Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Tomáš Kašpar: "Kde beru
energii? Prostě mě to baví!"

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Tomáš Kašpar na Ben Weider Diamond Cupu
Tomáš Kašpar krátce před koncem minulého roku získal vysněnou profi kartu, když se stal absolutním vítězem Ben Weider Diamond Cupu, který se konal v prosinci v řeckých Aténách. Jak Tomáš po loňské sezóně odpočíval a jak jde příprava na tu letošní, to se dozvíte v následujícím rozhovoru. Najdete v něm také kompletní rozpis Tomášovy suplementace a podobu jeho aktuálních tréninků.

Tomáši, ty jsi získal 17. prosince 2013 status profesionála. Byl to předčasný dárek k Vánocům?

Ano, 15. prosince 2013 se mi podařilo získat profi kartu tím, že jsem se stal absolutním vítězem Ben Weider Diamond Cupu v Aténách, a ano, máš pravdu, byl to krásný dárek k Vánocům a vyvrcholení dlouhé podzimní sezóny. Ta sezóna byla takovým dlouhým bojem o profi kartu, který nakonec skončil pro mě happyendem.

Ty jsi vloni absolvoval hodně náročnou a dlouhou sezónu, kdy ses musel dlouhou dobu držet ve špičkové formě. Jak jsi to zvládal a odnesl sis z toho nějaké nové zkušenosti?

Ano, příprava se natáhla na 7 měsíců kvůli na sebe navazujícím závodům s velkým časovým odstupem. Vrcholem sezóny měl být Arnold Classic Europe v Madridu, ale nakonec jsem sezónu ukončil až v prosinci. Určitě jsem si odnesl cenné zkušenosti jak z tréninku, tak z diety. Například jak držet a stupňovat formu po dobu dvou dnů, což pro mě byla novinka. Také nové přístupy k tréninku a sacharidům, společně s manipulací s vodou. Využil jsem cenné rady Igora Kopčeka, který mi vždy velmi dobře poradí, nejen v oblasti diety a tréninku, ale byl to právě on, kdo mi vnuknul myšlenku pokračovat v přípravě, když se objevila možnost získat profi kartu v Aténách.

Co pro tebe bylo nejhorší v té době?

Nejhorší pro mě nebyla dieta ani únava z tréninku, ale problémy se spánkem. Za noc jsem se několikrát probudil, nemohl zabrat, chodil po bytě, začínal myslet na jídlo, občas jsem i něco snědl, párkrát i něco zakázaného. V noci jsem spal tak 4 hodiny s tím, že jsem se během nich mockrát probudil. Ráno jsem byl ovšem celkem vitální a mohl fungovat, což je paradox, ale je pravda, že se mi stávalo, že jsem během dne usínal, kdykoliv jsem zavřel oči. Nebo delší jízda v autě pro mě byla náročná, neboť jsem bojoval se spánkem. To ostatně může potvrdit kamarád Vojta Koritenský, se kterým jsem jel z natáčení Snídaně s Novou a trošku usnul. Takže Vojta musel hrábnout do řízení, abychom dál nejeli na korbě protijedoucího kamionu. Nespavost a stavy z toho plynoucí pro mě byly to nejtěžší období trvající několik týdnů.

Jak vypadá cvičení od ukončení sezóny doposud?

Od ukončení sezóny jsem v podstatě stále cvičil jen lehce, prokrvit svaly, aby si odpočinuly šlachy a klouby, úpony, no a pak byly Vánoce, takže po 7 měsících diety nastalo konečně totální obžerství, na které jsem se těšil jako malé dítě na ježíška. Taková pohoda a relax u pohádek o Vánocích s plným žaludkem tučného nezdravého jídla. Takže trénink jsem sice nevysadil, ale jel jen hodně lehce.

Já vlastně celou přípravu každý trénink cvičil s mojí přítelkyní Jitkou, s kterou cvičíme stále, a tak ani pauza od posilovny nebyla úplně možná, protože jsem jí byl stále nápomocen v jejích trénincích stejně jako ona mně po celou dobu přípravy, za což jí moc děkuju.


Tomáš Kašpar na Ben Weider Diamond Cupu
Na co se chystáš tento rok a kdy začneš takovou tu klasickou přípravu na soutěž?

Chystám se na podzimní sezónu na profesionální pohárové soutěže. Zatím asi jen v Evropě, a to konkrétně na EVL´s Prague Pro, Nordic Pro a Grand Prix Pro Fitness House.

Od března začínám objemovou přípravu. Doteď jsem jel jen lehčí trénink a i strava byla, dá se říct, volnější. A to hodně. Od července ale už naskočím do diety. Rád bych vystoupil s váhou vysoko nad 120 kg a věřím, že se mi povede jak přibrat, tak i zpracovat to dobře do kvality.

Jaké to je, když víš, že najednou změříš síly s těmi nejlepšími v tomto sportu?

Jaké to je, to teprve ucítím na vlastní svaly, až to bude za mnou. (smích) Každopádně je to skvělý pocit splněného snu. Nebo zatím alespoň jeho části.

Napadá tě třeba nějaké jméno, u koho by sis potajmu, pro sebe, mohl říct "Jo, toho bych mohl dát"?

Vůbec netuším. Vůbec nevím, kdo tam bude. Asi se potkám s kamarádem a kolegou z Extrifit teamu Daliborem Hájkem. Na to se hodně těším, protože to bude po dlouhých 11 letech, co se potkáme opět na pódiu a budeme spolu závodit. Naposledy to bylo v roce 2003, kdy jsme se potkali na mistrovství ČR v Ostravě, kde byl i Tom Bureš. Bylo by super sejít se opět všichni tři na pódiu třeba už tento rok na EVL´s.

Na jakou soutěž se těšíš nejvíc?

Určitě na EVL´s Prague Pro. Prostě doma je doma. (smích) Ale jinak se těším celkově na všechny soutěže. Je to něco úplně nového. Jak jsem už říkal, splněný sen, nebo alespoň jeho část. Sen, o kterém sníte od 17 let, je najednou skutečností. To je skvělý pocit. A já mám to štěstí, že jsem si tento sen mohl v životě splnit. Za to jsem osudu moc vděčný.

Ty jsi na Extrifit Training Day vzbudil pozdvižení svým přístupem k suplementaci. Můžeš mi říct, jak se teď stravuješ?

Vypadá to asi následovně, vše od Extrifitu.

SUPLEMENTACE
8 hodin - ihned po probuzení 10 hodin
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino
10 g glutaminu
1x Actinox
3x Omega
Klouby
5 g Crea Monohydrate + 5x Crea Ethyl Ester
1000 mg vitamínu C
1x V 52 Vita Complex Forte
koktejl CFM 80 - 60 g bílkovin
5 celých vajec + 4 tousty + máslo + sýr cihla
12 hodin - oběd14 hodin - 1. svačina
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino 
300 g hovězího / kuřecího / krůtího
+ 120 g rýže
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino
3 celá vejce + 8 bílků + 100 g vloček / rýže
16 hodin - 2. svačina 18 hodin - před tréninkem
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino
300 g koktejl Long 80 100 g prášku
2 odměrky Hellnoxu +  5 g Crea Monohydrate
 6x BCAA Mega Tablets + 1 g vitamínu C
5x Amino Hydro + 5x Beef Amino
při tréninku20:30 - ihned po tréninku
20 gramů BCAA Instant
10 g glutaminu + 5 g kreatinu
6x BCAA + 5x aminokyseliny komplexní
+ 10 g glutaminu + 10 g Crea Monohydrate
koktejl CFM 80 - 60 g bílkovin + 50 g glukózy
+ 50 g maltodextrinu + 2 g vitamínu C
22 hodin - 1. večeře 24 hodin - 2. večeře 
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino 
300 g hovězího / kuřecího / krůtího
+ zelenina (rajče, okurka, atd.)
koktejl Micelar Casein 70 g bílkovin
+ 1x hořčík, zinek, vápník
6x BCAA Mega Tablets + 5x Amino Hydro
+ 5x Beef Amino 
10 g glutaminu + 1 g vitamínu C
1x Actinox

V noci při probuzení se mi stává, že mívám neskutečný hlad, a tak si udělám 10 vaječných bílků a opět jdu spát. Nebo si vypiju proteinový koktejl, a to Iso 90 nebo IsoBeef. Oboje po 50 g.

A jak momentálně vypadá tvůj trénink?

Cvičím v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek, ve středu a o víkendu mám volno. Můj trénink je teď následující.

PONDĚLÍ
cviksérieopakování
Prsa - -
Bench-press na rovné lavici 6 6, 5, 3, 8, 12*
Tlaky jednoruček hlavou nahoru 38 - 10
Upažování na rovné lavici 3 10
Supersérie - -
Tlaky jednoruček hlavou rovně 315
Pullover - -
Biceps - -
Bicepsový zdvih s EZ tyčí 10, 8, 6, 6, 8, 12
Scottova lavice 3 8 - 10
Supersérie - -
Jednoručky vestoje střídavě 3 10
Kladka zdvih 3 15
ÚTERÝ
cviksérieopakování
Nohy - -
Předkopávání 3 15
Dřepy - 10, 8, 8, 6, 4, 10
Zakopávání vleže 3 10 - 12
Supersérie - -
Legpress 3 12 - 15
Mrtvé tahy na hamstringy - -
Lýtka - -
Výpony vestoje 5 15
ČTVRTEK
cviksérieopakování
Ramena - -
Tlaky jednoruček vsedě s oporou zad 6  10, 8, 6, 6, 5, 12
Upažování s jednoručkami 3 10
Supersérie - -
Přítahy k bradě 3 8 - 10
Tlaky za hlavou - -
Triceps - -
Zapažování na kladce 3 12
Kliky na bradlech 5 maximum
Kladka před tělem stahování 3 10 - 8
Supersérie - -
Francouzský tlak vleže 3 10 - 8
Kladka za hlavou - -
PÁTEK
cviksérieopakování
Záda - -
Mrtvý tah 6  10, 8, 6, 4, 6, 10
Přítahy na hrazdě 3 maximum
Přítahy činky v předklonu nadhmatem 3 8
Supersérie - -
Kladka za hlavou 3 15
Kladka před hlavou - -
Supersérie - -
Kladka podhmatem před hlavou 315 - 10
Kladka spodem - -
Trapéz - -
Krčení ramen s velkou činkou na trapézy 315
* pyramida nahoru, poslední série lehčí

Ty jsi hodně vídán, jak trénuješ se sluchátky, pohroužen do sebe. Vnímáš muziku jako nějaký motivační faktor, nebo v tom je něco jiného? A jakou hudbu preferuješ?

Ano, strašně jsem si na to zvykl a vlastně z 99 % cvičím už jenom se sluchátky. Hudba je pro mě velký motivační faktor, dokáže mě vyhecovat, navodit tu správnou atmosféru a připomenout mi, proč jsem v posilovně, kam chci dojít a co pro to musím udělat. Poslouchám různou hudbu, nemám vyhraněný žánr, jen mě musí oslovit a chytit za srdce. Hodně si pouštím i motivační videa z YouTube nebo dialogy z filmu. Takový ty motivační klasiky z Rockyho a tak… Tohle vše mi moc pomáhá a motivuje mě to.

Jsi také znám svým hodně vstřícným přístupem k fanouškům. Sám jsem viděl, jak dokážeš neúnavně pózovat u společných focení i několik hodin. Kde na to bereš sílu a energii?

Pózovat s fanoušky, fotit se s nimi a povídat si o závodech, dietě a trénincích, to je pro mě radost. Jsem rád, když někomu mohu poradit a třeba ho motivovat v jeho úsilí, protože si moc dobře stále pamatuji, jak jsem já byl coby dorostenec vyplašený. Taky jsem byl vděčný za každou radu a hltal všechna moudra, co jsem dostával od zkušenějších kluků. A kde beru energii? Prostě mě to baví a nemůžu říct fanouškovi, že nebude fotka, že jsem unavený. To prostě nejde, takhle někoho zklamat, nebo ho odbýt. Únava musí počkat a teď, když jsem profík, je to vlastně i součást mojí práce.

A kde se s tebou budou moci tví fanoušci setkat?

Určitě to bude vždycky na Extrifit Training Days, které pořádá pravidelně Extrifit jako takové hodně vstřícné setkání s fanoušky jeho značky. A to musím říct, že to jsou hodně příjemné akce. Dále na Mozolani Classic v Žilině. Na mistrovství ČR, kde budu mít pravděpodobně exhibici. Na amatérské Olympii v Praze, kde bude mít Extrifit výstavní expozici. No a v neposlední řadě na EVL´s Prague Pro mě mohou vidět, jak na pódiu bojuji v mém prvním profesionálním závodě. A budu na stánku Extrifitu k dispozici fanouškům.

Rovněž dělám i semináře po republice, a tak pokud někdo má zájem poslechnout si můj příběh, jak cvičím a jím, poptat se na suplementaci a podívat se na můj trénink, klidně mě kontaktujte a můžeme uspořádat seminář i u vás ve fitku.

Já ti, Tomáši, děkuji za rozhovor.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.03.22:53jardaflex - Tome moc Ti fandim a preju dlouhy zavodni zivot co by prof..+1
05.03.19:09vymča - jj rozhodně blbost. Farah mnohkrát říkal, že dávají jeden,..
05.03.12:45Petey - Zdroj asi nebude,je to blbost :) Ak by si to ratal na 80-9..+2
05.03.11:45Douglas - Kdysi sem cetl, ze bobek prumerneho stredoevropana obsahuj..+4
04.03.21:53PavelV - Ano, tohoto 3/4 roku starého pochybení si je Extrifit vědo..+14
04.03.21:45Nordlys - vajíčka dělaj svoje :-p Zajímalo by mě kupuje z biochovu ..+8
04.03.20:39Carnivor - ***+2
04.03.20:21noap - ***-5
04.03.19:52maska0001 - Tak někdo třeba chodí na antidopingový testy a takový dopl..+1
04.03.19:33tarwick - a co jako?Já to měl a šlapalo to dobře:D+6
04.03.19:29maska0001 - ***-5
04.03.19:05MAST3R - Nějaký zdroj? :)+2
04.03.18:18Carnivor - slušný, ale hodně slabý oproti US profíkům, Greene i Big R..+8
04.03.18:11Maerlyn0 - *12* *12*
04.03.17:38vlkisekk - Pokud ma nekdo sanci udelat v open kategorii nejaky vysled..+2
04.03.17:35Novic - Doufám, že si z tohoto jídeláku nevezme nikdo příklad.+3
04.03.17:19LibovaKruta - 133 tablet denně pokud správně počítám, slušný.+4
04.03.16:41Ibanus - Ještě, že má Extrifit tolik zákazníků včetně mě, jinak by ..+7
04.03.16:22glycospeed - Tak tých amináčov dáva akože dosť ..ani sa nedivím na jeho..-3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPartner Cup 2019 - výsledky
Hockey1000 (11:29) • Vždyť to je právě naopak super, že jde on i jemu podobní borci na českou pohárovku. Cel...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Qubevm (08:58) • Valasekjakub123 proč by nemohl Matěj závodit na pohárovce proboha.. Dej si facku, probe...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
ambrosan (22:19) • tak to je komentář, který bych od závodníka nečekal...je to dobře, že jsou lidi co akti...
magazínPartner Cup 2019 - výsledky
Valasekjakub123 (22:01) • Rysavy na poharovce? Zavodnik s takovymi zkusennostmi a jde na poharovku trosku soudnos...
magazínIFBB Master Elite Pro Skopje 2019: ko...
Bali (19:59) • Nejsou špatně jména u fotek?Protože ten co vyhrál má nejmín svalů a nejhorší formu..u b...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra