Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

CrossFit:
Bestie Open 2014 - reportáž

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Bestie Open, to byl závod, který v sobotu 22. února 2014 uspořádal v Hradci Králové Martin Štěpánek, jeden z předních českých crossfiterů. Ve svém domovském Fitness Klubu Filip chtěl dát šanci nováčkům tohoto sportu, aby si vyzkoušeli, jaké to je zacvičit si s pořádnou dávkou soutěžního adrenalinu v krvi.

Do Hradce přijelo celkem 39 atletů z Brna, Pardubic, Kladna, Brandýsa nad Labem a samozřejmě nechyběli ani domácí. "Rozdat" si to mezi sebou měli v celkem třech workoutech.

"Cviky jsme vybírali spíš základní, zátěže nebyly velké, protože se začátečníky to ani jinak nejde. Máme stanovené limity, přes které nechceme chodit, aby naše soutěž byla opravdu přístupná pro každého a abychom zbytečně neriskovali zranění," řekl k výběru soutěžních úkolů organizátor Martin Štěpánek.

I tak ale daly tři připravené WODy závodníkům pěkně zabrat. V prvním WODu je čekal sedmiminutový AMRAP, ve kterém musel každý zvládnout 7 kousků toes to bar, 7 lagom swingů (kluci s 24 kg, holky se 16 kg) a 7 box jumpů (kluci 60 cm, holky 50 cm) a znovu opět dokola až do vyčerpání sil i časového limitu.

...chceme, aby naše soutěž byla přístupná pro každého...
Martin Štěpánek

Druhý WOD se nazýval příhodně - Smrt angličáky. A jak soutěžící "umírali"? Pomalu... Začínalo se lehce, během první minuty bylo potřeba udělat 8 angličáků. V každé další minutě se musel jeden přidat a tak se jelo dál až do maximálního možného počtu opakování, které bylo možno zvládnout v rámci jedné minuty.

Po druhém WODu už začínala být únava na závodnících znát a diváci, jako by to vycítili, začali povzbuzovat ještě víc a atlety povzbuzovali a hecovali i sami porotci. Přímo úměrně tomu pak získávala na intenzitě i zdejší atmosféra, takže i tady, na malých a dalo by se říci komorních závodech, bylo možno zažít okamžiky, kdy člověka až dojímalo, s jakým úsilím tu všichni bojovali o každé opakování, jak ze sebe s vypětím vydávali poslední zbytky sil a nenechávali si nic ze svých rezerv. V tomto není žádný rozdíl mezi crossfitovými začátečníky a nabušenými, zkušenými atlety.

Třetí WOD přinesl cvik, který si zde někteří závodníci zkusili vůbec poprvé. Byl jím wall climb, který organizátor namixoval ještě s výpady a double unders, tedy s dvojskoky přes švihadlo, které také dělaly některým začátečníkům problémy. WOD 3 začínal stovkou dvojskoků, následovalo 40 výpadů ve vzpažení se závažím (kluci 20 kg, holky 10 kg), poté přišly na řadu již zmiňované wall climby a pak opět 40 výpadů a 100 "dablů". Zdálo se, že organizátoři přesně odhadli síly atletů, jelikož po třetím WODu vypadali všichni už vysportovaní dostatečně. Bylo tedy dobře, že následovalo už jen vyhlášení výsledků.

Nejlepším atletem soutěže Bestie Open se stal osmatřicetiletý Stanislav Kalvoda z Brna, za ním skončili ve srovnání s jeho věkem klučíci, kteří ale bojovali jako lvi. A není divu, oba totiž závodili na domácí půdě. Druhé místo si vydřel patnáctiletý Jakub Rusek z Hradce Králové a třetí příčku vydobyl šestnáctiletý Štěpán Jaroš, rovněž z Hradce. Zdá se tedy, že v Hradci Králové mají dobrou líheň mladých talentů.

A jak byl s průběhem prvního závodu plánované série spokojený sám organizátor Martin Štěpánek?

"Spokojený jsem úplně maximálně. Všechno šlo jak po drátkách, rozhodčí fungovali skvěle, a dokonce i povzbuzovali a koučovali! Pravidla jsme udělali tak, aby vše bylo co nejprůhlednější, a co se délky závodu týče, začali jsme o pět minut déle a skončili o deset dřív, takže jsme byli rychlejší než ruské digitálky. (smích) Bestie Open byla prostě skvělá akce, a to díky lidem, kteří se zde sešli, jak co se závodníků týče, tak těch, kteří vše okolo koordinovali."

Královéhradecký závod Bestie Open nezůstane ale dle Martina Štěpánka jedináčkem. Podobných soutěží pro začínající atlety by mělo být v rámci roku hned několik, další závod je momentálně plánován v Přelouči. Pokud by měl někdo v ČR zájem přivést Bestii do svého gymu a tak se zviditelnit, nebo by chtěl podpořit rozvoj tohoto sportu ve svém okolí, nechť se ozve na e-mail stepartin@gmail.com.

Poděkování za podporu patří Progenexu, dále společnosti Powergears, která zapůjčila vybavení, a v neposlední řadě i portálu Czech Beast.


Foto z Bestie Open 2014
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.03.19:09Peter Ustinov - WODy mas dane, a je jenom tvuj problem, ze mas silu jako l..
01.03.11:04Turakam - a? Však ide o pretek, hádam nečakáš, že sa budú umeistňova..
01.03.10:14WithBB11 - Crossfit jsem dělal rok a půl, navštívil pár závodu, zrovn..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie