Reklama:

Efektivita, nebo zbytečná exhibice?

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Podobně jsme se bavili již o "core tréninku" a dnes bych rád věnoval pár řádků úvahám, podnětům a faktům o problematice cviků prováděných dnes běžně v posilovnách.

Když se zamyslíte nad tím, co je dnes běžně k vidění v běžné posilovně, asi si každý z Vás vybaví nějaký "super cool" cvik, při kterém cvičenec využívá minimálně 3 balanční pomůcky plus externí zátěž a ještě je v poloze, která je i na pevné podložce pro běžného člověka extrémně náročná. Víte, o čem mluvím, že?

Jistě, dřepy na velkém gymnastickém míči jsou výborná frajeřina a každá z přítomných žen, ale i přítomní muži, musí oněmět úžasem jen při pohledu na to.

Nohy zaháknuté do TRX a ruce na bosu, Power Plate v kombinaci s Gym Stickem nebo třeba Flowin kombinovaný s vodním válcem. Čím více netradiční a náročnější kombinace pomůcek, tím lépe…

Klasické kliky? Ani náhodou, ty už přece nejsou v módě. Takže minimálně jednu nohu do vzduchu a druhou na medicinbal.

Často se s tímto setkáte i u profesionálních trenérů, kteří aplikují podobné cviky na své klienty.

Tento trend je momentálně hodně moderní a vytvoření co největší exhibice je nezbytné. Ať už když si půjdu zatrénovat sám, nebo v případě vytvoření tréninku trenérem, který se atraktivitou snaží zaujmout okolí a ukázat svoji "odbornost" a třeba i získat nové klienty, kteří se chytí na udičku.

Přece je hrozně stereotypní dělat dřepy, cvičit klasické kliky, přitahovat se na hrazdě. Tím nikdo díru do světa neudělá. Pojďme se ale zamyslet nad tím, zda všechny tyhle šarády a divadelní představení mají vůbec smysl.

O kolik je lepší udělat klik s dlaněmi na bosu a nohama na míči než klik klasickým provedením? Je to vlastně vůbec lepší? Není! A hned si vysvětlíme proč.

Atraktivita vs. kvalita a efektivita

Když se podívám zpětně sám na sebe, tak se musím také usmát. Například již zmiňované kliky - vždy jsem je měl rád a nedělaly mi problém. Udělat sto kliků naráz? Brnkačka. Přidat si medicinbal, zvednout nohy, apod. - vítané zpestření a změna. Ale…

Po nějakých kurzech a dalším vzdělávání jsem musel svůj pohled trochu přeorientovat - v momentu, kdy jsem se snažil i pod velice odborným a kvalifikovaným dozorem udělat několik kliků precizní technikou, jsem najednou zjistil, že po několika málo opakováních již nezvládnu ve stejné kvalitě pokračovat, a i kdybych se snažil jakkoliv techniku obelhat, byl jsem opravdu unavený.

Troufnu si tvrdit, že 90 %, a to jsem možná ještě při zemi, ze sportující a posilující populace nedokáže zvládnout korektní provedení běžného kliku. Ale i shybu, dřepu, výpadu a takhle bychom mohli pokračovat u všech běžných, klasických a nudných (podle dnešních trendů) cviků.

Co se efektivity týká, je opravdu lepší udělat několik opakování perfektně než stovky, a ještě zajímavým způsobem, v provedení, které nemá se správnou technikou nic moc společného.

Kouzlo základních cviků

Ne nadarmo se jmenují základní, ne nadarmo je cvičí každý profesionální kulturista, silový sportovec, vrcholový atlet, pro kterého je síla v určité formě velice důležitou podmínkou pro úspěšnost v dané disciplíně.

Lidské tělo za několik posledních desítek let neprošlo žádným vývojem, aby bylo třeba měnit kompletně přístup k tréninku. Samozřejmě jde dopředu fyzioterapie, kineziologie, funkční anatomie a biomechanika, a tak je správné, že důraz u dnešního cvičení spočívá v kvalitě (nebo by alespoň měl).

Spousta vrcholových sportovců cvičí s TRX, cvičí na Power Plate a jiných pomůckách. A vůbec není cílem tohoto článku hanit tyto skvělé pomůcky.

Ale vždy tito lidé začínali na zemi, s vlastním tělem, na stabilní podložce, pokračovali se zvyšující se zátěží, rychlostí, zkrácením přestávek, zařazením výbušných forem. Ale vždy nejprve uměli perfektně základní cviky a vytěžili z nich maximum, které po nějakém čase při perfektní technice a připraveném tělu okořenili o labilní prostředí či zajímavou pomůcku.

Dnes na internetu můžeme vidět spoustu videí, kde právě mnozí ukazují svůj um, jak zvládají některý z extra náročných kombinovaných cviků. Například…
Proč to nepřehánět a zůstat u základů, které můžeme po čase lehce "okořenit"?

  • Soustředění - většina lidí má u cvičení, a to jakéhokoliv, základní problém - nemožnost soustředit se. Cvičit bezhlavě, bez soustředění na klíčové body, na techniku, na dýchání, rozsah pohybu a přesnou polohu tělesných partií - to je typické pro mnoho lidí.

    Základním kamenem úspěchu je toto změnit a soustředit se na preciznost všech těchto věcí, což není rozhodně jednoduchý úkol.

    Jak to ale udělat, když stojíte na medicinbalu a ještě máte na zádech aquahit? Kolikrát je už velký problém soustředit se na stabilní ploše a naučit se dělat daný cvik správně - pokud zvládáte, jasně, můžete zkusit některou z balančních pomůcek, ale všeho s mírou.

  • Funkčnost - trenéři a fitness centra rádi nazývají tréninky plné cviků, o kterých se bavíme, funkčním tréninkem. Základní parametr funkčního tréninku je vycházet z běžných činností během každodenního života, které se snažíme zkvalitnit a zvládnout snadněji.

    Zajímalo by mě ale, jakou běžnou aktivitu simulujeme například kliky o velký míč s nohama v TRX? Asi žiju v trochu jednodušším světě, kde jsou základní pohyby například zvednout něco ze země a přemístit s rotací do výšky, zvednout se z lehu do stoje, vyskočit někam, přitáhnout se apod.

  • Vrcholoví sportovci - rozebírali jsme je zčásti již výše a hned po nich různá videa, která naleznete na internetu. Zajímavé je to, že když si najdete tréninkové video některého z profi sportovců, ať už z oblasti silových sportů, či jiných, vždy se bude jednat o základní cviky, cviky balanční, ale nikdy ne nesmyslnou exhibici. Proč? Protože ta je nikam neposune, riskují zranění a zbytečně ztrácejí čas.

Pojďme si upřímně říct, kde tyto skvosty vznikly a jak se rozšiřují mezi běžné cvičence. Ano, tušíte správně, je to díky internetu, sdílení videí a sociálním sítím, kde se v tréninku předhání jeden před druhým. Jasně, vypadá to dobře, člověk, který to zvládne, je šikovný, ale stavět na tom trénink? Z toho výsledky nebudou. Lidé musí dělat základní biomechanické pohyby, které se nedají obelhat. Musíme zvedat, musíme tlačit, musíme tahat a musíme si často dřepnout.

Desatero přikázání, které Vám zaručeně zlepší a urychlí cestu k výsledkům:

1) Mobil doma nebo v šatně necháš - často už se objevují i tablety, notebooky... Prostě veškerá elektronika, možná kromě sluchátek a hudby, do posilovny a na trénink nepatří. Není důvod fotit se u klasického dřepu či s vyhrnutým rukávem a činkou s obrovským číslem. Než nastavíte kompozici, čtyřikrát fotku smažete, protože jste mrkli. Za tu dobu jste mohli mít za sebou hezkých pár sérií libovolného cviku a za pár tréninků tímto tempem konečně i co fotit. Napsat přátelům či vyřídit pracovní telefony zvládnete také až v pohodlí šatny či jiného klidnějšího místa.

2) Nauč se dřepovat, tlačit, tahat, zvedat. A piluj to k dokonalosti a těš se z pokroků a výsledků.

3) Přečti si znovu tento článek, pokud budeš mít chuť stavět se na bosu na hlavu jako kolega, který cvičí vedle tebe.

4) Nesnaž se během jednoho tréninku stihnout odcvičit vše, co znáš - jde o kvalitu. Na druhou stranu - když se podíváme na běžnou situaci - cvič, co to jde!

5) Baví tě kliky, bench-press a tlaky? A naopak dřepy a výpady nejsou tvůj šálek kávy? Je na čase začít dřepovat dvakrát tolik.

6) Přemýšlej nad intenzitou, někde je méně více - obzvlášť na kardiu (tepová frekvence, spalovací pásmo).

7) Není frajeřina vzít si těžké činky, které vypadají dobře, a neumět s nimi cvičit správně, ale vzít si ty "malé" a odcvičit s nimi perfektní série.

8) Začni se u cvičení soustředit na to, co tvé tělo dělá, které svaly fungují, jak dýcháš a jakou rychlostí cvičíš - na všem záleží.

9) Začal jsi cvičit? Dobře, tak začni i kvalitně jíst a spát.

10) Potlač své ego a nech si poradit, každý nějak začínal.

Co se týká onoho desatera, je myšleno spíše úsměvně a trochu k zamyšlení. Proč dělat něco neefektivně a napůl, když už tomu věnujeme svůj čas a energii? Přece nechodíte celý měsíc do práce, abyste si potom dobrovolně odnesli jen polovinu výplaty?

Začněte přemýšlet nad tím, co děláte, a nedělejte to jen proto, jak to vypadá, ale dělejte to proto, k čemu to má vést.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.02.07:25LUC - spousta doplňkových technik je dnes vydáváno za treninkové..
25.02.16:52Cornero - Tak ono spousta treninkovejch metod ma nejakej ucel. Korek..
24.02.22:44Jan777 - Opravdu hodnotný a výstižný článek.
24.02.21:39Bara - Výborný článek.nedávno jsem psal podobnou kompozici a teď ..+4
24.02.21:06Mr.IuS - To není myšleno až takhle úplně, spíš to nepřehánět a pro ..
24.02.21:05Mr.IuS - dejme tomu, samozřejmě najde dobré využití, ale většinou j..
24.02.18:25Maerlyn0 - Je to moc super článek, skoro se vším musím souhlasit, sna..
24.02.12:27RavenStalker - Asi nejlepší věc ve fitku, do log liftu si napíšeš jaký js..-4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 41 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra