Reklama:
Protein Whey Cream v akci 2000 g + 1000 g!
Vyzkoušejte příchutě slaný karamel, štrúdl a další! Více zde.

Recenze: Pilates - anatomie

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Informace nakladatelství:

Kniha je vhodná pro instruktory pilates, středně pokročilé i začátečníky, ale také pro fyzioterapeuty. Detailní popisy provedení cviku, instrukce krok za krokem a úchvatné barevné anatomické ilustrace, díky kterým přesně vidíte, jak pracují klíčové svaly a jak mohou varianty nebo menší úpravy cviku ovlivnit efektivitu cvičení.

Naleznete zde 45 původních cviků na podložce Josepha Pilata, díky kterým si perfektně vytvarujete tělo, stabilizujete střed těla, zlepšíte rovnováhu a pružnost.

Najdete zde rovněž techniky pro správné dýchání, koncentraci a uvědomění si sebe samých. Lépe také pochopíte, proč je propojení dýchání, držení těla, pozice a pohybu u pilates zcela nezbytné. Autoři patří mezi nejrespektovanější osobnosti ve světě pilates a v této knize spojili svou vášeň pro cvičení a cit pro srozumitelné vyjadřování.


Knihu můžete zakoupit zde: Pilates - anatomie

"Pilates je cvičení pro ženský, co se bojí činek," ohrnuji nos nad nabídkou kamarádky, která se nadšeně a se vší vervou ponořila do makrobiotiky, cvičení tai-chi a pilates a zvala mě na společnou lekci. Pilates pro mě znamenalo jen pohodlné válení se po zemi spojené s pomalými, lehce protahujícími či posilovacími pohyby, což nesplňovalo moji představu pohybové aktivity, z níž člověk musí odcházet, když už ne naprosto zničený, tak alespoň pořádně propocený, s vědomím řádně odvedeného tréninku. Nepřemluvila mě a já si zatvrzele stála za svým názorem. Teď už tomu tak úplně není a něco mě stále ponouká k tomu, abych tento způsob cvičení přeci jen někdy vyzkoušela. Jenže znáte to, udělat ten první krok…

Každopádně i přes veškeré mé předsudky není pochyb o tom, že v posledních letech dochází k obrovskému zájmu a rozvoji v oblasti Pilatesovy kontrologie, jak sám autor svoji metodu nazval. Pilates se vymanilo ze své ulity, proniklo a stále proniká více do povědomí veřejnosti skrze filmy, reklamy či mediální vystoupení. Dostává se do světa fitness tím, že je často nabízené jako jedna z forem pohybové aktivity ve sportovních centrech. Počet aktivních členů věnujících se této metodě prudce narostl a narůstá. Nabízí se ale otázka - je tento zájem a s ním související tlak na zrychlený přístup k výuce žádoucí?

Publikace Pilates - anatomie je dalším dílem k pokračující sérii publikací o pohybové aktivitě ve spojení s anatomickým přístupem. Zda je, či není tato publikace hodnotnější než předchozí, o nichž jsme se zmiňovali, těžko soudit. Každopádně zde najdete mnohem více textu než například v publikaci Bodybuilding - anatomie, což já osobně oceňuji. Protože slovní popis je v mnoha případech potřebnější než jen obrazová dokumentace. Další jistotou kvality snad může být i skutečnost, že pro vytvoření Pilates - anatomie použili autoři jako zdroj informací původní knihu Return to Life Through Contrology napsanou samotným Josephem Pilatem, kterou doplnili o poznatky ze současné doby.Pilates - anatomie si klade za cíl přiblížit zájemci a čtenáři základní podstatné principy této metody, mezi něž patří dýchání, koncentrace, centrace - pojetí středu těla, kontrola, přesnost provedení cviku a plynulost pohybu. Velká část pozornosti se věnuje dýchání, protože to jde ruku v ruce se správně prováděnými cviky. Druhá kapitola nese název Páteř, střed těla a držení těla. Dozvíte se zde nejen základní informace o kosterním a svalovém systému podílejícím se na posturální funkci, ale také o správném držení těla v různých fázích pohybu. Přes analýzu pohybu a základní svalové tabulky, v nichž jsou přehledně uvedeny jednotlivé pohyby spolu se svaly, které se pohybu účastní jako primární a jako sekundární. Nechybí zde ani řada obrázků, které znázorňují jak již zmiňované pohyby těla (v anatomickém názvosloví), tak ilustrace s popisky zobrazující svalový systém. Názvosloví je jak české, tak latinské. Veškeré informace uvedené na prvních 60 stránkách jsou, dalo by se říct, "výživné" a pro alespoň částečné porozumění metodě pilates nezbytné. Autorům se, myslím, podařilo zacílit na širokou oblast veřejnosti právě díky způsobu podání informací, které nejsou ani příliš odborné (že by jim běžný čtenář nerozuměl), ale ani povrchní. "Záměrně v popisech používáme zjednodušenou terminologii názvů cviků a pohybů těla, aby čtenáři i bez velké znalosti anatomie rozuměli žádoucí sekvenci pohybů. Tyto kroky doprovázejí ilustrace pro ještě srozumitelnější pochopení. Obecně jsou pozice zobrazené na ilustracích a popsané v jednotlivých krocích podobné těm z knihy Return to Life Through Contrology."

Aby Rael Isacowitz a Karen Clippinger měli jistotu, že k porozumění ze strany čtenáře skutečně dojde, věnovali také několik stránek poznámkám k formátu, v jakém jsou cviky v kapitolách 4 - 9 popsány. Každý cvik je uveden názvem, pokud to bylo možné, snažili se autoři zachovat ten původní. Názvy uvedené u některých cviků v závorce jsou alternativami téhož, jen užívané jinými tréninkovými školami. Cviky jsou rozděleny podle úrovně od začátečníka až po pokročilé. Provedení cviku je uvedeno jak popisem, tak názorným obrázkem výchozí pozice i průběhu pohybu spolu s primárními a sekundárními svaly. Ty jsou odlišeny na obrázku barevně, což slouží rychlejší orientaci a pro lepší pochopení. Technické pokyny Vám pomohou s optimální technikou. Některé cviky nabízejí až dvě další modifikace, pokud by případná omezení mohla zabránit provedení cviku. Nové varianty cviků, které nejsou součástí původní publikace Josepha Pilata, zde najdete pod pojmem varianty.Ačkoli jsem neočekávala nic výjimečného, překvapujícího, co by vybočovalo ze zaběhlé řady těchto publikací, přesto mě Pilates - anatomie zaujala svým zpracováním. Opět je potřeba zmínit zdařilou a realistickou obrazovou dokumentaci a přehlednost celé publikace. Kdybych si měla položit otázku, zda bych dokázala já (jako naprostý laik) porozumět cvikům a provést je (doufejme) správně podle uváděných pokynů, pak by asi moje odpověď zněla, že ano, dokázala. Pokud tedy přemýšlíte o tom, že do světa pilates alespoň po očku nahlédnete, pak je tato publikace určena Vám. Avšak do jejích stránek, myslím, rádi nahlédnou i samotní cvičitelé pilates či ostatní sportovci, kteří chtějí prospět svému tělu.


Základní údaje o knize:

  • úplný název: Pilates - anatomie
    Váš ilustrovaný průvodce cvičením na podložce
  • autor: Rael Isacowitz, Karen Clippinger
  • nakladatelství: CPress
  • rok vydání: 2012
  • počet stran: 200
  • rozměr: 170 x 243 mm
  • typ: vázaná s laminovaným potahemLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie