Reklama:
908 g proteinové náhrady stravy ZDARMA
Moderní varianta instantní náhrady stravy nyní v extra výhodné akci! Více zde.

Zemřel trojnásobný účastník
Mr. Olympia Harold Poole

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Ve čtvrtek 7. srpna navždy odešla další osobnost zlaté éry bodybuildingu. Ve věku sedmdesáti let zemřel účastník prvních třech ročníků Mr. Olympia Harold Poole. Informace se v pátečních brzkých ranních hodinách našeho času začala šířit sociálními sítěmi a diskusními fóry, později ji oficiálně na svých webových stránkách potvrdil zámořský kulturistický magazín Muscular Development.


Harold Poole v devatenácti
letech při vítězství na IFBB Mr. Universe 1963

Harold Poole se narodil 25. prosince 1943 v americkém Louisville, které v té době čítalo asi 320.000 obyvatel. Sportovní talent jako dítě a teenager prokazoval jak v běhu, tak i v zápasu, ale již od dvanácti let jej to táhlo do posilovny, kde trénoval tři dny v týdnu, aniž by v následujících sedmi letech vynechal jediný trénink. Již ve věku šestnácti let Poole na kulturistických pódiích závodil mezi dospělými a jednou ze soutěží, kterou tehdy absolvoval, bylo i prestižní AAU Mr. America. Poole na klání v pětadvacetičlenném startovním poli dosáhl na osmnáctou příčku a záhy začal pomýšlet vysoko, když si předsevzal, že právě na AAU Mr. America jednoho dne vybojuje titul.

Pokusil se o to již v soutěžním ročníku 1961, kdy svou osmnáctou příčku z předcházející sezóny dokázal vylepšit na neuvěřitelné čtvrté místo, když za zády nechal například i hvězdu několika dalších let Chestera Yortona. Magazín IronMan Poola tehdy označil za nejlepšího mladého účastníka soutěže, velkou naději do budoucna a reportér tehdy ocenil i Poolovu volnou sestavu. Za propracovaný pózing 183 cm vysoký Harold vděčil dvojici kamarádů, kteří jej v této části kulturistického mistrovství vzdělávali již od čtrnácti let, přičemž se soustředili především na kvalitní přechody mezi pózami, které jednak dobře vypadaly, ale zároveň pomáhaly upozornit na jeho přednosti ve svalovém rozvoji.

Poole závodil také v roce 1962, kdy se na AAU Mr. America posunul na druhou příčku, když nestačil pouze na Joea Abbendu. Stejný výsledek zopakoval i v soutěžním ročníku 1963, a ačkoliv se ve čtyřicetičlenném startovním poli nejednalo o špatný výsledek, Harold si uvědomil, že jako Afroameričan (jeho otec byl Němec, ale matka byla černoška), nemá šanci na AAU Mr. America zvítězit. Že se v Poolově případě nejednalo pouze o plané výmluvy, dokládá i příběh Kubánce Sergia Olivy, který se o několik let později na stejné soutěži potýkal se zcela shodnými problémy. Na AAU Mr. America jste v šedesátých letech mohli zvítězit zkrátka pouze tehdy, pokud jste byli kompletně bílí.

Ještě ve stejné sezóně se proto Poole rozhodl závodit ve federaci IFBB a tento krok se mu vyplatil. V pouhých devatenácti letech vybojoval titul absolutního vítěze Mr. Universe, když za zády nechal i šampióna střední výškové kategorie Larryho Scotta. Harold později na tento výsledek vzpomínal jako na největší úspěch své kariéry.

V roce 1964 se Poole dál vezl na vítězné vlně a dosáhl na titul absolutního šampióna IFBB Mr. America. V nejvyšší kategorii porazil Chestera Yortona i Dona Howortha, v souboji o celkový triumf jej pak potrápil především zlatý medailista nejnižší kategorie Freddy Ortiz. Freddy se Haroldovi vyrovnal v rozvoji všech partií s výjimkou stehen, která měl Poole o něco mohutnější - a to rozhodlo.

Díky svému triumfu na IFBB Mr. Universe z roku 1963 Harold Poole získal právo startu na prvním ročníku Mr. Olympia, který se odehrál v sezóně 1965. Zde mu Larry Scott dokázal porážku starou dva roky vrátit a Poole později uznal, že jej Scott v pětašedesátém předčil právem. Jinak již Harold vzpomínal na své vystoupení na Mr. Olympia 1966, kde stejně jako o rok dříve skončil za Larrym druhý. Na pódium nastoupil v životní formě, byl mohutný, vyrýsovaný, znovu předvedl fantastickou volnou sestavu a po prvním kole v soutěži vedl. Pak však podle Poola přišla na řadu zákulisní politika, když měl na rozhodčí zapůsobit pořadatel soutěže Lud Schustrich, který měl mít se Scottem nasmlouvaná exhibiční vystoupení ve Velké Británii a jeho případná prohra by mu pochopitelně nepřišla vhod.

Ať už tomu tehdy bylo jakkoliv, v roce 1967 Harold druhou příčku na Olympii již zopakovat nedovedl a skončil třetí. Poole o sobě hovořil jako o kulturistovi, který nikdy nevzal do úst steroidy, a naznačoval, že mu v tu dobu proto zkrátka již začal ujíždět vlak. Krátce nato vyměnil závodění ve federaci IFBB za zápolení se soupeři v organizaci WBBG, kam jej táhla především osobnost Dana Lurieho, který WBBG založil. Podle Poola byl Lurie mužem, který nepotřeboval mít kontrolu nad tím, kdo se stane vítězem jeho soutěží, a to mu po zklamání z Mr. Olympia 1966 a 1967 stačilo. Na kláních pořádaných pod hlavičkou WBBG Harold nicméně nastupoval pouze necelé dva roky.

Harold Poole ve čtyřiašedesáti letech

V sezóně 1971 již opět závodil ve federaci IFBB a na Mr. USA tehdy zvítězil v nejvyšší kategorii. Absolutním vítězem se stal Ed Corney. Po startu na IFBB Mr. World 1972 se Poole soutěžně odmlčel a soutěžní plavky znovu navlékl až v roce 1979 na Canada Pro Cupu, kde však již narazil na jiné a ještě silnější soupeře. Svůj poslední opravdu zajímavý výsledek Harold vybojoval na Night of Champions 1981, kde si připsal šestou příčku i skalp pozdějšího šampióna Mr. Olympia Samira Bannouta. Jeho poslední soutěží pak bylo World Pro Championships v roce 1982.

Po ukončení aktivní soutěžní kariéry se Poole živil jako osobní trenér a učitel bojových umění. I po šedesátce sám stále trénoval, vážil kolem 124 kg a v letech 2008 a 2009 plánoval další comeback na některé z profesionálních soutěží v kategorii masters. Na ten však nakonec nedošlo.

Harold Poole se do historie kulturistiky zapsal jako jeden z nekorunovaných králů Mr. Olympia i jako závodník, který dokázal fantastických úspěchů dosáhnout již ve velmi nízkém věku. I proto se navždy bude řadit mezi legendy tohoto sportu.


Harold Poole


Použitá literatura:

 • Routledge - Mr. America, Labra Is Most Muscular In: IronMan, 1961, vol. 21, no. 1, p. 8.
 • Parker, B. THE GREAT 1966 IFBB MR. AMERICA - MR. UNIVERSE - MR. WORLD - MR. OLYMPIA - MISS AMERICANA SHOW In: Muscle Builder, 1966, vol. 8, no. 9, p. 13.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2014-08-08]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Dobson, D. An Interview With The Legendary Harold Poole [online] [cit 2014-08-08]. Dostupné na http://www.bodybuilding.com/.
 • McGough, P. HAROLD POOLE - 1943-2014: A LEGEND PASSES [online] [cit 2014-08-08]. Dostupné na http://www.musculardevelopment.com/.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  10.08.20:11jan dziadek - Jeho postava je jedna z těch, které lákaly, a věřím, že vž..+2
  09.08.11:47kondy - když jsem začínal cvičit on byl první kulturista kterého j..+3
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 76 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra