Reklama:

Zemřel první vítěz
Mr. Olympia Larry Scott

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Americký magazín Muscular Development před několika hodinami přinesl zarmucující zprávu. Ve věku pětasedmdesáti let zemřel první vítěz Mr. Olympia Larry Scott, jenž se v posledních letech potýkal s Alzheimerovou chorobou. Po v roce 2012 zemřelém Sergiovi Olivovi se tak stal druhým ze třinácti šampiónů Mr. Olympia, kteří navždy opustili tento svět.


Larry Scott

Larry Scott se narodil 12. října 1938 v tehdy přibližně tři a půl tisícovém městečku Blackfoot ve státě Idaho. Jeho kulturistické začátky se nikterak nelišily od mnoha dalších. Výškou byl vždy menší než většina ostatních a toužil po respektu a uznání. Zlomový okamžik, který jej přivedl k práci s činkami, přišel ve chvíli, kdy jednoho dne roku 1956 na smetišti spatřil kulturistický časopis, který jej upoutal fotografií jednoho z tehdejších populárních borců, u níž bylo napsáno: "I ty můžeš během třiceti dnů získat takové paže!" Kromě zmíněné fotografie a upoutávky časopis obsahoval i popis jednotlivých cviků, které měly čtenáře k získání působivých paží dovést. Larry si v tu chvíli pomyslel, že by trénink uvedený na stránkách magazínu mohl zkusit. Doma měl hrazdu zhotovenou z nápravy od traktoru, rád improvizoval, tak hrazdu odmontoval a začal ji používat jako činku. A tak vše odstartovalo. Scott byl v tu dobu v ideálním středoškolském věku a jeho svaly začaly růst! Poprvé poznal, co je to napumpování, a nemohl tomu pocitu uvěřit.

V týmových sportech se mu nikdy nedařilo, a když objevil kulturistiku, zjistil, že je to něco přesně pro něj, protože ji mohl dělat na vlastní pěst. Nebyl na nikom závislý a postupně ve svém novém sportu začínal vynikat. Kulturistika jej naprosto pohltila. Nikdy nezmeškal trénink, když na jeho vynechání dokonce nedokázal ani pomyslet. V roce 1958 se Larry rozhodl přestěhovat do Kalifornie, kde začal trénovat v posilovně vítěze AAU Mr. America z roku 1938 Berta Goodriche. Zde také v osobě Loua Degniho, filmové a kulturistické hvězdy, našel svého prvního sparing partnera. Goodrichovu činkárnu Scott brzy vyměnil za proslulejší Vince’s Gym, kde začal budovat nejenom své tělo, ale také přátelství s legendárním Vincem Girondou.

Koncem padesátých let se Larry rozhodl, že je na čase závodit. Na krátko se vrátil do Idaha, kde dokázal zvítězit na Mr. Idaho 1959. V roce 1960 již byl ale zpět v Kalifornii a soutěžní plavky navlékal zde. Z Mr. Los Angeles si odnášel třetí místo i hluboký dojem, který v něm zanechalo vystoupení vítěze klání o nejsvalnatějšího závodníka Franklina Jonese. O tři měsíce později měl Scott závodit na Mr. California, a ačkoliv si nedělal naděje na to, že by mohl ovládnout celé závody, snil o tom, že zde vybojuje alespoň první místo v soutěži Most Muscular a napodobí tak Jonesův úspěch.

V přípravě na Mr. California 1960 Scott s Girondovou pomocí kromě jiného piloval i pózing, což, co se týká celkového dojmu z jeho postavy, nakonec přineslo obrovský rozdíl! Larry vybojoval vítězství nejenom v soutěži Most Muscular, ale ovládl i celé závody, když porazil právě Jonese i výborného Huga Labru. Scott svým triumfem z Mr. California odstartoval sérii prvenství, která se s výjimkou jednoho neúspěšného souboje o celkové vítězství nepřetržitě táhla až do roku 1979, kdy absolvoval comeback, při němž v jiné éře na své soupeře již nestačil.

Larry Scott a Freddy Ortiz

Další soutěží pro 170 cm vysokého mladého kulturistu bylo Mr. Pacific Coast 1961. V cestě za vítězstvím mu zde byl nejvýraznějším soupeřem šampión Mr. Hawaii 1957 Roy Smith Jr., ale i s ním si Scott poradil. O sezónu později Larry nastoupil k IFBB Mr. America a po dalším vítězství začal pomýšlet na účast na klání ještě vyššího kalibru - IFBB Mr. Universe. K prestižním závodům Scott nastoupil v roce 1963. Ze zápolení v jednotlivých kategoriích se do souboje o celkového šampióna probojovali Yvon Brunet, Harold Poole a právě Larry.

Yvon Brunet, vítěz Mr. Canada 1958, závodil v životní formě, ale všem v sále bylo jasné, že o celkový triumf bojují pouze Poole se Scottem. Oba v tu chvíli představovali největší giganty své doby, oba byli tak fantastičtí, že si bouřící publikum vyžádalo, aby zopakovali své pózy znovu, oba byli více než skvělí a všem bylo jasné, že rozhodčí před sebou mají dost možná nejtěžší úkol všech dob. Poole byl extrémně svalnatý a výborně vyrýsovaný. Scott závodil také ve skvělé formě a byl ještě lepší než při vítězství na IFBB Mr. America 1962, kde byl excelentní. Ale mohl Poola porazit? Rozhodčí nakonec upřednostnili Larryho soupeře, který disponoval lepšími zády. Ale byl to těsný verdikt!

Scott měl před sebou pro další sezónu jasný cíl. Dosáhnout toho, co se mu na IFBB Mr. Universe 1963 nepodařilo, a na soutěži vybojovat absolutní vítězství. Poole se jako absolutní vítěz soutěže s ohledem na tehdejší pravidla již Mr. Universe nemohl zúčastnit, a tak na Larryho ve startovním poli čekali jiní soupeři. Nikdo z nich na něj neměl. Larryho Scotta na IFBB Mr. Universe 1964 nebylo možné porazit.

Bud Parker, tehdejší ředitel americké IFBB, který soutěž zaznamenal v reportáži pro magazín Muscle Builder, ke Scottovu vystoupení na klání uvedl: "Za všechny mé roky ve světě železa jsem nikdy nebyl svědkem něčeho podobného. Jakmile se z mého jazyka sneslo 'La' ze jména Larry, zahřměl pozdrav fanoušků. Tleskali, křičeli, ječeli, hvízdali, dupali nohama a holky omdlévaly. Mnoho lidí v publiku doopravdy cítilo, jak se pod nimi chvěje podlaha. Téměř se dalo cítit chvění celé budovy. Každý Scotta miloval a teď od něj chtěli, jak jen mohli, dostat každou jeho pózu.

Scott je na pódiu mistrem. Je klidný, rozvážný, je v pohodě. Jednoduše s grácií proplouvá od pózy k póze. Když ze stupínku pro pózování sestoupil, diváci volali: 'Ještě, ještě, ještě!' Nechtěli polevit a Scott se na několik póz musel vrátit. Fanoušci byli spokojeni a zůstali otupělí a ochraptělí z dupání a fandění. Od dob Steva Reevese se nikomu nedostalo takových ovací. A přestože jsem Reevesovy soutěže nezažil, jsem si jist, že ovace pro něj nebyly tak velké jako pro Scotta."

Larry Scott na Mr. Olympia 1965

Po celkovém triumfu na Mr. America i Mr. Universe se Larry nacházel ve svízelné situaci. Stále totiž platilo, co jsme již naznačili v souvislosti se zmínkou o Haroldu Poolovi. Tehdejší pravidla ve federaci IFBB neumožňovala absolutním vítězům jejich tituly obhajovat a Scott tak vlastně již neměl kde závodit. Reálně hrozilo, že proto soutěžní plavky pověsí na hřebík a bude se raději věnovat něčemu jinému, co mu na rozdíl od kulturistiky navíc umožní vydělat nějaké peníze. Spoluzakladatel federace IFBB a již tehdy známý vydavatel kulturistických magazínů Joe Weider však něco takového v žádném případě nechtěl připustit.

V roce 1965 do dubnového čísla časopisu Muscle Builder zejména v souvislosti se Scottovým případem napsal: "Potřebujeme tyto šampióny. Chceme, aby trénovali tvrději - pro jejich vlastní osobní prospěch i pro znalosti, které mohou dát celému světu. Chceme vidět, jak daleko mohou jít, jak velké svaly mohou vybudovat. Díky těmto znalostem se kulturistika bude rozvíjet a bude zaznamenávat rychlejší pokrok. Musíme zavést soutěž pro ty největší šampióny a jejím prostřednictvím objevit toho nejlepšího z nejlepších."

K objevování nejlepšího z nejlepších mělo poprvé dojít v sobotu 18. září 1965 v sále brooklynské hudební akademie na nové soutěži nesoucí název Mr. Olympia a Larry Scott byl samozřejmě u toho! Na klání jej čekal opakovaný souboj s Haroldem Poolem, jemuž měl tak možnost vrátit porážku z IFBB Mr. Universe 1963, a také se mohl těšit na nového soupeře v osobě Earla Maynarda. Jak soutěž dopadla, není zřejmě žádnému fanouškovi kulturistiky cizí. Pro přiblížení fantastického a nakonec vítězného vystoupení Larryho Scotta na Mr. Olympia 1965 nejlépe opět poslouží dobové prameny. Jon Twichell pro magazín IronMan uvedl: "Po hodu mincí šel Harold Poole na pódium první, vypadaje těžší a masivnější než kdy jindy. Druhý byl Earl Maynard s jeho senzačním vyrýsováním a skvělým pózingem. Nakonec přišel Larry Scott.

Jakákoliv slova, která by popisovala ovace, jakých se mu dostalo, by nebyla dostatečná. Lidé, kteří se soutěže federace IFBB účastnili poprvé, tvrdili, že to byly ty největší ovace, kterých se komukoliv, kdekoliv a kdykoliv dostalo. Snažit se popsat jeho postavu také nejde. Každý rok vypadá lépe a tento rok předvedl robustnější hrudník i ramena, jeho pas byl štíhlejší a byl v lepší formě než kdykoliv předtím. Každý, kdo ho viděl, nepochybuje, že by mohl porazit Pearla, Parka a všechny ostatní, kdykoliv si bude přát."

Další pohled na Scottovo vystoupení na Mr. Olympia 1965 přináší magazín Muscle Builder: "Jak každý muž vstoupil do záře reflektorů, dostalo se mu bouřlivých ovací. Ale ještě před tím, než Larry Scott přišel na pódium, fanoušci skandovali: 'Chceme Scotta, chceme Scotta!' Jakmile vyšel z postranního traktu, auditorium explodovalo bouřlivým potleskem. Byl to ohlušující řev a blesky fotoaparátů zaplavily pódium takovým světlem, že to vypadalo jako východ slunce. Dav šílel poblázněný vzrušením a nadšením a bylo jasné, že Scott je vítěz. Že byl jednomyslně prohlášen za nejlepšího kulturistu světa, prvního z velkých kulturistů, prvního vítěze Mr. Olympia."

Když byl dekorován krásnou, drahokamy posázenou korunou, publikum strnulo, ale stále jásalo. A poté, kdy vzniklo několik dalších stovek fotografií, opona se pomalu zavřela. Ale pouze do dalšího ročníku této velkolepé show.

Larry Scott ve věku 65 let

Vráceni zpět do reality rozsvícenými světly v sále se fanoušci vrhli do ulic a obklopili akademii. Bylo to moře lidí a jak každý závodník tu noc opouštěl divadlo, byl přivítán aplausem a jásotem. Někteří závodníci opouštěli okolí budovy na bedrech nadšených příznivců a až do dvou hodin do rána byly stovky lidí ještě venku, když čekaly na velkého Scotta. Myslíte, že je tato reportáž zveličená? Věřte nám - na papíře jsme nadšení, o které jste přišli, pokud jste tam nebyli, nemohli zachytit. Proto Vám říkáme - připojte se k nám příští rok a přijďte na nejlepší ze skvělých kulturistických show."

Ti čtenáři, kteří výzvu otištěnou v závěru reportáže magazínu Muscle Builder vyslyšeli, v roce 1966 na Mr. Olympia viděli druhý Scottův triumf. Larry po něm v pouhých osmadvaceti letech ukončil kariéru, aby se v roce 1979 na pódium ještě na okamžik vrátil. I v kulturistickém důchodu se i ve věku blížícím se k sedmdesátce udržoval ve skvělé formě a během nejrůznějších setkání s fanoušky se tu a tam nechal přesvědčit a ukázal, že se mu v rukávech stále skrývají výborné paže, které jej v době zlaté éry bodybuildingu proslavily.

Larry Scott zemřel 8. března 2014 po několika letech boje s Alzheimerovou nemocí. Jeho odkaz bude žít dál.


Larry Scott


Použitá literatura:

 • THE GREAT 1963 IFBB MR. UNIVERSE - MR. AMERICA - MISS AMERICANA SHOW In: Muscle Builder, 1964, vol. 14, no. 2, p. 12.
 • THE 1965 IFBB MR. UNIVERSE - MR. AMERICA - MR. OLYMPIA - MISS AMERICANA MUSCLE /BEAUTY SHOW In: Muscle Builder, 1966, vol. 15, no. 10, p. 68.
 • Parker, B. THE 1964 IFBB MR. UNIVERSE - MR. AMERICA - MISS AMERICANA SHOW In: Muscle Builder, 1965, vol. 14, no. 12, p. 40.
 • Twichell, J. Larry Scott, Dave Draper, Earl Maynard Win I.F.B.B. Titles In: IronMan, 1966, vol. 25, no. 2, p. 18.

  Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2014-03-09]. Dostupné na http://www.musclememory.com.
 • Palmieri, A. Larry Scott “The Legend” [online] [cit 2014-03-09]. Dostupné na http://www.palmieribodybuilding.com/.
 • Cotter, S. Interview with Larry Scott [online] [cit 2014-03-09]. Dostupné na http://www.fullkontact.com/.

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  10.03.16:55arkan - http://www.youtube.com/watch?v=SLf2An7SP0I
  09.03.21:16samir - http://www.youtube.com/watch?v=KlvSEJpAheU
  09.03.20:44Seazer - Zítra si dám na jeho počest Scottovu lavici+1
  09.03.18:52LUC - Každé odvětví má svůj sv+t legend, které se nesmazatelně z..+1
  09.03.18:50Ivan-hoe - báječnej člověk a jeden z prvních špičkových kulturistů. b..+1
  09.03.18:03wundar - Odpočívej v pokoji...
  09.03.14:49Kriegel - Čest jeho památce, jeden z mých největších vzorů a spolu s..+3
  09.03.10:52Francoa - RIP Mr. Olympia !
  09.03.10:39jan dziadek - Odpočívej v pokoji, mistře.+1
  09.03.10:31Eugenius Musculus - Tento rok je popravdě smolným rokem legend - Eusebio, Kare..+5
  09.03.10:24JIIIIIK - čest jeho památce+1
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra