Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Na vaše otázky - výživa

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Tento článek je převzat z čísla 2/2005 magazínu IRONMAN. Toto číslo, stejně jako všechny ostatní, si stále můžete objednat v našem internetovém obchodu, předplatné pro další čísla můžete objednávat zde.


Začal jsem používat kreatin a kamarád mi poradil, abych zároveň s ním nepřijímal kofein. Četl jsem o jejich vztahu články a v každém se píše něco jiného, jaký je váš názor?

Abych řekl pravdu, veškeré články a názory, které jsem o vzájemném působení kofeinu a kreatinu četl a zaznamenal, doporučují po dobu užívání kreatinu kofein omezit nebo nejlépe vyloučit, neboť by došlo ke snížení využitelnosti tohoto externě přidávaného kreatinu. Kofein jako takový totiž působí na kreatin ve smyslu podpory jeho vylučování ze svalů, nikoli zabudovávání do nich. Také jsem nikdy nečetl, že by se souběžné užívání doporučovalo - ani žádný výrobek nespojuje přímo kofein a kreatin, což hovoří, podle mého, samo za sebe.

Co si myslíte o užívání Pangaminu, neztrácí v dnešní době moderních suplementů význam?

Myslím, že dnes je na trhu mnohem širší nabídka kvalitnějších a efektivnějších suplementů, než je právě tento. Pangamin se může díky své ceně zdát výrazně dostupnější než ostatní suplementy, ale jeho účinnost je... minimální.

Snažím se snížit svou hmotnost. Na začátku jsem měl nemožných 153 kg a zatím se mi podařilo ubrat váhu na 126 kg. Teď jsem si koupil kreatin a až poté jsem z různých článků zjistil, že po něm spíše naberu. Má kreatin své místo v dietě nebo ho mám nechat až na později?

Nejdříve bych ti chtěl poblahopřát k dosaženému výsledku - máš za sebou kus práce –držím ti palce do dalšího tréninku.
Kreatin slouží jako zdroj energie k tréninku i jako prostředek pro zlepšení regenerace svalstva. Jeho pozitivní roli vidím jednak při snaze o přibrání nové svalové hmoty, ale také při redukci hmotnosti (resp. podkožního tuku).
Nabírání či shazování tělesné váhy je především otázkou množství přijaté potravy, v případě odbourávání tuku je pak navíc potřeba zvýšit objem kardio tréninku. Často zmiňovaný progresivnější nárůst váhy během počátečních dnů používání kreatinu bývá připisován zadržování vody v těle, čehož se nemusíš děsit, jelikož se jedná o přechodný stav. I při "shazování" se snažíme ochránit svalovou hmotu, pracně jsme ji nabrali a tak ji chceme a musíme všemi povolenými prostředky ubránit. A protože nám právě v tomto ohledu kreatin pomůže, má i v dietě své místo. Kreatin patří k jedněm z nejověřenějších a nejuznávanějších doplňků výživy, nemusíš se bát po něm sáhnout. Pomůže ti.

Kdy je nejlepší brát vitamíny? Před jídlem, s ním nebo až po něm? V jakou denní dobu jsou nejvhodnější?

Většina výrobců doporučuje dávkování vitamínů společně s jídlem, separované většinou do dvou denních dávek – se snídaní a večeří. K této cestě bych se přikláněl i já. Rozdělení denní dávky na více částí zajistí lepší vstřebávání a využití v organismu. Jistě se sluší vědět, že se vitamíny dělí do dvou základních skupin. Do první patří vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), které jsou v těle uskladněny v tukových rezervách a kvůli kterým, přijímáme-li je v příliš velkém množství, může docházet i k toxickým reakcím (hypervitaminóza). Proto bychom měli být s jejich doplňkovým příjmem opatrní. Skupinou druhou jsou vitamíny rozpustné ve vodě, které v těle uskladňovány být nemohou a jejichž příjem je tedy nutné pravidelně zajišťovat. Nejvhodnější se jeví vybrat nějaký komplexní multivitamínový doplněk a řídit se doporučeným dávkováním výrobce, neordinovat si své vlastní dávky či kombinace.

Je mi 19 let a chtěl bych vyzkoušet Tribulus Terrestris. Má v mém věku smysl? Co od něj mohu očekávat?

Osobně si myslím, že o Tribulu panuje mnoho mýtů a i díky jeho přehnané propagaci je spíše nafouklým reklamním hitem. Za dobu, kterou jej mám ve svém fitku, mi pouze jeden cvičenec popisoval nadšeně jeho účinky, kdy došlo k objektivní a viditelné změně v jeho formě a silových výkonech. 30 - 40 % kluků pak pozitivně hodnotilo zvýšení sexuálního apetitu, a i když i ten je signálem o jeho kladném působení, čekal bych od něj poněkud více. Zbývající část borců posuzovala užívání této látky spíše negativně, bez zaznamenaných změn k lepšímu. Samozřejmě se nabízí otázka, zda daní cvičenci při jeho užívání vhodně trénovali, měli vyhovující jídelníček, dobré dávkování atd. Tribulus ti rozhodně neuškodí, podle mého se však nedají očekávat žádné zázraky. Raději bych investoval do kvalitních proteinů nebo kreatinu. Na prvním místě je nutné se vždy především zamyslet nad svou stravou, jestli dávám tělu vše, co potřebuje k růstu. Protože pokud tomu tak není, doplňky výživy mi nepomohou.

Cvičím už téměř rok, ale moje postava vypadá stále stejně… Proč tomu tak je?

Děláš něco špatně. Po ročním tréninku by měla být změna již jasně viditelná. Variant, proč tomu tak není, je celá řada. Ve velkém množství případů bývá problém prvotně ve skladbě stravy. Pokud by byla optimální, pak za předpokladu kvalitního zatěžování tréninkem a dostatečné regenerace musí tělo reagovat zvýšeným růstem svalové hmoty. Další chybou může být nedostatek odpočinku. Ve snaze o pokrok je člověk přetrénovaný, což je velmi často vídaný jev, s nímž se ve své posilovně stýkám téměř denně. Důležitou roli hraje psychika, stres v práci či v soukromém životě, dále také důvěra v to, co dělám, v sebe samého. Je podstatné být prostě v pohodě. Existuje ale také řada dalších možných problémů, jejichž přítomnost nelze z tvé příliš krátké otázky odvodit. Vlastně jedna chyba z ní vyplývá, a to, že hledáš problém až po roce nulových tréninkových pokroků. Rok je příliš dlouhá doba. Je mnohem vhodnější si zvolit 2-3 měsíční cykly, ve kterých si postupně budeš klást cíle a po kterých musíš hodnotit pokroky. V případě neúspěchů se můžeš lépe a objektivněji zamyslet nad tím, proč k nim došlo.

Můj sparing mi poradil, abych ráno pil dva vaječné bílky nalačno. Je to dobré? Není vhodnější je uvařit? Nepoškodím tím však bílkoviny?

Brr... Vždy, když podobnou otázku slyším, stahuje se mi žaludek. Je to klasický "starý" recept na svaly, který byl, myslím, k vidění i ve filmech o Rockym. V otázce konzumace syrových vajec jsem však jasně a jednoznačně proti. Myslím, že vzhledem k prakticky totožnému efektu v porovnání s tepelně upravenými vejci je nerozumné riskovat možnou nákazu. Ano, dalo by se polemizovat, zda teplem neznehodnocujeme bílkoviny, nicméně kladné stránky zpracování jednoznačně převažují. Ať už mluvím o lepší stravitelnosti, eliminaci přenosu chorob, nebo něčem jiném. Vajíčka jako taková jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a živin vůbec a dávají nám pestrou řadu možností, jak je připravit, ale na kvalitní tepelnou úpravu bychom nikdy neměli zapomenout.

Sója a sójové maso - jsou pro kulturisty vhodné? Pokud ano, v jaký čas jsou nejlepší?

Jsem zvyklý se na sóju (sójovou bílkovinu) dívat jen jako na doplněk pro zpestření stravy. U rostlinného zdroje se přece jen nenachází kompletní aminokyselinové spektrum (i když se dá řešit doplňováním lecitinu – což je však příliš problematické), takže ji řadím až za maso, vejce, mléčné výrobky a proteinové koncentráty. Vážněji se konzumací sójových výrobků zabývám až ve chvíli, kdy jsou moji klienti z jakýchkoliv důvodů odpůrci masa, vajíček či mléka a hledají alternativu zdrojů bílkovin. Můžeme brát jako klad, že sójová bílkovina je lehce stravitelná a pomáhá i při zdravotních problémech (snižuje vysokou hladinu cholesterolu, zmírňuje těžkosti žen vyvolané menopauzou a pomáhá při prevenci a léčbě osteoporózy). Trh se sójovými výrobky nabízí široký výběr - kromě sójového mléka a masa i sójové dezerty, jogurty, zmrzliny, máslo, sójový krém a rostlinné nápoje.

Má smysl pít odtučněné mléko? Je na něm napsáno, že má 3,3 g bílkovin na 100 ml, ale máma mi tvrdí, že to je jen obarvená voda, která nemá ani vitamíny. Nechci vitamíny, ale bílkoviny ano a z mléka jsou velmi levné. Pomohou mi v nabrání svalů?

Mléko jako takové je pro nás asi nejdostupnější zdroj bílkovin (a samozřejmě dalších živin). Zřejmě také nejekonomičtější. Pokročilí cvičenci postupem času preferují kvalitnější zdroje bílkovin – maso, vajíčka, proteinové přípravky. Mléko, obzvlášť odtučněné, však bude mít v naší stravě vždy stálé místo. Jako další varianta se nabízejí mléčné produkty - jogurty a zakysané výrobky. Tyto výrobky obsahují bílkoviny již částečně natrávené a snadněji vstřebatelné. Takže přímo k otázce – ano, konzumace mléka ti v nabrání svalů rozhodně pomůže.Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.12.00:33ShawnRay - Podivejse treba na forum, tam toho mas dost...
13.12.21:05ed459917 - Dobrý den, potřeboval bych poradit. Chtěl bych začít jíst ..
08.03.18:03JPS - Spis 5 tydnu ne?
08.03.17:48skapinka - Ráda bych poprosila o radu. Přes 5 měsíců držím dietu tím..
07.04.11:37_syky_ - Ahoj potřeboval bych radu.Je mi 18 aktivně hraju fotbal a ..
10.11.19:28Al_Petros - poučné ;-)
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 130 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie