Reklama:

Rozhovor: Eva Pogacnik zpovídá
slovinskou legendu Brigitu Brezovac!

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Začínající slovinská profesionálka kategorie physique Eva Pogacnik pro čtenáře Ronnie.cz začíná být důvěrně známou tváří. Poprvé jsme Vám Evu představili prostřednictvím rozhovoru, jenž jsme pro Vás připravili začátkem letošního roku, a o několik týdnů později jsme Vám nabídli i zajímavý pohled do jejího tréninku stehen.

Dnes Vám ukážeme další stránku této sportovkyně. Příležitostí k tomu je rozhovor, v němž sama Eva zpovídá legendu slovinského bodybuildingu a svou současnou trenérku Brigitu Brezovac, která v profesionální kulturistice žen dosáhla například i na cenné třetí místo z Ms. Olympia. Jedním z témat interview je také Evina probíhající příprava na profesionální debut, jenž by si tato jednačtyřicetiletá závodnice měla připsat 17. května na New York Pro Championships.


Vím, že tam bude horko a možná se spálím.
Eva Pogacnik na závěr rozhovoru se svou trenérkou Brigitou Brezovac, v němž přišla řeč i na její chystaný profesionální debut na New York Pro.


Brigita Brezovac a Eva Pogacnik

[Text: Eva Pogacnik] Pamatuji si to, jako by to bylo včera. V roce 2001 jsem jela do Koperu zhlédnout tamní soutěž v kulturistice a fitness. Byla tam Brigita Brezovac, která se soutěže účastnila jako závodnice v kategorii fitness. Její vystoupení bylo úchvatné a já věděla, že je před ní velká kariéra. Věděla jsem, že žena, jejíž představení jsem spatřila, brzy dokáže něco, co se v tomto regionu ještě nikomu nepodařilo. Brigita Brezovac je dnes bezesporu největším evropským jménem, pokud přijde řeč na ženskou kulturistiku. Je jednou z těch, které na starém kontinentu psaly historii tohoto sportu.

Dnes, když mám v rukou svou profesionální kartu a zatímco se připravuji na největší zkoušku své kariéry, mám tu čest být Brigitou Brezovac a jejím partnerem Zmagem Karnerem doprovázena jako mými oficiálními dvěma trenéry. Po jednom z našich tréninků v Mariboru jsem s Brigitou připravila rozhovor pro čtenáře magazínu Fit-Team.

Přečtěte si, co Brigita řekla o své kariéře, největších úspěších, nejšťastnějších momentech a také o svých plánech do budoucna. V rozhovoru také odhalujeme některé situace, kterým společně čelíme během mé přípravy k profesionálnímu debutu na květnovém New York Pro Championships.

Brigito, pro několik málo lidí, kteří o tobě ještě neslyšeli, jak bys sama sebe představila? Jak začala tvá soutěžní kariéra?

"Moje první setkání s činkami nastalo, když mi bylo čtrnáct let. Viděla jsem plakát Cory Everson a věděla jsem, že chci mít stejně fit tělo jako ona. Četla jsem všechna čísla magazínu Karate Bilder, ve kterém největší legendy kulturistiky jako Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Sergio Oliva, Tom Platz a jiní hovořili o základech toho všeho. V té době jsem se věnovala karate a také jsem navštěvovala posilovnu, což mi právě v karate pomáhalo dosahovat dobrých výsledků. Se začátkem studií mi na karate došel čas, takže jsem se zaměřila pouze na fitness a aerobik. Nikdy jsem si ale ani nepomyslela, že budu soutěžit, dokud jsem nepotkala svého manžela a trenéra Zmaga Karnera, se kterým jsme vybojovali titul mistrů světa v kulturistice párů. První závody, kterých jsem se zúčastnila sólově, byly v roce 2001, kdy jsem závodila v kategorii fitness. Po roce 2004 se moje kariéra nicméně začala ubírat směrem ke kulturistice a v následujících letech jsem se zúčastnila několika soutěží v různých federacích a vybojovala jsem devět světových titulů. Po letech úsilí jsem dostala příležitost nastoupit pod hlavičkou IFBB k mistrovství světa, kde jsem vybojovala druhé místo, které mi dalo právo získat profesionální kartu. Profesionálkou jsem se stala v roce 2010 a vybojovala jsem dvě vítězství v řadě. Ve stejném roce jsem se pak zúčastnila také nejvyšší kulturistické soutěže Ms. Olympia. Známý magazín Flex mě vyhlásil nováčkem roku. Startovala jsem na čtyřech soutěžích Ms. Olympia a dvou Ms. International v řadě."

Není pochyb o tom, že jsi největším jménem evropské ženské kulturistiky. Ženou, která svými výsledky změnila historii. Které z tvých vystoupení v tobě zanechalo nejhlubší dojem?

Brigita Brezovac na Ms. Olympia 2011

"Samozřejmě nejpamátnějším vystoupením, které ve mně zanechalo nepopsatelné pocity štěstí, bylo to první mezi profesionálkami. Cítila jsem se jako ve snu. Mnoho kulturistek z Evropy mi pak blahopřálo, protože nevěřily, že by evropská kulturistka mohla v USA něčeho takového dosáhnout. Šťastná jsem navíc byla i z toho, že mé vystoupení a výsledek motivovaly a inspirovaly mnoho dalších. Mou nejoblíbenější medailí je ale jednoznačně ta bronzová z Ms. Olympia, která se pro mě stala důkazem, že se vaše sny skutečně splní, pokud vyvinete dostatek úsilí k jejich dosažení," popsala Brigita nejlepší okamžiky své kariéry.

Po všech těchto vynikajících výsledcích se Brigita rozhodla ukončit soutěžní kariéru. Samozřejmě to ale neznamená, že nezůstane součástí sportu. "Má další kariéra určitě zůstane spjata se sportem. Budu se účastnit soutěží jako rozhodčí a pracuji také s několika mladými závodníky, kterým chci předávat své znalosti. Za roky své kariéry jsem shromáždila spoustu vědomostí, které chci sdílet s dalšími a udělat tak jejich cestu k úspěchu snazší. Kromě toho mám teď mnohem více času se ostatním věnovat. Zmago a já máme skupinku slibných mladých závodníků, se kterými pracujeme, takže prostřednictvím těchto mladých lidí zůstávám součástí sportu. Pracuji také s řadou lidí, kteří nemají soutěžní ambice, ale chtějí dosáhnout dobré formy zdravou a dlouhodobě úspěšnou cestou. Velmi se zajímám o výživu a znalosti týkající se doplňků stravy, starou čínskou medicínu, ájurvédu a přírodní medicínu. Když toto všechno spojíte v jeden smysluplný celek, může to lidem pomoci dosáhnout lepšího zdraví a života obecně," prozrazuje Brigita o svých zájmech, na které se soustředí po ukončení soutěžní kariéry.

Minulý rok jsem na Maxximum Open potkala Zmaga, se kterým jsme diskutovali o možnosti naší spolupráce v přípravě na můj první start v profesionální divizi IFBB. Co sis o tomto nápadu myslela prvně, když jsi o něm slyšela?

"Ano, byla jsem právě ve Spojených státech, když mi Zmago zavolal a řekl mi, že jste hovořili o naší spolupráci. Tato myšlenka se časově shodovala s mým záměrem ukončit kariéru a s touhou pokračovat v práci se závodníky. Vzhledem k tomu, že se známe dlouhou dobu, zašli jsme na kávu a rozhodli jsme se, že jsme všemi deseti pro. Musím ale přiznat, že tvůj nápad, vybrat si jako první soutěž v profesionální divizi New York Pro, mě překvapil, protože jsi ve physique jako nové kategorii měla k dispozici širokou škálu soutěží, z nichž sis k profesionálnímu debutu mohla vybírat. Proto je pro mě rada pro tebe jednoduchá. Po New York Pro se zúčastni několika dalších soutěží, protože jenom tak získáš realistický pohled na svou formu a výkonnost a samozřejmě i možnost kvalifikovat se na Olympii. Myslím si, že tohle všechno bude velmi stresující, takže musíš být připravená," sdílí se mnou nezištně své zkušenosti.

Brigita Brezovac na Ms. International 2012

Je přede mnou profesionální divize, nový svět. Jak bys popsala rozdíly mezi amatérskými a profesionálními soutěžemi?

"Rozdíl mezi amatérskou a profesionální divizí je především ve finančních odměnách, které jsou udíleny na všech profesionálních soutěžích. Profesionální divize získala finanční podporu, když zde existuje mnoho silných sponzorů těchto klání. Američané, stejně jako všechno ostatní, dokáží i tento sport velmi dobře zpeněžit. Například pozvání k účasti na Arnold Sports Festivalu nebo Ms. Olympia pro závodníky znamená zdarma letenku, ubytování, denní kapesné a řadu dalších výhod. Je pravda, že verdikty rozhodčích jsou v tomto sportu často diskutabilní, ale je potřeba mít na paměti, že celkové skóre v profesionální divizi kromě formy, prezentace a prostoru v médiích záleží také na vlivu určitých skupin z řad sponzorů a podobně. Vzhledem k počtu závodníků tréninky a dieta k úspěchu nestačí. Je potřeba rozšířit svůj pohled na tento sport a přilákat podporu jistých kruhů," říká Brigita před mým profesionálním debutem.

Dobře, co to konkrétně znamená v mém případě? Jaká je tvá rada?

"Nejdůležitější věcí pro tebe je prezentovat se na sociálních sítích, jak jenom můžeš, aby tě lidé znali, a aktivně se zapojovat do internetové komunikace na mnoha úrovních. Musíš být úspěšná v propagování kategorie physique, s důrazem na svou ženskost a zdravý životní styl, a poskytovat poradenství ženám, které se rozhodly věnovat se tomuto sportu. Čeho jsem si všimla ve tvých současných aktivitách, je nedostatek zveřejňování informací trochu osobní povahy - fotografií z každodenního života, bez činek a tréninku. Co je potřeba, jsou pěkné břišáky a zdůrazňování sexy křivek, samozřejmě bez přehánění. Nejjednodušší cestou pro tebe je sledovat americké závodnice, protože ty jsou v sebeprezentaci velmi dobré a také znají nejrůznější situace a požadavky, které s sebou přinášejí soutěže, ačkoliv na fotografiích někdy působí příliš extravagantně. Měj na mysli, že Evropané jsou mnohem uzavřenější a méně komunikativní a tvým cílem před účastí na New York Pro je vzbudit pozornost," říká Brigita.

Co bys řekla, jaké mé vlastnosti mohu při profesionálním debutu využít jako svou výhodu?

"Vlastnostmi, které tě zvýhodňují, jsou bezpochyby oddanost sportu a zkušenosti z pódia i tréninku. Také máš pro tuto kategorii skvělou postavu, a když si uděláš make-up a účes, budeme mít vynikající závodnici," řekla Brigita, zatímco mě silně podporovala a motivovala. "Při trénincích jsi disciplinovaná, poslušná, a přece náročná. Vzhledem k velkým zkušenostem, které máš, se snadno učíš a cítíš přesně ty svaly, které během jednotlivých cviků chceme aktivovat. Zároveň ale i nadále trénuješ příliš mnoho a někdy tě musíme brzdit. To je to, co pro tebe bude těžké - přejít od těžkých a dlouhých kulturistických tréninků k tréninku, který je přizpůsobený na míru potřebám kategorie physique. Je to věc, ve které spolu zcela nesouhlasíme, ale chápu, že po tolika letech nechceš, aby tě někdo přesvědčoval v něco úplně jiného. Nicméně je potřeba, abys měla na mysli, že pro dobrý výsledek je zapotřebí mít vhodný trénink. Pouze tvůj instinkt nestačí. Tvým cílem je splnit požadavky rozhodčích, a to je možné jenom s optimálním tréninkem. Takový typ tréninku méně sedí tvému stylu myšlení, ale je nutné pracovat podle stanoveného plánu a pravidelně kontrolovat výsledky," představuje Brigita naše drobné rozdílnosti názorů veřejnosti.

Brigita Brezovac

Mám štěstí, protože mám po boku celý tým, který mi v přípravě pomáhá: trenéry, lektory pózingu, promo manažerku, sponzory a mnohé další, kteří mi pomáhají s motivací. Jak ses v přípravě na profesionální debut cítila ty?

"No, bylo to těžké, protože jsem po boku neměla nikoho. Na soutěže v USA jsem se připravovala sama a vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Upřímně řečeno jsem si ale příliš velké starosti nedělala, protože jsem opravdu nevěděla, co mě tam čeká, a ani má očekávání nebyla nikterak vysoká. Zmago musel zůstat doma kvůli práci, a tak mi radil přes Skype. Neměla jsem tušení, co takováto soutěž obnáší, takže jsem jenom opatrně vstřebávala rady a s úsměvem na tváři následovala ostatní závodnice. Tyto první dvě profesionální soutěže si budu pamatovat navždy, a to nejenom proto, že jsem vybojovala dvě vítězství v řadě, ale také kvůli tomu, že nebylo jednoduché cestovat Amerikou s dvěma obrovskými kufry a po závodech navíc i dvěma poháry," řekla Brezovac s úsměvem.

"Pro tebe to bude jednodušší. Slovinsko je nyní v USA dobře známé a já se navíc budu držet v kontaktu s organizátory a hlavními rozhodčími, abych získala tolik informací o kritériích posuzování tvé kategorie, jak jen to bude možné. Kromě toho v New Yorku budu s tebou. Město znám velmi dobře, takže to bude mnohem snazší."

Dobrá, na čem musíme ještě zapracovat v nadcházejících týdnech. Co mě ještě čeká?

"Tvoje postava musí zůstat elegantní, pas štíhlý, ramena musí povyrůst a potřebujeme zapracovat na některých detailech v oblasti tvých zad a bicepsů. Zároveň musíme být opatrní na spodní část tvého těla. Potřebujeme ji jen vytvarovat, v žádném případě ji nechceme zvětšit, protože potřebujeme, aby si tvé tělo udrželo správné proporce. Tvým cílem je vyzařovat na pódiu ženskost, eleganci a sebevědomí. To všechno musí cítit také rozhodčí. Pamatuj si, že konkurence bude silná a početná, takže si musíme dávat pozor na každý malý detail, který nakonec může rozhodnout."

Závěrem by mě zajímalo něco jiného. Řídila se Brigita během svých příprav na závody nějakými speciálními rituály nebo pověrami?

"V den soutěže jsem nikdy žádné speciální rituály neměla. Ve skutečnosti jsem vždy byla nervózní a zaneprázdněná tím, abych si udělala vlasy, make-up a nanesla soutěžní barvu. Před lety mě můj bioenergetik naučil, jak získat maximální možné soustředění prostřednictvím meditace, takže jsem před svým vystoupením vždy byla uvolněná a povídala si s dalšími závodníky."

Ano, rozhodnutí vybrat si jako první profesionální soutěž New York Pro je jako hra s ohněm. Vím, že tam bude horko a možná se spálím. Slyšela jsem, že se do konečného rozhodnutí hodně promítá zákulisní politika, stejně jako že je zde šance, že mě jako nováčka nevyberou do prvního vyvolávání. Přesto mým cílem je dosáhnout životní formy. Mám nejlepší motivaci, nejlepší tým a špičkové trenéry. Brigito, děkuji ti za rozhovor, podporu a pochopení!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra