Reklama:

Váš příběh: Cesta poznání

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Jméno: Matouš
Nick: Maty.Hrubes
Věk: 24 let
Zaměstnání: operátor ve sklářské výrobě
Koníčky: fitness
Říká o sobě: Držím se hesla "I believe in fitness".

Jmenuji se Matouš, je mi 24 let. Měřím necelých 178 cm a moje aktuální váha je cca 90 kg. Pracuji jako operátor ve sklářské výrobě. Důvodem napsání článku o mně byly události, které se odehrály na začátku roku 2014, dostanu se k tomu později v textu...

Chcete-li i Vy sdělit čtenářům nějaký zážitek, veškeré informace, jak se zúčastnit a získat za svůj text lákavou odměnu, načerpáte v počátečním článku cyklu s názvem Máte i Vy svůj příběh?

Získejte i Vy za svůj příběh doplňky dle vlastního výběru v hodnotě až 1200 Kč!

Na některé z dalších, již zveřejněných příběhů se můžete podívat po kliknutí na náhledy v souvisejících článcích pod příspěvkem či zadáním slov „váš příběh" do našeho vyhledávače.


Už od útlého dětství jsem se věnoval sportu. Vyrostl jsem na filmech, ve kterých hráli Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Jean-Claude Van Damme. Nevím, jestli tím hlavním impulsem byla touha vyrovnat se svým filmovým hrdinům, ale určitě na to měli vliv alespoň částečně. Nikdy by mě nenapadlo, že se dostanu až do posilovny. Moje první kroky v posilování začínaly doma. V tu dobu jsem toho nevěděl moc o tréninku a mým cílem bylo spíše získat sílu než nějaký velký objem. Doma jsme měli pouze starou posilovací lavici, kterou jsem obohatil o podomácku vyrobené stojany na bench-press. Dále jsem měl hrazdu, nakládací jednoručky a obouruční osu. V kotoučích sem měl celkem nějakých 85 kg. Nebylo to dohromady kdovíjaké vybavení, ale pro začátek mi stačilo. Základem mých prvních tréninků byly hlavně přítahy na hrazdě na různé způsoby a různé cviky s jednoručkami. Jak plynul čas, tak jsem sílil a získával stále více a více informací o posilování. Moje domácí prostředí mi začínalo být malé a já se rozhodl pro další krok - začít navštěvovat fitness centrum.

V mém okolí je několik posiloven, neobcházel jsem je všechny. Vybral jsem si malou posilovnu, která byla kousek od místa, kam jsem chodil na střední školu. Když jsem poprvé přišel do posilovny, hned jsem věděl, že je to místo, kde si budu připadat jako doma. První návštěvy fitness by se daly označit za poznávací výpravy. Byla to posilovna takového "rodinného" typu, kde každý znal každého a každý se s každým bavil. Docela rychle jsem tam zapadl a díky radám starších kolegů z posilovny se i rychle vyznal v tom, k čemu každý stroj v posilovně slouží. Protože to bylo malé fitness centrum, nacházelo se zde pouze základní vybavení, ale i to mi stačilo, abych získal základy.

Od počátku mého tréninku byl jeden cvik, který se stal po dlouhou dobu mým nejoblíbenějším. Tím cvikem byl mrtvý tah. Mého snažení si všiml jeden člověk v posilovně a řekl mi, že bych mohl zkusit závodit v mrtvém tahu. Byl konec letních prázdnin a já se rozhodl připravit na Velkou cenu Teplic v pozvedu. Psal se rok 2008 a mně se povedlo 20. prosince zatáhnout 208 kg. Tohle byl začátek změny, která mě dostala až k silovému trojboji. Zkušenosti se silovým trojbojem zde popisovat nebudu, byla to jen poměrně krátká etapa mého boje s činkami. Takovou tečkou na závěr, rozloučením se silovým sportem byl Bořislavský gigant v pozvedu 2013, kde jsem při váze 91 kg pozvedl 260 kg pouze s opaskem.

Důvod, proč jsem skončil se silovým trojbojem, byl ten, že jsem chtěl něco víc. Psal jsem sice, že nebudu popisovat zkušenosti se silovým trojbojem, ale jednu důležitou věc zmíním. Každý by měl vědět, že jedním z nejzákladnějších a nejdůležitějších cviků je dřep. Díky silovému trojboji jsem se naučil cvičit poctivé vzpěračské hluboké dřepy. Dříve jsem jezdil ne zrovna hluboké dřepy. Musím uznat, že zpočátku byl pro mě šok, když jsem začal dělat hluboké dřepy a zjistil jsem, že se stejnou vahou, s kterou jsem byl schopný udělat 6 - 8 opakování mých "starých" dřepů, bylo provést jeden hluboký dřep nemožné. Byla to těžká cesta naučit se poctivý dřep. Od těch dob cvičím pouze hluboké dřepy. To, co jsem prováděl předtím, už nikdy nenazvu dřepem.

Jak plynul čas, tak se z posilování stal můj životní styl, který ovlivňuje můj každodenní život. Když jsem poprvé vešel do posilovny, nikdy jsem netušil, že mě tak pohltí. Kdybych měl psát o tom, jakými všemi tréninkovými plány jsem si prošel, které všechny cviky jsem vyzkoušel, nebyl by to článek, ale kniha.

I když je rok 2014 teprve na začátku, přinesl velké změny. V průběhu ledna se u nás otevřelo nové luxusní fitness. První návštěva byla ze zvědavosti. Vybavení a prostředí nové posilovny mě ale zaujaly natolik, že jsem se rozhodl, že své působení přesunu právě do ní.

Impulsem pro napsání tohoto článku byl únor 2014. Během tohoto měsíce mi byla doporučena knížka Tréning väzňa (Paul Wade). Knížku jsem sice nečetl slovo od slova, spíš jsem ji jen tak prolétl. Narazil jsem tam na kapitolu, kde se psalo o přítazích na hrazdě úzkým úchopem pro cvičení bicepsů. Bylo to porovnáváno s posilováním s činkou. Pokud vážíte například 100 kg a děláte přítahy, je to, jako byste cvičili se 100kg činkou. Další zmiňovanou výhodou bylo, že procvičujete biceps přes dva klouby. Porovnání nechám na Vás, ale dalo mi to brouka do hlavy.

Pravda je ta, že jsem přítahy na hrazdě už delší dobu nedělal, a pokud jsem je v posledních letech dělal, tak maximálně širokým úchopem k hrudníku k procvičení zádových svalů. Nechci spojovat hrazdu a činku, že je to stejné. Pamatuji si, že když jsem začal chodit do posilovny, moje váha byla cca 60 kg. Přítahy na hrazdě úzkým úchopem, ať už nadhmatem, nebo podhmatem, byly to první, co jsem v životě cvičil. Sice jsem takové přítahy dělal ve svých začátcích, ale věděl jsem, že jsem zvládal asi 15 - 20 opakování.

Věděl jsem, že možnost, jak se toho brouka zbavit, je jen jedna. Jakmile v mém tréninku přišel čas na posilování rukou, rozhodl jsem se udělat test. Tím, že biceps cvičím v jiném tréninku než triceps, tak byl můj test velice objektivní. Moje aktuální váha je cca 90 kg (únor 2014). Sice jsem výrazně těžší, než když jsem začal s posilováním, ale zároveň i mnohem silnější. Zažil jsem šok, když jsem se přitáhl poctivými přítahy pouze osmkrát nadhmatem i podhmatem. Tento článek jsem začal psát hned po testu, vím, že s dalším tréninkem zase alespoň jedno opakovaní přidám, ale i tak je to pro mě ubohý výsledek. Otevřelo mi to oči a vrátilo mě to zpátky na začátek. Nechci propagovat ani knížku, ani workout, ani nic podobného. Ale díky tomuto pokusu jsem zjistil, že hrazda má v tréninku své opodstatnění.

Trénink

Prošel jsem si spoustou tréninků, které jsem vždy přizpůsoboval konkrétnímu cíli. Své plány si sestavuji sám a řídím se u toho tím, že když nějaký cvik cvičím, tak vím, proč ho cvičím. Každou partii procvičuji jednou týdně v určitý den.

Můj aktuální cíl pro rok 2014 je zaměřit se na své slabiny a přibrat další svalovou hmotu. Jako zbraň pro tento úkol jsem zvolil nový tréninkový přístup i plán. Zkrátil jsem dobu pobytu v posilovně tak, aby mi trénink zabral maximálně 50 - 60 minut i se zahřátím. Některé své cvičící dny zvládnu i za kratší čas. Vsadil jsem na těžký a intenzivní trénink. Snažím se dělat minimální pauzy jen na popadnutí dechu, abych byl schopný pokračovat v další sérii. Od každého cviku dělám 3 - 5 sérií a 3 - 15 opakování. V pondělí cvičím hrudník a biceps, v úterý jedu záda a triceps. Ve středu mám volno. Ve čtvrtek trénuji ramena s předloktím a v pátek cvičím nohy a lýtka. O víkendu mám opět volno.

Trénujte tvrdě a věřte v kondici!


Máte i Vy svůj příběh? Umíte jej poutavě napsat a chcete se o něj podělit s ostatními čtenáři? Povzbudit je v jejich snažení a boji s nadváhou či nárůstem svalové hmoty, vylíčit překonání Vašich rekordních zvednutých vah, nebo jste vyhráli nad svými zdravotními problémy? Pošlete nám jej! Více informací naleznete zde.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.03.10:41amigoss - My name is Daniel Lugo and i believe in fitness , děla si ..+1
24.03.09:34Los Bumerangos - david.senkyrik zjevně žije v nějakym paralelním vesmíru. N..+1
24.03.07:07Jirka160 - Opravdu mi toto nepřijde jako vhodný příběh pro uveřejnění..+2
23.03.21:57Johncreasy - Bicepsový zdvih s VČ je příliš široký pojem, jestli mi roz..
23.03.21:38DiamonD123 - No zas tak slabý chlapy na světě nemáme :) 5x80kg na bicep..
23.03.18:35david.senkyrik - Navíc, řekněme 80kg chlap dokáže třeba 5 shybů úzkým úchop..
23.03.18:29david.senkyrik - To srovnání s těmi přítahy na hrazdě úzkým úchopem a cviče..
23.03.13:13heavyBEE - `...zkrátil jsem čas tréninku na 50-60 minut` - jak dlouho..
23.03.11:04Maerlyn0 - Já nevím, jestli jsem jedinej, koho tyhle články už vážně ..+9
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra