Reklama:

Tréninková technika "Super flushing"

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink
Tento článek je velmi starý, informace v něm tedy už nemusí být zdaleka aktuální.

Dozajista jste i vy zažili ten pocit, kdy přijdete na běžný trénink a najednou dostanete chuť na něco nového, nevyzkoušeného a třeba i trochu šíleného, abyste utekli pyramidovému stereotypu. V daném případě máte řadu možností, jak se mu vyhnout, od klasických technik jako jsou supersérie či trisety (provádění dvou, resp. tří cviků na tutéž partii bezprostředně po sobě) přes „power factor“ (cvičení v omezeném rozsahu pohybu s výrazně vyššími vahami) až třeba k systému 10x10 (10 sérií po 10-ti opakováních), shazovaným sériím (postupné ubírání váhy při vyčerpání v jedné sérii) atd. V následující krátké stati vám předkládám další tip do jinak pestré škály možností - techniku nesoucí název „Super flushing“.

V čem spočívá? Základem je zvolit určitý počet cviků pro danou partii. Mohou být sice jen čtyři, lépe však stanovit pět či šest. U každého z nich naložte zátěž, která odpovídá 25 – 35 % maxima pro jedno opakování. Konkrétní procento záleží především na tom, kolik cviků jste vybrali. Pokud více, přiřaďte jim procento lehce nižší, pokud méně, zvolte vyšší.

V našem příkladě vezměme cviků třeba pět (s cca 30 % zátěže). Nyní proveďte gigantickou sérii, kdy odcvičíte bez přestávky jednu sérii od každého z nich. Kolik zvolíte opakování? Mohl bych říci maximum, které bude ve vašich silách a v druhé a dalších gigantických sériích to bude i pravda, ale pro první zvládněte něco mezi 20 – 30. Jakmile gigantická série skončí (tzn. po odcvičení všech pěti cviků), máte 60 vteřin přestávky. Pouhých 60 vteřin, bez výmluv a kompromisů. Po nich následuje další série, ve které však pojedete už jenom čtyři cviky - již s maximálním počtem opakování, jaký zvládnete. 60 vteřin přestávka a jedeme dál. Nyní „pouhé“ tři cviky, tzn. klasickou trisérii. Pálí? Bolí? Ano, chtěli jste přece změnu, máte ji mít! 60 vteřin přestávky a na řadě je spojit už jen dva cviky v supersérii. Nezvládáte? To nechci slyšet! 60 vteřin a série poslední, nyní už pouze jednoho cviku. Jaké to bylo? Odpovím za vás: perfektní!

Ukažme si nyní pro lepší pochopení příklad tréninku hrudníku. Zvolme šest cviků v tomto pořadí: pull-over (A), tlaky na rovné lavici s velkou činkou (B), tlaky na šikmé lavici hlavou nahoru (C), rozpažky (D), stahování protisměrných kladek (E) a klasické kliky na zemi (F). Trénink pak tedy vypadá takto:

Série - Cviky
1 - A+B+C+D+E+F
2 - B+C+D+E+F
3 - C+D+E+F
4 - D+E+F
5 - E+F
6 - F

Tímto způsobem odcvičíte od prvního cviku jednu sérii, od druhého dvě, od třetího tři a tak dále až k cviku šestému, kterého si užijete šestkrát. Cviky můžete vybírat dle svého uvážení, v našem příkladě jsou poslední dva záměrně takové, aby na vás při jejich provádění neměla zátěž (kterou zvládat skutečně už nebudete) jak spadnout. Navíc bude jistě příjemné prostě odpadnout při nezvládnutém posledním kliku přímo k zemi, kde si odpočítáte neskutečně krátkých 60 vteřin, po kterých se vrhnete do další série.

Co vlastně můžete od popsaného tréninku očekávat? Perfektní pocit ve svalech, naprosté vyčerpání a především změnu, vytržení ze stereotypu a zmatení vašeho těla něčím naprosto novým. A na nové věci tělo reagovat umí!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

27.10.12:47Heike - Ahoj,chci se zeptat jestli lze tuhle metodu použít i třeba..
11.07.20:29PPaveloss - :-2 tak to je pekelné
30.12.17:46Sumik - Zdarec potreboval bych rozpis jak mam cvicit,do posilovny ..
04.11.18:12street - no bral bych to jenom jako šok jednou za čas
04.11.17:53zdenecek - kolikrat se to da jet 1x za 14 dni je idelani nebo moc ??
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSauna podporuje svalový růst a zotave...
m_hosnedl (00:06) • Dobrý den, před silovým tréninkem doporučujete dodržet celý saunovací cyklus? Tedy 3x 1...
magazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra