Reklama:

Kardiovaskulární trénink s cílem redukce (I.) - diagnostika

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Začátečníci

Léto se nám blíží a spousta z nás začala přemýšlet, jak ztenčit vrstvu podkožního tuku a v létě tak ukázat sobě i ostatním svoji formu, kterou jsme tak pracně budovali.

Na druhou stranu je zde i velké množství těch, kteří přes zimu žádnou formu nebudovali, ale momentálně přichází období přirozené motivace stihnout ještě do léta se svým stavem něco udělat.

Pomalu se blíží období, kdy odložíme mikiny, poté i příležitostně všeobecně svršky a bude vidět vše, co zima úspěšně skrývá.

Vizuální a estetické měřítko je bohužel většinou jediná motivace pro to, abychom začali něco dělat. Spousta lidí si neuvědomuje mnohem důležitější faktor, kterým jsou zdravotní rizika, která s nadbytečnou tukovou zásobou často souvisejí.

Proto bych se rád v prvním díle tohoto tématu věnoval nejprve osobám s nadváhou či obezitou a zdravotním rizikům, která se na tyto stavy pojí. Uvedeme si i základní diagnostické metody, které lze k vlastní diagnostice a určení závažnosti využít.

Dále si samozřejmě uvedeme možnosti nápravy a spoustu tipů i pro ty, kteří s nadváhou či obezitou problém nemají, jen by rádi zbavili své tělo přece jenom nějakého toho procenta tukové složky.

Zdravotní rizika

Všeobecně pohyb, strava a celkově životní styl jsou základním kamenem, který ovlivňuje kvalitu našeho života a zdraví.

To, že má někdo větší břicho, "oplácaná" stehna nebo velký zadek sice patří k negativním částem a faktorům, které vypovídají o nesprávném životním stylu, ale hlavně je potřeba si uvědomit, že tyto estetické problémy s sebou přinášejí další, mnohem závažnější, které významně ovlivňují naše zdraví.

Důvodem zvýšeného množství tělesného tuku je samozřejmě nedostatek pohybu a dále nesprávná strava. O tom není potřeba se víc rozepisovat.

Jaké jsou ale hlavní rizikové faktory, které s sebou tento stav přináší? Tedy nedostatek pohybu, obezita, nadváha.

 • Výrazně zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Vysoký krevní tlak
 • Metabolický syndrom
 • Řídnutí kostí
 • Narušení kloubních struktur
 • Ochablé svalstvo
 • Oslabení meziobratlových plotének
 • Ischemická srdeční choroba
 • Poruchy spánku
 • Poruchy trávicího systému
 • A spousty dalších

Jak sám sobě diagnostikovat, zda patřím do rizikových skupin? Metod pro škálování do různých tabulek, kde zjistíte, zda jste v kategorii normální, či již nějakým stylem vybočujete, je opravdu velké množství. Pro přehlednost uvedu v krátkosti nejpoužívanější metody, které sami můžete vyzkoušet.

Brockův index

Tento základní výpočetní vzorec zohledňuje pouze Vaši tělesnou výšku a hmotnost, na jejichž základě vypočítává, zda právě aktuální hmotnost je ideální, či je již nějakým způsobem riziková.

Vypočítat svoji ideální hmotnost můžete následovně: tělesná výška v cm - 100

Pokud je výsledné číslo zhruba shodné s Vaší aktuální tělesnou hmotností, je vše v pořádku.

Pokud se výsledné číslo odlišuje a je značně nižší než Vaše současná hmotnost, je třeba začít něco dělat.

Nevýhody tohoto vzorce jsou zřejmé - není to vhodná metoda pro osoby s vyšším množstvím svalové tkáně, protože ta rapidně zvyšuje naši tělesnou hmotnost a může tak vykázat výsledky, které nás zařadí do kategorií, jako je nadváha či obezita, což je v tomto případě samozřejmě nesmysl. Ale po pravdě - proč by sportovec, respektive člověk s vysokým podílem svalstva chtěl diagnostikovat zdravotní rizika spojená se svým tělesným stavem.

Body Mass Index (BMI)

Asi nejpoužívanější metoda současnosti, kterou když zadáte do vyhledávače, tak Vám vyskočí nespočet výsledků všemožných kalkulaček, které Vám vzorec rády spočtou.

Vzorec je následující: tělesná hmotnost v kilogramech / tělesná výška v metrech na druhou

Tabulkové výsledky Vám naznačí, zda spadáte do kategorie podváhy, ideálu, nadváhy, či některého stádia obezity.

Opět je třeba uvědomit si, že BMI nerozlišuje v případě tělesné hmotnosti, která tělesná složka tuto veličinu hlavně tvoří - zda je to tělesný tuk, či svalová hmota. A tak často dochází k omylům ve výsledcích a například klasickému kulturistovi by vyšly výsledky celkem alarmující - že je to člověk s těžkou obezitou. Přesto se jedná o poměrně použitelný vzorec u běžné populace, která se rozhodla začít něco dělat.

Měření obvodů

Měření obvodů, nejčastěji pasu a boků, je již všestrannější metodou, kterou lze použít i u jedinců, kteří mají rozvinutější svalovou složku.

Pomocí obvodu pasu lze například odhalit rizika i u člověka, který sportuje, ale jeho výživové návyky za moc nestojí, tudíž i přes zvýšený podíl svalové tkáně má vysoké množství tukové složky, především právě v oblasti pasu.

Zde je velkým rizikem tuk tzv. viscerální. Jedná se o tuk uložený v břišní dutině, který obaluje naše orgány. Pokud je ho nadbytek, značně omezuje jejich správnou funkci a může vést tímto způsobem k dalším závažným problémům.

Jaké hodnoty jsou tedy rizikové?

U mužů by se obvod pasu měl pohybovat maximálně do 94 cm. Od této hranice se již výrazně zvyšují rizika zdravotních problémů. V případě, že naměřená čísla vykazují hodnotu vyšší než 102 cm, se jedná o opravdu alarmující stav a je potřeba začít něco dělat.

U žen je normální obvod bez výrazných rizik do 80 cm. Výrazná rizika vznikají u obvodů vyšších než 88 cm.

Z obvodu pasu a boků můžeme vypočítat i další používaný index, který vypovídá o rozložení tuku na naší postavě.

Jedná se o tzv. WHR (Waist to Hip Ratio) - poměr obvodu pasu a boků. Pomocí jeho výsledku zjistíme, zda zapadáme do těchto kategorií:

 • Gynoidní neboli hruškovitá postava
 • Vyrovnaný typ - ideální varianta
 • Smíšený typ - hromadění tuku v oblasti trupu a břicha
 • Androidní neboli postava tvaru jablka

Nejrizikovější variantou je poslední možnost, tzv. jablko. Opět zde hraje významnou roli viscerální tuk, jehož množství je výrazně zvýšené.

Bioelektrická impedanční analýza

Takto krásně se odborně nazývají dnešní moderní osobní váhy, které Vám mohou změřit mnohem více než jenom pouhou tělesnou hmotnost. Hodnot, které lze získat z těchto zařízení, je opravdu velké množství, samozřejmě vždy v závislosti na konkrétním modelu a jeho výbavě.

Je potřeba ale dávat pozor na výrobce a nesahat po nejlevnějších variantách tohoto produktu. Trh nabízí opravdu širokou škálu a nejlevnější měřicí zařízení nejsou vhodnou variantou, neboť zde platí přímá úměra ceny a přesnosti. Jako značky, které používá řada odborníků, můžeme jmenovat: Tanita, InBody, Omron.

Které hodnoty můžeme z těchto zařízení získat?

 • Tělesnou hmotnost
 • Procentuální vyjádření tělesného tuku
 • Množství svalové hmoty
 • Množství tělesné vody
 • Bazální metabolizmus
 • Doplňkové hodnoty jako úroveň kondice, metabolický věk, hodnota viscerálního tuku
 • Hmotnost kostí
 • Více méně všechny výše uvedené možnosti i na různé tělesné segmenty

Pozor jen na naivní důvěru v přesnost a účelnost všech údajů. Většinu z nich měřicí zařízení přepočítávají pouze z tzv. predikční rovnice, pomocí zadaných údajů a pomocí změřených dat, kterých není tolik. Tyto váhy poměrně přesně změří množství vody a tělesného tuku, zbytek již podléhá výpočetním úkonům, a tak zde budou poměrně velké odchylky od reálných hodnot.

Jak to vůbec vše funguje?

Tyto speciální váhy měří data pomocí rozdílného elektrického proudění v různých lidských tkáních, tedy na bázi elektrického odporu. Tělesný tuk zde funguje jako značná brzda, vytváří odpor a tím i zpomaluje onen průchod.

Tělesný tuk

Jaká jsou procenta normálních hodnot tělesného tuku v lidském těle? Vše je závislé na pohlaví, věku, etnické příslušnosti, takže se vzorové tabulky mohou dosti lišit, ale pojďme si uvést dělení, které nám může poskytnout poměrně dobrý obraz toho, jak jsme na tom.

Pro muže do 30 let by to mělo být v rozmezí 9-15 %, ve věku 30 - 50 let se již pohybujeme mezi 11-17 %. Pro starší 50 let se opět hodnoty navyšují na 12-19 % u ideálních hodnot.

U žen do 30 let by se tělesný tuk měl pohybovat mezi 14 a 21 %. Pro ženy 30 až 50leté jsou ideální hodnoty 15-23 % a pro starší 50 let 16-25 %.

Další používané metody pro zjištění tělesného složení:

 • Podvodní vážení
 • Měření kožních řas
 • A další

Ideální možností je kombinace více metod dohromady. Tam, kde může jedna selhat a vykázat nesprávné údaje, mohou být další dvě prospěšné. Určitě se otestujte, ať zjistíte, jak na tom jste.

Samozřejmě na prvním místě by měla být vždy prevence, aby takovéto výpočty a měření byly zbytečné. Ale zase je dobře, že takovéto ukazatele existují a motivují některé k tomu, aby současný nepříznivý stav nějakým způsobem začaly ovlivňovat a překlápět do roviny pozitivních výsledků.


Tak jak jste na tom?

Zjistili jste nějaké nepříznivé zprávy a chcete s tím něco začít dělat? Tak určitě nevynechejte příští díl této problematiky, kde se budeme věnovat konkrétním možnostem nápravy a prevence vůbec, nastavíme ideální intenzitu a další faktory, které povedou ke zlepšení současného stavu.

Foto:
Pixmac


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

22.04.13:41Muflon - Asi jen jednu a pro tebe myslim si nejrozumnější. Zainvest..+1
22.04.09:25drob81 - Dobrý den, chtěl bych Vám poděkovat za Váš článek, který m..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra