Reklama:

CrossFit: Proč se Zdeněk Weig neúčastní letošních Open?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zdeněk Weig byl jedním z prvních, kteří v Čechách začali CrossFit cvičit a dostávat jej do povědomí lidí. A jelikož začal dřív než většina lidí u nás, není divu, že je momentálně pravděpodobně jediným českým atletem, který má na svém kontě již čtyři starty na největší a nejvyhlášenější soutěži v CrossFitu, kterou je Reebok CrossFit Games a její první kolo zvané Open, otevřené všem zájemcům z celého světa.

Letos ale Zdeněk ve startovní listině Open neobjevil. A to i přes veliký úspěch, kterého dosáhl v loňském roce, když ve své kategorii masters dosáhl na fantastické desáté místo v Evropě. Čemu se tedy tento atlet věnuje, když nezávodí v Open? Zeptali jsme se.

Zdendo, jak si určitě mnozí všimli, ty se letos celosvětového crossfitového klání v Open neúčastníš. Proč?

Open jsem se účastnil už 4x a tentokrát jsem se rozhodl dát si na jaře soutěžní pauzu a věnovat se trochu jiným věcem. Letos tedy budu víc fungovat jako trenér a soustředit se na to, aby Open co nejlépe zvládli kluci a holky od nás z tělocvičny.

Na jaře tedy závodit nebudeš, ale později třeba už ano?

Závodit budu, ale spíš až v létě a na podzim. Určitě pojedu na No Excuse Challenge do Hradce Králové, protože tam se mi líbí.

I mně. Můžeš prozradit, pokud to tedy není osobní, co budeš dělat teď na jaře?

Budu si rovnat tělo. Momentálně chodím na poměrně intenzivní fyzioterapii a pracuji na tom, aby byl každý můj pohyb při cvičení co možná nejideálnější.

Takže vlastně ladíš "nástroj", dalo by se říct. Co tě k tomu přivedlo? Nějaké zdravotní obtíže?

Ne, naštěstí nic takového. Jen jsem se na své cvičení podíval trochu blíž a na základě toho navázal spolupráci s fyzioterapeutkou, která je zároveň kulturistkou, takže rozumí cvičení pod zátěží.

Jak probíhající fyzioterapie ovlivňuje tvůj současný trénink?

V tom, že se trénink hodně mění podle toho, na čem právě pracujeme, a co tedy pak mohu, nebo nemohu cvičit. Když jsme třeba rovnali lopatky, mohl jsem dělat dřepy, ale nic na vršek těla, jindy jsem mohl zase cvičit pouze s vlastní vahou. Jinak mi ale z tréninku nic neubylo, spíš přibylo. Mnohem víc se teď věnuji mobilitě a podobným věcem.

A cítíš již nějaké pokroky?

Tak určitě nepozoruji žádný výrazný progres v posunu maxim, ale práce s cca 80 % maximálek se stala efektivnější a jistější.

Co tvůj americký kouč? Spolupracuješ s ním i v letošním roce?

Ano, spolupracujeme pořád, vymýšlíme nové a nové věci, takže trénink se neustále vyvíjí. Musí se vyvíjet.

Na české crossfitové scéně se vynořují noví lidé, skvělí atleti, o kterých člověk ani neví, odkud se vyloupli. Nepřibyl vám v tělocvičně také někdo takový?

Žádná taková hvězda k nám nedorazila. Ono když někdo cvičí sám, i když cvičí poctivě, většinou mu v té široké škále dovedností něco chybí.

Protože má možná tendenci cvičit hlavně to, co ho baví nebo co mu jde.

Právě. Proto si myslím, že je fajn, když lidé chodí do tělocvičny, kde je pohlídá trenér, nebo když alespoň externě spolupracují s někým, kdo je porovná a občas seřve za jídlo. (smích)

Tak určitě. Zdendo, podle svých slov se chystáš závodit až v létě, budeš mít tedy teď dostatečnou motivaci pro pořádný trénink?

Já mám motivaci pořád, protože jsem rád pro lidi příkladem.

Takže nehrozí, že by se ze Zdeňka Weiga stal trenér s pupkem, který koučuje lidi jen ze židle?

To bych rozhodně nechtěl, na to jsem moc ješitný. (smích) Navíc se snažím lidem, kteří k nám chodí, co nejvíc věnovat. Samozřejmě, že to dělám proto, že je to můj byznys, ale i proto, že mám ty lidi rád a chci je někam dovést. Chci, aby byli spokojení, že mají výsledky, to je motivace vydržet a pokračovat. Jejich dobré výsledky na druhou stranu pomohou i nám, protože za nimi bude vidět naše jméno.

Jak jsem zjistila, nejen závody, ale i ty sám jsi pro některé lidi z vaší tělocvičny výzvou. Jeden z vašich atletů se svěřil, že jeho velkou motivací pro Open bude porazit tě, což si ale letos kvůli tvé neúčasti nevyzkouší.

Tak já nejspíš ta cvičení budu dělat, i když jen mimo soutěž. Ale jinak už by bylo na čase, aby mě kluci porazili. Z naší tělocvičny už bych neměl být já ten nejlepší, i když vloni to tak dopadlo.

To ti ale přece musí lichotit, když jsi tak ješitný, jak říkáš.

No jo, ale co moje ješitnost trenérská? (smích) Lidé musí mít výsledky, jinak je to odradí a oni třeba půjdou jinam. A to by byla ještě ta lepší varianta. Víc by mě mrzelo, kdyby s tímhle sportem skončili docela.

Nebojím se, že ty bys někoho dost nenamotivoval nebo nedovedl k výsledkům. Ale mám teď otázku trochu z jiného soudku. Co říkáš tomu ohromnému skoku ve vývoji, který CrossFit prodělal v Čechách třeba jen za poslední rok?

Je to velikánský boom, hodně lidí nadšených...

A hodně možná i zklamaných. S rostoucí konkurencí bude samozřejmě těžší a těží udržet se na špičce.

Jasně, budou možná lidé, a budou to spíš kluci, pro které to třeba bude konec s tímhle sportem, ale pro jiné to bude zase ohromná motivace do tréninku, když uvidí, kam až se dá dojít. Velkou výhodu budou mít hlavně ti, kteří se dříve věnovali silovým sportům, nebudou mít problém s většími váhami. Ti když začnou dělat CrossFit a začnou ho dělat chytře, budou mít velký předpoklad, že brzy budou hodně dobří. No a samozřejmě, že pro některé lidi budou motivací nejen výkony, ale i peníze, které se začínají na soutěžích vyhrávat.

A jelikož jde o sport atraktivní a čím dál víc masový, je dost pravděpodobné, že v něm bude peněz stále víc.

No, vždyť sportovní kolekci zaměřenou na CrossFit snad bude mít i H&M! A co tělocvičen s CrossFitem nebo funkčními tréninky se vyrojilo třeba jen kolem Prahy.

Nemáš obavu o svůj gym vzhledem k rostoucí konkurenci?

Jasně, konkurence vzrostla, ale v roce 89 jsme chtěli kapitalismus, tak ho máme. (smích) Takže se musíme dál snažit, jako jsme se ostatně snažili vždycky, věnovat se lidem, kteří k nám chodí, a nezabývat se těmi, co k nám nechodí. To bych se jinak z toho musel po...

Zdendo, Radek Hadrovský, bývalý fitness závodník, nyní crossfiter, vyhrál začátkem roku na soutěži Battle of London kategorii masters, což by byla i tvoje kategorie. Znamená to pro tebe něco? Motivaci, cokoli?

Nevím, nikdy jsem neměl žádné idoly. (smích) Já cvičím tak, abych motivoval lidi, kteří jsou kolem mě, abych si to s nimi užil a abych se u toho nezranil. A kam mě tenhle přístup dovede, tam mě dovede...


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 95 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFreimen´s FEST: nová generace silově-...
ContiHan (14:56) • Ahoj, je zde psáno, striktně dodržet den volna mezi FB tréninky. Bohužel práce mi to ne...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Marczus (11:41) • Nebudu již rozebírat úroveň soutěží Španěla a Američana, to je snad každému jasné. Jen...
magazínZávodníci v kulturistice - rozhovory...
Marczus (11:21) • Ano, v podstatě to jsou větší pohárovky, nicméně jsou však dosti nezanedbatelným příjme...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Hockey1000 (21:45) • V tom všem špatným, co rozchod IFBB jedna a IFBB dva znamenal, je vznik Elite Pro soutě...
magazínProfesionálové na Arnold Classic Afri...
Pekami (20:49) • Ty jo... jestli je pro tebe 10k dolarů kapesný. Ano sice je to `třetí liga`, ale funguj...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra