho líto, ale je to bohužel realita ku..+4
  19.08.10:00kondy - co je to za úspěch bez zdraví..to se nedá mluvit o úspěchu..+5
  19.08.09:58kondy - přesně jak píše..dneska kulturisti z 90 let co už patří do..
  19.08.09:40Pekáč - prohraje jednou každý - znám jen jednoho, kdo ho vyhrál - ..
  18.08.23:46Johncreasy - Vzhledem k tomu, že o něm nic neví, těžko říct. Já bych s ..
  18.08.22:51Seazer - V 18 má každý drsné řeči, jak by všechno obětoval pro to `..+6
  18.08.22:49Seazer - `If I could go back in time, those things never would have..+3
  18.08.22:48Seazer - `Put it away. Only a handful of men on this entire planet ..+5
  18.08.22:32Maerlyn0 - Proč by to nemohla být pravda? Je spousta lidí, kteří obět..-1
  18.08.22:23downunderer - Kolik Ti je?Podle toho co jsi napsal,asi ne mnoho.Moc rad ..+6
  18.08.18:20Deadlift - ...to už sem nedávej - to kdybys poslal maďarsky, tak jsem..+1
  18.08.15:34mesrin - jo majku, kdyby jsi to bral rekreačně jako já a sem tam si..-1
  18.08.14:53jardaflex - ***-5
  18.08.14:44Sidic - Hoši proč ste mu dávali ty mínusy já si to nestih přečíst ..+3
  18.08.10:04člověk - Odpočívej v pokoji.+1
  18.08.09:52CZEBLADE - ***
  18.08.09:29Hulkie - myslíš, že by si vyměnil život třeba s tebou?-4
  18.08.08:29Kota - Z posledního odstavce článku mrazí. Z toho mám hodně zlý p..+1
  18.08.08:21Hulkie - ***-5
  18.08.07:09jožko.mrkvička - To je internetový prekladač, dobrá vec. Predloží to akýkoľ..
  18.08.02:13santero - To je nějaká šifra, nebo si jenom děláš legraci? :D +4
  18.08.00:03Johncreasy - I kdyby věděl, jak to dopadne?+1
  17.08.23:54Sidic - Já jsem slušně vyjádřil svuj názor k tomu co prohlásil :) ..+3
  17.08.23:32Hulkie - ***-4
  17.08.23:25jari - To rozhodně. Na druhou stranu před pár lety, na přelomu ti..+3
  17.08.23:12Johncreasy - Jo, ale nejspíš by to před pár dny vyměnil za civilní živo..+11
  17.08.22:02Arnoldisnumerouno - Aspoň něco dokázal! R.I.P.-4
  17.08.22:01jari - Tomu snad ani sám nevěříš... +2
  17.08.21:40mmichaelveliky - Mohl to ovlivnit Weider, mohl říct, kluci, takhle teda ne,..-1
  17.08.21:18Sidic - Hlavně je to každýho rozhodnutí :) a at mi opravdu nikdo n..+9
  17.08.20:49mmichaelveliky - Oni a ještě desítky jejich pokolení budou pomalu utrácet t..+3
  17.08.20:48DiamonD123 - Vždycky to je v první řadě byznys.+5
  17.08.20:28tomášekp - Další z těch co nás inspirovali odešel do věčného gymu. Šk..
  17.08.20:20crjules - Můj Bože, kde jen mám začít? Chtěl bych především říci, že..+25
  17.08.20:16Hulkie - ***-5
  17.08.20:12dre.mc - zasypeš - zaplatíš +1
  17.08.19:53jožko.mrkvička - Citácia [ upraviť preklad ] Ach, Bože, kde mám začať? Ja ..+6
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
  Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
  magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
  ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
  magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
  eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
  magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
  md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
  magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
  MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra