Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Kolenní kloub (I.) - anatomie, biomechanika a úrazy

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Pojďme se podívat v malém seriálu článků na naše klouby,
na problémy s nimi a jejich následná možná řešení.

Prvním v řadě bude kloub kolenní, u kterého si nejprve projdeme teoretické základy a fakta.

Přetržený křížový vaz, přední, zadní, natržené postranní vazy, menisky, artrotické změny, problémy s patelární šlachou a tak dále…

Člověk nemusí být zrovna odborník nebo znalec anatomických výrazů, aby věděl, o co se jedná v termínech zmiňovaných výše. Ohromné procento populace, sportující obzvlášť, se s nimi setkalo tváří v tvář a muselo danému problému čelit.

Odstranění menisku, plastika křížových vazů, gelové injekce, odstranění kloubního mazu...

Přesně tyto procedury se týkají většiny problémů, které jsme si nastínili. Týká se to i Vás?

Sám ze své praxe vidím, že i u běžných, rekreačně sportujících lidí je poranění kolenního kloubu velice častá záležitost, a tak určitě nebude na škodu říci si o tom více a pokusit se poskytnout, třeba právě Vám, několik tipů, co s tím.

Nebyl bych to já, kdybych nezačal teoretickým základem, který je důležitý, abychom na celou problematiku získali správný náhled.

Kolenní kloub (articulatio genus)

Toto kloubní spojení je nejsložitějším kloubem lidského těla. Říkáte si, proč to není například rameno, když mám mnohem větší variabilitu v pohybech a celkový rozsah do všech směrů?

Složitost kolenního kloubu spočívá v doslova "mechanických" součástkách, ze kterých je složen. Navíc jeho zdánlivě jednoduchý pohyb není až tak jednoduchý, jak se může zdát. Někdy ono viditelné pokrčení a natažení neznamená, že se v daném kloubu neodehrávají i další důležité pohyby, které mají pro správnou funkci vzhledem k zatěžování mnohem větší význam.

Častou chybou laiků bývá již odpověď na otázku, které kosti jsou v koleni skloubené. Abychom si to ujasnili - kosti skloubené v koleni jsou:

  • kost stehenní (femur)
  • kost holenní (tibia)
  • čéška (patella)
  • jako další útvary ovlivňující správnou funkci si musíme zmínit i dva menisky (menisci lateralis et medialis)

Ony dva menisky jsou pomyslné polštářky vazivového charakteru, které jsou po stranách styčné kloubní plochy tibie, kde dosedají kondyly femuru. Jednoduše řečeno, menisky opravdu jako takové polštářky fungují a vystýlají kloubní spojení a zabraňují zvýšenému tlaku a kontaktu mezi jednotlivými kloubními plochami.

Častou chybou, kterou jsme si nastínili před výčtem výše, je to, že je do kolenního kloubu zahrnována ještě kost lýtková. Ta se ale nepřipojuje v kolenním kloubu, ale je skloubená pouze s kostí holenní (tibia), ke které je připojena těsně pod kolenním kloubem.

Další důležitou součástí kolenního kloubu jsou jednotlivé vazy, kterých se zranění také často týká:
  • vazy přední strany kolenního kloubu (retinacula patellae, ligamentum patellae)
  • vazy zadní strany (ligamentum popliteum obliquum, ligamentum popliteum arcuatum)
  • vazy postranní (ligamenta collateralia mediale et laterale)
  • vazy nitrokloubní (ligamenta cruciata anterior et posterior, ligamentum transversum genus, ligamentum meniscofemorale)
  • vazy další, drobné

Vazivovité provazce se starají o celkovou stabilitu a pevnost kolenního kloubu. Zabezpečují, že pohyby vykonávané kloubem budou pouze ve fyziologickém rozsahu a brání nadměrným, nadmaximálním rozsahům, které by mohli způsobit řadu dalších poranění.

Pohyby vykonávané kolenním kloubem

Většina si řekne, co tady chci rozebírat, koleno můžeme pokrčit a zase natáhnout. Když to pojmeme trochu odborněji - budeme se bavit o flexi a extenzi. Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Abychom si složitost pohybů v kolenním kloubu vysvětlili, začněme výčtem všech pohybů:

  • flexe
  • extenze
  • rotace
  • valivý a klouzavý pohyb

Flexe a extenze je jasná, ale ptáte se, kde jsem vzal rotaci? Odpovím Vám nejprve z části, a to ještě nejméně oblíbeným způsobem - otázkou. Slyšeli jste o tom, že je koleno tzv. zámkový kloub? Říkal Vám někdy někdo, že byste neměli tzv. zamykat kolena, propínat je?

Onen zámek se v koleni opravdu nachází, jako v jediném kloubu v lidském těle. Často bývá "zamykání" kloubů zmiňováno i například u loktů, ale neprávem. Zde se žádný zámek nenachází. Důvod, proč to může být poukazováno i u loktů, je pravděpodobně i převzatý z anglického jazyka, kde je fráze lock joints (zamknout klouby - doslovný překlad), která ale v kontextu znamená propnutí, úplné natažení.

V čem ale zámek kolene spočívá? Pojďme si to vysvětlit na postupném popisu pohybu flexe a extenze v koleni:

  • Úplně napnutý kolenní kloub začneme flektovat - v kloubu se během prvních 5 stupňů pokrčení provede i rotace - ono odemknutí kolene.
  • Při pokračování ve flexi se v kloubu odehrává valivý pohyb, kdy se styčné plochy kosti stehenní valí po kosti holenní a meniscích (flexe 10 - 20 stupňů).
  • Při pokračování ve flexi nastává další pohyb, a to posuvný pohyb, a kosti se vzájemně po kloubních styčných plochách posunují.

V kolenním kloubu lze provést flexi až do zhruba 150 - 160 stupňů, což vždy závisí na individuálních podmínkách. Fyziologická, základní a zároveň pro extenzi hraniční poloha je 180 stupňů.

Co se týká samostatné rotace, je možné rotovat v koleni fyziologicky do 17 stupňů vnitřně a do 21 stupňů zevně.

I kolenního kloubu se může týkat hypermobilita, která se projevuje nadměrnou kloubní uvolněností, hlavně v rozvolněném vazivu. Potom je možné, že jedinec dokáže provést nadmaximální extenzi za oněch 180 stupňů. Tato nefyziologická patologická poloha je velice náchylná k dalším poškozením, takže je opravdu nezbytné tento stav adekvátně řešit.

Zranění kolenních kloubů

Dochází k nim opravdu nezřídka a nejčastějším důvodem jsou sportovní úrazy.

Když vyloučíme nějaké opravdu extrémní situace, nejčastěji se koleno poraní prudkým pokrčením, tlakem ze strany, plným natažením a rotací či nadměrnou rotací ve flektovaném kloubu.

Příčinami jsou nejčastěji různé dopady z výskoku, nárazy a celkové přetížení. Sporty, které k těmto problémům inklinují, určitě můžete sami bez problémů tipnout. Klasickými příklady jsou fotbal, volejbal, hokej, squash, tenis, lyžování a další, pro které je typický dynamický, často proměnný (co se směru týče) pohyb.

Poranění, která jsme si zmiňovali v úvodu článku, jsou řešena různými způsoby v závislosti na rozsahu a charakteru poranění. Pokud se například utrhne část nebo celý meniskus, jedná se prakticky vždy o řešení operativní, kdy je vazivovitý útvar odstraněn, nebo, pokud to jde, zpět uměle připevněn, aby nadále plnil svoji funkci.

Když se podíváme na natržení, či úplné přetržení vazů, je zde řešení více. Jednak konzervativní, kdy není nutná operace a natržený vaz se sám klidem zhojí. Ale i v případech úplného přetržení je mnoho případů, kdy operace není nezbytná, nebo dokonce ani není doporučována.

Vazy jsou v koleni na jednu stranu velice důležité, jako pomyslné mantinely, které zabrání pohybům nad určitou normu, ale nejsou nezbytné. Jejich funkci může hravě a téměř dokonale nahradit jiná tkáň, kterou v kolenním kloubu také hojně nalezneme a kterou je tkáň svalová.

Svaly jdoucí a iniciující pohyb v kolenním kloubu mohou "mantinely" tvořit také. Pokud jejich synchronizace, silové schopnosti a precizní koordinace kontrakcí bude na dostatečné úrovni.

Jak dosáhnout toho, abychom v podstatě nepotřebovali vazy a ulevili i dalším, například kostním strukturám v kolenním kloubu? Samozřejmě správným a pravidelným tréninkem, kdy si svaly přesně naučíme, co od nich potřebujeme.

Trénink jako prevence

Perfektní stabilizační funkce svalového aparátu není využitelná pouze jako rehabilitace po úrazech, ale měla by být chápána hlavně jako prevence oněch úrazů.

To, že budeme mít v kolenním, ale i jiném kloubu dostatečně stabilní zpevněný svalový aparát, značně uleví zatížení dalších kloubních struktur a tím se prodlouží i kloubní životnost.

Dostatečný a správně aplikovaný trénink je tedy i prevencí artrózy, která je paradoxně spojována často s nadměrnou zátěží. Záměrně používám slovo nadměrnou, protože heslo "všeho moc škodí" platí vždy, a to i v případě pohybového, posilovacího tréninku. Vždy je potřeba aplikovat zatížení v mezích, abychom z něj mohli vytěžit maximum, prodloužit si životnost zdravých kloubů a ne jim naopak život zkracovat.

O tom, jak postupovat po zranění, nebo při problémech s koleny, si povíme příště.
Podíváme se i na konkrétní cviky a pomůcky, které nám ve stabilizaci kolen pomohou.


Foto:
č. 1 - Ted Viens / Pixmac - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
č. 3 - adamci/SXC



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.03.23:01Lilblack - Na to sem docela zvedavej, jsem rok a pul po operaci krizo..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie