Reklama:
908 g proteinové náhrady stravy ZDARMA
Moderní varianta instantní náhrady stravy nyní v extra výhodné akci! Více zde.

Australian Pro Grand Prix
2014: výsledky a fotografie!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Australské Melbourne ve dnech 7. a 8. března hostilo patnáctý ročník profesionální soutěže Australian Pro Grand Prix organizované pod taktovkou velezkušeného pořadatele Tonyho Dohertyho. Na klání tentokrát dostali příležitost závodníci z kulturistiky mužů open, figure žen a bikini žen, kteří ve svých kategoriích bojovali o podíly z finančních prémií, bodový zisk do kvalifikačního žebříčku a vždy také o jedno přímé postupové místo na zářijový Olympia Weekend. Komu se na závodech dařilo?


Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie open

V kategorii open k Australian Pro Grand Prix 2014 nastoupilo třináct závodníků. Jména jedenácti z nich se již s předstihem nacházela v oficiální startovní listině, další dva borci startovní pole rozšířili až těsně před závody, když profesionální kartu vybojovali na připojené amatérské soutěži. Na pódiu proti původním očekáváním chyběl devětatřicetiletý Jose Raymond, jenž do Austrálie sice odcestoval, ale zúčastnil se zde pouze připojeného sportovního veletrhu. Znovu soutěžní plavky navlékne až příští sobotu na New Zealand Pro, kde se bude soutěžit v pro něj přeci jenom vhodnější kategorii do 212 liber.

Při neúčasti vítěze Arnold Classic z minulého víkendu Dennise Wolfa, který před dalšími jarními soutěžemi upřednostnil odpočinek a čas trávený s rodinu, byl hlavním favoritem letošní Australian Pro Grand Prix muž, který se na klání spolupořádaném Arnoldem Schwarzeneggerem umístil za ním - osmatřicetiletý Shawn Rhoden. Ten podle předpokladů dostal od rozhodčích příležitost hned v prvním semifinálovém vyvolávání, kde jej doplnili Branch Warren, Evan Centopani a také extrémně rychle se zlepšující svěřenec trenéra Neila Hilla William Bonac. Když Bonac, Warren a Centopani pak sváděli již bez Rhodena opakovaný souboj ve čtvrtém vyvolávání, byla takřka jisté, že si Rhoden kráčí pro své páté profesionální vítězství a další tři zmínění borci bojují pouze o to, jak si mezi sebe rozdělí druhé až čtvrté místo.

Alespoň náznak dramatu do souboje o vítězství pak vneslo poslední finálové vyvolávání, v němž vedle Shawna Rhodena pózoval pouze fantastický William Bonac. Ač byl Rhoden stále favoritem, začala se nabízet otázka - může jej Bonac porazit?

Překvapení se nakonec nekonalo a Shawn Rhoden, jenž v přípravě na jarní soutěže spoléhal na pomoc tandemu Chris Aceto - Charles Glass, dosáhl na své první vítězství v probíhající sezóně. Dovedly jej k němu jeho tradiční přednosti v podobě estetických linií, famózních tvarů a úzkého pasu. Shawn navíc dokázal na pódium přinést ještě plnější svaly, než tomu bylo před sedmi dny na Arnold Classic, a ačkoliv tím možná ztratil něco málo ze své tvrdosti, zvítězil zaslouženě.

Nakonec druhý Nizozemec ghanského původu William Bonac byl mnohými považován za černého koně soutěže a již jeho výborné představení na podzimním EVL´s Prague Pro dávalo tušit, že by na Australian Pro Grand Prix mohl potrápit nejednoho hvězdnějšího soupeře. Že však Bonac na soutěži "sestřelí" Branche Warrena i Evana Centopaniho a navíc ještě bude více než důstojným soupeřem Shawnu Rhodenovi, zřejmě čekal málokdo. William na melbournských závodech beze zbytku potvrdil, že je jedním z nejrychleji se zlepšujících profesionálů současnosti a předvedenou kombinací objemů a připravenosti byl zase o poznání výše než při svém vystoupení v říjnu v Praze. Jeho nejsilnější zbraní je postava bez slabin, dominantní, napruhované hýždě, široká a hustá záda, obrovská ramena i paže a tentokrát i mimořádně vysekaný střed těla.

Třetí příčka připadla Evanu Centopanimu, který zřejmě nastoupil v lepší formě než před týdnem na Arnold Classic, když nabídl lepší tvrdost a pravděpodobně i plnost svalstva. Nedá se však zbavit dojmu, že z dlouhodobého hlediska Centopani spíše stagnuje, nebo se dokonce mírně zhoršuje. Rozdíl mezi jeho lepší horní a slabší dolní polovinou těla nabývá na patrnosti a Evanovy svaly na Arnold Classic ani na Australian Pro Grand Prix neměly tu samou "šťávu" jako například při jeho loňském vítězství na PBW Championships nebo medailovém umístění na Arnold Classic 2012.

Čtvrtý Branch Warren v Austrálii závodil možná v o fous lepší fazóně než minulý týden v Columbusu. K jeho přednostem tradičně patřil hustý a žilnatý hrudník, stavět mohl také na výborných lýtkách a stehnech, na nichž je čím dál méně patrný následek zranění z roku 2011. Přesto současný Branch na toho v ideální formě závodícího z roku 2009 již něco (dost možná nenávratně) ztrácí.

Páté místo bral dvaačtyřicetiletý veterán Edward Nunn, jenž se stále potýká s tím, že se mu jeho 185 cm vysokou kostru nedaří zaplnit odpovídajícím množstvím svalové hmoty. Šestý pak skončil Fred Smalls, který závodil dotaženější než na několikrát zmiňovaném Arnold Classic. K optimální formě mu však stále něco scházelo.

Až sedmé místo zbylo na zkušeného Američana Davida Henryho, který si po sérii startů na soutěžích v lehčí váze poprvé od roku 2008 vyzkoušel, jaké je závodit mezi těžkotonážníky v kategorii open. Devětatřicetiletý borec k soutěži nastoupil o několik liber těžší než před týdnem na Arnold Classic a přitom neztratil nic ze svých fantastických detailů. Ačkoliv jej srážela méně mohutná stehna, která v porovnání s komiksově vypadající horní polovinou těla mírně zaostávají, Henry se v Austrálii zřejmě mohl umístit i výše.

Dále se zmiňme již pouze o dvojici nových profesionálů, kteří vzešli z připojené amatérské soutěže a na Australian Pro Grand Prix si ihned připsali svůj profesionální debut. Lépe se při něm dařilo vzrostlejšímu a celkově masivnějšímu Joshuovi Lenartowiczovi, jenž vybojoval osmé místo, stal se nejlepším domácím závodníkem soutěže a získal tak cenu Luka Wooda, která je na památku tohoto zemřelého profesionála od roku 2012 udělována nejlepšímu australskému účastníkovi soutěže. Největší Lenartowiczovou předností je zřejmě šířka jeho kostry. Pokud na ní již nyní dobře rozloženou hmotu tento stále pouze třicetiletý borec do budoucna lépe zpracuje, bude moci jistě pomýšlet na zajímavou profesionální kariéru.

Druhým novým australským profíkem je dvaatřicetiletý Gary Wright. V profesionální divizi IFBB mu jistě bude lépe sedět kategorie do 212 liber, což se odrazilo i na jeho umístění z Australian Pro Grand Prix, kde jeho jméno uzavíralo výsledkovou listinu. Ke Garyho silným stránkám patří celkové objemy, sráží jej naopak nezcela ideální stavba těla a horší kontrola břišních svalů. Pokud by na australské profesionální show i přes zmíněné slabiny však překonal například Abbase Khatamiho nebo Abrahama Elzibaka, zřejmě by nikdo nemohl nic namítat.


Výsledky Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie open:

  1. Shawn Rhoden*
  2. William Bonac
  3. Evan Centopani
  4. Branch Warren
  5. Edward Nunn
  6. Fred Smalls
  7. David Henry
  8. Joshua Lenartowicz
  9. Luke Timms
  10. Abraham Elzibak
  11. Mike Debenham
  12. Abbas Khatami
  13. Gary Wright

* kvalifikace na Mr. Olympia 2014


1. Shawn Rhoden

2. William Bonac

3. Evan Centopani

4. Branch Warren

Závodníci na dalších místech

Profesionální nováčci na Australian Pro Grand Prix 2014


Závodníci kvalifikovaní na Mr. Olympia k 8. březnu 2014:

jméno stát soutěž um.*
Phil Heath USA Mr. Olympia 2013 1.
Kai Greene USA Mr. Olympia 2013 2.
Dennis Wolf Německo Mr. Olympia 2013 3.
Shawn Rhoden USA Mr. Olympia 2013 4.
Dexter Jackson USA Mr. Olympia 2013 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie open - žebříček k 8. březnu 2014:

p. jméno stát body
1. Victor Martinez Dominikánská republika 9
2. Evan Centopani USA 8
3. William Bonac Nizozemsko 7
3. Cedric McMillan USA 7
3. Branch Warren USA 7
6. Martin Kjellström Švédsko 4
6. Fred Smalls USA 4
8. Kevin Ofurum USA 3
9. Manuel Lomeli Mexiko 2
10. Alfredo Azpeitia Mexiko 1
10. Edwar Nunn USA 1

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie figure

V kategorii figure před rozhodčí v Melbourne předstoupilo deset závodnic, včetně vítězky Figure Olympia z let 2010 a 2012 Erin Stern nebo zcela nové profesionálky Eliyan Lobez, která si možnost zamířit mezi elitu vybojovala na k Australian Pro Grand Prix připojené amatérské soutěži.

Hned první semifinálové vyvolávání, které zpravidla rozhoduje o tom, kteří závodníci dosáhnou na medailové příčky, přineslo překvapení. Erin Stern, která jistě patřila k favoritkám, v něm chyběla a na pódiu v tu chvíli místo ní pózovaly Candice Keene, Heather Dees, Ava Cowan a manželka hlavního pořadatele Amanda Doherty.

Když pak ve druhém vyvolávání dostaly příležitost znovu Doherty a Cowan a spolu s nimi také brazilská hvězda Larissa Reis, začalo být o šancích jednotlivých závodnic poměrně jasno. Candice Keene a Heather Dees stejně jako před týdnem na Figure International bojovaly o první a druhé místo, Amanda Doherty a Ava Cowan měly nejblíže ke třetí až čtvrté příčce, Larissa Reis mohla pomýšlet na páté místo a Erin Stern se v té chvíli umístění v nejlepší pětce překvapivě vzdalovalo. Ve hře však byla ještě druhá polovina bodů, které se měly rozdělovat ve finále. Jak to zamíchalo s výsledky soutěže?

Jednoduše řečeno - nijak. Druhá polovina soutěže na výsledcích soutěže, které narýsoval průběh semifinále, již nic nezměnila. Candice Keene se mohla radovat ze druhého letošního vítězství v řadě, Heather Dees skončila stejně jako v Columbusu druhá a třetí příčka připadla Avě Cowan.


Výsledky Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie figure:

  1. Candice Keene*
  2. Heather Dees
  3. Ava Cowan
  4. Amanda Doherty
  5. Larissa Reis
  6. Erin Stern
  7. Asher Prior
  8. Ekaterina Gamagina
  9. Eliyan Lobez
  10. Rinnah Schmid

* kvalifikace na Figure Olympia 2014


1. Candice Keene

2. Heather Dees

3. Ava Cowan


Závodnice kvalifikované na Figure Olympia k 8. březnu 2014:

jméno stát soutěž um.*
Nicole Wilkins USA Figure Olympia 2013 1.
Erin Stern USA Figure Olympia 2013 2.
Candice Keene USA Figure Olympia 2013 3.
Heather Dees USA Figure Olympia 2013 4.
Mallory Haldeman USA Figure Olympia 2013 5.
Camala Rodriguez USA Houston Pro 2013 1.
Alicia Coates USA Kentucky Muscle Pro 2013 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie figure - žebříček k 8. březnu 2014:

p. jméno stát body
1. Krista Dunn USA 7
2. Dana Ambrose USA 6
2. Ann Titone USA 6
4. Candice Lewis USA 5
5. Brooke Erickson USA 4
6. Francine Sablan USA 3
6. Ava Cowan USA 3
8. Natalie Waples Kanada 2
8. Sasha Brown USA 2
8. Amanda Doherty Austrálie 2
11. Kimberly Sheppard USA 1
11. Crystal Lowery USA 1
11. Larissa Reis Brazílie 1

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie bikini

V kategorii bikini se na pódiu představilo třináct závodnic. Stejně jako v případě kulturistů z kategorie open i zde závodily hned dvě zbrusu nové profesionálky, které si možnost zamířit mezi elitu vybojovaly na připojené amatérské soutěži, a to Ebony Quince a Amy Van Den Broek.

Hlavní favoritkou soutěže byla úřadující šampiónka Bikini Olympia a Bikini International Ashley Kaltwasser a průběh semifinále dával tušit, že si tato pětadvacetiletá závodnice triumf připíše i zde. To se nakonec naplnilo. Kaltwasser byla vyhlášena vítězkou, za níž druhé místo brala Stacey Alexander a třetí příčku vybojovala India Paulino.


Výsledky Australian Pro Grand Prix 2014 - kategorie bikini:

  1. Ashley Kaltwasser*
  2. Stacey Alexander
  3. India Paulino
  4. Amy Wright
  5. Jade MacKinnon
  6. Barbie Heng
  7. Leigh Brandt
  8. Anne-Marie Carvalho
  9. Gemmalyn Crosby
  10. Rhiannon Harris
  11. Amy Van Den Broek
  12. Elyse Inglis
  13. Ebony Quince

* kvalifikace na Bikini Olympia 2014


1. Ashley Kaltwasser

2. Stacey Alexander

3. India Paulino


Závodnice kvalifikované na Bikini Olympia k 8. březnu 2014:

jméno stát soutěž um.*
Ashley Kaltwasser USA Bikini Olympia 2013 1.
Yeshaira Robles USA Bikini Olympia 2013 2.
Stacey Alexander USA Bikini Olympia 2013 3.
Nathalia Melo Brazílie Bikini Olympia 2013 4.
India Paulino USA Bikini Olympia 2013 5.
Lacey DeLuca USA Houston Pro 2013 1.
Vladimíra Krásová Česká republika EVL’s Prague Pro 2013 1.
Jennifer Andrews USA Ft. Lauderdale Cup 2013 1.
Narmin Assria USA Iowa Pro 2013 1.
Amanda Latona USA Sacramento Pro 2013 1.
Taylor Matheny USA Iron Games Pro 2013 1.
Crystal Matthews USA Tijuana Pro 2013 1.
Christie Marquez USA Legends Pro Classic 2014 1.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kategorie bikini - žebříček k 8. březnu 2014:

p. jméno stát body
1. Dayna Maleton USA 9
2. Tawna Eubanks USA 8
3. Anna Virmajoki Finsko 6
4. Nikola Weiterová Slovensko 5
4. Stephanie Mahoe USA 5
6. Michelle Brannan Velká Británie 4
6. Gigi Amurao USA 4
6. Nicole Moneer USA 4
6. Sarah LeBlanc USA 4
6. Noy Alexander USA 4
6. Jessica Arevalo USA 4
6. Jessica James USA 4
6. Kelsie Burgin USA 4
14. Gemmalyn Crosby USA 3
14. Ashriel Osgood USA 3
14. Michelle Lewin Venezuela 3
17. Noemi Olah Maďarsko 2
17. Crystal Green USA 2
17. Candice Conroy USA 2
17. Tamara Haddad USA 2
17. Amy Wright Austrálie 2
22. Jessica Renee USA 1
22. Sandi Forsythe USA 1
22. Lorena Bucio Mexiko 1
22. Samantha Karr USA 1
22. Jade MacKinnon Nový Zéland 1

Pravidla, jimiž se na jednotlivých soutěžích řídí kvalifikace na Olympia Weekend i udělování bodů do kvalifikačního žebříčku, popisujeme v tomto článku.


Od příštího roku Arnold Classic Australia

Patnáctý ročník Australian Pro Grand Prix byl s největší pravděpodobností i ročníkem posledním. Od sezóny 2015 by se v Austrálii opět pod Dohertyho vedením měl uskutečnit první ročník tamního Arnold Classic.

Podle Tonyho Dohertyho kromě prestižní značky v názvu hlavní rozdíl mezi Australian Pro Grand Prix a Arnold Classic Australia bude možné hledat ve výši finančních odměn. Ty by se měly vyšplhat až k celkovým 100.000 dolarům. Letos závodníci na jeho klání bojovali "jen" o 37.000 dolarů.


Foto:
www.musculardevelopment.com / John Hawley
www.rxmuscle.com / Holly Heard


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.03.00:57Turakam - hehe, nekončí, ale svetlé výnimky sa, našťastie, nájdu
09.03.22:18Petr.S. - třeba už konečně končí smutná éra kulturistiky podivných b..
09.03.10:27Jirka160 - Shawn vlastní opravdu kvalitní 8-pack!!
09.03.01:2670mMyW!53 - Ale i se stejnymy kazy, uzka kostra, slabsi zada (hlavne s..+1
09.03.00:16Mr.Rob.Zombie - jojo, bude trochu přifouklej.-)
08.03.22:17maxpoint97 - Já ti nevim, to mi spíš teda Rhoden přijde jak Wheelerovo ..+2
08.03.20:25Petr Prielozny - Ten Bonac mel tuhle soutez vyhrat, dost mi jeho kondice pr..-3
08.03.20:06maxpoint97 - Tykr*vo, jak píchlej balónek :D+1
08.03.20:04maxpoint97 - Když onehdá vyhrál Evan NY Pro, říkal jsem si, že z něj ro..+3
08.03.19:33LibovaKruta - Ten front double bicep je něco neskutečnýho. Btw. přijde t..+2
08.03.19:12DiamonD123 - Candice trochu pokazili plastiku prsou ne? *88* *88* *88* ..+2
08.03.18:39LUC - měl jsem tu čest strávit s ním na podzim v Praze nějaký ča..+1
08.03.17:52havranek - ty jeho ramena a lýtka vypadají nějak divně+1
08.03.17:48havranek - progres nohou za 6 let: https://kulturistika.ronnie.cz/img..+2
08.03.14:53empor - konečně začal BDB pózovat pořádně a hned to vypadá líp
08.03.14:23člověk - Začíná se mi čím dál více líbit... jak píše Turakam... min..+1
08.03.13:17Turakam - ale no, osobne som ho mal pred evanom, pripravenosťou aj n..
08.03.12:49DiamonD123 - By měl jít do důchodu . . .
08.03.12:15masterPomi - Ten W. Bonac se zlepšil teda fest! Snad zas dorazí na EVLs..+2
08.03.11:57Turakam - sledujem od rána, veril som bonacovi a potvrdilo sa, od Pr..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra