Reklama:

Filip Grznár: "Ať mladí kluci víc makají a vědí, co chtějí!"

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dnešní setkání v jedné z plzeňských periférií mě přivádí do Fitness Alice, kde se setkávám s mladým, ale díky svým svěřencům i velmi úspěšným trenérem. Stále aktivní devětadvacetiletý kulturista, pocházející z nedalekého Holýšova, na mě působí velmi cílevědomým dojmem. Jak se zdá, má jednoznačně srovnané hodnoty a cíl, za kterým si tvrdě jde. Mým dnešním protějškem je Filip Grznár.

  • Aktuální hmotnost: 93 kg
  • Maximální bench-press: 200 - 220 kg
  • Maximální dřep: 310 kg
  • Maximální mrtvý tah: 300 kg

Jak jsi, Filipe, začínal se sportem? Kdo tě k němu vedl a kdo motivoval?

Začnu tím, že mě v mých kulturistických začátcích nepodporovali ani rodiče. Ti mě naopak odrazovali, jelikož pocházím z vysokoškolské rodiny a jakožto "jen vyučený" jsem byl takovou černou ovcí. Byl jsem vždy vedený spíše k podnikání. To se ale povedlo a od svých jednadvaceti mám vlastní firmu. Nicméně tou dobou jsem již závodil v kulturistice.

S jakými sporty jsi ale začínal?

Od první třídy jsem dlouhá léta dělal řeckořímský zápas. Díky bojovým sportům jsem vlastně začal i cvičit, abych získal sílu a obratnost.

V současné době jsi v Plzni známý spíše jako "fighter" než jako kulturista. Jak je to možné?

Ano, zatím tomu tak je. Nejprve jsem aktivně závodil v řeckořímském zápase a jiu-jitsu a v posledních pár letech jsem zápasil i v thaiboxu a boxu. Pak jsem se ale nejvíce zaměřil na MMA.

Lidé tě také mohou znát díky tvým výkonům v trojboji. Jaké jsou tvé výsledky?

Už od začátku jsem se soustřeďoval na těžké váhy. Jsem registrovaným závodníkem klubu TJ Baník Dobřany a pod jeho křídly se trojboji věnuji aktivně. Nicméně kvůli zdravotním problémům se mi tento rok nepodařilo zúčastnit žádné soutěže. Zaměřuji se především na silové disciplíny, jako je dřep, bench-press a mrtvý tah. Kdo mě zná, tak dobře ví, že dřep je mojí velice dominantní disciplínou, ve které jsem prolomil národní rekord o desítky kilogramů, bez použití jakýchkoliv pomůcek.

Kdy jsi začal s kulturistikou aktivně a kdy přišly tvé první závody?

Začal jsem jako junior ve svých dvaceti. Bylo to na mistrovství Čech, které jsem následně vyhrál. Porazil jsem tam, tuším, i Jirku Borkovce. Měl jsem se pak zúčastnit i následujícího mistrovství Evropy, ale kvůli zdravotním problémům s ledvinami jsem bohužel nenastoupil. V roce 2005 jsem vyhrál Aminostar Cup v kategorii do 75 kg. Tou dobou jsem již závodil v mužích, přestože jsem byl v juniorském věku.

Minulý rok jsi soutěžil v Opavě, v kategorii mužů do 90 kg. I přes očekávání, jak tvá, tak ostatních, ses umístil až na čtvrtém místě. Proč?

V Opavě se tou dobou sešli vlastně ti nejkvalitnější soutěžící, které jsem kdy na českých soutěžích viděl. V kategorii jsem měl Reného Gorola, kterému vyšla neskutečná forma, až se tomu všichni divili. Byl tam i Tomáš Tabačiar, se kterým se počítalo jako s vítězem. Ten však skončil jako druhý. A k čemu došlo? Týden před závody jsem prodělal zánět průdušek. V den závodů se mi problémy zase vrátily a já jsem tak na pódiu startoval s vysokou horečkou. Forma mi kvůli tomu hodně odcházela. Během závodů jsem ztratil asi 5 kg a udělal jsem tam i několik chyb v přípravě.

Jaké máš plány do budoucna?

Rád bych letos startoval na slovenském Mozolani Classic, kvůli nedostatku času to ale bohužel nevypadá moc reálně. Letos se však nabízí i Olympia Amateur Europe v Praze.

Kdo tě v tvých kulturistických začátcích vedl?

Určitě bych v první řadě chtěl velice poděkovat Robertu Archmanovi, který mě ke kulturistice přivedl a připravil mě i na první závody. Naše spolupráce trvá doposud. Svého času to byl nejlepší trenér v ČR a právě jemu jsem vděčný v podstatě za vše. V neposlední řadě je to i Petr Vaniš, se kterým spolupracuji asi 2 roky.

Jak spolupráce funguje, když je jeden zaměřen na techniku a druhý naopak na výkony?

Oba mají rozsáhlé zkušenosti. Od obou jsem se snažil vzít to nejlepší, což se mi do jisté míry povedlo. Ve spolupráci s nimi chci rozhodně pokračovat.

Jaký máš styl tréninku? Používáš stroje, nebo máš raději starou školu?

Jelikož se věnuji trojboji, tak v první řadě starou školu. Motivuje mě dělat váhové rekordy, jak s činkami, tak i s vlastní vahou. U shybů mám rekord, tuším, padesát opakování. Strojům se tedy v podstatě vyhýbám.

Nemáš nějaké problémy s klouby, šlachami?

Ne, dlouhodobé zdravotní problémy jsem nikdy neměl. Maximálně jsem měl natržený prsní sval a podobně, nikdy ale nic vážného. Naopak, když uberu váhy a jedu pumpovací tréninky, tak mě klouby začínají bolet.

Aktuálně působíš jako osobní trenér. Jak dlouho se této práci věnuješ?

Jako osobní trenér pracuji ve Fitness centru Alice asi čtyři roky. Rukama mi tak už prošlo opravdu hodně klientů.

Věnuješ se nějaké konkrétní skupině klientů?

Nejvíc mě baví sportovci, kteří chtějí dosáhnout svalového rozvoje, síly a podobně. Abych řekl ale pravdu, tak upřednostňuji lidi po úrazech a hodně se specializuji na jídelníček a na dietu. Dá se říct, že se celkově zaměřuji na redukci tuků.

Vedeš ale i svěřence, se kterými se můžeme potkat na soutěžích. Koho konkrétně?

Toto je další věc. Připravuji hodně závodníků, jako jsou například Petr Galivoda, Radka Prášková, Michal Klečka, Karolína Machová, Jana Hartmanová, Petr Zíka, Michal Majer a řada dalších. Neustále mi přicházejí noví závodníci a na letošní jarní sezónu tu mám asi pět závodnic a nějaké kulturisty. S přípravou ale pomáhám i vrcholovým závodníkům naší přední kulturistické scény.

Jaký máš názor na novou kategorii physique?

Na tuto kategorii mám jediný názor. Osobně to nepovažuji za sportovní kategorii. Znám spoustu kluků, kteří se už po dvou letech tréninku mohou postavit na pódium v této kategorii. Za touto kategorií nevidím dřinu, tvrdý trénink nohou. Podle mého názoru, a to ať si to každý přebere, jak chce, se jedná o kategorii pro kluky, kteří buď z genetických, nebo jen motivačních důvodů nemají na to, postavit se sportovním kulturistům. Tuto kategorii nezavrhuji, spíš mi jen přijde trochu úsměvná.

Jak jsi již ale zmínil, trénuješ i Radku Práškovou, která závodí v kategorii bikiny fitness. Nejedná se v tomto ohledu o ženskou obdobu mužského physique?

U holek to beru jinak. Ženské kategorie bodyfitness a kulturistika žen již podle mě nejsou tak líbivé, a co se týče přípravy holek v bikiny fitness, dokážou také "máknout". Myslím si, že bikiny je pro holky strop. Ideální představou o ženách je přeci pěkná, prsatá holka s hezkým zadečkem, a co se týče mužů - obrovský, "narvaný a vysekaný" chlap. Nikdo si asi ve svých představách nevybaví "narvanou" ženskou a hubeného kluka v bermudách.

Cílem mnoha kulturistů je karta profesionála. Jak jsi na tom ty?

Něco takového se mi určitě honí hlavou. Po všech letech cvičení a závodění se posunuji jak v objemu, tak i v připravenosti a kvalitě. Je mi dvacet devět a před sebou mám ještě asi deset let závodní kariéry. Pakliže bude zdraví a peníze, netajím se tím, že bych nad něčím takovým uvažoval. Při mé výšce by to samozřejmě byla kategorie do 212 liber. Jak říkám, hraji si s touto myšlenkou.

Jak momentálně vnímáš scénu profesionálních kulturistů, například v kategorii open?

Co se týče novodobých profíků, už to není to, co bývalo. Mně osobně se líbila 90. léta. Kevin Levrone, Shawn Ray a ostatní kluci, kteří "dřeli" a určitým způsobem se zabývali i šoubyznysem. Byli to úplně jiní závodníci než dnes. Teď to jsou chlapi, kteří jsou vyloženě jen sportovci, kteří se snaží nabrat obrovské množství svalové hmoty, což už začíná být lidem cizí. Neříkám, že se mi to vyloženě nelíbí, ale poslední profík, který mě v open zaujal, byl Ronnie Coleman. Od té doby už v této kategorii nemám žádný vzor. Jediný, na koho si v kategorii do 212 liber momentálně vzpomenu a kdo se mi opravdu líbí, je James "Flex" Lewis. Ten je naprosto dokonalý. Není mu co vytknout. Je to dříč a mladý kluk s obrovským talentem.

Máš na závěr nějakou radu pro začínající kluky?

V poslední době mě opravdu mrzí, že lidi rok za rokem a generaci za generací ztrácí určitou hormonální výbavu, protože se nepohybují, nesportují. V dnešních závodnících už nevidím ten zápal, tu chuť dřít a vyhrávat. Co bych chtěl tedy vzkázat těm začínajícím závodníkům? Asi to, aby jasně viděli cíl, šli si za ním a nebáli se sáhnout až na maximum. Každý se dnes bojí o své zdraví nebo peníze, což tak bohužel v tomto sportu chodí. Kvůli tomu náš sport upadá. Několikrát se mi stalo, že za mnou přišel mladý závodník a řekl: "Tak já si to jdu zkusit." Nikdo ale nikdy nepřišel a neřekl: "Chci vyhrávat." Ať ti mladí kluci víc makaj a vědí, co vlastně chtějí!


Filip GrznárLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.08.00:19Steve23 - Je to on. viz. https://www.youtube.com/watch?v=oGYiV31myOw
04.02.23:11eagle - https://www.facebook.com/video.php?v=400210113473514
07.01.20:06Zodiak411 - Napsal jsi to pěkně ale musím s tebou nesouhlasit.Nesuď vš..+1
27.04.17:00Liftner - Jakto že jsi pořád nemocnej ? Jednou jsem tě viděl na čech..+3
06.04.20:03Novic - Tímto se Filipovi omlouvám za vše špatný, viz tato plodná ..-1
06.04.17:13Jan Kráčmer - Tak nééé že bych Filipa neznal, ale on snad jmenuje někoho..
06.04.10:26pesimecek - Nemohu nereagovat:) Nebudu reagovat na článek ale na to c..+1
06.04.02:05TRICEPS 3M - v nijakej organizácii to nenájdete...sú to len silné reči ..+4
06.04.00:30Derfel - :-)))) Jasně, teď si na to kápnul. Hlavně to potvrzuje tad..+3
05.04.12:28Pan cinka - Dobrý den, mohl by jste se vyjádřit k otázce, která má ..+6
04.04.22:15magdalena - Presne tak. Bylo by fajn, kdyby se jednou kulturistika sta..
04.04.20:59grznar.filip - Moc děkuji, že jste v tak hojném počtu reagovali na tento ..+2
04.04.17:57Jenda26 - něčím prostě chudé ta kategorie... postavy obdobné fitness..+5
04.04.15:50SCYL - Grznár to je ten rádoby trenér co při tréninku klientů sva..+4
04.04.15:17Pipo - Ve své podstatě je tento článek velice užitečný. Pokud se ..+3
04.04.13:49humrak - To, co jsi tady napsal, je asi největší ubohost,kterou jse..+2
04.04.13:07Deadlift - ...správně napsáno odpovídají představě naturálního kultur..+3
04.04.09:38P.E.P.A. - Souhlasím. Grznár má zřejmě špatné představy. Podle něj si..+2
04.04.09:19maf13 - Sílu má,ale může ji předvádět jen kamarádům ve fitku.. On..+1
03.04.23:03maxpoint97 - Ashok: Já to myslel tak, že se porovnávaj dva uplně rozdíl..+2
03.04.22:49Carnivor - Určitě se na Gorola chystá a vrátí mu porážku! Tvrdě trénu..+1
03.04.22:47Carnivor - Myslím že Grznár dokáže udělat i 100 shybů v kuse a čistě,..+1
03.04.22:36magdalena - Pan muze rikat co chce, ale fyzici odpovidaji predstave na..+2
03.04.21:47Č174 - maxpoint97: Dobře tak ne 190cm žokejové, ale modelové koul..+1
03.04.21:42Ashok - Pokud to C174 nemyslel tak, ze 190 cm velkej zokej bude za..+3
03.04.21:34maxpoint97 - Promiň, ale co to je za kec? Physique se udělala i z čás..-3
03.04.20:32Č174 - Daymoon to napsal moc pěkně, ale na druhou stranu by mě za..+2
03.04.19:54DiamonD123 - Hezky napsáno !-1
03.04.18:19Peter Ustinov - Sdílím tvůj názor!
03.04.18:06PP86 - Nedá mi to nereagovat na některé příspěvky. Chodí do Alice..+1
03.04.18:01Petr Prielozny - Physici nejsou horsi atleti. Jejich ideal JE byt mensi a e..+4
03.04.17:59Petr Prielozny - muzu jen souhlasit.
03.04.17:31Gerallt - nevim o má furt každej proti kategorii `fyzik`,je to fakt ..+1
03.04.17:22vlkisekk - Stačilo jít se podívat na Opavu a vidět jak nezvládl svou ..+2
03.04.16:49semtam - Na to se nedá napsta nic jiného než SOUHLAS!+1
03.04.16:28daymoon - Proč kulturistům vadí fyzici a proč jim nemohou přijít na ..+6
03.04.16:04Fexory - Stačilo mi když jsem si přečetl jeho reakci na fb když mu ..+5
03.04.14:40Č174 - Nevím, zda ho kritici znají osobně, ale kvůli upřímnosti a..
03.04.14:28Big Bear - na video jsem kouk váha vypadá slušně možná je tam tech 31..+3
03.04.14:18icepman - Rekl svuj nazor a z meho pohledu, ma plnou podporu, nechap..+3
03.04.14:08Big Bear - ***+2
03.04.13:49Big Bear - K tomu to bych jen dodal, že tyto výkony jsou v kategorii ..+3
03.04.12:53Karesjan - Pro me je masakr i tech 30shybu vkuse,ciste a bez prestavk..+15
03.04.12:44Novic - Závidějí? Kolik ti je let? Prober se, nebo se jebni činkou..+3
03.04.12:41Novic - Od takovýho póvla se nechat urážet? Vyhánět lidí od nářadí..
03.04.11:56Niikii - Já s nim žiju a mam dceru, ale říkej si tomu jak chceš :) ..+5
03.04.11:35Peter Ustinov - Dat 30 nebo 50 shybu je sakra velky rozdil...ale asi jsi v..-1
03.04.11:21Niikii - Jsou tací co na to slyší s tim nic nenaděláš. Tohle si s n..-1
03.04.10:56semtam - Samozřejmě u svých pár vyvolených, kteří HO hltají jako by..+3
03.04.09:56Niikii - ***-5
03.04.09:17Maerlyn0 - Taky jsem si říkal, že jestli dá 50 shybů v kuse, tak to m..+2
03.04.09:12Maerlyn0 - Já taky nerozumím kategorii bikiny, vždyť ty holky vůbec n..
03.04.08:48Niikii - Ahoj, jestli jich dá 50 nevim, ale když na něj koukam ráno..+3
03.04.08:19semtam - Nedá mi to nereagovat. Díky tomu, že do Alice občas zajdu ..+13
03.04.07:21Karesjan - Co je dobry vykon v silovem trojboji nevim,ale shybum urci..
03.04.00:36DaveFit - Napřed jsem četl diskuzi, která když má nad 10 příspěvků, ..
02.04.23:56Petr Prielozny - Clanek jsem radeji necetl, nebot se mi Filip bohuzel jevi ..+20
02.04.23:47PavelV - Aby bylo jasno. Já proti postavám v kategorii Physique vůb..+1
02.04.23:09strydom - Pochopil sem že ten závodník je tomáš klíč, kterej před AC..+1
02.04.22:52maf13 - 1.psal bez vybavení 2.ten za ním mál upadl jak ho ladil:)..+3
02.04.22:51PavelV - Nepochopeno. Marian Čambal se zlepšoval a zlepšuje a stoup..+3
02.04.22:44strydom - Ano výsledky z kondičních soutěží v 18 letech jsou naprost..
02.04.22:41Johncreasy - Ale tak já to nemyslel zle. Třeba nohy má Filip hodně dobrý.
02.04.22:19MalejPepe - Ahoj tady je video , kde Filip dřepuje 310kg , byl jsem u ..-2
02.04.22:19DiamonD123 - To bylo hnusný :D
02.04.22:13darKane - Soutez bikini = sport, ale mens physique ne protoze tam st..
02.04.22:07maf13 - Fakt zábavný když průměrný kultůrista ze sebe dělá nepora..+12
02.04.21:50Johncreasy - Vedle Šádka ano, vedle Šubrta vůbec.+4
02.04.21:48Johncreasy - Jsem zvědav, jestli se Filip Grznár vyjádří. Tohle je obvi..+10
02.04.21:17Carnivor - super video, chtěl bych vidět společný trénink Grznár-Rich..
02.04.21:16CZEBLADE - Víc makat nebo sypat? *88* +6
02.04.21:12PavelV - Asi v pěti příspěvcích se píše, že `většina vrcholových ph..+6
02.04.21:06Jenda26 - tak se nebál říct ,že se mu prostě nelíbí... to je toho.. ..+6
02.04.20:15johny c - Že by to byl typický egoista, pro kterého všechno jeho odv..+7
02.04.19:55banan625 - Filipe chtěl bych se zeptat, v jaké federaci a v jaké váho..+34
02.04.19:52bxl.be - jaky talent Filip je vzdyt pred 1,5roku 29.9.2012 v Sokolo..+13
02.04.19:36Cmeni - Ty vykony v trojboji a ve shybech jsou monstrozní *87* +1
02.04.19:24lakatosKE - to s olympiou bol dufam len vtip, neviem si ho predstavit ..+4
02.04.18:33Maerlyn0 - Souhlasím, na physique je naopak potřeba mít perfektní gen..
02.04.18:27bxl.be - ***+1
02.04.18:15Screwface - Tak podle pana Grznára physique dělají lidé co nemají gene..+11
02.04.17:16LaFontaine - K věci na tyhle kecy. https://www.youtube.com/watch?v=P2U..+7
02.04.17:02koocik - Takže physique dle tvých slov nemakaj, ale bikinářky si `m..+4
02.04.16:48icepman - plne s Tebou souhlasim, masakr smesna kategorie, zachvili ..+5
02.04.16:07Maerlyn0 - Skromnost by mu ve 29 letech už mohla něco říkat, ale tak...+16
02.04.15:32P.E.P.A. - Mnoho profíků v kategorii Physique vypadá lépe jak on a na..+9
02.04.15:13Carnivor - když závodil s horečkou a byl nemocný, mohl ho nakazit neb..+1
02.04.14:47Tomhls - Velice drsná slova na kategorii physique. Možná by neškodi..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra