Reklama:
Vitamíny a minerály pro imunitu
Vitamín D3, multivitamíny a minerály, ale třeba i probiotika. Klikněte zde.

Recenze: Strečink - anatomie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Informace nakladatelství:

Strečink nejsou jen cviky prováděné před "opravdovým" cvičením, nýbrž nezbytný předpoklad pro získání zdravého, pružného těla. Díky této knize plně pochopíte, jak fungují Vaše svaly, neboť nahlédnete doslova pod lidskou kůži. Vedle popisu jednotlivých fází cviků uvidíte, které svaly jsou aktivní, a dozvíte se tipy a doporučení, jak cviky provádět.

Každý cvik je jasně popsán krok za krokem a doplněn barevnými fotografiemi a podrobnými anatomickými ilustracemi znázorňujícími cílové svalové skupiny. Spolu s knihou obdržíte i barevný plakát s jednotlivými cviky rychlého strečinkového programu. Budete-li dodržovat pečlivě sestavený režim, můžete si jeho prostřednictvím prodloužit svaly, zlepšit svalovou koordinaci, zvýšit pružnost svého těla, zvýšit kardiorespirační vytrvalost, zbavit se bolesti dolní části páteře, zvýšit spalování kalorií, zmírnit účinky stárnutí, pozvednout svou energii či snížit stres. Strečink - anatomie prostě vybízí k "dobití baterek" v těle i mysli.

Na stole mi leží další knížka pro recenzi, resp. krátké povídání o tom, co v publikaci nalezneme a co od ní můžeme očekávat. Podobně jako odsunuji tu chvíli, kdy se do publikace začtu a začnu vám o ní psát, tak i odsunuji okamžik, kdy se sama pustím do protahování svých zatuhlých a zkrácených svalů, které drží moji kostru pohromadě. Přiznávám, že v tomhle jsem trochu "lenoch" a dokud tělo nespustí alarm, že ho něco bolí v důsledku zkrácení svalů, pak se asi ke strečinku jen tak nedonutím. Řekla bych, že v tom ale nejsem sama. :) Však ruku na srdce, kdo z Vás věnuje denně (nebo alespoň obden) čas poctivému strečinku? Mimochodem, takové to cosi, co někteří z nás provádíme po odcvičené sérii v posilovně, do strečinku jako takového prosím nepočítejme. Nebo ještě lépe po odcvičených hyperextenzích chápat sklapovačky a cviky na břicho jako protažení opačné svalové skupiny...

Pro dobrý a kvalitní strečink potřebujete čas, pravidelnost a chuť do cvičení. Pokud byste si chtěli vzít příklad ze samotného autora knihy Craiga Ramsaye, světově uznávaného fitness trenéra, tanečníka, hokejového hráče, fitness modela a filmového herce, pak byste se měli protahování věnovat každé ráno po probuzení a večer před ulehnutím do postele. Měli byste tělo dostatečně připravit na to, že s ním chcete něco provádět. A co všechno to obnáší, to Vám Craig vysvětluje celou publikací.K rychlé orientaci a nalezení informací Vám zajisté poslouží sice rozsáhlý, ale přesto přehledný obsah knihy. Několik prvních stránek je věnováno teoretickým poznatkům. Jaké jsou typy strečinku, kdy je vhodná doba pro protažení svalů a kdy naopak je lepší tuto aktivitu neprovádět. Dvoustránka anatomické ilustrace lidského svalového aparátu (pohled zepředu i zezadu) s popisy svalů v češtině téměř odděluje teoretickou část od vlastní strečinkové praxe, které je věnováno dalších více jak 100 stran. Začíná se od protažení chodidel, protože ta jsou základem všech pohybů ve vzpřímeném postoji. Cviky jsou určeny pro posílení kotníků a zlepšení rozsahu pohybu chodidla a stehna při kardiovaskulárních aktivitách. Následuje protažení dolních končetin, hýžďového svalstva a rotátorů kyčle, nechybí ani cviky na protažení svalstva trupu, šíje a paží.

Každému popisovanému cviku je věnována zpravidla jedna dvoustránka. Na začátku najdeme název cviku, poté následuje rámeček s fotografií provedení cviku a jednotlivými body, jak cvik provádět. Tyto body mohou a nemusí být doplněny o další fotografie. Záleží na náročnosti daného cviku, resp. na tom, zda autor považoval za důležité situaci více rozebrat. Po straně vždy najdete tři poznámky - vypsané svalové oblasti, pro něž je cvik koncipován, doporučení, na co při daném cviku dbát a čím si cvik ulehčit / ztížit, nápis "Pozor" Vás pak varuje před chybami, kterých byste se mohli při cvičení dopustit. U každého protahovacího cviku také nalezneme šedo-růžovou tabulku s nápisem "Protahujeme", kde jsou vypsané všechny svaly v českém názvosloví, které jsou při daném cviku protahovány. Co je snad jen maličko škoda, že zde sice jsou "kreslené" obrázky lidské postavy se znázorněnými svaly a popisky, ale už se docela vytratilo to umění anatomických ilustrací, které byly charakteristické pro publikace předchozí, jako například u Cyklistiky - anatomie.

Jestliže ani doposud Vás Craig nepřesvědčil, abyste se věnovali se pravidelnému strečinku, a pokud jste se dostali v publikaci až sem a stejně nenacházíte tu pravou motivaci, pak se Vám nabízí ještě jedna možnost, a to cvičení s partnerem. Je jedno, jestli je to Váš přítel, přítelkyně, kamarád, kamarádka, nebo sparing partner, v každém případě Vaše společné chvíle strávené při strečinku budou příležitostí, jak skloubit cvičení se společenskou událostí. A to už za to stojí! Že ne? Autor se Vás opravdu snaží přesvědčit, a tak uvádí celou škálu výhod společného cvičení, jako jsou například: díky spolupráci s partnerem dosáhnete větší flexibility a rozsahu pohybu, touha zapůsobit na strečinkového partnera Vás může motivovat a tato motivace přispívá ke snaze překonat osobní hranice a nebudete mít tendenci naplánované cvičební sestavy vynechávat, navíc prostřednictvím partnera můžete své zkušenosti a znalosti z této knihy šířit mezi přátele a známé. Takovým sdílením zároveň posilujete své sebevědomí.Pár stránek je věnováno také cvikům pro nastávající maminky, pak následují sestavy ideální pro "kancelářský strečink". Každých třicet minut bychom se měli alespoň 30 - 60 sekund věnovat sami sobě a provést některý z protahovacích cviků. Což sice asi ne všude je možné, ale dejme tomu, že z teoretického hlediska by to tak být mělo. Můžete zvolit variantu jednotlivých cviků prováděných během práce v kanceláři, nebo, máte-li možnost např. při obědové pauze, zacvičit si celou sestavu, která je v publikaci uvedena.

Cviky s pěnovým válcem Vám pomohou uvolnit "svalové uzly" tím, že je promasírujete. Pěnový válec je pomůcka, která umožňuje regulovat intenzitu tlaku na problémová místa. Tato cenově dostupná pomůcka Vám umožní masírovat problematické partie kdykoli doma nebo na cestách.

Autor publikace přibližuje v jedné ze závěrečných kapitol také extrémní strečink. Ne pro každého je takový strečink určen a navíc to ani není žádoucí, ale existuje řada profesí a zájmů, při nichž je taková flexibilita žádána. Uveďme jako příklad tanec. O tom, zda taková forma strečinku je, nebo není pro tělo prospěšná, se vedou stále diskuze.

Závěr kapitoly je věnován rychlému strečinkovému programu, který zabere pouhých 10 - 15 minut a lze jej provádět denně. Na nedostatek času se nyní vymlouvat nemůžete.

Ať už se svěříte do pomyslných rukou Craiga Ramsaye, nebo se spolehnete na jiné strečinkové principy, věřte, že Vám Vaše tělo poděkuje. Publikace Strečink - anatomie Vám poslouží jako dobrý návod, jak zvýšit flexibilitu Vašeho těla a přispět tak ke svému zdraví, dobré náladě a prodloužení aktivního života do vysokého věku.


Základní údaje o knize:

  • úplný název: Strečink - anatomie
    Váš ilustrovaný průvodce ke zvýšení pružnosti vašeho těla
  • autor: Craig Ramsay
  • nakladatelství: CPress
  • rok vydání: 2014
  • počet stran: 160 + 1 příloha
  • rozměr: 170 x 243 mm
  • typ: vázaná s laminovaným potahem


Knihu můžete zakoupit zde: Strečink - anatomie


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTomáš Mach - ramena a bicepsy v přípr...
GunarGustafson (13:42) • Mas pravdu, nastavil si mi zrkadlo. Zamyslim sa nad tym, preco sem chodievam, ked kultu...
magazínTomáš Mach - ramena a bicepsy v přípr...
Archa (13:13) • Pamatuji, jak tady Rando vykřikoval, že sem už nikdy nepřijde, nikdo ho tu neuvidí a žá...
magazínVeronika Zemanová - trénink nohou a h...
Archa (13:11) • Solidní trénovat v zimní bundě*2* kde je vůle, tam je cesta*79*
magazínDalší foto z archivu: Mamdouh Elssbia...
Marczus (16:16) • Ten šek na 30.000USD z EVLS dole ve vitríně našince celkem potěší, co vy na to? Je od n...
magazínTomáš Mach - ramena a bicepsy v přípr...
ygg (14:49) • Nechcete s tím jít do někam? OBA? Jo, já vím, akce a reakce a někdo začal a někdo napsa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra