Reklama:

Komentář:
Myslím, že to tak dříve nebylo

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Myslím, že to nikdy nebylo s mladšími a staršími borci v posilovně lepší. Ti mladí zkušenostmi pohrdali, ti starší si s těmi "vrabčáky" neměli co říct. V komentáři to píše známý český kulturista Ladislav Kurčík.Kdo je autorem tohoto článku?

Český kulturista, fitness trenér. Příslušník silné generace, jež nastoupila na scénu přibližně v polovině 90. let a začala poměrně pravidelně vozit medaile z mezinárodních soutěží. Dlouholetý úspěšný reprezentant ČR v letech 1995 až 2006. Úspěchy: trojnásobný mistr ČR, mistr Evropy IFBB, druhý a třetí na ME NABBA, čtvrtý na MS IFBB, druhý na MS NABBA a další.

Myslím, že to tak dříve nebylo a rozhodně to nebylo lepší než teď. Vidím to na všech úrovních a je jedno, jestli jde o vrcholové závodníky, nebo jen o kluky a chlapy, kteří jen tak chodí do fitek. O čem že to mluvím?

Je samozřejmé, že fitka jsou plná kluků okolo 18 - 22 let, kteří cvičí nejen s cílem vylepšení postavy, ale díky novějším kategoriím, jako jsou physique mužů nebo třeba i klasici či různé kondiční kategorie, trénují s cílem zúčastnit se závodů. Proč říkám "díky těmhle kategoriím"? Protože ty jim umožňují dostat se na pódium dříve než teprve po nabrání kvant hmoty, pokud by se jim to vůbec někdy podařilo. Je docela přirozenou lidskou potřebou chtít porovnat svoji výkonnost s jinými. Nové disciplíny jim umožňují změřit síly se sobě rovnými a nemuset být přitom hardcore kulturisty. Chtějí to nejen kluci kolem 20 let, ale, alespoň tak to v poslední době sleduji, i chlapi po čtyřicítce, kteří dosud ještě nikdy nezávodili a přitom cvičí léta. O něčem podobném už jsem tady mluvil dříve. Tenhle trend je moc dobrý, protože slouží rozvoji našeho sportu a jeho šíření mezi veřejnost.

Je tady ale něco, co se dle mých zkušeností projevuje jak díky těm novým kategoriím, tak díky těm mladým klukům, respektive jejich vlivu či příkladu. Stejnou ambici, jakou je možno vidět u mladých kluků, totiž spatřuji čím dál častěji u chlapů po čtyřicítce, nebo někde na její hranici. Ale výjimkou nebývají ani pánové o 5 - 7 let starší. Několikrát za měsíc mě osloví kondičně cvičící muž s dotazem, jestli by mohla jeho tréninková snaha vést také ještě k nějaké formě soutěžení, jak je tomu u kluků okolo 22 let. Prostě věřte tomu nebo ne, ale spousta mladších kluků dává příklad a motivaci ke cvičení a soutěžení těm starším.

Přijde mi skvělé, když vidíte, jak 42letý podnikatel řeší své cvičební postupy s klukem o generaci nebo i dvě mladším. Žijí si v těch posilovnách v takové symbióze, která je dle mého dobrá pro všechny. Najednou už neplatí, že starší ročníky mezi sebe ty mladší nepustí a že jim jen dávají najevo, že oni mají tohle všechno už dávno za sebou. Tihle chlapi po čtyřiceti, nebo i čtyřiceti pěti si splní klukovský sen závodit a mladí kluci jim ukáží tím "spolunažíváním" ve stejném fitku naprosto přirozeně novější, modernější cestu. Starší borec zase nabízí něco, co nezískáte jinak než lety zkušeností. Kombinací těchto dvou zdánlivě nesourodých postupů vidím ve fitku spousty motivovaných lidí, kteří spolu navzdory věkovému rozdílu skvěle vycházejí a vzájemně si jsou prospěšní.

Mohl jsem si to vyzkoušet i sám na sobě, když jsem měl možnost absolvovat tréninky s o mnoho mladšími kluky. Nikdy se takové zkušenosti nebráním, protože se mi ještě nestalo, že by se mi to nevyplatilo, teď, co jsem se vrátil zpět k pořádnému tréninku.

Vždycky je to osvěžující a vždycky mi to dodá nový impuls. Doporučuji všem chlapům okolo čtyřicítky či pětačtyřicítky cvičit s těmi mladými a nasát tu energii, ten "drive". Už jsem to řekl na začátku: Myslím, že to nikdy nebylo lepší, co se týká mladších a starších borců v posilovnách. Ti mladí zkušenostmi pohrdali, ti starší si s těmi "vrabčáky" neměli co říct. Oslovuje mě spousta chlapů, jestli bych jim pomohl splnit sen postavit se na pódium. Proč ne. A k tomu doporučím svoji zkušenost. Nebojte se trénovat s mladými kluky, je to progres a taky zábava a v neposlední řadě výzva. Alespoň tak to vidím u nás ve fitku a vřele to doporučuji.

Přeji hodně úspěchů, čtyřicátníci, a těším se na setkávání s Vámi na soutěžích všech úrovní.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

12.03.13:26amoresPE - PEPO klidek, co aj ty si mlady? :-) A nehanbi sa... :-)
12.03.11:51P.E.P.A. - to amoresPE : Ty jsi se určitě narodil a již jsi byl starý..+1
12.03.08:30amoresPE - ...ešte si mlady. :-)
12.03.08:28amoresPE - Uplne s tebou súhlasím. Ked som ešte súťažil za dorast v 9..
12.03.08:19Rahorus - S tímhle já až tolik nesouhlasím. Ono je to asi jak kde. K..+1
11.03.21:37Derfel - Dřív to tak nebylo, protože chlápek nad 35 let v posilovně..+5
11.03.19:32Martynus - Ano dobrý článek já sám bych rád cvičil s někým starším (z..+1
11.03.17:50mckartny - Ja mam spis plne zuby lidi co cvici pul roku udelaj trener..+10
11.03.17:26Gerallt - pod to bych se mohl podepsat..ale jedinej koho nesnesu jso..
11.03.16:21mckartny - Ámen pravim ja svata pravda
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 15 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra